Kirinyaga
corrum

Zbiór ściśle powiązanych opowiadań. Ich akcja toczy się na planetoidzie zamieszkanej przez członków plemienia Kikuju, którzy odrzucają zdobycze cywilizacji i pragną stworzyć idealną społeczność, opierając się na dawnych wzorcach i tradycjach. Utopia nia zawsze kryje się w przyszłości. Dla niektórych społeczeństw utopią były czasy dawnego, prostego życia. Tak właśnie jest z Kikuju, afrykańskim szczepem, którego ostatni przedstawiciele opuszczają zeuropeizowaną Kenie i wyruszają na Kirinyagę - planetoidę oferującą im życie, o jakim marzyli. Jednak marzenia rozmijają się czasem z rzeczywistością, a stworzenie utopii nie jest takie proste, jakby się zdawało. Mieszkańcy Kirinyagi mają jednak potężną broń - starego szamana Koribę, który uczyni wszystko, aby utrzymać ich na wyznaczonej ścieżce.

jadche | 2015-03-17

To co za oknem i co w telewizji przypomniało mi już dawno przeczytaną książkę klasyka amerykańskiej SF. Gdybyż politycy czytali powieści albo chociaż opowiadania, jak w tym wypadku, może na świecie byłoby lepiej. Do tej pory jestem pod wielkim wrażeniem wizji Resnicka, socjologiczno-psychologiczno-politycznej. Jakie piękne były czasy, kiedy o poprawności politycznej jeszcze nikt nie słyszał!

Civril aen-Saevherne | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Ze światem Kirinyagi spotkałem się po raz pierwszy w zbiorze opowiadań 'Słonie na Neptunie' (the best of Mike Resnick), i już wtedy opowiadania te zrobiły na mnie ogromne wrażenie, teraz nareszcie przeczytałem pełny, zebrany w powieść, chronologiczny zbiór opowiadań ze świata Kirinyagi.

Jeżeli ktoś lubi proste powieści, gdzie białe jest białe, a czarne jest czarne, raczej nie odnajdzie w tej pozycji zbyt wiele dla siebie.

Książka jest pisana z perspektywy mundumugu (szamana), Koriby, przedstawiciela plemienia Kikuju - oecnie część ludności Kenii, który fanatycznie wręcz wierzy w tradycje swego ludu z czasów 'przedeuropejskich'. I książka ta zmusza czytelnika do postawienia bardzo wielu pytań, w tym najważniejszego - o różnicę między prawdą a faktem. O to, czym jest utopia, czym jest tradycja. Jednocześnie pozwala nam poznać świat wierzeń ludu, który również miał kiedyś bogatą kulturę, historię, mitologię, a dziś praktycznie już nie istnieje.

każdy czas, każda idea, wszystko na...

| 2012-05-20

Kirinyaga opowiada o próbach stworzenia utopii, klęsce tradycji afrykańskiej, która nie potrafiła - także nie chciała - przeciwstawić się europejczykom i ich technice.
Proste życie ludu Kikuju oraz marzenia o powrocie do wierzeń przodków zostały starte w pył przez rzeczywistość, jak i wyobraźnię autora.
Mike Resnick napisał zbiór bardzo ciekawych, połączonych w jedną całość opowiadań. Zaletą jest płynąca z nich mądrość, wadą pewna drażniąca monotonność!

Kaga | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Czy Utopia ma szansę przetrwać w stanie takim, jak się ja wyobraża? Idealnym, prawdziwym i niewzruszonym? Czy Utopia zaspokoi nasze pragnienia i sny, naszą chęć posiadania "ideału"?
Recnick poruszył bardzo ważną kwestię w dosyć specyficznej otoczce. Przyszłość jest zła, przeszłość dobra. Członkowie plemienia postanawiają wrócić do korzeni i... no właśnie. "I". Aby się dowiedzieć, należy bezapelacyjnie po ową pozycję sięgnąć. Pomyśleć i zastanowić się nieco nad tym, co jest w niej zawarte. I czy aby na pewno Utopia to taki dobry pomysł...?
Ogólnie? Dla mnie bomba! Ale nie będę ukrywała - nie chcę tej książki na własnych półkach. Z prozaicznej przyczyny - za często by mnie kusiło, by ją polecać niektórym znajomym...

cichoszara | 2014-01-04
Przeczytana: 2009 rok

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek; ponadczasowa tematyka i ciekawe tło wydarzeń sprawiają, że dzieło jest interesujące i się nie nudzi. Chce się do niej wracać. Dodatkowo bohaterowie książki - członkowie plemienia, zainteresują miłośników Afryki.

Pablos | 2010-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bezapelacyjnie największe dzieło Mike'a Resnicka. Jest to zbiór powiązanych fabularnie opowiadań, z których każde zdobyło liczne nagrody, a większość te najważniejsze: Hugo i Nebulę.
Akcja toczy się na sztucznie umieszczonej na orbicie asteroidzie, nazwanej Kirinyagą, od świętej góry afrykańskiego plemienia Kikuju. Orbita ustawiona jest tak, że Kirinyaga posiada dokładnie taki klimat, jaki panuje w środkowej Afryce, skąd plemię pochodzi. Pod przewodnictwem mundumugu Koriby, wioskowego szamana, podjęta zostaje próba odtworzenia życia plemienia zgodnie z tradycją, odrzucając wszystko, co przyniósł ze sobą biały człowiek: od praw, przez wiarę, skończywszy na lekach i technologii. Koriba pragnie szczęścia, lecz czytelnik od początku zdaje sobie sprawę, że taka utopia jest niemożliwa do osiągnięcia. Resnick to właściwy człowiek na właściwym miejscu, potrafi doskonale przewidzieć co i dlaczego pójdzie nie tak, jak szaman planował, potrafi przewidzieć zachowania ludzi, zarówno tych...

Kahir | 2014-09-03

W tym zbiorze opowiadań tak naprawdę mocno ruszyło mnie jedno opowiadanie - "Bowiem dotknęłam nieba". Cała reszta mnie nie przekonała.

Yulunga | 2011-12-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie bardzo ważna książka. Trochę świata jakim chciałbym go widzieć i w nim żyć. Jednak (uwaga spoiler) tak jak u Huxleya tak i tu ostatecznie utopia kończy się źle...

deszcz | 2016-01-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mądra, dająca do myślenia pozycja.

Sławek | 2016-09-02