Bliznobrody

Cykl: Kroniki szalbierskie (tom 2)
Wydawnictwo: Picaresque

Powieść "Bliznobrody" to druga część awanturniczo-historycznej "Trylogii Szalbierskiej" Tomasza Łysiaka. XIII wiek. Zakon Krzyżacki wdziera się na tereny plemion pruskich. Ludzie mówią, że daleko za lasami, rzekami i bagnami jest tajemne miasto, zbudowane przez księcia Jaćwięgów, Skomanda Bliznobrodego. Grupa śmiałków, zgodnie z przepowiednią, wyrusza w podróż pełną przygód i magii, aby...

XIII wiek. Zakon Krzyżacki wdziera się na tereny plemion pruskich. Ludzie mówią, że daleko za lasami, rzekami i bagnami jest tajemne miasto, zbudowane przez księcia Jaćwięgów, Skomanda Bliznobrodego. Grupa śmiałków, zgodnie z przepowiednią, wyrusza w podróż pełną przygód i magii, aby odnaleźć stolicę Jaćwieży i wziąć udział w walkach barbarzyńskich gladiatorów.

Czy szalony rycerz, karzeł, dwóch jednorękich braci, wędrowny kuglarz i piękna wieszczka zdobędą Miecz? Kto wysłał w ich ślady zabójcę z Północy? Jaką grę prowadzi stary przewodnik - Wulfstan? Co stanie się z chłopcem, który ma być "numerem jeden" w zakonie Czarnych Rycerzy? Kto powstrzyma nadciągające ze wschodu Psy Tartaru? I kim naprawdę jest... Bliznobrody?

źródło opisu: [Wydawnictwo Picaresque, 2008]

ryszpak | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Bardzo dobra kontynuacja "Szalbierza", książek dziejących się w czasie - umownie - początków państwowości Polski jest jak na lekarstwo. A już tym bardziej za czasów Henryka Brodatego czy jego syna. Przypominają się stare książki Walerego Przyborowskiego i Karola Bunscha.
Fabuła zwarta, akcja goni akcję.
Nie czekam, tylko biorę się za "Psy Tartaru".

Monika | 2010-10-24
Przeczytana: 19 października 2010

Podtrzymuję opinie, którą wyraziłam po przeczytaniu pierwszego tomu - wspaniała powieść! Powiem więcej - coraz bardziej wspaniała :)
Poczekam chwilkę z rozpoczynaniem tomu 3 i ostatniego niestety - taką przyjemność należy dawkować!

Owca | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 27 stycznia 2014

To mogła być bardzo dobra powieść. Ciekawy temat, interesujące postacie, świetna intryga. Niestety opisy są nużące. Kiedy po raz dziesiąty czytałam, jak Jeruzalem splunął, czy też odczytywałam, jak przedstawia się Dragiełło, to miałam ochotę odłożyć tę książkę i więcej do niej nie wracać. W książce jest mnóstwo waty słownej, która kompletnie nic nie wnosi do opowieści. Bezsensowność niektórych dialogów sprawia, że człowiek czuje się zniechęcony.
Myślę, że ta powieść mogłaby stać się hitem, gdyby skrócić ją o 1/3 wyrzucając te dialogi i opisy, które są zwyczajnie nudne i nic nie wnoszące.Nie wiem dlaczego autorowi tak zależało na obszerności tej książki. A czytając tę książkę odnosiłam wrażenie, że bardzo zależało...
Nie wiem czy zabiorę się za 3 część. Jestem ciekawa zakończenia, ale nie mam ochoty znów przedzierać się przez całą masę niepotrzebnych dialogów i opisów.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Powieść o przygodach niezwykłej drużyny rozwija się coraz ciekawiej.
Tajemniczy chłopiec - niemowa zostaje, wraz z mnichem Dobrosławem w charakterze opiekuna, wywieziony przez czarnych rycerzy w jakieś nieznane miejsce. Pozostała drużyna ma czekać na wiadomość od nich, ale czekali pół roku i nic się nie wydarzyło, więc postanowili sami poszukać informacji. Wrócili do grodu Lacberg (ja nie wiem, czy słusznie się domyślam, ale to może być dzisiejszy Lidzbark Warmiński).
Lacberg leży nad rzeką Łyną, osadę Warmów Krzyżacy właśnie spalili i w tym miejscu, na skarpie nad rzeką, rozpoczęli budowę własnego murowanego zamku. Czytałam o tym z dużym zainteresowaniem, bo przecież ode mnie do Lidzbarka żabi skok, a wiadomo, że o bliższych nam terenach czyta się z większym zaangażowaniem.

Niestety, w okolicach Lacbergu Szalbierz został schwytany i uprowadzony. Jego towarzysze postanowili wyruszyć na poszukiwania. Reszta książki to jest właśnie ich wędrówka przez nieprzebyte puszcze mazurskie,...

Meszuge | 2013-12-26
Przeczytana: 11 grudnia 2008

Książki historyczne, które czyta się jak science fiction (SF), czyli bez większych szans na zrozumienie opisywanych czasów - niesamowitych czy wręcz niepojętych jak światy obcych - mogą być kapitalną lekturą rozrywkową, jednak prawda jest taka, że autor takiej powieści w dużej mierze sknocił sprawę.

Powieść historyczna może sobie być przygodowa, a nawet rozrywkowa, ale po taki właśnie gatunek sięgam wtedy, kiedy chcę się dowiedzieć czegoś o dawnych czasach, ludziach, wydarzeniach. Choćby to miało być przy okazji zabawy.

Z własnego doświadczenia oraz, przede wszystkim, lektury setek książek wiem, że autorów, których warsztat i wiedza umożliwiają czytelnikowi zrozumienie, nieomal fizyczne dotknięcie, zanurzenie się w przeszłości, było lub jest zaledwie kilku. Miał dobre momenty Karol Bunsch, ale, niestety, niewiele. Całkiem niezła była spółka historyka Pierre'a Barreta i dziennikarza Jeana-Noëla Gurganda i ich cykl „Turnieje Boże”. Bardzo dobry był „Szalbierz” i znakomity jest...

Nemeni | 2010-08-04
Przeczytana: sierpień 2010

Z każdym tomem, ba, nawet rozdziałem, wydaje się, że kunszt pisarski pana Łysiaka wzrasta, a tym samym wzrasta moje zainteresowanie dalszymi losami niezwykłej drużyny przewodzonej przez Tatara o polskim sercu. Z ogromną ciekawością sięgnę po część kolejną.

Omnikoron | 2012-08-25
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Jest naprawdę świetnie. Czytając te tomy, czuję otaczającą mnie puszczę, zapach ogniska i powiew wiatru na twarzy. O ile opisy w poprzedniej części trochę mnie denerwowały, to teraz nie mogę się od nich oderwać. Fantastycznie się to czyta. A cała zgraja pokiereszowanych przez los bohaterów .. no cóż .. tylko się za nich kciuki trzyma :]

No jedno wam powiem ... im bliżej końca tego tomu, tym bardziej Pan Tomasz Łysiak podnosił krążenie krwi. Dwie ostatnie sceny walki przyprawiły mnie o szybsze bicie serca. Rewelacja.

Skellen | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Drugi tom kronik szalbierskich pt. Bliznobrody, jest zupełnie inną książką w warstwie narracji i wartkości snutej historii. Właściwie "snutej" można odnieść do tomu pierwszego, w drugim akcja płynie już wartko, z nieporównywalnie większą dynamiką. Podzielona jest na wiele przeplatających się wątków, z których każdy odkrywa stopniowo elementy składające się na całościowy obraz toczącej się przed naszymi oczami przygody.
W sumie odnoszę wrażenie, jakby tę odsłonę pisał trochę inny autor. I nie chodzi tylko o tą wielowątkowość, ale sam sposób przelewania tekstu na papier. Ciężko mi sprecyzować na czym dokładnie polega różnica, ale dla mnie jest wyraźna, ale zarazem subtelna. Trzeba przeczytać oba tomy, aby przekonać się co mam na myśli, choć może tylko ja odbieram w ten sposób tę kwestię.
Pewne jest jedno, mianowicie, że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom trylogii. Polecam.

ceylonka | 2011-03-16
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2011

Co tu dużo pisać? 2 tom w niczym nie ustępuje 1.
Zaczynając czytać trochę obawiałam się "ciepłych kluchów". Na siłę ciągniętej fabuły i cieszę się, że się pomyliłam.
Drugi tom, to nowe postacie, nowe wątki, nowe przygody...
Zabieram się za 3 część...

amierzej | 2011-11-03
Przeczytana: wrzesień 2011

Super powieść historyczno-przygodowa. Wielki szacunek dla Autora.