Montaż

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Literacka "Myśli"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dębogóra
Le montage
838848169X
Dorota_1988

Rosjanin w Paryżu. Agent literacki, który staje się agentem wywiadu. Wielka operacja ("montaż") służb specjalnych Moskwy wobec elit wolnego świata. Tajna wojna o duszę Zachodu.. Czy można jeszcze wycofać się z cyrografu? Najgłośniejsza powieść francuskiego pisarza. "Montaż" to klasyczna powieść szpiegowska z silnym podtekstem religijnym, bo Volkoff to nie tylko świetny pisarz ale także rosyjski emigrant, były pracownik francuskiego wywiadu i wybitny znawca spraw Kościoła. Książka z taką perfekcją ujawniała mechanizmy i kulisy najbardziej wyrafinowanych działań Kremla na Zachodzie, że sama stała się celem autentycznej KGB - owskiej operacji. (montaż za "Montaż"). Na szczęście operacja nie powiodła się i książka nie tylko że ukazała się, ale odniosła wielki prestiżowy sukces została nagrodzona najważniejszą francuską nagrodą literacką w kategorii powieści (Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej).

źródło opisu: wydawnictwo Dębogóra

źródło okładki: wydawnictwo Dębogóra

Magda | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Powieści o charakterze szpiegowskim i podłożu historycznym to zdecydowanie moja największa miłość. Poza dozą adrenaliny, próbą rozszyfrowania działań bohaterów, dostaję zakulisowe fakty historyczne. Niekwestionowanym mistrzem takich książek jest Vladimir Volkoff.

Volkoff to rosyjski emigrant mieszkający we Francji. Wybitny pisarz, pracownik francuskiego wywiadu oraz znawca spraw kościoła. Znany z prac naukowych na temat wpływu wywiadów na kraje demokratyczne. W swoich książkach ujawnia kulisy, mechanizmy działań politycznych XX wieku. Montaż to jego najbardziej znany, a zarazem uznany utwór. Otrzymała nagrodę Grand Prix du Roman jako najlepsza powieść. Jest to książka szpiegowska opisująca zakulisowe działania na linii Kreml - Zachód. Ze względu na ujawnione w niej fakty stała się celem KGB, które usiłowało zakazać druku książki.

Pierwsze co można zauważyć to, rzetelność i ogromna wiedza autora. Widać, że tematy zakulisowych potyczek między państwami to jego pasja. Książka z...

Paweł | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Vladimir Volkoff, pracownik akademicki, funkcjonariusz francuskiego wywiadu w czasie wojny w Algierii, a przede wszystkim syn rosyjskich emigrantów, mieszkający na stałe we Francji. Zasłynął z prac quasi naukowych na temat wpływu obcych wywiadów na życie polityczno-społeczne państw demokratycznych, planowej dezinformacja, czy wywieranie wpływu na opinię publiczną. Był to temat niezwykle istotny w czasie Zimnej Wojny, gdy ZSRR za pomocą KGB i GRU manipulował światem Zachodnim na jego własnym podwórku, okradał go z tajemnic i osiągnięć gospodarczych. Do tego dochodziła legalna i otwarta propaganda pro komunistyczna lansowana przez środowiska lewacko-liberalne zapatrzone w zakłamany obraz Rosji Radzickiej. W każdym europejskim kraju demokratycznych funkcjonowała Partia Komunistyczna, która w dużym stopniu była ręcznie sterowana z Moskwy.
„Montaż” nie został napisany jako książka popularnonaukowa ale w zamierzeniu twórcy miała być to powieść sensacyjno-szpiegowska. Niestety w tym...

Przemysław Zyra | 2015-03-05
Na półkach: X2015, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 04 marca 2015

Dużo dobrego słyszałem o tej książce. I chyba z tego powodu moje oczekiwania stały się zbyt wygórowane. Bo książka jest dobra, ale trochę jej brakuje do miana rewelacyjnej.

To, co urzekło mnie najbardziej, to przedstawienie metod działania wywiadów w innych krajach. Rewelacyjnie przedstawiono techniki manipulowania informacją i wykorzystywania właściwie każdej informacji tak, by zrobić z niej użytek dla własnych celów.

Z pewnością ukazane mechanizmy dostrzegane w otaczającym świecie zostałyby nazwane "teoriami spiskowymi". Niemniej niezależnie od tego, czy w obecność mechanizmów z książki w codziennym życiu ktoś wierzy czy nie, lektura będzie ciekawa i wciągająca.

