Pestka

miłość
typ
papier
Magdulstwo
6,97 (456 ocen i 44 opinie)

Opis książki

Pestka jest jedną z najbardziej przejmujących historii miłosnych w naszej powojennej literaturze. Uwikłani w sytuację miłosnego trójkąta bohaterowie książki - Agata, Borys i Teresa - są świadomi istnienia nadrzędnych wartości etycznych wartości, nie wypierają się odpowiedzialności i z góry są przygotowani na nieuchronność cierpienia. Towarzyszący miłości ból obnaża ją ze wszystkiego, co zbyteczne i przypadkowe, pozostawiając jedynie jej najważniejszą, duchową istotę.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marlena | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Autorka "Pestki", Anka Kowalska, to przede wszystkim poetka - powieść wydała tylko jedną. I to w "Pestce" czuć, nasycenie poezją. Tylko czy można uznać to za atut? We wszystkim trzeba znać umiar, a w tej powieści tego nie ma - nadmiar wydumanych metafor, porównań, powtórzeń, wyliczeń, a do tego ciężki patos.
Na poziomie fabularnym, cóż, zwykły trójkąt miłosny, związane z nim rozterki natury moralnej, religijnej, etycznej. Historia nawet ciekawa, choć z przewidywalnym zakończeniem.
Książkę bardziej zmęczyłam niż przeczytałam, właśnie z powodu języka. Wszystkie zdania górnolotne aż do przesady. Według mnie patos broni się tylko w zakończeniu, tam współgra z warstwą fabularną, ale przez większość książki drażnił, a ciągi synonimiczne w każdym możliwym momencie sprawiały, że kilkukrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt.

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Po obejrzeniu beznadziejnego filmu (chociaż w tak świetnej obsadzie)nie myślałam, że książka jest tak dobra. Trochę przyszło mi się w nią wgryzć, ale potem nie mogłam już jej odłożyc, chociaż broń Boże przed taką miłością.

zaczytana | 2015-03-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Miłosna historia pewnego trójkąta - małżeństwo z tą Trzecią w tle- a właściwie ta Trzecia - Agata - wiedzie prym na scenie życia, której tło stanowi małżeństwo: Kochanek -Borys- i Jego Żona - Teresa.
Trudna, poruszająca miłość. W trakcie czytania towarzyszyły mi zmienne uczucia względem bohaterów. Raz podziwiałam Ankę za jej odwagę, bezkompromisowość. Innym razem właśnie to denerwowało mnie w niej najbardziej. Momentami słów brakowało mi na opisanie jej egoizmu, a za chwilę próbowałam ją tłumaczyć słowami typu: "serce nie sługa". Borys drażnił mnie swoim brakiem odpowiedzialności, nieumiejętnością podjęcia decyzji. Teresa wzbudzała we mnie litość - ale czasami było to takie poniżające politowanie, a czasami po prostu było mi jej żal i wściekła byłam na to, co robi jej ta pozostała Dwójka. Ostatecznie współczułam obu kobietom.
Swojego czasu książkę zekranizowała Pani Krystyna Janda - sama wcieliła się w rolę Anki. Byłam na premierze tego filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z...

Lucy | 2014-04-27

Smutna historia o nieszczęśliwych związkach, o tym, że piękna kobieta, za którą lata każdy samiec bardzo rzadko znajduje prawdziwą miłość. No i o tym że stateczny byt z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym to niekoniecznie coś, co uszczęśliwia każdego...

BethLuisNion | 2011-04-06
Przeczytana: wrzesień 2006

Spędziłam z tą książką cały dzień odganiając od siebie wszystko i wszystkich. Książka jest przepiękna, głęboka - nigdy dotąd czegoś takiego nie czytałam.
Na początku drażniła mnie trochę modna wówczas forma wspomnieniowego monologu ale treści które zawarł szybko mi to zrekompensowały. Książka (pisana w latach 60tych) opisuje relacje między grupą przyjaciół/znajomych od czasu ukończenia studiów do mniej więcej 30 roku życia. Główna bohaterka Agata jest dziewczyną nie uznającą żadnych kompromisów, żyjącą pełnią życia i świadomą konieczności poniesienia konsekwencji swoich zachowań. Czy do końca świadomą? Trudno powiedzieć... Jej świadomość autorka określa prostym porównaniem do powszechnej świadomości że na drugiej półkuli w tej chwili jest noc ale my w ciągu naszego dnia niewiele sobie robimy z tej świadomości.
Książka zawiera wiele kontrowersyjnych poglądow na pokrętnie rozumianą etykę małżeństwa z rozsądku. Czytając tę książkę nie można się oprzeć uczuciu że napisała ją kobieta...

Tamara | 2013-10-08

To książka ikona mojego pokolenia 50+. Gdy byłam dziewczyną zachwycałam się niezależnością Agaty i zazdrościłam jej, że spotkała w swoim życiu mężczyznę, którego mogła tak bezgranicznie pokochać. Gdy byłam młodą mężatką doceniłam rolę Sabiny w życiu Agaty: bo chociaż Sabina prawie bezkrytycznie podziwiała Agatę to tak naprawdę dawała Agacie bezineresowne wsparcie. Gdy byłam nieco starsza zaczęłam postrzegać Agatę jako bezwzględną egoistkę, a Borys budził moje politowanie (może współczucie?) z powodu swojego braku zdecydowania i wybierania tych łatwiejszych dróg w życiu. Dzisiaj myślę o żonie Borysa: nieszczęśliwej, chorej, oszukanej i osamotnionej. A co pomyślę jutro o tej książce? Jak ją odczytam? I to jest właśnie jej wartość: odczytujemy ją tak różnie w zależności od naszych doświadczeń życiowych. Film "Pestka" spłaszczył książkę i opowiedział tą trudną historię w spsób banalny.

Sonja | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

"Pestka" - poetycka, wzniosła, jedyna w swoim rodzaju, jednak... treść jest ciężka, nużąca, monotonna. Bohaterowie drażnią mnie na każdym kroku, przy czym mam wrażenie, że istnieją za murem z grubej, dźwiękoszczelnej szyby, że są gdzieś obok i nie mogę ich poznać, poczuć, zrozumieć. Ale czy chcę? Niekoniecznie...

Nie urzekła mnie.
Ale dla wyszukanej treści - warto zajrzeć do książki Anki Kowalskiej.

Iwona | 2014-11-26

Przeczytana 100 lat temu BOSKA zostawiająca coś na dnie serca

Katarzyna | 2014-03-22

Wtedy, gdy czytałam tę książkę po raz pierwszy, byłam Agatą.
Myślałam nią, czułam, rozpaczałam.
A potem minął czas, wyszłam za mąż i coraz częściej byłam Teresą.
I znów czytałam tę książkę.
Minęło sporo lat i znów do niej wracam.

Lagrema | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ppp

Być może jest to książka zbyt poważna dla mnie, być może powinnam sięgnąć po nią dopiero za kilka lat. Jak na razie historia tej nieszczęśliwej miłości jest dla mnie za bardzo nieszczęśliwa.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica