Pestka

83-85893-28-8
miłość
Magdulstwo

Inne wydania

Pestka jest jedną z najbardziej przejmujących historii miłosnych w naszej powojennej literaturze. Uwikłani w sytuację miłosnego trójkąta bohaterowie książki - Agata, Borys i Teresa - są świadomi istnienia nadrzędnych wartości etycznych wartości, nie wypierają się odpowiedzialności i z góry są przygotowani na nieuchronność cierpienia. Towarzyszący miłości ból obnaża ją ze wszystkiego, co zbyteczne i przypadkowe, pozostawiając jedynie jej najważniejszą, duchową istotę.

Marlena | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Autorka "Pestki", Anka Kowalska, to przede wszystkim poetka - powieść wydała tylko jedną. I to w "Pestce" czuć, nasycenie poezją. Tylko czy można uznać to za atut? We wszystkim trzeba znać umiar, a w tej powieści tego nie ma - nadmiar wydumanych metafor, porównań, powtórzeń, wyliczeń, a do tego ciężki patos.
Na poziomie fabularnym, cóż, zwykły trójkąt miłosny, związane z nim rozterki natury moralnej, religijnej, etycznej. Historia nawet ciekawa, choć z przewidywalnym zakończeniem.
Książkę bardziej zmęczyłam niż przeczytałam, właśnie z powodu języka. Wszystkie zdania górnolotne aż do przesady. Według mnie patos broni się tylko w zakończeniu, tam współgra z warstwą fabularną, ale przez większość książki drażnił, a ciągi synonimiczne w każdym możliwym momencie sprawiały, że kilkukrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

To nie jest właściwe miejsce do zamieszczania szczegółów bogatego życia Anki Kowalskiej (1932 – 2008), m. in. wybitnej działaczki KOR-u.
Czytałem to w 1964, gdy miałem 21 lat; teraz, mając 73. z przyjemnością przekartkowałem, przypomniałem sobie cytat nawiązujący do tytułu:

"Każdy ma w sobie pestkę, każdy swoją. Jak owoc. Przylatują ptaki, przychodzi spustoszenie. Robak. Gnije to, co jest miąższem. Odpada. Ale pestkę trzeba uratować. Pestka musi zostać nietknięta. Pestką jest to, w co nie przestajemy wierzyć. Co najgłębiej jest nami, pomimo wszystko. Pomimo zła w nas. Pomimo naszych odstępstw, mimo wszystkich srebrników, jakieśmy wzięli. Kradnę, kłamię, cudzołożę - ale nie zabiję; tysiąc kompromisów, a kiedyś jednego nie; za żadną cenę, nigdy."

..i uważam, że furora, jaką ta książka zrobiła w połowie lat 60. jest zrozumiała, bo to jest całkiem niezły romans.
Kowalska jest wzorcowym autorem jednej jedynej książki, ...

zaczytana | 2015-03-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Miłosna historia pewnego trójkąta - małżeństwo z tą Trzecią w tle- a właściwie ta Trzecia - Agata - wiedzie prym na scenie życia, której tło stanowi małżeństwo: Kochanek -Borys- i Jego Żona - Teresa.
Trudna, poruszająca miłość. W trakcie czytania towarzyszyły mi zmienne uczucia względem bohaterów. Raz podziwiałam Ankę za jej odwagę, bezkompromisowość. Innym razem właśnie to denerwowało mnie w niej najbardziej. Momentami słów brakowało mi na opisanie jej egoizmu, a za chwilę próbowałam ją tłumaczyć słowami typu: "serce nie sługa". Borys drażnił mnie swoim brakiem odpowiedzialności, nieumiejętnością podjęcia decyzji. Teresa wzbudzała we mnie litość - ale czasami było to takie poniżające politowanie, a czasami po prostu było mi jej żal i wściekła byłam na to, co robi jej ta pozostała Dwójka. Ostatecznie współczułam obu kobietom.
Swojego czasu książkę zekranizowała Pani Krystyna Janda - sama wcieliła się w rolę Anki. Byłam na premierze tego filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z...

