Okładka książki Pestka

miłość
typ
papier
Magdulstwo
6.95 (432 ocen i 42 opinie)

Opis książki

Pestka jest jedną z najbardziej przejmujących historii miłosnych w naszej powojennej literaturze. Uwikłani w sytuację miłosnego trójkąta bohaterowie książki - Agata, Borys i Teresa - są świadomi istnienia nadrzędnych wartości etycznych wartości, nie wypierają się odpowiedzialności i z góry są przygotowani na nieuchronność cierpienia. Towarzyszący miłości ból obnaża ją ze wszystkiego, co zbyteczne i przypadkowe, pozostawiając jedynie jej najważniejszą, duchową istotę.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Marlena | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Autorka "Pestki", Anka Kowalska, to przede wszystkim poetka - powieść wydała tylko jedną. I to w "Pestce" czuć, nasycenie poezją. Tylko czy można uznać to za atut? We wszystkim trzeba znać umiar, a w tej powieści tego nie ma - nadmiar wydumanych metafor, porównań, powtórzeń, wyliczeń, a do tego ciężki patos.
Na poziomie fabularnym, cóż, zwykły trójkąt miłosny, związane z nim rozterki natury moralnej, religijnej, etycznej. Historia nawet ciekawa, choć z przewidywalnym zakończeniem.
Książkę bardziej zmęczyłam niż przeczytałam, właśnie z powodu języka. Wszystkie zdania górnolotne aż do przesady. Według mnie patos broni się tylko w zakończeniu, tam współgra z warstwą fabularną, ale przez większość książki drażnił, a ciągi synonimiczne w każdym możliwym momencie sprawiały, że kilkukrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt.

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Po obejrzeniu beznadziejnego filmu (chociaż w tak świetnej obsadzie)nie myślałam, że książka jest tak dobra. Trochę przyszło mi się w nią wgryzć, ale potem nie mogłam już jej odłożyc, chociaż broń Boże przed taką miłością.

Lucy | 2014-04-27

Smutna historia o nieszczęśliwych związkach, o tym, że piękna kobieta, za którą lata każdy samiec bardzo rzadko znajduje prawdziwą miłość. No i o tym że stateczny byt z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym to niekoniecznie coś, co uszczęśliwia każdego...

Beth | 2011-04-06
Przeczytana: wrzesień 2006

Spędziłam z tą książką cały dzień odganiając od siebie wszystko i wszystkich. Książka jest przepiękna, głęboka - nigdy dotąd czegoś takiego nie czytałam.
Na początku drażniła mnie trochę modna wówczas forma wspomnieniowego monologu ale treści które zawarł szybko mi to zrekompensowały. Książka (pisana w latach 60tych) opisuje relacje między grupą przyjaciół/znajomych od czasu ukończenia studiów do mniej więcej 30 roku życia. Główna bohaterka Agata jest dziewczyną nie uznającą żadnych kompromisów, żyjącą pełnią życia i świadomą konieczności poniesienia konsekwencji swoich zachowań. Czy do końca świadomą? Trudno powiedzieć... Jej świadomość autorka określa prostym porównaniem do powszechnej świadomości że na drugiej półkuli w tej chwili jest noc ale my w ciągu naszego dnia niewiele sobie robimy z tej świadomości.
Książka zawiera wiele kontrowersyjnych poglądow na pokrętnie rozumianą etykę małżeństwa z rozsądku. Czytając tę książkę nie można się oprzeć uczuciu że napisała ją kobieta wrażli...

Tamara | 2013-10-08

To książka ikona mojego pokolenia 50+. Gdy byłam dziewczyną zachwycałam się niezależnością Agaty i zazdrościłam jej, że spotkała w swoim życiu mężczyznę, którego mogła tak bezgranicznie pokochać. Gdy byłam młodą mężatką doceniłam rolę Sabiny w życiu Agaty: bo chociaż Sabina prawie bezkrytycznie podziwiała Agatę to tak naprawdę dawała Agacie bezineresowne wsparcie. Gdy byłam nieco starsza zaczęłam postrzegać Agatę jako bezwzględną egoistkę, a Borys budził moje politowanie (może współczucie?) z powodu swojego braku zdecydowania i wybierania tych łatwiejszych dróg w życiu. Dzisiaj myślę o żonie Borysa: nieszczęśliwej, chorej, oszukanej i osamotnionej. A co pomyślę jutro o tej książce? Jak ją odczytam? I to jest właśnie jej wartość: odczytujemy ją tak różnie w zależności od naszych doświadczeń życiowych. Film "Pestka" spłaszczył książkę i opowiedział tą trudną historię w spsób banalny.

książek: 2087
Sonja | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

"Pestka" - poetycka, wzniosła, jedyna w swoim rodzaju, jednak... treść jest ciężka, nużąca, monotonna. Bohaterowie drażnią mnie na każdym kroku, przy czym mam wrażenie, że istnieją za murem z grubej, dźwiękoszczelnej szyby, że są gdzieś obok i nie mogę ich poznać, poczuć, zrozumieć. Ale czy chcę? Niekoniecznie...

Nie urzekła mnie.
Ale dla wyszukanej treści - warto zajrzeć do książki Anki Kowalskiej.

Katarzyna | 2014-03-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wtedy, gdy czytałam tę książkę po raz pierwszy, byłam Agatą.
Myślałam nią, czułam, rozpaczałam.
A potem minął czas, wyszłam za mąż i coraz częściej byłam Teresą.
I znów czytałam tę książkę.
Minęło sporo lat i znów do niej wracam.

Lagrema | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ppp

Być może jest to książka zbyt poważna dla mnie, być może powinnam sięgnąć po nią dopiero za kilka lat. Jak na razie historia tej nieszczęśliwej miłości jest dla mnie za bardzo nieszczęśliwa.

Kar | 2010-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjna książka o miłości niemożliwej. Miłość, namiętność w takim natężeniu, że aż boli... Dylematy moralne, czy lepiej słuchać serca czy rozumu? Bardzo polecam.

PrzyAromacieKawy | 2012-05-09
Przeczytana: 01 maja 2012

Maj rozpoczął się nostalgicznie i dość filozoficznie pod względem książkowym. Pestka Anki Kowalskiej to jedna z ulubionych książek mojej siostry. Musiałam więc się dowiedzieć dlaczego! A przypadkiem złapana w Antykwariacie utwierdziła mnie w przekonaniu, że już czas!
Książka opowiada historię wielkiej miłości, która zdarzyła się nie w tym czasie, w którym powinna. Miłości, która okupiona jest cierpieniem, bólem, rozpaczą wielu osób. Jest to sytuacja, z której zawsze ktoś wyjdzie pokrzywdzony... a w pewien sposób nawet wszyscy mogą źle skończyć.
Główna bohaterka - Agata - należy do tej grupy kobiet, którą mężczyźni uwielbiają a kobiety nienawidzą. Z wiadomych powodów. Zawsze idealnie wygląda, jest inteligentna, zgrabna, świadoma swoich zalet, więc kokietuje każdego. I w sumie każdy na to odpowiada. Także Borys. On ma jednak już swoje poukładane życie - żonę Teresę i dzieci. Siła pożądania staje się jednak mocniejsza. A później siłą miłości. Największy dramat w tej książce tkwi w ty...

Załóż konto za darmo!

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica