Korzeniec

Cykl: Alojzy Korzeniec (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

29-go czerwca 1913 roku, na nasypie kolejowym w centrum Sosnowca znaleziono ciało pozbawione głowy i na podstawie dokumentów, które korpus wciąż posiadał w wewnętrznej kieszeni marynarki ustalono, że zwłoki należą do niejakiego Alojzego Korzeńca… Ale czytelnik nie trzyma w dłoniach kryminału-retro. Korzeniec jest raczej powieścią historyczno-obyczajową z wyraźnym wątkiem sensacyjnym. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w odcinkach dla miejscowej prasy, niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła w udziale rola detektywa, młoda fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy.
Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I miasto. Możliwe, że głównym bohaterem jest samo miasto. Sosnowiec – tygiel kultur – w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej okazuje się przestrzenią sekretów i zakamarków; miastem z podszewką; miastem ukrytych pasji i motywacji.
Powieść Korzeniec, nie tylko zdobyła uznanie czytelników i krytyków, ale w postaci adaptacji trafiła już na deski sceniczne. Dziś proponujemy Państwu wydanie tej książki ozdobione ilustracjami z epoki, którą opisuje.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Autor pragnął chyba urzec humorem i zafascynować barwną historią miasta nieco "dzikiego"; pogranicznego, poniekąd w stylu Dzikiego Zachodu... (Sosnowiec na granicy trzech zaborów, tuż przed I Wojną; rozwija się bujnie, nieco w stylu Łodzi - obok interesów kwitną spiski i napięcia różnych narodowości) Zasadniczo się udało - choć humor bywa wysilony, a historyczne opisy ześlizgują się w nieco bezładne dywagacje... Ocena nieco zawyżona, gdybym oceniał "średni poziom" książki - jednak ogólnie bawiłem się dobrze, a gawęda była sugestywna - sięgnę po kolejne tomy...

Kulfon | 2018-08-17
Przeczytana: 2015 rok

Prosta, łatwa a jednocześnie przyjemna i wciągająca :)

Fille | 2018-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Ach, czego w tej książce nie ma! Stylizacje gwarowe, pamiętnik, mowa zależna i niezależna, wszechwiedzący narrator, który dialoguje z czytelnikiem. Mnóstwo dygresji i dykteryjek, retrospekcji, nawiązań do osób związanych z Sosnowcem. Jakby było mało, pojawiają się również zdania w języku francuskim, wtrącenia w jidysz i rosyjskim.
Każda strona skrzy się od wtrąceń, zabawnych powiedzonek, zabaw słownych. Robi się jarmarcznie, a czytelnik szybko czuje się znużony od nadmiaru barokowych ozdobników. Szczegółowe opisy życia bohaterów drugoplanowych, losy bohaterów głównych, ich przemyślenia i przeżycia szybko przestają interesować. Bo poza tymi wszystkimi ornamentami językowymi fabuła leży. Z całą pewnością nie jest to kryminał, książka raczej jest popisem wiedzy autora na temat rodzinnego miasta plus pokazem jego umiejętności językowych i erudycji.
Niestety nic z tego nie wynika. Książka jest nudna i irytująco płaska.

krakauer | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Nie jest to kolejny klasyczny kryminał retro ze sztampowym głównym bohaterem. Korzeniec to bardziej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Okazuje się że dzisiejszy obśmiewany i nudny Sosnowiec, był na początku XX w. intrygującym miastem. Mieszanką kultur, narodowości, religii, klas społecznych. Dużo legalnych i nielegalnych interesów. Z jednej strony bogaci fabrykanci, a z drugiej cały festiwal nędzarzy i podejrzanych typów. Świetny portret ówczesnego Sosnowca. Książka napisana ciekawym językiem. Sporo tutaj specyficznego humoru i aluzji.

AndyDufresne | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Korzeniec długo kurzył się na moim regale. Nie dlatego, że nie chciałem przeczytać tej pozycji, wręcz przeciwnie, bałem się rozczarowania. Dlaczego? Ponieważ znam miejsca, o których pisze autor i zwyczajnie bałem się tej konfrontacji. W końcu się jednak przemogłem i... w zasadzie pozostałem w miejscu, z którego ruszałem w tę podróż. Jeśli chodzi o język, oddanie realiów tamtego okresu i miejsc, to nie zawiodłem się - autor jest bardzo sprawny językowo, powieść jest napisana ciekawym językiem, realia uchwycone, a w zasadzie odrysowane, gdyż nie są tak dogłębnę, jak mogłem oczekiwać, pod tym względem książka jest bardzo dobra. Dlaczego więc ocena 7? Początek książki jest jak wyprawa na ryby; zabieramy wędkę, ubieramy wodery i rozkładamy namiot nad taflą jeziora - ale po zawiązaniu akcji skręcamy w las i wracamy z koszem podgrzybków. Lubię grzybobrania, ale gdy człowiek nastawia się na rybę z grilla, jest jednak pewne rozczarowanie. Korzeniec rozpoczyna się jak kryminał retro, ale po...

