Wszystkie strony świata

Okładka książki Wszystkie strony świata Ursula K. Le Guin
Okładka książki Wszystkie strony świata
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
The Wind's Twelve Quarters
Prószyński i S-ka
1995-01-01
1980-01-01
Zofia Uhrynowska-Hanasz, Lech Jęczmyk
Wszystkie Strony Świata opowiadania sf

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Don Wollheim proponuje 1988 Pat Cadigan, Orson Scott Card, Tanith Lee, Pat Murphy, Lucius Shepard, Robert Silverberg, James Tiptree, Kate Wilhelm, Walter Jon Williams, Donald Allen Wollheim
Don Wollheim p... Pat Cadigan, Orson ...
Okładka książki Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Poul Anderson, Isaac Asimov, J.G. Ballard, Alfred Bester, Ray Bradbury, John Brunner, Hal Clement, Samuel R. Delany, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, Harlan Ellison, Philip José Farmer, Joe Haldeman, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Norman Spinrad, Theodore Sturgeon, William Tenn, Kurt Vonnegut, Roger Zelazny
Droga do scien... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...

Warto przeczytać dla rewelacyjnego opowiadania "Ci, którzy odchodzą z Omelas ". To dystopia, która dziś jest na porządku dziennym.

Przepiękne, dające do myślenia opowiadania przeczytane w jedną noc. Zostają w pamięci.

Trochę czasu minęło od kiedy przeczytałam ostatnie zdanie „Tych, którzy
odchodzą z Omelas”. Miesiąc temu. Dwa miesiące. Może nawet trzy. Jednak gdzieś cały czas opowiadanie kołacze mi się w głowie i nie pozwala o sobie zapomnieć.
Opowiadanie jest krótkie, z pozoru kilka kartek, kilka stron wypełnionych czarnym tuszem, przez które przepłynie się wzrokiem by móc rozpocząć przygodę z kolejną częścią „Wszystkich stron świata”. W moim przypadku jednak tak nie było, po przeczytaniu historii nie kontynuowałam czytelniczej podróży, zatrzymałam się w miejscu, zamyślona, lekko wstrząśnięta, pełna emocji.
„Ci, którzy odeszli z Omelas” to z pozoru prosta konstrukcyjnie historia. Narrator wprowadza nas do miasta idealnego, utopijnego, tytułowego Omelas, które wolne jest od wszelkich chorób i ograniczających zasad. Wszyscy są szczęśliwi, wszystko jest piękne, miejsce wydawałoby się, o którym marzy każdy, dla siebie, swoich bliskich, dzieci. Ale okazuje się, że wszystko ma swoją cenę i ta właśnie cena sprawia, że opowiadanie z cudownej historii staje się trudnym moralnie problemem, który czytelnik rozważa w swojej głowie wraz z opowiadającym. W Omelas, tej cudownej krainie drzemie bowiem „zło”, na które zgadza się każdy mieszkaniec. Każdy?
Opowiadanie pozostawia w głowie mnóstwo pytań, mnóstwo emocji, które zdają się z dnia na dzień coraz bardziej blaknąć, choć pozostają gdzieś na zawsze. Ursula Le Guin w przerażający wręcz sposób odkrywa ludzką naturę i naturę ludzkich sumień. Wydaje mi się, że „Tych którzy odchodzą z Omelas” nie da się po prostu przeczytać, trzeba to po prostu przeżyć na swój własny sposób.
Przechodząc od razu do kolejnego opowiadania lub zatrzymując się na chwilę.

Trochę czasu minęło od kiedy przeczytałam ostatnie zdanie „Tych, którzy

Często wracałam do tych opowiadań w czasach liceum i później. Po prostu fantastyczne i magiczne ;-)

Nie nudziłam się ani przez moment. Bo to nie jest typowa fantastyka, która skupia się na akcji i rozwiązywaniu problemów. To niezwykłe studium psychologiczne bardzo różnych postaci. Widać zainteresowanie autorki ludzkim umysłem - próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest i czym nie jest - a także fizyką kwantową i buddyzmem - choć nie napisała o żadnym wprost. Dla mnie perełka, która stanie na najwyższej półce.

Jedna z pierwszych książek fantastycznych, jakie świadomie przeczytałam i oczarowanie niewiarygodnym wręcz bogactwem światotwórstwa, tematów, gatunków (choć jak miałam dwanaście lat zapewne nie nazywałam tak tego). Tu jest wszystko od space opery po fantasy, realizm magiczny, obyczajówkę z lekkim twistem fantastycznym. Nie bardzo pamiętam tylko czterech ostatnich opowiadań - albo nie było ich w pierwszym wydaniu, albo akurat ich nie zapamiętałam, z wszystkich pozostałych po latach zostały dość konkretne wspomnienia. Z kolei dwa pierwsze, "Naszyjnik Semley" i "Kwiecień w Paryżu" to dla mnie top ukochanych opowiadań wszech czasów.

Po przeczytaniu kilku początkowych opowiadań byłam zawiedziona. Były tak krótkie, że nie zdążyłam się wczuć w sytuacje a one się już kończyły. Na szczęście sytuację ratuje tu kilka dłuższych opowiadań. Szczególnie polecam: "Dziewięć śmierci" oraz "Szerzej niż imperia i wolniej".

Przekrojowy zbiór opowiadań, idealny, żeby rozpocząć swoją przygodę z humanistyczną fantastyką Ursuli Le Guin. Na mnie największe wrażenie wywarły opowiadania ze świata Ekumeny, ale myślę, że każdy, kto nie ma alergii na klasyczną fantastykę znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Opowiadania - mniej lub bardziej...

Opowiadania - mniej lub bardziej...

Najbardziej podobało mi się opowiadanie pt. ,,Szerzej niż Imperia i wolniej". Cały zbiór według mnie nie do końca równy, ale ostatnie opowieści są naprawdę wybitne, więc nie mogłem dać innej oceny.

• Science Fiction
  • Ursula K. Le Guin

Dodaj cytat z książki Wszystkie strony świata