Okładka książki Boża podszewka 1

papier
Guinevere7
7 (274 ocen i 24 opinie)

Opis książki

Boża podszewka jest opowieścią o losie niepokornej kobiety ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie, jej rodzinie, wydarzeniach, jakie miały miejsce od początku wieku po drugą wojnę światową. Wszystko osnute jest na wspomnieniach mojej Matki i moich. Najpierw napisałam opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy dla mnie czas: straciłam bliskich, także Matkę. Wtedy to opowiadanie o Niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością. Chciałam dotrzeć do źródła kompleksów Matki. Do przyczyn jej wyobcowania. Mieli mnie tam za bożą podszewkę.
Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

Polecamy

Opinie czytelników
Andra | 2013-04-19
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Dom rodzinny. Pierwsze skojarzenie, które niemal nierozerwalnie wiąże się z tym pojęciem, to okres beztroskiego dzieciństwa. Większość z nas ma to szczęście, że okres naszego dorastania nie przypadł na czasy dwóch największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Tym razem, przedstawię Wam historię obejmującą swoim zasięgiem okres, w którym dominował niepokój i strach o to, co będzie jutro. Zanim jednak zajmę się trochę szerzej aspektem historycznym, zapraszam Was do niezwykle malowniczej miejscowości Juryszki, znajdującej się na Kresach Wschodnich.
Rodzina Juryszów posiada nieposzlakowaną opinię wśród sąsiadów i można się domyślić, iż są to potomkowie osób, do których kiedyś należał obszar rodzinnej wioski. Jest początek XX wieku i nikt jeszcze nie przypuszcza, że najbliższe lata przyniosą wiele zmian. Na razie wszyscy żyją kolejnym dniem. Spokojnie życie ziemiańskiej rodziny przerywa nieoczekiwana wiadomość, iż niedługo pojawi się nowy członek rodziny. Ta informacja wcale nie...

Małgosia | 2012-06-12

Pierwszą styczność z "Bożą podszewką" miałam w wieku 11 lat, kiedy to wyprodukowano serial na podstawie powieści p. Lubkiewicz - Urbanowicz o tym samym tytule. Nie ukrywam, że byłam tym serialem zafascynowana, dlatego teraz po 10 latach, postanowiłam sięgnąć po książkę, by zobrazować sobie dokładniej bohaterów, których życie śledziłam z taką zaciętością i zainteresowanie.

"Boża podszewka" jest to piękna powieść, opowiadająca o rodzinie, wyobcowaniu, miłości, zdradzie, chorobie psychicznej i molestowaniu. Wszystkie problemy, które przedstawiła nam autorka są bardzo uniwersalne w dzisiejszym świecie i dotykają wielu z nas, choć nie mówimy o tym głośno.

Polecam wszystkim, na prawdę warto.

viola | 2010-09-16

Fantastyczna powieść! Nie jakaś sielankowa saga o kresowym zaścianku, na tle historycznych wydarzeń..., ale bardzo osobista, czasami do bólu prawdziwa opowieść, rodzaj autoterapii, o rodzinie autorki. Bardzo ciekawy styl; brutalna rzeczywistość opisana nieraz językiem pełnym eufemizmów, niedopowiedzeń, obok realistycznych dialogów.Forma, w której, zamiast tylko suchych faktów i zwykłej chronologii, przeplatają się, jak gdyby wyciągane z pamięci, intymne obrazki z życia bohaterów. To wszystko znakomicie posłużyło do opisania głównej bohaterki - neurotycznej Maryśki i jej rodziny.

Zapada w pamięć.

Polecam.

Hub | 2011-04-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Osobista, mięsista, pełnokrwista powieść - saga rodzinna o mieszkańcach wschodnich rejonów Polski. Wulgarna, piękna, natrętnie kojarzy mi się z "Chłopami" (jeśli chodzi o rysunek postaci). Za dużo pozytywów, by wymieniać je w opowieści o książce tak popularnej.

Bardzo ucieszył mnie audiobook w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. Precyzja każdego krzyku i oddechu, ekspresja naturalna i jedyna możliwa. Pokłon do ziemi!

edi-bk | 2014-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2014

Ja nie słuchałam ale po prostu spędziłam całą sobotę w Juryszkach :)) Do tego przepiękna interpretacja Stanisławy Celińskiej.

LadyCherry | 2011-07-17

Wspaniała saga rodzinna, książka od której nie mogłam się oderwać i z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa dalszych wydarzeń.

Gorzkie dziecko

W czasach, kiedy listy bestsellerów okupują „Domy nad rozlewiskiem” lub inne „Cukiernie pod Amorem”, przekonujące nas, że świat jest piękny, a życie łatwe – dobrze jest czasem wylać na siebie kubeł zimnej wody. I uświadomić sobie, że istnieje rzeczywistość, która nie jest przesłodzona jak cukierek z odpustu – ba, bywa gorzka jak piołun i podlana obficie łzami żalu.
Historia niby przeciętna: XX wiek, dom na wsi, duża rodzina. Nostalgia, sielanka i wąchanie bzu? Nie tutaj.

Już pierwsze zdania uświadamiają nam, jaki typ lektury dzierżymy w rękach:
„Maryśka zapamiętała z dzieciństwa jedno wielkie niekochanie.” [1]
I to niekochanie będzie za nami chodziło krok w krok, przez całą opowieść. Za nami, ale przede wszystkim za Maryśką, która, urodzona w siódmym miesiącu ciąży, przez całe swe życie będzie nosiła piętno ‘nieudałoty’ z głową jak stołbun, ‘gorzkiego dziecka’, czy właśnie ‘bożej podszewki’. Ale tak nazywać będą ją tylko ‘bliscy’ lub raczej ludzie, z którymi łączą ją...

Gangsterra_Rosita | 2013-12-08

Dobra książka prosta naturalna i autentyczna nie trzeba na nią wielkich słów skoro nawet film na jej podstawie zrealizowano to chyba nie bez przyczyny;)

bjd | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Serialu nie oglądałem. Tutaj wysłuchałem audiobooka, czytanego przez panią Stanisławę Celińską. Świetna! Historia rodzinna, bardzo sprawnie napisana. Wątki są odpowiedniej długości i nie nuży. Bohaterów bardzo polubiłem, choć każdy ma swoje za uszami. Zdecydowanie polecam.

poziomkowa92 | 2011-01-19

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku