Klejnot w czaszce

Wydawnictwo: Amber
The jewel in the skull
Moorcock, Klejnot w czaszce
szati

Baragony były kiedyś ludźmi, zanim nie pochwycono ich i nie uwięziono w tajnych laboratoriach poprzedniego Kanclerza, gdzie za pomocą czarnej magii dokonano transformacji ich postaci. Teraz były to monstra dwuipółmetrowej wysokości i mniej więcej półtorametrowej szerokości, o żółtawym kolorze skóry, które ślizgały się na brzuchach po powierzchni trzęsawisk, wracając do pozycji pionowej jedynie wtedy, kiedy napadały i rozszarpywały swoją ofiarę twardymi jak stal szponami. Kiedy zdarzyło im się napotkać samotnego człowieka, mściły się na nim w okrutny sposób, z lubością odgryzając kończyny żywej ofierze...

Fasoletti | 2014-03-23
Przeczytana: 22 marca 2014

Sporo zarzutów czytam odnośnie tej książki. Że schematyczna, że przestarzała, że bohaterowie są jasno określeni na złych i dobrych. I co z tego, skoro jak wczoraj się do lektury przysiadłem, to nie mogłem się oderwać i skończyłem już na drugi dzień? Moorcock pisze tak ciekawie i wciągająco, że ciężko się wyrwać ze stworzonego przez niego świata.

Immortalon | 2013-03-27
Przeczytana: 24 marca 2013

Klejnot w czaszce to pierwszy z czterech tomów składających się na cykl Runestaffa, autorstwa wybitnego angielskiego pisarza Michaela Moorcocka, parającego się twórczością z pogranicza fantasy i science-fiction.
Książka jest przykładem 'łatwego' fantasy, gdzie nie mamy do czynienia z tysiącami nazw własnych i imion, gdzie czytelnik nie musi borykać się zapamiętaniem licznych wątków pobocznych, które zniekształcają prostolinijność fabuły.
Historia Klejnotu w czaszce osadzona jest w post-apokaliptycznym świecie, odległej przyszłości, gdzie nauka i magia współwystępują, a największym istniejącym złem jest królestwo Granbretanu (Wielka Brytania; inne liczne nawiązania geograficzne również się pojawiają; jest i polski wątek!), chcące podbić całą Europę. W powieści poznamy losy hrabiego Brassa i jego córki Yisseldy, których historia stanowi początek książki. Następnie zaś dane nam będzie zapoznać się z postacią Doriana Hawkmoona, przywódcy rebelii w Koln, który zostaje schwytany i...

stopa | 2014-08-19

Moorcock to klasyka fantastyki, więc wwypada znać i sięgnąć choćby raz po Runestaffa. Pierwsza książka z serii przedstawia interesujący świat geograficznie bazujący na Europie, dosyć prosto skonstruowaną fabułę, klasycznych, choć wyraźnych bohaterów i dzięki temu czyta się ją szybko. Akcja jest wartka, historia dosyć liniowa i bez wątków pobocznych, dlatego szybko i łatwo odnajdujemy się w świecie stworzonym przez autora.
Książka jest na tyle któtka, że można ją połknąć "na raz", ale czyta się tak dobrze że ręka sama wędruje po kolejny tom.
Teraz czas na minusy. Po pierwsze czuć, że pisane to było w latach 60, przede wszystkim ze względu na nieskomplikowanie świata i postaci - fabuła jest niekiedy tragicznie liniowa i mnie osobiście przypomina pierwsze gry przygodowe na komputery C64 czy Amigę - Ci co grali wiedzą co mam na myśli.
Do tego niektóre pomysły autora mogą być dosyć itytujące ze względu na swój infantylizm czy prostotę.

Reasumując - warto przeczytać w wolnej chwili,...

magfre | 2011-11-28
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Książka powstała pod koniec lat 60. i w tamtym czasach mogła wzbudzać duże zainteresowanie. Teraz wydaje się dosyć przewidywalna i schematyczna. Mamy tutaj zagrożone królestwo, które trzeba ratować przed Mrocznym Imperium, jest wyrazisty podział na bohaterów tych dobrych i tych złych, jest oczywiście i wątek miłosny.
Nie bardzo wiem po co pojawiła się w książce pierwsza scena - walka hrabiego Brassa z potworem - kompletnie nic nie wnosi do całej historii.
Ogólnie nie jest to specjalnie wymagająca lektura. Język jest prosty, nieskomplikowany. Książka jest łatwa i bardzo szybko się ją czyta.

Jola | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

"Klejnot w czaszce" to pierwszy tom sagi o Dorianie Hawkmoonie, zwanej też Historią Runestaffa - Magicznej Laski. Napisana w latach 60-tych XX wieku, nawet po tylu latach potrafi przykuć czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Jest to bowiem świetna (choć nieco prostolinijna) książka przygodowa z bardzo ciekawie zarysowanym światem.

Mamy tu do czynienia z alternatywną historią Europy, gdzie hrabia Brass, Kanclerz Kamargu (kraina na południu Francji), jest jednym z niewielu, którzy sprzeciwiają się rosnącemu imperium Granbretanu (tak, skojarzenie z Wielką Brytanią jest jak najbardziej właściwe). Wraz z bohaterami odwiedzimy Koln (Kolonię), Parję (Paryż) oraz wiele innych miast i krain Europy i Bliskiego Wschodu. Dodajmy do tego sporo czarnej magii, broń miotającą słupami ognia, jeźdźców dosiadających flamingi... Oj, będzie się działo.

Zarówno historię Runestaffa, jak i Corum tegoż autora serdecznie polecam, szczególnie fanom starej fantasy z lat 60/70-tych. Jedynie saga o...

BrazyCrain | 2015-01-06

Łatwo wpaść w świat Runestaff'u niesamowita opowieść, każda część serii pochłania nas doszczętnie :)

Sivarion Anatornel | 2012-03-23

Być może moja ocena jest nieco krzywdząca biorąc pod uwagę wiek książki, niemniej patrząc przez pryzmat współczesnej literatury... Cóż, jest po prostu kiepska.

Hopsztos | 2016-11-22
Przeczytana: 1995 rok