Boża podszewka 1

Boża, podszewka
typ
papier
Guinevere7
7,02 (300 ocen i 28 opinii)

Opis książki

Boża podszewka jest opowieścią o losie niepokornej kobiety ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie, jej rodzinie, wydarzeniach, jakie miały miejsce od początku wieku po drugą wojnę światową. Wszystko osnute jest na wspomnieniach mojej Matki i moich. Najpierw napisałam opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy dla mnie czas: straciłam bliskich, także Matkę. Wtedy to opowiadanie o Niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością. Chciałam dotrzeć do źródła kompleksów Matki. Do przyczyn jej wyobcowania. Mieli mnie tam za bożą podszewkę.
Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Andra | 2013-04-19
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Dom rodzinny. Pierwsze skojarzenie, które niemal nierozerwalnie wiąże się z tym pojęciem, to okres beztroskiego dzieciństwa. Większość z nas ma to szczęście, że okres naszego dorastania nie przypadł na czasy dwóch największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Tym razem, przedstawię Wam historię obejmującą swoim zasięgiem okres, w którym dominował niepokój i strach o to, co będzie jutro. Zanim jednak zajmę się trochę szerzej aspektem historycznym, zapraszam Was do niezwykle malowniczej miejscowości Juryszki, znajdującej się na Kresach Wschodnich.
Rodzina Juryszów posiada nieposzlakowaną opinię wśród sąsiadów i można się domyślić, iż są to potomkowie osób, do których kiedyś należał obszar rodzinnej wioski. Jest początek XX wieku i nikt jeszcze nie przypuszcza, że najbliższe lata przyniosą wiele zmian. Na razie wszyscy żyją kolejnym dniem. Spokojnie życie ziemiańskiej rodziny przerywa nieoczekiwana wiadomość, iż niedługo pojawi się nowy członek rodziny. Ta informacja wcale...

książek: 1990
Małgosia | 2012-06-12

Pierwszą styczność z "Bożą podszewką" miałam w wieku 11 lat, kiedy to wyprodukowano serial na podstawie powieści p. Lubkiewicz - Urbanowicz o tym samym tytule. Nie ukrywam, że byłam tym serialem zafascynowana, dlatego teraz po 10 latach, postanowiłam sięgnąć po książkę, by zobrazować sobie dokładniej bohaterów, których życie śledziłam z taką zaciętością i zainteresowanie.

"Boża podszewka" jest to piękna powieść, opowiadająca o rodzinie, wyobcowaniu, miłości, zdradzie, chorobie psychicznej i molestowaniu. Wszystkie problemy, które przedstawiła nam autorka są bardzo uniwersalne w dzisiejszym świecie i dotykają wielu z nas, choć nie mówimy o tym głośno.

Polecam wszystkim, na prawdę warto.

viola | 2010-09-16

Fantastyczna powieść! Nie jakaś sielankowa saga o kresowym zaścianku, na tle historycznych wydarzeń..., ale bardzo osobista, czasami do bólu prawdziwa opowieść, rodzaj autoterapii, o rodzinie autorki. Bardzo ciekawy styl; brutalna rzeczywistość opisana nieraz językiem pełnym eufemizmów, niedopowiedzeń, obok realistycznych dialogów.Forma, w której, zamiast tylko suchych faktów i zwykłej chronologii, przeplatają się, jak gdyby wyciągane z pamięci, intymne obrazki z życia bohaterów. To wszystko znakomicie posłużyło do opisania głównej bohaterki - neurotycznej Maryśki i jej rodziny.

Zapada w pamięć.

Polecam.

Hub | 2011-04-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Osobista, mięsista, pełnokrwista powieść - saga rodzinna o mieszkańcach wschodnich rejonów Polski. Wulgarna, piękna, natrętnie kojarzy mi się z "Chłopami" (jeśli chodzi o rysunek postaci). Za dużo pozytywów, by wymieniać je w opowieści o książce tak popularnej.

Bardzo ucieszył mnie audiobook w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. Precyzja każdego krzyku i oddechu, ekspresja naturalna i jedyna możliwa. Pokłon do ziemi!

edi-bk | 2014-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2014

Ja nie słuchałam ale po prostu spędziłam całą sobotę w Juryszkach :)) Do tego przepiękna interpretacja Stanisławy Celińskiej.

LadyCherry | 2011-07-17

Wspaniała saga rodzinna, książka od której nie mogłam się oderwać i z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa dalszych wydarzeń.

Gorzkie dziecko

W czasach, kiedy listy bestsellerów okupują „Domy nad rozlewiskiem” lub inne „Cukiernie pod Amorem”, przekonujące nas, że świat jest piękny, a życie łatwe – dobrze jest czasem wylać na siebie kubeł zimnej wody. I uświadomić sobie, że istnieje rzeczywistość, która nie jest przesłodzona jak cukierek z odpustu – ba, bywa gorzka jak piołun i podlana obficie łzami żalu.
Historia niby przeciętna: XX wiek, dom na wsi, duża rodzina. Nostalgia, sielanka i wąchanie bzu? Nie tutaj.

Już pierwsze zdania uświadamiają nam, jaki typ lektury dzierżymy w rękach:
„Maryśka zapamiętała z dzieciństwa jedno wielkie niekochanie.” [1]
I to niekochanie będzie za nami chodziło krok w krok, przez całą opowieść. Za nami, ale przede wszystkim za Maryśką, która, urodzona w siódmym miesiącu ciąży, przez całe swe życie będzie nosiła piętno ‘nieudałoty’ z głową jak stołbun, ‘gorzkiego dziecka’, czy właśnie ‘bożej podszewki’. Ale tak nazywać będą ją tylko ‘bliscy’ lub raczej ludzie, z którymi...

synafia | 2015-04-23

Świetna rzecz. Głęboko ludzka, pełna pytań, bez prostych, ba!, właściwie bez żadnych odpowiedzi. Zapis traumatycznego, rewolucyjnego czasu w historii Europy, a jednocześnie wejrzenie w głąb ludzkiej natury, ludzkiej duszy, w której nic jest oczywiste... To także opowieść o tym, jak skomplikowane, a jednocześnie cenne są relacje między ludźmi, i o tym, że żadna ludzka ocena nie może być tak naprawdę w pełni sprawiedliwa.

Plus naprawdę pyszne, plastyczne opisy życia na Kresach - z bogactwem języka, gwarami, codziennymi czynnościami.

Polecam z czystym sumieniem.

aga | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

To książka niezwykle klimatyczna, wręcz baśniowa, magiczna. Opowieść o rodzinie na kresach. W tle pierwsza wojna światowa, okres niepodległości, okupacja niemiecka, potem sowiecka. Każda postać jest wyrazista. Jest tu masa barw, kolorów, uczuć, emocji - tych dobrych i tych złych. Czyta się ją jednym tchem, trudno się od niej oderwać. Piękny, dawny język w dialogach. Mam nadzieję że serial dorównuje książce, bo zostawiłam go sobie na deser, po skończeniu książki. Polecam.

bjd | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Serialu nie oglądałem. Tutaj wysłuchałem audiobooka, czytanego przez panią Stanisławę Celińską. Świetna! Historia rodzinna, bardzo sprawnie napisana. Wątki są odpowiedniej długości i nie nuży. Bohaterów bardzo polubiłem, choć każdy ma swoje za uszami. Zdecydowanie polecam.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku