Francuska ścieżka

83-88455-26-5
sztuka, kultura, refleksja
Agnieszka

Inne wydania

Każdemu pamięć układa małe i duże ścieżki będące żyłami tego samego obszaru geograficznego w jedną nić wywodzącą się z wielkiego mitu podróży. Należy on do najpiękniejszych literackich tradycji człowieka, od Eneasza i Odysa poprzez Don Kichota i Toma Jonesa aż po Huckleberry Finna, kapitana Ahaba i Mermoza. Jego istotą jest nadrzędność samej drogi nad celem, który - zgodnie z prawami perspektywy - zawsze jest odległy i nieosiągalny. Droga i czas materializują fenomen dojrzewania człowieka i ucząc odpowiedzialności za każdy krok, nie zwalniają od odpowiedzialności za utopijny cel. Czego ja szukałem we Francji? Tak jak wielu innych przede mną - źródeł samego siebie. Nie mam na myśli więzów rodzinnych, które będą gnać do Francji moje dzieci, latorośle - po matce - familii Poisel, lecz więzy dużo silniejsze, łączące oba kraje od Walezjuszów poprzez Napoleona i Wielką Emigrację do Chopina, małżonków Curie i tłumaczeń Boya. Wychowując się na przykładach z tego salonu europejskiej kultury, jest się jak góralskie dziecko, które - usłyszawszy w szkole o morzu - pragnie zobaczyć fale. Czyni się błąd, gdy wyrusza się ku plaży bez tego marzenia. Ścieżka winna być zaprogramowana w człowieku nim on rozpocznie podróż; jeżeli nie jest - będzie jałowa. Niczego nie spotka się na ścieżce, a już zwłaszcza samego siebie, jeśli niczego się od niej nie oczekuje. I tak zostanie wiele miejsca na przypadek rodzący sekrety zaczarowanych wysp, ale nie wolno zdawać się na niespodziankę totalną - trzeba odkrywać to, czego przedsmak nosi się już we wnętrzu.
[Ze wstępu]

źródło opisu: Wstęp do książki

Antoni Leśniak | 2013-11-04
Przeczytana: 17 października 2013

Mogę się tylko zachwycać, jak zawsze kiedy sięgnę po kolejną książkę Łysiaka. I mogę się tylko złościć na siebie, jak ciągle jeszcze wiele lektur, przy okazji każdej jego książki, muszę doczytać i przeczytać, zwłaszcza takich, które przecież w istotny sposób wpłynęły i kształtują świadomość czytelniczą współczesnego odbiorcy dzieła literackiego. Tym razem podroż to niezwykła, choć podkreślę, niezwykła jak zawsze, ale wędrówka z Łysiakiem po jakimkolwiek zakątku kluli ziemskiej, czy to będą Stany Zjednoczone Ameryki, czy Włochy czy Grecja, to przygoda niesamowita, bo oto die z kimś, komu jako przewodnikowi mogę zaufać, a to w dzisiejszych czasach rzadkość. Wiem, że pokaże mi to, co zasługuje na uwagę i zrobi to w taki sposób, ze pozostanie to na zawsze w moje pamięci, a zaprezentowany wraz z całą otoczką obraz tego, co zasługuje na zachowanie w naszym muzeum wyobrażani, to rzecz bezcenna i trwale odciskająca swoje piętno. Nie zaśmiecać pamięci a ja ubogacać. Takie wyczucie tematu,...

Enka | 2011-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wielka gratka dla miłośników Francji i sztuki. Postacie i fakty ubrane we wspaniałą, choć oczywiście całkowicie subiektywną, otoczkę, pełną anegdot i ciekawostek. Książkę można czytać na różne sposoby, bowiem składa się z wielu niezależnych od siebie rozdziałów... Myślę, że w niejednym może rozbudzić ciekawość i chęć pogłębienia swojej wiedzy. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w swoim krótkim życiu. Łysiak-erudyta zachęca do sięgnięcia po inne pozycje napisane swoim piórem.

BIETKA | 2012-01-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Książka jest zbiorem esejów nazwanych przez studentów Łysiaka po prostu "łysiakami". Powstała na bazie kilku pobytów pisarza we Francji, gdzie gorliwie szukał żródeł samego siebie, a także pamiątek po ludzkich twarzach (Denon, Talleryand, Saint Germain itd.) w legendach, w przeżyciu mistycznym.

Autor prowadzi nas w miejsca szczególne w topografii Francji, którą darzy wiernym afektem. Eseje maja charakter literacki ( Dumas), historyczny, malarski, architektoniczny; odnoszą się także do pojęcia i znaczenia sztuki w życiu człowieka, narodu, świata.

Jego wypowiedzi świadczą o dużej erudycji i doświadczeniu życiowym, odznaczają się błyskotliwością sentencji kreślonych jakby na marginesie opowieści. Na słynnej francuskiej ścieżce naznaczone są- między innymi - takie miejsca, jak Les chateaux de la Loire, Luwr, Thann ( małe miasteczko), Mont-Saint-Michel, La Rochelle.

Łysiak kocha nawet ruiny, dlatego mówi:" Les ruines que j'aime".
Dodaje:" Trzeba je kochać i rozumieć, by umieć je...

DawidPL | 2014-06-01

Piękna, intelektualna podróż po Francji. Legenda, fakt historyczny, anegdota i trochę łysiakowego wymądrzania się. Można tę książkę ustawić na półce obok "Szkiców Piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego albo "Barbarzyńcy w ogrodzie" Herberta.

Czombe | 2010-09-19
Przeczytana: listopad 2009

To najlepsza według mnie książka,jaką w swoim już dość długim życiu przeczytałem.

XYZ | 2013-05-10

Jak większość książek Łysiaka z czasów kiedy nie ujawniał swoich preferencji politycznych, jest świetna. Polecam wszystkie jego książki związane z Napoleonem, którego jest znawcą. A także książki o malarstwie.

uczimoo | 2013-05-06
Przeczytana: 2008 rok

z tych Łysiaków zanim popłynęliśmy

Edytka-bandytka | 2012-10-22

No cóż....mam ją w domu i często do niej wracam:-)

privilegio | 2015-08-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Bardzo ciekawa książka, zrozumiały język. Polecam

Katarzyna K-S | 2013-04-30
Przeczytana: 11 marca 2013

Jestem w tej książce zakochana.