Hedahe | 2017-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Co tu dużo pisać? Książka spodobała mi się już od pierwszej strony, już od pierwszych zdań. Totalnie nie spodziewałam się takiego stylu pisania. Jest świetny! Bardzo do mnie trafiał. Niby wszystkie wydarzenia dzieją się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a zatem czasy dla nas już mocno odległe, ale czyta się to bardzo dobrze. Autor w taki sposób oddał tamtejszy klimat, że tam po prostu się JEST podczas czytania. Humor dla mnie jest idealny, zewsząd się przelewa.
Sama fabuła jest całkiem zaskakująca. W ogóle jest kilka narratorów. Nie wszystko wydaje mi się połączone ze sobą i jakoś szczególnie ważne, ale mi to nie przeszkadzało. Dzięki temu czytało się ciekawie! A końcówka.. no, byłam zaskoczona. Nie spodziewałam się, ale to dobrze :D
I koniecznie muszę przeczytać drugą część - "Puder i pył"!
Każdemu polecam!

M-E | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Wersja dla zabieganych: bardzo miła niespodzianka! Jestem bardzo zadowolony.

Wersja pełna: pomysł, by napisać książkę o Sosnowcu jest niewątpliwie świeży. Niektórzy powiedzą, że mocno odważny (ach, te dowcipy). Niemniej jednak pan Zbigniew Białas napisał książkę dziejącą się w latach 1913-1914, właśnie w Sosnowcu i okolicach. I uczynił to z wielką gracją i sympatią do miasta.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że to kryminał. Gdyby tak spojrzeć na "Korzeńca", to niestety wyrządziłoby się książce wielką krzywdę.
Czytając miałem z tyłu głowy skojarzenie do "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" - sama akcja mnie tak nie wciągnęła, jak te dygresje, smaczki, ciekawostki o Sosnowcu (tak, aż sprawdziłem, w którym roku urodzili się Edward Gierek i Władysław Szpilman), język, może wątki zupełnie nieistotne z punktu widzenia głównej akcji, a napisane jakże ciekawie.

To co teraz? Druga część - "Puder i pył" zaraz wyląduje w koszyku. Czy to nie jest najlepsza...

Nina Sefardynowicz | 2016-10-27
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Dla mnie bomba, lubię takie kronikarsko-historyczne kryminały. Kolejne części jeszcze smaczniejsze. A Tal to już zupełna rewelacja - powieść na pograniczu pitawala, ale uzupełnionego o ten czynnik żywych ludzi z wszystkim co złe i dobre.

ChristinaL | 2016-10-02

Bohaterem 'Korzenca' jest Sosnowiec na chwile przed wybuchem pierwszej wojny swiatowej. Zachowane realia i topografia miasta oraz sporo zdjec z epoki pokazuja piekny, choc smierdzacy 'Swiniogrod'.
Wykorzystujac fikcyjnych bohaterow i istniejace naprawde adresy Zbigniew Bialas fascynujaco opisuje zycie roznych warstw spolecznych i narastajacy lek przed wyczuwalnym, nieuchronnym konfliktem militarnym.
Okazuje sie, ze Sosnowiec na poczatku dwudziestego wieku mial piekna zabudowe, ze kochano w nim i zdradzano w sposob wyrafinowany, ze smierdzial przez swinski targ i ze mial duzo gabinetow dentystycznych z fotelami dla pacjentow obitymi pluszem.
Skromny watek kryminalny posluzyl do opowiadania o glazurnikach, przemytnikach, politykujacych nierobach i zakochanych bonach.
'Jedrna' proza.

Fantasy-Bestiarium | 2016-03-16

"Korzeniec" autorstwa Zbigniewa Białasa opisuje losy Sosnowca tuż przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. Powieść wciąga od pierwszej strony w burzliwe realia tego brutalnego i mrocznego okresu. Sosnowiec był swoistą mieszaną kultur, mogliśmy spotkać tam Polaków, Niemców, Żydów czy choćby Rosjan. Dodając dodatkowego smaczku lekturze. Książka ozdobiona jest klimatycznymi ilustracjami, które dodają całości niespotykanego klimatu. Czytelnik wsiąka w ciekawie skrojoną fabułę i liczne zwroty fabularne.

Przenosimy się do roku 1913, 29-go czerwca. W sosnowcu zostaje odnalezione ciało bez głowy, po pobieżnych oględzinach zwłok okazuje się, że zamordowanym jest niejaki Alojzy Korzeniec. Udało się ustalić tożsamość zmarłego dzięki dokumentom, które posiadał w wewnętrznej kieszeni ubrania. Jednak jest to dopiero początek całej sprawy. Akcja powieści pędzi szybko, a tajemnica towarzyszy nam przez cały czas czytania. To doskonała powieść historyczno-obyczajowa, która nie nudzi ani przez...