The Wind's Twelve Quarters
Omnikoron

Wszystkie strony świata to zbiór 17. opowiadań Ursuli K. Le Guin stanowiących dorobek pisarki w tworzeniu krótkich form literackich. Na książkę składają się opowiadania: Naszyjnik Semley Kwiecień w Paryżu Mistrzowie Skrzynka ciemności Magiczne słowo Prawo imion Królowa Zimy Udana wycieczka Dziewięć śmierci Rzeczy Wycieczka do głowy Szerzej niz imperia i wolniej Gwiazdy pod ziemią Pole...

Na książkę składają się opowiadania:
Naszyjnik Semley
Udana wycieczka
Dziewięć śmierci
Rzeczy
Wycieczka do głowy
Szerzej niz imperia i wolniej
Gwiazdy pod ziemią
Pole widzenia
Kierunek drogi
Ci, którzy odchodzą z Omelas - (nagroda HUGO 1973)
Dzień przed rewolucją - (nagroda NEBULA 1974)
Ursula K. Le Guin należy do tych twórców, którzy stworzyli własną wersję przyszłej historii. Znaczy to, że jej powieści i część opowiadań, choć dzieją się w różnych miejscach i czasach, umieszczone są w pewnej wyimaginowanej wersji historii. jest to ciekawa metoda, dzięki której poszczególne utwory zyskują dodatkową perspektywę i jakby uprawdopodobniają się nawzajem w świadomości czytelnika.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2028

Rewelacyjny zbiór opowiadań stanowiący przegląd twórczości autorki.

Nana | 2010-10-31
Przeczytana: październik 2010

Przeczytałam tylko 1 opowiadanie z tego zbiowu, więc oceny nie wystawię, ale coś tutaj o nim napiszę;)
To było jedno opowiadanie, które zapoczątkowało powstanie Ziemiomorza. Opowiadało o uwięzionym czarodzieju, który próbował na różne sposoby uciec ze swojego lochu. Oczywiście nie powiem, czy mu się to udałoxD
Osobiście uważam jednak, że to opowiadanie było w pewnien sposób niekompletne i rzeczywiście tworzyło jakiś taki wspępny szkic, jak powinien wyglądać czarodziej. Muszę przyznać, że dużo tych mocy czarodzieja odnalazłam w Ziemiomorzu...
Uważam, że warto przeczytać.

Grisznak | 2014-12-17

Miejsce w gronie pisarzy wielkich i uznanych zapewniły Ursuli Le Guin cykle powieści, takie jak Ziemiomorze czy Ekumena, słusznie zaliczane w poczet klasycznych i przełomowych dla swoich gatunków. Niemniej, przy pełnym szacunku dla obu powyższych serii, ośmielę się stwierdzić, że talent literacki Le Guin najpełniej błyszczał nie w tych wielotomowych sagach, ale w krótkich opowiadaniach. Najbardziej udane z nich zebrano i wydano w zbiorku Wszystkie strony świata, który uważam za najlepszą z książek, na okładce których widnieje nazwisko twórczyni Ziemiomorza.

Zebrane tu teksty pochodzą z najlepszego, najbardziej twórczego okresu w życiu pisarki - z lat 1966 - 1975. Znajdziemy tu opowiadania osadzone w realiach ww. cykli, jednak zdecydowaną większość stanowią autonomiczne historie, nie związane w żaden sposób ze światem Geda czy uniwersum Hain. O ile bowiem tworząc opowiadanie w rozgrywające się w realiach istniejącej już rzeczywistości, pisarz nie jest zobowiązany do ponownego jej...

arwen_livTyler | 2014-01-04

Krótkie formy to stanowczo nie jest działka Le Guin. Jej opowiadania są miejscami zagmatwane, pozostawiają niedosyt, nawet pomimo oczywistych, ogólnogatunkowych zalet opowiadań, takich jak mocne zakończenie, brak lania wody.. chwileczkę, przecież to właśnie jest zaletą twórczości pani Le Guin! Właśnie rozwlekanie akcji! Bo przecież w tym przypadku nie chodzi o szybką akcję, lecz o spokojny, ale pełny ton jej stylu.
Skąd więc tak wysoka ocena? Ponieważ pani Le Guin jest po prostu mistrzynią, niezależnie w ramach jakiego gatunku tworzy. Wszystkie pomysły, które zostały wykorzystane w tych opowiadaniach, wręcz porażają oryginalnością, są naprawdę ciekawe i interesujące. W sumie chyba nie można było ich lepiej rozwinąć, najwyżej nieco lepiej wyjaśnić niektóre ich aspekty. autorka porusza w niektórych z tych tworów problemy filozoficzne, np. zagadnienie relatywności w opowiadaniu "Kierunek drogi", w którym narracja jest poprowadzona z perspektywy ... drzewa.
Brak mi czasu i...

actagaudi | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Wyjątkowo nie przypadł mi ten zestaw opowiadań Ursuli K. Le Guin. Po przeczytaniu całej antologii dochodzę do wniosku, że Le Guin nie jest mistrzynią krótkiej formy. Widać, że w tych najkrótszych opowiadaniach miała pomysł i chciała go skompresować przez co wyszły dziwolągi. Im dłuższa historia, tym ciekawsza i lepiej skonstruowana. Niektóre opowieści w ogóle trąca naiwnością, prostotą i niedoskonałościami warsztatu pisarskiego. Całościowo oceniam antologię bardzo słabo.

Kamila | 2014-01-10
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Początkowo opowiadania w ogóle mi się nie podobały (są za krótkie, miałam wrażenie, że są po prostu wyrwanymi fragmentemi obszerniejszego tekstu). Jednak jest kilka opowiadań, które podobały mi się, niektóre nawet bardzo.
Szczególnie polecam opowiadania "Dziewięć śmierci", "Szerzej niż imperia i wolniej", "Ci którzy odchodzą z Omelas" i "Dzień przed rewolucją".

Evelyn | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Strasznie się męczyłam i nudziłam czytając. Nie porwały mnie te opowiadania. Było mi zupełnie obojętne co się stanie z głównymi bohaterami. Nie umiałam się w nich w ogóle wczuć. Po przeczytaniu połowy stwierdziłam, że chyba jednak nie dam rady i odłożyłam na bok. Pisane jest dosyć fajnym stylem ale sama treść mnie nie urzekła.

Konrad | 2016-08-29
Defenestracja | 2016-08-02
Boni | 2016-07-09
Powrót do Ziemiomorza

Ursula Le Guin podpisała umowę z Saga Press (imprint Simon & Schuster) na trzy książki, w tym na wydanie kompletne „Ziemiomorza” z ilustracjami Charlesa Vessa.