Ognista powódź

Tłumaczenie: zbiorowe
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fantastyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Fireflood and Other Stories
83-7255-530-3
Ognista, powódź
dona

Ognista powódź to prawdziwy rarytas - jedyny jak do tej pory w twórczości Vondy McIntyre zbiór krótkich utworów, zawierający m.in. najsłynniejsze opowiadanie autorki Z Trawy, iMgły, i Piasku, przetłumaczone na piętnaście języków, umieszczane w niezliczonych antologiach i zgodnie zaliczane przez krytyków do kanonu literatury fantastycznej. Dzięki wysmakowanemu stylowi, głębokiej - ale nie ckliwej - nastrojowości oraz bogactwu oryginalnych pomysłów każde z zawartych w tym tomie opowiadań stanowi smakowity kąsek dla miłośników fantastyki, wszystkie one zaś składają się na ucztę, która na długo pozostaje w pamięci.
Spis opowiadań:
Ognista powódź (przekład: Maciejka Mazan)
Z Trawy, i Mgły, i Piasku (przekład: Darosław Toruń)
Widma (przekład: Joanna Jędrzejczyk)
Skrzydła (przekład: Danuta Górska)
Góry zachodzącego słońca, góry świtu (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
Początek końca (przekład: Maciejka Mazan)
Screwtop (przekład: Maciejka Mazan)
Tylko w nocy (przekład: Maciejka Mazan)
Ostatnia instancja, Sp. z o.o. (przekład: Maciejka Mazan)
Genialne świry (przekład: Agnieczka Fulińska i Jakub T. Janicki)
Aztekowie (przekład: Agnieczka Fulińska i Jakub T. Janicki)

Alfa | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Kawałek dobrej książki z bardzo ciekawymi opowiadaniami. Praktycznie każde daje do myślenia i człowiek żałuje, że są takie krótkie. Kolonizacja nowych planet, zmiany genetyczne w celu przystosowania się do warunków podróży czy panujących na nowych planetach. Wszechobecny postęp, a tuż obok kolonie więźniów pracujących fizycznie tam gdzie maszyny się zbyt szybko psują. Ludzie, którzy zostali poddani zmianom i chcą wrócić do starego życia lub być wolni, bez nadzoru. W trakcie czytania pojawia się wiele pytań np. czy to, że ktoś jest genetycznie zmieniony oznacza, że musi być internowany? Czy przestał być człowiekiem, któremu należy się prawo do wolności? Kto dał innym prawo zmieniać innych bez ich pozwolenia...

Nie znaczy to, że każde z opowiadań jest poważne np. "Ostatnia instancja, Sp. z o.o." mnie rozbawiła. Przy czym tego typu sytuację jak najbardziej nawet w naszym świecie mogą się zdarzać.

autosugestia | 2015-11-02
marvarid | 2015-03-01