Krzysiek | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Doskonała książka, potrafiąca swą treścią wywoływać u czytelnika całą gamę uczuć, że nie wspomnę o zachwianiu wcześniej wyznawanym przekonaniem o własnej przenikliwości. Po pierwszych kilkunastu stronach, po przebrnięciu przez (cokolwiek nudnawą, acz konieczną) historię życia ojca głównego bohatera i dojściu do sceny na wieży katedry Notre-Dame nabrałem przekonania, że autor autentycznie ma coś do przekazania i nie dąży do zalania wodą pewnej z góry ustalonej objętości książki, jak wielu innych. Po tej scenie książka wciągnęła i poszło z górki. To była moja pierwsza książka Volkoffa, w kolejce czeka jej wersja nie-fabularna, mianowicie DEZINFORMACJA - ORĘŻ WOJNY. Na minus książki można zaliczyć kilka drobnych wpadek z tłumaczeniem.

adamats | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Wedle dostępnych i namiętnie powielanych notek biograficznych dotyczących autora, powieść “Montaż” stanowi część trylogii, której tematem jest teoria dezinformacji. Biorąc pod uwagę fakt, że dwie pozostałe części to „Traktat o dezinformacji. Od Konia Trojańskiego do internetu” i antologia wybranych przez autora tekstów „Dezinformacja: oręż wojny”, można pewnie przyjąć, że „Montaż” stanowi najbardziej przystępną formę przekazu, która – w zamyśle autora - powinna trafić do relatywnie najszerszej grupy docelowej. Parafrazując słowa popularnego w latach osiemdziesiątych przeboju Ireneusza Dudka, można z kolei stwierdzić, że powieść o szeroko zakrojonej akcji sowieckich służb infiltrujących środowisko rosyjskiej emigracji we Francji to „Opakowanie pierwsza klasa” i zamysł autora się udał. Nie wiem czy przez dwa dni przebrnąłbym przez traktat czy antologię, a „Montaż” dosłownie pochłonąłem. W każdej wolnej chwili czytałem choćby stronę, dwie…, trzy…, może jeszcze jedną… o rany już...

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Jak Sowieci próbują opanować Zachód ? W sferze duszy, wolności, swobody myślenia. Volkoff, rosyjski emigrant, pracownik francuskiego wywiadu dobrze poznał ich metody. Warto!

wiking | 2012-03-28

Mistrzowski popis autora, który przedstawia świat z innej, niewidocznej gołym okiem, perspektywy. To świat zorganizowany na wzór sprawnie działającego szwajcarskiego zegarka, w którym nawet najmniejszy trybik nie jest bez znaczenia i może spowodować kataklizm, z drugiej jednak strony może być zgoła odmiennie, a wszystko zależy o tego jak daleko w przyszłość wybiega ten który zegarek nakręca. To podręcznik manipulacji medialnej, napisany z wielką erudycją i z znawstwem, w oparciu o wiedzę naukową jak i własne doświadczenia. The truth is out there!!! Do tego wszystko odbywa się na kanwie thrillera political fiction, trzymającego w napięciu od początku do końca. A prawdy zawarte w tym stricte podręczniku stały się przyczyną problemów, które spotkały autora w związku z zamiarem wydania książki, jak i po.

żabot | 2013-05-09
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytałem jeszcze w edycji wydanej poza Polską. Pomysł świetny, idea uśpionych szpiegów, którzy demontują kraj po przebudzeniu ( tu zwerbowany do KGB rosyjski emigrant) nie jest nowa i nadal poraża. Ale ksiazka trochę monotonna i... przewidywalna. Zwłaszcza jeśli ktos naczytał się już wiele innych powieści sensacyjnych, choćby i posledniejszego sortu.

Kapa | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałem i nie wiem czy nie ostatnia. W żadnym punkcie nie dorównuje Suworowowi, choć tematyka tożsama.

jdm | 2011-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 grudnia 2011

książka interesująca i to bardzo zwłaszcza ze względu na ukazanie mechanizmów oddziaływania i wpływu na zachowania na społeczeństwa po przez inspirowanie różnych grup społecznych do odpowiednich działań, działań pożądanych przez obce mocarstwa. Przychodzi na myśl po przeczytaniu tej książki choćby nagła aktywizacja różnych grup protestu przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w Polsce, ale nie tylko, tłumy protestujących opisane w książce są wiernym odzwierciedleniem protestów ludzi w rzeczywistości, i na tę rzeczywistość dzięki tej książce można spojrzeć z nieco innej perspektywy. Niestety wadą tej książki jak dla mnie jest mało wciągający język, być może to też kwestia tłumaczenia, choć wydaje mi się że autor mimo z pewnością szerokiej wiedzy to jakiegoś szczególnego talentu pisarskiego nie posiadał :) Nie mniej książkę czyta się, może nie z wypiekami na twarzy, ale w sposób łatwy i przyjemny :) POLECAM