978-83-89595-61-4
Szatan, Bóg, bogowie
Miranda

Przekonaj się, ilu jest bogów. Bo Szatan jest tylko jeden. To rycerz z Calatrava. Nad Pomezanią pękło niebo. Przez szczelinę sączy się pieśń, a wraz z nią niepokój, lament i strach. Gościńce spływają krwią. Krzyżowcy gromią pogańskie demony. Prusowie popełniają zbiorowe samobójstwa. Po klęsce pod Brodnicą biskup pruski Chrystian wzywa na pomoc rycerzy z hiszpańskiego zakonu Calatrava. Do...

Przekonaj się, ilu jest bogów.
Bo Szatan jest tylko jeden.
To rycerz z Calatrava.

Po klęsce pod Brodnicą biskup pruski Chrystian wzywa na pomoc rycerzy z hiszpańskiego zakonu Calatrava. Do Tymawy udaje się dotrzeć tylko jednemu: opętanemu przez diabła mistrzowi Florencjuszowi. Przybysz szerzy postrach wśród pogan, a potajemnie szuka Jeziora Łez, w którym ponoć zaklęto spojrzenie Boga.

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010

źródło okładki: http://runa.pl

Tomek | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Podobno naszym życiem kieruje przeznaczenie. Podobno, ale coś w tym jest, bo gdyby nie przeznaczenie to nigdy bym tej książki nie przeczytał. Ba, nawet nie wiedziałbym o jej istnieniu. Wszystko dzięki mojej siostrze, która kiedyś wspomniała, że jej nauczyciel Historii napisał książkę. Mało tego, ona posiada jeden egzemplarz "Psalmodii", który kupiła wspólnie z koleżankami z klasy!

Zachwycony takim obrotem sprawy postanowiłem przeczytać to dzieło. Na wstępie zostałem ostrzeżony przez siostrę o tym, że jedna koleżanka "wymiękła" po 100 stronach, a druga dużo, dużo wcześniej. Odstraszyć je miały rzekome wulgaryzmy oraz... po prostu nuda. Zacząłem czytać i rzeczywiście, nie jest to łatwa książka. Trzeba niesamowitej determinacji i skupienia żeby "przetrwać". W przeciwnym razie będziesz rozkojarzony, zniechęcisz się i rzucisz ją w kąt. Miejscami tak na prawdę czytelnik nie wie o co chodzi. Fabuła może nie jest zagmatwana, ale napisana tak ciężkim językiem, że od razu na myśl przyszły...

Lucyna Markowska | 2015-05-03

"Jak można wyczytać z dołączonego do książki dodatku, autor jest historykiem i ma na swoim koncie popularnonaukowe publikacje o Gdańsku – i właśnie fascynację tym tematem daje się odnaleźć na kartach powieści. Miejscami bowiem zatraca się równowaga pomiędzy fabułą a przedstawianiem realiów, na czym, niestety, cierpi akcja. Opisy, choć interesujące, zaczynają nużyć. Nie wątpię, że spodobają się miłośnikom średniowiecza, ale przeciętny zjadacz chleba zacznie rozglądać się tęsknie za dialogami. Tych zaś jest wyjątkowo mało. Odnosi się przez to wrażenie, że szczególiki i opisy są dla powieści ważniejsze niż sama historia. Czy to wada? Cóż… Mawiają, że wiele zależy od czytelniczych preferencji.

Warto w tym miejscu powiedzieć kilka słów o języku autora. I to jest właśnie najmilsza część niespodzianki. Na rynku fantastycznym co chwilę pojawiają się kolejne książki, w których środki stylistyczne to rodzaj mitycznego jednorożca – każdy o nim słyszał, ale mało kto widział, ponieważ autorzy...

RabidBlackDog | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Ech. Ta książka to problem. Z jednej strony tematyka odpowiadała mi bardzo, pomysł na główną fabułę i jej rozwiązanie również, ale... no tak to jest gdy wykonuje się dwa zawody - historyka i pisarza - i jeden zaczyna przeszkadzać drugiemu w wykonywaniu dobrej roboty.
Ja nie mam nic przeciwko wiedzy. Ale mam coś przeciw sytuacji gdy ze sto z czterystu stron powieści to zagłębianie się w niewnoszące nic do powieści detale historyczno=polityczne, które bardzo skutecznie spowalniają wszystko. Można się dowiedzieć kto, z kim, przeciw komu i dlaczego tyle że nie wiadomo po co akurat w tej książce. Wątki pootwierane i niepodomykane, jakby wrzucone tylko po to, by pochwalić się kolejnym strzępkiem wiedzy. Ja to szanuję, ale czyta się to źle.
Do tego postać złego, będąca na maksa nudna, bo powtarzająca w kółko to samo.
Męczyłem się czytając "Psalmodię" i strasznie mi tej książki żal, bo zarys fabuły podobał mi się bardzo, są w niej momenty niesamowicie klimatyczne.
Ciekaw jestem innych...

Pestilentia | 2014-02-10

Ciekawe czasy historyczne, interesujący bohaterowie, fajny pomysł z opętaniem. Tylko w wykonaniu panuje straszny chaos, kiedy pojawia się drugi narrator i są rożne perspektywy opowieści.

Świezy | 2016-02-03

Nudna wlokąca się opowieść