7,02 (308 ocen i 28 opinii)
83-7337-453-1
Boża, podszewka
Guinevere7

Inne wydania

Boża podszewka jest opowieścią o losie niepokornej kobiety ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie, jej rodzinie, wydarzeniach, jakie miały miejsce od początku wieku po drugą wojnę światową. Wszystko osnute jest na wspomnieniach mojej Matki i moich. Najpierw napisałam opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy dla mnie czas: straciłam bliskich, także Matkę. Wtedy to opowiadanie o Niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością. Chciałam dotrzeć do źródła kompleksów Matki. Do przyczyn jej wyobcowania. Mieli mnie tam za bożą podszewkę.
Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Te chwile
  • Miłość przychodzi z deszczem
  • Pogromca lwów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Próżna
  • Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
  • Podziemny labirynt
  • Wakacje
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Tango dla oprawcy

8 (2 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,74 (470 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

6,34 (56 ocen i opinii)
Wakacje
Nina Majewska-Brown

8,56 (9 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,16 (236 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Andra | 2013-04-19
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Dom rodzinny. Pierwsze skojarzenie, które niemal nierozerwalnie wiąże się z tym pojęciem, to okres beztroskiego dzieciństwa. Większość z nas ma to szczęście, że okres naszego dorastania nie przypadł na czasy dwóch największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Tym razem, przedstawię Wam historię obejmującą swoim zasięgiem okres, w którym dominował niepokój i strach o to, co będzie jutro. Zanim jednak zajmę się trochę szerzej aspektem historycznym, zapraszam Was do niezwykle malowniczej miejscowości Juryszki, znajdującej się na Kresach Wschodnich.
Rodzina Juryszów posiada nieposzlakowaną opinię wśród sąsiadów i można się domyślić, iż są to potomkowie osób, do których kiedyś należał obszar rodzinnej wioski. Jest początek XX wieku i nikt jeszcze nie przypuszcza, że najbliższe lata przyniosą wiele zmian. Na razie wszyscy żyją kolejnym dniem. Spokojnie życie ziemiańskiej rodziny przerywa nieoczekiwana wiadomość, iż niedługo pojawi się nowy członek rodziny. Ta informacja wcale...

książek: 2022
Małgosia | 2012-06-12

Pierwszą styczność z "Bożą podszewką" miałam w wieku 11 lat, kiedy to wyprodukowano serial na podstawie powieści p. Lubkiewicz - Urbanowicz o tym samym tytule. Nie ukrywam, że byłam tym serialem zafascynowana, dlatego teraz po 10 latach, postanowiłam sięgnąć po książkę, by zobrazować sobie dokładniej bohaterów, których życie śledziłam z taką zaciętością i zainteresowanie.

"Boża podszewka" jest to piękna powieść, opowiadająca o rodzinie, wyobcowaniu, miłości, zdradzie, chorobie psychicznej i molestowaniu. Wszystkie problemy, które przedstawiła nam autorka są bardzo uniwersalne w dzisiejszym świecie i dotykają wielu z nas, choć nie mówimy o tym głośno.

Polecam wszystkim, na prawdę warto.

viola | 2010-09-16

Fantastyczna powieść! Nie jakaś sielankowa saga o kresowym zaścianku, na tle historycznych wydarzeń..., ale bardzo osobista, czasami do bólu prawdziwa opowieść, rodzaj autoterapii, o rodzinie autorki. Bardzo ciekawy styl; brutalna rzeczywistość opisana nieraz językiem pełnym eufemizmów, niedopowiedzeń, obok realistycznych dialogów.Forma, w której, zamiast tylko suchych faktów i zwykłej chronologii, przeplatają się, jak gdyby wyciągane z pamięci, intymne obrazki z życia bohaterów. To wszystko znakomicie posłużyło do opisania głównej bohaterki - neurotycznej Maryśki i jej rodziny.

Zapada w pamięć.

