Twarz pokerzysty

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-612-9726-0
Hen, powojenne, Ziemie Odzyskane
Feanor

Niezwykła powieść z sensacyjną fabułą, w którą wpisany został dramat sumienia. Akcja rozgrywa się w dwóch zmieniających się planach czasowych: w październiku 1945 roku i pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to bohater opowiada swoją niezwykłą historię powojenną. W scenerii niewielkiej nadmorskiej miejscowości (domyślamy się w niej Sopotu) stara się on znaleźć odpowiedź na pytanie o sens kilku lat walki z okupantem. Prosto z więzienia, gdzie trafił za działalność partyzancką, zostaje wysłany do kurortu pełnego kasyn, blichtru i szemranych interesów, by pomóc w złapaniu gestapowskiego kapusia, który ukrył się pod powierzchownością jednej z najważniejszych postaci nowej rzeczywistości. Czas wielkiego chaosu charakteryzuje się wielością kodeksów moralnych, a ziemie pionierskie ? gwałtownością konfliktów. Prowadzone śledztwo może przyczynić się do upadku człowieka, któremu bohater w czasach okupacji ślepo ufał.

ChristinaL | 2017-10-04

Trzymajaca w napieciu opowiesc znakomicie oddaje atmosfere powojennego zametu i totalnego bezholowia. Byly zolnierz AK wpada w tryby machiny, w ktorej panuja bezwzglednosc, dezorientacja i bandytyzm. W 1945 roku stan bezpieczenstwa i morale siegnely dna. W takiej rzeczywistosci 'Dymitr' musi dopasc wojennego zdrajce rozwiazujac przy tym swietnie skonstruowana zagadke kryminalna.
Autor po mistrzowsku przeplata dwa plany czasowe.
Czyta sie jednym tchem.
Do tego mozna obejrzec teatralna wersje powiesci w rezyserii Stanislawa Wohla i z Januszem Gajosem w roli glownej.

książek: 1930
Wojciech Gołębiewski | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Józef Hen /ur.1923/ ma „ZŁY” życiorys, bo naprawdę nazywa się Cukier i przyszedł, w stopniu kapitana, z Berlingiem. Bo tylko tym można wytłumaczyć nikłe obecnie zainteresowanie jego książkami. Np omawiana na portalu „lubimy czytać” ma 11 ocen, 3 opinie i średnią 6,09. Ze wszystkich jego 45 książek obecnych na portalu jedynie „Crimen” wzbudziła jakieś /choć mierne - 22 opinie, średnia 7,2/ zainteresowanie. To dziwne, bo z 9 filmów, opartych na jego prozie /”Prawo i pięść”, „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Crimen”, „Rycerze i rabusie”, „Miejsce dla jednego”, „Nieznany”, „Pingpong”/ część miała przyzwoitą oglądalność. A ja sam ze zdziwieniem wyczytałem, że świetne „Przypadki starościca Wolskiego” /serial „Rycerze i rabusie”/ są jego autorstwa.
Główny wątek akcji omawianej powieści toczy się w trudnym okresie tuż powojennym, co sprzyja bardzo...

koliber | 2014-01-18
Przeczytana: styczeń 2014

W ramach rekomendacji podam dwa tytuły: "Prawo i pięść" oraz "Popiół i diament". Kto oglądał te dwa kultowe filmy, odnajdzie w "Twarzy pokerzysty" ich klimat (zresztą scenariusz do pierwszego z nich napisał właśnie Józef Hen).
Mamy więc powojenne miasteczko, w którym niczym w "westernowskim city" rządzą szemrani urzędnicy. Jest też "saloon", czyli szulernia i rozrywkowy hotel z girlsami. No i to, co najważniejsze, czyli wynajęty rewolwerowiec w postaci byłego żołnierza AK, którego zadaniem jest wytropienie niezwykle mocno zakamuflowanego bandyty pracującego w czasie wojny dla gestapo. Honor oraz możliwość ucieczki spod "troskliwych" skrzydeł UB motywuje "rewolwerowca" do podjęcia się zadania.
Jednym z elementów fabuły "Twarzy pokerzysty" są też dylematy z jakimi borykają się żołnierze AK, wynikające z konfrontacji ich przekonań z powojenną rzeczywistością. "Wszystko, co umiałem - nieważne. Wszystko, o co się biłem - nieważne. Wszystko, w co wierzyłem - anulowane, uchylone,...

