Francuska ścieżka

1976-01-01
83-88455-26-5
sztuka kultura refleksja

1953

"Francuska ścieżka" to jedna z najlepszych książek , jakie przeczytałam. Przeleżała na półce blisko pięćdziesiąt lat, aby nareszcie odsłonić swoje walory.
Zbiór esejów powstałych po podróży Waldemara Łysiaka do Francji w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Autor przybliża nam wiadomości z dziedziny architektury, historii zwiedzanych zamków i obiektów historycznych. Ukazuje ciekawostki z nimi związane, fakty historyczne i zwyczaje średniowieczne, prawdziwe postaci czy krążące o nich legendy. Często historie te nie są znane przez przewodników , a niektóre wyjątkowe miejsca są obce dla wielu rodowitych Francuzów. Znajdziemy tu również osobiste myśli i poglądy na temat kultury, w szerszym znaczeniu, czy tendencji w architekturze. Nierzadko cięte uwagi, spostrzeżenia czy dygresje między wierszami, czyni lekturę bardziej ciekawszą i wciągającą. Muszę przyznać, że z wieloma się zgadzam a niektóre były dla mnie zaskoczeniem. Oczywiście nie zabraknie tematu Rewolucji Francuskiej jak i postaci Napoleona - miłości Waldemara Łysiaka.
Autor pisze o Francji z miłością ale i z trzeźwą oceną. Pisze tak ciekawie i sugestywnie, że czułam się jakbym tam była czy widziała obrazy, które omawia albo uczestniczyła w opisywanych wydarzeniach .
Wspaniała podróż po historycznej i ówczesnej Francji. Bardzo, bardzo gorąco polecam.

To zbiór kilkunastu bardzo interesujących esejów związanych z Francją. Waldemar Łysiak przedstawia różnorodne postacie historyczne: pisarzy, artystów, architektów, magnaterię, oficerów wojskowych i policyjnych, polityków. Aby lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia autor umieszcza zdjęcia. Wyjawia "smaczki" towarzyskie związane z tymi osobami i sytuacjami w których mają udział (chlubny bądź wstydliwy). Bardzo ciekawie się to czyta.

Jestem zadowolony.

Jestem zadowolony.

Łysiak tak długo jak nie jest zbytnio Łysiakiem bądź też nie wylewa żali na znajomych i nieznajomych jest świetny. Najlepsze jego pozycje to te o napoleońskiej Francji, a najlepsza pozycja jaką dotąd czytałem to chyba Francuska Ścieżka :)

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To...

Jako, że lektura "Cesarskiego pokera" bardzo przypadła mi do gustu, zaraz po niej zaczęłam inną książkę pana Waldemara Łysiaka pod tytułem "Francuska ścieżka".

Muszę przyznać, że jest to książka dość dziwna. Bowiem sięgając po nią, po zapoznaniu się z opisem, spodziewałam się raczej książki podróżniczej, z tą różnicą, że motywem przewodnim będzie kultura, a nie krajobrazy i zabytki. No i się myliłam, bo dla Łysiaka wątkiem głównym jest przede wszystkim Francja. I to Francja, można by powiedzieć mniej oczywista.

"Francuska ścieżka" jest zbiorem kilkunastu krótkich niepowiązanych ze sobą tekstów. Łysiak zaczyna od felietonu poświęconemu "Hrabiemu Monte Christo" po czym lawirujemy między takimi tematami, jak Le Corbusier i nowoczesna architektura, Talleyrand i jego relacją z Marią Teresą Poniatowską, postacią Heloizy, historiami zamków i klasztorów, które w jakiś sposób Łysiaka zauroczyły, ostatnim portretem Marii Antoniny czy też tym, jak wyglądały ostatnie chwile skazanych na śmierć przez rewolucje. Poza tym mamy jeszcze ciekawy felieton na temat sztuki współczesnej, który można ograniczyć do pytania "Co na miano sztuki zasługuje, a co już nie" oraz wiele innych tematów.

Taki wybór zagadnień przez Łysiaka był dla mnie małym rozczarowaniem, bowiem liczyłam na coś innego. Jednak, ignorując to, muszę przyznać, że "Francuska ścieżka" to bardzo ciekawa lektura. Pozwalająca po pierwsze poznać sporo ciekawostek na temat historii i zabytków Francji, a po drugie pozwala poszerzyć , choć trochę horyzontów umysłowych.

Czy jest to lektura, którą poleciłabym wszystkim? Raczej nie, a z tego powodu, że wydaj mi się, że osoby które w żaden głębszy sposób nie interesują się Francją, część felietonów z "Francuskiej ścieżki" może znudzić. Polecam, więc tę książkę przede wszystkim ludziom zafascynowanym Francją, ale także osobom lubiącym historię, architekturę czy nietypowe książki podróżnicze.

