Pestka

83-85893-28-8
miłość
Magdulstwo

Inne wydania

Pestka jest jedną z najbardziej przejmujących historii miłosnych w naszej powojennej literaturze. Uwikłani w sytuację miłosnego trójkąta bohaterowie książki - Agata, Borys i Teresa - są świadomi istnienia nadrzędnych wartości etycznych wartości, nie wypierają się odpowiedzialności i z góry są przygotowani na nieuchronność cierpienia. Towarzyszący miłości ból obnaża ją ze wszystkiego, co zbyteczne i przypadkowe, pozostawiając jedynie jej najważniejszą, duchową istotę.

• Po nitce do szczęścia

7,19 (181 ocen i opinii)
Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgård

7,55 (22 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Słodka zemsta
Sara Shepard

8,21 (75 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Autorka "Pestki", Anka Kowalska, to przede wszystkim poetka - powieść wydała tylko jedną. I to w "Pestce" czuć, nasycenie poezją. Tylko czy można uznać to za atut? We wszystkim trzeba znać umiar, a w tej powieści tego nie ma - nadmiar wydumanych metafor, porównań, powtórzeń, wyliczeń, a do tego ciężki patos.
Na poziomie fabularnym, cóż, zwykły trójkąt miłosny, związane z nim rozterki natury moralnej, religijnej, etycznej. Historia nawet ciekawa, choć z przewidywalnym zakończeniem.
Książkę bardziej zmęczyłam niż przeczytałam, właśnie z powodu języka. Wszystkie zdania górnolotne aż do przesady. Według mnie patos broni się tylko w zakończeniu, tam współgra z warstwą fabularną, ale przez większość książki drażnił, a ciągi synonimiczne w każdym możliwym momencie sprawiały, że kilkukrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

To nie jest właściwe miejsce do zamieszczania szczegółów bogatego życia Anki Kowalskiej (1932 – 2008), m. in. wybitnej działaczki KOR-u.
Czytałem to w 1964, gdy miałem 21 lat; teraz, mając 73. z przyjemnością przekartkowałem, przypomniałem sobie cytat nawiązujący do tytułu:

"Każdy ma w sobie pestkę, każdy swoją. Jak owoc. Przylatują ptaki, przychodzi spustoszenie. Robak. Gnije to, co jest miąższem. Odpada. Ale pestkę trzeba uratować. Pestka musi zostać nietknięta. Pestką jest to, w co nie przestajemy wierzyć. Co najgłębiej jest nami, pomimo wszystko. Pomimo zła w nas. Pomimo naszych odstępstw, mimo wszystkich srebrników, jakieśmy wzięli. Kradnę, kłamię, cudzołożę - ale nie zabiję; tysiąc kompromisów, a kiedyś jednego nie; za żadną cenę, nigdy."

..i uważam, że furora, jaką ta książka zrobiła w połowie lat 60. jest zrozumiała, bo to jest całkiem niezły romans.
Kowalska jest wzorcowym autorem jednej jedynej książki, ...

zaczytana | 2015-03-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Miłosna historia pewnego trójkąta - małżeństwo z tą Trzecią w tle- a właściwie ta Trzecia - Agata - wiedzie prym na scenie życia, której tło stanowi małżeństwo: Kochanek -Borys- i Jego Żona - Teresa.
Trudna, poruszająca miłość. W trakcie czytania towarzyszyły mi zmienne uczucia względem bohaterów. Raz podziwiałam Ankę za jej odwagę, bezkompromisowość. Innym razem właśnie to denerwowało mnie w niej najbardziej. Momentami słów brakowało mi na opisanie jej egoizmu, a za chwilę próbowałam ją tłumaczyć słowami typu: "serce nie sługa". Borys drażnił mnie swoim brakiem odpowiedzialności, nieumiejętnością podjęcia decyzji. Teresa wzbudzała we mnie litość - ale czasami było to takie poniżające politowanie, a czasami po prostu było mi jej żal i wściekła byłam na to, co robi jej ta pozostała Dwójka. Ostatecznie współczułam obu kobietom.
Swojego czasu książkę zekranizowała Pani Krystyna Janda - sama wcieliła się w rolę Anki. Byłam na premierze tego filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z...

Ania | 2015-08-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Muszę przyznać, że przerosła mnie ta książka.
Podczas czytania najbardziej doskwierał mi dominujący styl autorki. Wyszukany język, rozbudowane i barwne zdania, podniosłość i sentymentalizm. Dodatkowo przeszkadzało mi ukazanie relacji między żoną, mężem i jego kochanką oczami przyjaciółki kochanki. Jej emocjonalność, rozdrapywanie przeszłości i pretensjonalność okazały się ponad moje siły. Z trudem wgryzałam się w treść, męczyłam się i odłożyłam z poczuciem ulgi, że przeczytałam.

violabu Toczytam | 2016-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Jeśli charakteryzuje Cię cierpliwość wobec wnikliwych rozważań analizujących sytuację we wzniosły sposób, jeśli masz możliwość skupienia i chęć zagłębienia się w umysły osób związanych z małżeńskim "trójkątem", to sięgnij po "Pestkę" Anki Kowalskiej. Niezależnie od tego czy rozumiesz, czy ganisz tego typu związek zrodzony z głębokiego uczucia.
Główną bohaterką powieści jest Agata, która pokochała z wzajemnością żonatego mężczyznę. Jej przyjaciółka Daria dezaprobuje tę sytuację. Nielegalna miłość, która dla jednej kobiety jest szczęściem i nieszczęściem zarazem, dla obserwatorki będącej w uświęconym związku małżeńskim, sytuacja przyjaciółki jest uważana za życiowy dramat i grzech.

