Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Leniwa Niedziela
Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Ag2S

Jedna z najbardziej przejmujących opowieści miłosnych w polskiej literaturze powojennej. Historia małżeńskiego trójkąta i zakazanego uczucia, pełna życiowej prawdy i pytań bez jednoznacznej odpowiedzi… Zaskoczeni intensywnością i gwałtownością uczucia, które spada na nich nagle i niespodziewanie, Agata i Borys stają przed dramatycznym wyborem. Czy ocalą własne szczęście, nie krzywdząc...

Czy ocalą własne szczęście, nie krzywdząc bliskich?
Czy mają prawo do miłości, która niszczy dom i rodzinę?
Powieść Pestka, wydana po raz pierwszy w 1964 roku, była wielokrotnie wznawiana, została także przełożona na pięć języków. W 1995 roku na jej podstawie powstał film w reżyserii Krystyny Jandy.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marlena | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Autorka "Pestki", Anka Kowalska, to przede wszystkim poetka - powieść wydała tylko jedną. I to w "Pestce" czuć, nasycenie poezją. Tylko czy można uznać to za atut? We wszystkim trzeba znać umiar, a w tej powieści tego nie ma - nadmiar wydumanych metafor, porównań, powtórzeń, wyliczeń, a do tego ciężki patos.
Na poziomie fabularnym, cóż, zwykły trójkąt miłosny, związane z nim rozterki natury moralnej, religijnej, etycznej. Historia nawet ciekawa, choć z przewidywalnym zakończeniem.
Książkę bardziej zmęczyłam niż przeczytałam, właśnie z powodu języka. Wszystkie zdania górnolotne aż do przesady. Według mnie patos broni się tylko w zakończeniu, tam współgra z warstwą fabularną, ale przez większość książki drażnił, a ciągi synonimiczne w każdym możliwym momencie sprawiały, że kilkukrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

To nie jest właściwe miejsce do zamieszczania szczegółów bogatego życia Anki Kowalskiej (1932 – 2008), m. in. wybitnej działaczki KOR-u.
Czytałem to w 1964, gdy miałem 21 lat; teraz, mając 73. z przyjemnością przekartkowałem, przypomniałem sobie cytat nawiązujący do tytułu:

"Każdy ma w sobie pestkę, każdy swoją. Jak owoc. Przylatują ptaki, przychodzi spustoszenie. Robak. Gnije to, co jest miąższem. Odpada. Ale pestkę trzeba uratować. Pestka musi zostać nietknięta. Pestką jest to, w co nie przestajemy wierzyć. Co najgłębiej jest nami, pomimo wszystko. Pomimo zła w nas. Pomimo naszych odstępstw, mimo wszystkich srebrników, jakieśmy wzięli. Kradnę, kłamię, cudzołożę - ale nie zabiję; tysiąc kompromisów, a kiedyś jednego nie; za żadną cenę, nigdy."

..i uważam, że furora, jaką ta książka zrobiła w połowie lat 60. jest zrozumiała, bo to jest całkiem niezły romans.
Kowalska jest wzorcowym autorem jednej jedynej książki, ...

zaczytana | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2015

Miłosna historia pewnego trójkąta - małżeństwo z tą Trzecią w tle- a właściwie ta Trzecia - Agata - wiedzie prym na scenie życia, której tło stanowi małżeństwo: Kochanek -Borys- i Jego Żona - Teresa.
Trudna, poruszająca miłość. W trakcie czytania towarzyszyły mi zmienne uczucia względem bohaterów. Raz podziwiałam Ankę za jej odwagę, bezkompromisowość. Innym razem właśnie to denerwowało mnie w niej najbardziej. Momentami słów brakowało mi na opisanie jej egoizmu, a za chwilę próbowałam ją tłumaczyć słowami typu: "serce nie sługa". Borys drażnił mnie swoim brakiem odpowiedzialności, nieumiejętnością podjęcia decyzji. Teresa wzbudzała we mnie litość - ale czasami było to takie poniżające politowanie, a czasami po prostu było mi jej żal i wściekła byłam na to, co robi jej ta pozostała Dwójka. Ostatecznie współczułam obu kobietom.
Swojego czasu książkę zekranizowała Pani Krystyna Janda - sama wcieliła się w rolę Anki. Byłam na premierze tego filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z...