Ania | 2015-08-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Muszę przyznać, że przerosła mnie ta książka.
Podczas czytania najbardziej doskwierał mi dominujący styl autorki. Wyszukany język, rozbudowane i barwne zdania, podniosłość i sentymentalizm. Dodatkowo przeszkadzało mi ukazanie relacji między żoną, mężem i jego kochanką oczami przyjaciółki kochanki. Jej emocjonalność, rozdrapywanie przeszłości i pretensjonalność okazały się ponad moje siły. Z trudem wgryzałam się w treść, męczyłam się i odłożyłam z poczuciem ulgi, że przeczytałam.

violabu Toczytam | 2016-06-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Jeśli charakteryzuje Cię cierpliwość wobec wnikliwych rozważań analizujących sytuację we wzniosły sposób, jeśli masz możliwość skupienia i chęć zagłębienia się w umysły osób związanych z małżeńskim "trójkątem", to sięgnij po "Pestkę" Anki Kowalskiej. Niezależnie od tego czy rozumiesz, czy ganisz tego typu związek zrodzony z głębokiego uczucia.
Główną bohaterką powieści jest Agata, która pokochała z wzajemnością żonatego mężczyznę. Jej przyjaciółka Daria dezaprobuje tę sytuację. Nielegalna miłość, która dla jednej kobiety jest szczęściem i nieszczęściem zarazem, dla obserwatorki będącej w uświęconym związku małżeńskim, sytuacja przyjaciółki jest uważana za życiowy dramat i grzech.

Jeśli oczekuje się ciekawej fabuły,to styl powieści może irytować rozkładaniem na czynniki pierwsze zachwań, gestów, odczuć i wypowiedzianych słów. Taka wnikliwość daje jednak czytelnikowi możliwość wczucia się w myśli, nadzieje i wątpliwości, wręcz w dusze bohaterów.
Liryzm i poetyckie porównania (choć...

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Po obejrzeniu beznadziejnego filmu (chociaż w tak świetnej obsadzie)nie myślałam, że książka jest tak dobra. Trochę przyszło mi się w nią wgryzć, ale potem nie mogłam już jej odłożyc, chociaż broń Boże przed taką miłością.

BethLuisNion | 2011-04-06
Przeczytana: wrzesień 2006

Spędziłam z tą książką cały dzień odganiając od siebie wszystko i wszystkich. Książka jest przepiękna, głęboka - nigdy dotąd czegoś takiego nie czytałam.
Na początku drażniła mnie trochę modna wówczas forma wspomnieniowego monologu ale treści które zawarł szybko mi to zrekompensowały. Książka (pisana w latach 60tych) opisuje relacje między grupą przyjaciół/znajomych od czasu ukończenia studiów do mniej więcej 30 roku życia. Główna bohaterka Agata jest dziewczyną nie uznającą żadnych kompromisów, żyjącą pełnią życia i świadomą konieczności poniesienia konsekwencji swoich zachowań. Czy do końca świadomą? Trudno powiedzieć... Jej świadomość autorka określa prostym porównaniem do powszechnej świadomości że na drugiej półkuli w tej chwili jest noc ale my w ciągu naszego dnia niewiele sobie robimy z tej świadomości.
Książka zawiera wiele kontrowersyjnych poglądow na pokrętnie rozumianą etykę małżeństwa z rozsądku. Czytając tę książkę nie można się oprzeć uczuciu że napisała ją kobieta...

Lucy Skywalker | 2014-04-27

Smutna historia o nieszczęśliwych związkach, o tym, że piękna kobieta, za którą lata każdy samiec bardzo rzadko znajduje prawdziwą miłość. No i o tym że stateczny byt z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym to niekoniecznie coś, co uszczęśliwia każdego...

książek: 1993

Jeżeli ktoś mi powie, co autorka miała na myśli, używając takiego kwiecistego stylu przy pisaniu książki o zdradzie i trójkącie miłosnym, będę bardzo wdzięczna.

assina | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Liczy się coś więcej niż tylko małżeństwo.

Ostatnio moje poglądy na ten temat bardzo się zmieniły i muszę przyznać, że pod tym względem popieram Agatę, bardzo ważną postać tejże książki. Jednak nie zamierzam rozwodzić się na ten temat ani tym bardziej szczegółowo skupiać się na "Pestce". Jestem zbyt rozczarowana i smutna. Spodziewałam się jakiegoś szału, spodziewałam się fajerwerków, spodziewałam się, że powieść stanie się jedną z ważnych pozycji na mojej półce. Niestety, przeliczyłam się, aż za bardzo.
"Pestka" od samego początku nudziła mnie do tego stopnia, iż niekiedy pomijałam jakieś zdania bądź też byłam zupełnie gdzieś indziej i nie wiedziałam co tak naprawdę czytam. Nie miałam pojęcia co się w ogóle dzieje, o czym ja właśnie czytam. Znacznie później, gdzieś w środku książki coś zaczęło się dziać - kiedy między Borysem a Agatą powoli wybuchała ta miłość, to pożądanie, kiedy wchodziliśmy z buciorami w życie Agaty, kiedy wreszcie się ją poznawało (Agata jeszcze jako tako...

Dotknięci boskim palcem

Lektura „Boskich i nieznośnych” może skłonić do sięgnięcia po twórczość Anny Janko. W tekstach pojawiają się, choć z rzadka, jej wiersze, inspirowane twórczością podziwianych przez nią poetów lub im dedykowane.