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Przywiozłem sobie tę książkę z jakichś targów. Przeczytałem. Może nie jest zła, ale też nie powala na kolana. Kryminalna fabuła z osobistym rozrachunkiem w tle.

Grzybek | 2017-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Utrzymana w konwencji kryminału, czy też powieści historycznej opowieść o pierwszy miesiącach po zakończeniu II wojny światowej. Głównym problemem, który Józef Hen porusza to próba zrozumienia motywacji postępowania bohaterów: kto był zdrajcą w czasie wojny, kto był bohaterem, i jak to się ma to sytuacji powojennej. A najciekawsze jest to, że nadal wielu historyków toczy spór o to, kto był zdrajcą, a kto przyjacielem w czasach tuż po zakończeniu wojny.

książek: 2048
Feanor | 2010-05-01
Przeczytana: 01 maja 2010

Trudno sklasyfikować tę książkę, wiem jednak na pewno, że jest dobra. Jest tutaj kryminał, jest historia o trudnym związku, jest kawał polskiej historii.
Hen pokazął powojenną Polskę, w której różne siły i układy decydowały o życiu. Pokazał w niej losy pojedynczych ludzi, którzy szukają swojego miejsca po kilku latach wojennej zawieruchy.
Wydaje mi się, że autor odtworzył atmosferę tych czasów dobrze, a jednocześnie wszystko napisał świetnym językiem.
Polecam, polecam, polecam.

Jędrzej Sadłoń | 2016-01-20
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Twarz pokerzysty. Hmm. Sprawia wrażenie dobrze nakręconej intrygi, dialogi można powiedzieć charakterystyczne dla tego autora jednak...
Jednak narracja, stawiająca akcję w latach 50, jest tak dramatycznie pozbawiona języka epoki, człowiek po obejrzeniu kilku powojennych filmów krzyczy czytając "Przecież ludzie tak nie mówili!!", także pseudonimy bohaterów są jakieś nienaturalne, sztuczne, długie, to wszystko sprawia że tracimy zaufanie do autora, sprawa traci autentyczność, LEPKOŚĆ traci. a fabuła, wątek nie są na tyle ciekawe i wciągające żeby rekompensować ten naturalny KLEJ języka powieści. koniec końców dostałem dwieście stron permanentnej NUDY, i mówiąc szczerze: gdybym tuż przed chwilą nie skończył "Crimen" tego autora, która jest powieścią doskonałą, gdzie wszystko się klei, idealnie splata a język powieści trzyma nas kurczowo w czasach średniowiecza...gdyby nie to, po przeczytaniu "Pokerzysty" Stwierdziłbym że Hen jest jednak przereklamowany i może dałbym spokój dalszej...

Frisson | 2015-09-05
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka. Ogólnie tórczość należących do Pokolenia Kolumbów jest wyjątkowa.

biedronka826 | 2011-02-16
Przeczytana: 2010 rok

Mnie również się podobała, tylko trochę na początku nie mogłam się połapać kto jest kim, ponieważ główny bohater snuje opowieść wiele lat później. Książka na jeden wieczór, porusza wiele ciekawych aspektów życiowych, honor, trudne związki. Autor przedstawił jak ludziom się żyło po wojnie, że razem z końcem wojny wcale nie znikneło całe zło. polecam

Łukasz | 2018-03-12
Przeczytana: 21 marca 2018