Wędrówki po kulturze, zabytkach i historii Francji z refleksjami na temat współczesności i kondycji człowieka. Pożarłem tę książkę, pochłonąłem, wypisywałem. Po lekturze myślisz: co za umysł, co za pióro, powinno się mu zabronić pisać felietony i publicystykę polityczną, bo aż szkoda. A z drugiej strony wiesz: nie stworzyłby tego bez pasji i smaku życia, i tej krwistej werwy polemicznej, jaka go roznosi. Cały Łysiak. Arcydzieło eseju.

"Francuska ścieżka" to zbiór esejów Waldemara Łysiaka na temat szeroko rozumianej kultury, sztuki i historii kraju nad Sekwaną. Tak naprawdę jednak treść jest znacznie bogatsza, gdyż autor często robi różne dygresje, nawiązując do osiągnięć z innych miejsc i czasów.

To książka erudycyjna, w której Łysiak przywołuje mnóstwo kontekstów - a ponieważ ja bardzo to lubię, lektura wciągnęła mnie od pierwszych stron i okazała się wielką uczta duchową.

Z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem odbyłam wraz z pisarzem literacką wędrówkę po mniej lub bardziej znanych krainach, miastach i miasteczkach, odwiedziłam zarówno popularne zabytki oraz muzea (jak Katedra Notre Dame i Lurw) oraz mniej znane powszechnie zamki nad Loarą, mimo iż od lat 60. minionego wieku ten szlak cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów.

Miałam ogromną frajdę, gdy okazywało się, że wiem sporo o opisywanych miejscach. Najczęściej jednak dowiadywałam się czegoś nowego.

Bardzo podobało mi się przywoływanie bogatej historii, anegdot, dzieł literackich, w których mowa o przedstawianych budowlach i zakątkach oraz konkretnych osobach.

Sporo miejsca Łysiak poświęca pięknym dziełom sztuki, ale pisze też o brzydocie i okrucieństwie (np. o życiu żebraków na przestrzeni wieków w Paryżu, o Rewolucji Francuskiej, o politycznych zdradach).

Cenne i interesujące są rozważania autora na temat sztuki współczesnej i jej kondycji oraz tego, co za tę sztukę można uznać - czy obraz na środku którego znajduje się jedynie czarna kropka to faktycznie dzieło sztuki, czy coś, co na takie miano nie zasługuje? czy wieszanie bydlęcych flaków na szyi modelki i sikanie w kącie galerii to działanie artystyczne, czy może budowanie pseudofilozofii przez spragnionych sławy twórców, sprytnie manipulujących krytykami i odbiorcami?

Ciekawe jest też zestawianie i porównywanie utworów pozornie niemających ze sobą wiele wspólnego, np. prozy Tołstoja i powieści "Przeminęło z wiatrem".

Widać, że Łysiak nie tylko ma ogromną wiedzę, ale pisze o niej z wielką pasją, podobnie jak o miejscach, które odwiedził, ludziach, których poznał, ulubionych lekturach, bohaterach, obrazach, mistrzach...

Czasem poglądy autora mogą zaskakiwać, gdyż są nowatorskie albo mało popularne, nie można im jednak odmówić przekonujących argumentów, które zmuszają czytelnika do myślenia o wielu ponadczasowych problemach.

Świetny jest też styl - język bardzo kunsztowny, barwny, bogaty, pełen rozbudowanych porównań. A jednocześnie przekaz jest w pełni zrozumiały i porywający.

Z wielkim żalem odłożyłam książkę. I już teraz wiem, że kiedyś będę chciała do niej wrócić.

Moja druga po 'Wyspach zaczarowanych' książka W. Łysiaka. Arcyciekawa i inspirująca. Autor dotyka spraw, o których w większości przypadków, nigdy nie miałbym okazji się dowiedzieć i jestem za to bardzo wdzięczny.

Może to wina słabej jakości audiobooka, ale bardzo trudno było mi się skupić na tej książce. Tak jak twórczość Łysiaka zwykle wciąga, tak w tym przypadku "tego czegoś" zabrakło. Dużym minusem słuchania audiobooka zamiast czytania książki jest brak ilustracji/fotografii, które pewnie pomogłyby w odbiorze treści. Zdjęcia wspominanych w książce budynków czy postaci wyszukiwałem oczywiście w Google'u, ale nie zawsze się udawało (ach ta francuska wymowa i pisownia).
Mimo kilku ciekawych anegdot (np. o nakryciach głowy Napoleona) jest to chyba najsłabsza książka Łysiaka, którą czytałem do tej pory. Albo po prostu nie podpadła pod moje gusta.

Wiele poruszonych tematów, niektóre ciekawe. Niestety styl denerwujący, napuszony (a Łysiak wydał książkę, gdy miał nieco ponad 30 lat!),który sprawił, że książkę skończyłem czytać z trudem.

• Francja
  • Łysiak