Polecam.

Hub | 2011-04-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Osobista, mięsista, pełnokrwista powieść - saga rodzinna o mieszkańcach wschodnich rejonów Polski. Wulgarna, piękna, natrętnie kojarzy mi się z "Chłopami" (jeśli chodzi o rysunek postaci). Za dużo pozytywów, by wymieniać je w opowieści o książce tak popularnej.

Bardzo ucieszył mnie audiobook w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. Precyzja każdego krzyku i oddechu, ekspresja naturalna i jedyna możliwa. Pokłon do ziemi!

edi-bk | 2014-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2014

Ja nie słuchałam ale po prostu spędziłam całą sobotę w Juryszkach :)) Do tego przepiękna interpretacja Stanisławy Celińskiej.

LadyCherry | 2011-07-17

Wspaniała saga rodzinna, książka od której nie mogłam się oderwać i z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa dalszych wydarzeń.

Gorzkie dziecko

W czasach, kiedy listy bestsellerów okupują „Domy nad rozlewiskiem” lub inne „Cukiernie pod Amorem”, przekonujące nas, że świat jest piękny, a życie łatwe – dobrze jest czasem wylać na siebie kubeł zimnej wody. I uświadomić sobie, że istnieje rzeczywistość, która nie jest przesłodzona jak cukierek z odpustu – ba, bywa gorzka jak piołun i podlana obficie łzami żalu.
Historia niby przeciętna: XX wiek, dom na wsi, duża rodzina. Nostalgia, sielanka i wąchanie bzu? Nie tutaj.

Już pierwsze zdania uświadamiają nam, jaki typ lektury dzierżymy w rękach:
„Maryśka zapamiętała z dzieciństwa jedno wielkie niekochanie.” [1]
I to niekochanie będzie za nami chodziło krok w krok, przez całą opowieść. Za nami, ale przede wszystkim za Maryśką, która, urodzona w siódmym miesiącu ciąży, przez całe swe życie będzie nosiła piętno ‘nieudałoty’ z głową jak stołbun, ‘gorzkiego dziecka’, czy właśnie ‘bożej podszewki’. Ale tak nazywać będą ją tylko ‘bliscy’ lub raczej ludzie, z którymi...

aga | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

To książka niezwykle klimatyczna, wręcz baśniowa, magiczna. Opowieść o rodzinie na kresach. W tle pierwsza wojna światowa, okres niepodległości, okupacja niemiecka, potem sowiecka. Każda postać jest wyrazista. Jest tu masa barw, kolorów, uczuć, emocji - tych dobrych i tych złych. Czyta się ją jednym tchem, trudno się od niej oderwać. Piękny, dawny język w dialogach. Mam nadzieję że serial dorównuje książce, bo zostawiłam go sobie na deser, po skończeniu książki. Polecam.

synafia | 2015-04-23

Świetna rzecz. Głęboko ludzka, pełna pytań, bez prostych, ba!, właściwie bez żadnych odpowiedzi. Zapis traumatycznego, rewolucyjnego czasu w historii Europy, a jednocześnie wejrzenie w głąb ludzkiej natury, ludzkiej duszy, w której nic jest oczywiste... To także opowieść o tym, jak skomplikowane, a jednocześnie cenne są relacje między ludźmi, i o tym, że żadna ludzka ocena nie może być tak naprawdę w pełni sprawiedliwa.

Plus naprawdę pyszne, plastyczne opisy życia na Kresach - z bogactwem języka, gwarami, codziennymi czynnościami.

Polecam z czystym sumieniem.

bjd | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Serialu nie oglądałem. Tutaj wysłuchałem audiobooka, czytanego przez panią Stanisławę Celińską. Świetna! Historia rodzinna, bardzo sprawnie napisana. Wątki są odpowiedniej długości i nie nuży. Bohaterów bardzo polubiłem, choć każdy ma swoje za uszami. Zdecydowanie polecam.