Jeśli oczekuje się ciekawej fabuły,to styl powieści może irytować rozkładaniem na czynniki pierwsze zachwań, gestów, odczuć i wypowiedzianych słów. Taka wnikliwość daje jednak czytelnikowi możliwość wczucia się w myśli, nadzieje i wątpliwości, wręcz w dusze bohaterów.
Liryzm i poetyckie porównania (choć...

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Po obejrzeniu beznadziejnego filmu (chociaż w tak świetnej obsadzie)nie myślałam, że książka jest tak dobra. Trochę przyszło mi się w nią wgryzć, ale potem nie mogłam już jej odłożyc, chociaż broń Boże przed taką miłością.

BethLuisNion | 2011-04-06
Przeczytana: wrzesień 2006

Spędziłam z tą książką cały dzień odganiając od siebie wszystko i wszystkich. Książka jest przepiękna, głęboka - nigdy dotąd czegoś takiego nie czytałam.
Na początku drażniła mnie trochę modna wówczas forma wspomnieniowego monologu ale treści które zawarł szybko mi to zrekompensowały. Książka (pisana w latach 60tych) opisuje relacje między grupą przyjaciół/znajomych od czasu ukończenia studiów do mniej więcej 30 roku życia. Główna bohaterka Agata jest dziewczyną nie uznającą żadnych kompromisów, żyjącą pełnią życia i świadomą konieczności poniesienia konsekwencji swoich zachowań. Czy do końca świadomą? Trudno powiedzieć... Jej świadomość autorka określa prostym porównaniem do powszechnej świadomości że na drugiej półkuli w tej chwili jest noc ale my w ciągu naszego dnia niewiele sobie robimy z tej świadomości.
Książka zawiera wiele kontrowersyjnych poglądow na pokrętnie rozumianą etykę małżeństwa z rozsądku. Czytając tę książkę nie można się oprzeć uczuciu że napisała ją kobieta...

Lucy Skywalker | 2014-04-27

Smutna historia o nieszczęśliwych związkach, o tym, że piękna kobieta, za którą lata każdy samiec bardzo rzadko znajduje prawdziwą miłość. No i o tym że stateczny byt z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym to niekoniecznie coś, co uszczęśliwia każdego...

Tamara | 2013-10-08

To książka ikona mojego pokolenia 50+. Gdy byłam dziewczyną zachwycałam się niezależnością Agaty i zazdrościłam jej, że spotkała w swoim życiu mężczyznę, którego mogła tak bezgranicznie pokochać. Gdy byłam młodą mężatką doceniłam rolę Sabiny w życiu Agaty: bo chociaż Sabina prawie bezkrytycznie podziwiała Agatę to tak naprawdę dawała Agacie bezineresowne wsparcie. Gdy byłam nieco starsza zaczęłam postrzegać Agatę jako bezwzględną egoistkę, a Borys budził moje politowanie (może współczucie?) z powodu swojego braku zdecydowania i wybierania tych łatwiejszych dróg w życiu. Dzisiaj myślę o żonie Borysa: nieszczęśliwej, chorej, oszukanej i osamotnionej. A co pomyślę jutro o tej książce? Jak ją odczytam? I to jest właśnie jej wartość: odczytujemy ją tak różnie w zależności od naszych doświadczeń życiowych. Film "Pestka" spłaszczył książkę i opowiedział tą trudną historię w spsób banalny.

Sonja | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

"Pestka" - poetycka, wzniosła, jedyna w swoim rodzaju, jednak... treść jest ciężka, nużąca, monotonna. Bohaterowie drażnią mnie na każdym kroku, przy czym mam wrażenie, że istnieją za murem z grubej, dźwiękoszczelnej szyby, że są gdzieś obok i nie mogę ich poznać, poczuć, zrozumieć. Ale czy chcę? Niekoniecznie...

Nie urzekła mnie.
Ale dla wyszukanej treści - warto zajrzeć do książki Anki Kowalskiej.

Dotknięci boskim palcem

Lektura „Boskich i nieznośnych” może skłonić do sięgnięcia po twórczość Anny Janko. W tekstach pojawiają się, choć z rzadka, jej wiersze, inspirowane twórczością podziwianych przez nią poetów lub im dedykowane.