Ewa Żelazo | 2017-08-16
Przeczytana: sierpień 2017

Miłość. To ona jest motywem przewodnim książki Anki Kowalskiej. Miłość piękna, zmysłowa, szalona i jednocześnie bardzo trudna. Wymagająca. Wyniszczająca. Zbierająca swoje okrutne żniwo. Taka miłość zdarzyła się między Agatą i Borysem. Ona – młoda dziewczyna kończąca studia z aspiracjami do bycia pisarką. On – pracownik biura projektowego, mąż i ojciec dwójki dorastających dzieci. Spotykają się przypadkiem i zderzenie ich światów kompletnie odmienia życie każdego z nich. I nie tylko ich...
Jest żona Borysa – Teresa i przyjaciółka Agaty, Sabina.
To właśnie z opowieści Sabiny dowiadujemy się o trójkącie, w jakim przyszło żyć ludziom, którym ze sobą i bez siebie było równie trudno…

Anka Kowalska pokazała w swojej książce, że nie ma łatwej miłości, nie ma prostych wyborów i trudno o jedną, prostą odpowiedź. Odpowiedź na pytanie jak żyć w zgodzie z tym, w co się wierzy, jakich wyborów dokonać, by własne przekonania i wartości nie przegrały w walce o szczęśliwe życie. I czy w...

violabu | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Jeśli charakteryzuje Cię cierpliwość wobec wnikliwych rozważań analizujących sytuację we wzniosły sposób, jeśli masz możliwość skupienia i chęć zagłębienia się w umysły osób związanych z małżeńskim "trójkątem", to sięgnij po "Pestkę" Anki Kowalskiej. Niezależnie od tego czy rozumiesz, czy ganisz tego typu związek zrodzony z głębokiego uczucia.
Główną bohaterką powieści jest Agata, która pokochała z wzajemnością żonatego mężczyznę. Jej przyjaciółka Daria dezaprobuje tę sytuację. Nielegalna miłość, która dla jednej kobiety jest szczęściem i nieszczęściem zarazem, dla obserwatorki będącej w uświęconym związku małżeńskim, sytuacja przyjaciółki jest uważana za życiowy dramat i grzech.

Jeśli oczekuje się ciekawej fabuły,to styl powieści może irytować rozkładaniem na czynniki pierwsze zachwań, gestów, odczuć i wypowiedzianych słów. Taka wnikliwość daje jednak czytelnikowi możliwość wczucia się w myśli, nadzieje i wątpliwości, wręcz w dusze bohaterów.
Liryzm i poetyckie porównania (choć...

Ania | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Muszę przyznać, że przerosła mnie ta książka.
Podczas czytania najbardziej doskwierał mi dominujący styl autorki. Wyszukany język, rozbudowane i barwne zdania, podniosłość i sentymentalizm. Dodatkowo przeszkadzało mi ukazanie relacji między żoną, mężem i jego kochanką oczami przyjaciółki kochanki. Jej emocjonalność, rozdrapywanie przeszłości i pretensjonalność okazały się ponad moje siły. Z trudem wgryzałam się w treść, męczyłam się i odłożyłam z poczuciem ulgi, że przeczytałam.

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Po obejrzeniu beznadziejnego filmu (chociaż w tak świetnej obsadzie)nie myślałam, że książka jest tak dobra. Trochę przyszło mi się w nią wgryzć, ale potem nie mogłam już jej odłożyc, chociaż broń Boże przed taką miłością.

BethLuisNion | 2011-04-06
Przeczytana: wrzesień 2006

Spędziłam z tą książką cały dzień odganiając od siebie wszystko i wszystkich. Książka jest przepiękna, głęboka - nigdy dotąd czegoś takiego nie czytałam.
Na początku drażniła mnie trochę modna wówczas forma wspomnieniowego monologu ale treści które zawarł szybko mi to zrekompensowały. Książka (pisana w latach 60tych) opisuje relacje między grupą przyjaciół/znajomych od czasu ukończenia studiów do mniej więcej 30 roku życia. Główna bohaterka Agata jest dziewczyną nie uznającą żadnych kompromisów, żyjącą pełnią życia i świadomą konieczności poniesienia konsekwencji swoich zachowań. Czy do końca świadomą? Trudno powiedzieć... Jej świadomość autorka określa prostym porównaniem do powszechnej świadomości że na drugiej półkuli w tej chwili jest noc ale my w ciągu naszego dnia niewiele sobie robimy z tej świadomości.
Książka zawiera wiele kontrowersyjnych poglądow na pokrętnie rozumianą etykę małżeństwa z rozsądku. Czytając tę książkę nie można się oprzeć uczuciu że napisała ją kobieta...

Lucy Skywalker | 2014-04-27

Smutna historia o nieszczęśliwych związkach, o tym, że piękna kobieta, za którą lata każdy samiec bardzo rzadko znajduje prawdziwą miłość. No i o tym że stateczny byt z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym to niekoniecznie coś, co uszczęśliwia każdego...

Jeżeli ktoś mi powie, co autorka miała na myśli, używając takiego kwiecistego stylu przy pisaniu książki o zdradzie i trójkącie miłosnym, będę bardzo wdzięczna.