Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka
978-83-89595-77-5
fantastyka, wojna
Karodziejka

Gdziekolwiek jesteś, wszędzie to samo błoto, krew i strach. W zrujnowanym Berlinie, gdzie powstańcy kanałami uciekają przed polskim okupantem. Na smaganych wiatrem Hadesu polach starożytnej Dalmacji. Na Wale Pomorskim, gdzie Kanony Jedności Narodu i Siły Proletariatu zderzyły się z faszystowskimi czarami. W Lublinie, tuż przy granicy przedziwnu, które krzywi rzeczywistość. Wszędzie toczy się...

Gdziekolwiek jesteś, wszędzie to samo błoto, krew i strach.
Na smaganych wiatrem Hadesu polach starożytnej Dalmacji.
W Lublinie, tuż przy granicy przedziwnu, które krzywi rzeczywistość.
Wszędzie toczy się wojna.
Jesteś Arturem, Lancelotem, Harrym, Conanem, Gandalfem.
Musisz walczyć.
Ze Słoniosmokomaszynozwierzem.
Ze Stalinem, Czerwonym Smokiem.
Z płodzonymi przez bogów herosami, kluczami bojowych harpii, merkurionami, angelofagosami, magami, demonami i książętami piekieł.
Z samym sobą.

źródło okładki: http://runa.pl

Szymon_Gwiazda | 2018-02-21
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2018

Kolejna antologia w tym roku, ale przede mną jeszcze kilka. Ostrzę sobie zęby na Wattsa. Tym razem zbiór kilku dłuższych opowiadań, których tematem jest wojna. Wydawałoby się, że temat szeroki jak Wołga pod Stalingradem i równie głęboki jak rozpiętość czasowa od chwili, gdy pierwsi jaskiniowcy napadli na sąsiednią jaskinię. A temat okazał się równie zdradliwy jak wody wokół Guadalcanal.

Jak w każdej antologii dobór opowiadań jest sprawą najważniejszą i jak w każdej antologii znalazły się perełki ("rzymska" Próba Losu, oraz "niemiecki" Kanał), ale też opowiadania słabsze (choćby otwierające, którego tytuł już zapomniałem, bo taki to był poziom, że od razu wypadło z głowy.

"Kanał" Orbitowskiego znakomity. O niemieckich powstańcach przemykających kanałami w Berlinie atakowanym przez francuskie i polskie wojska. Fajne, przewrotne wobec "Kanału" Wajdy. A jednocześnie pokazuje, że po obu stronach żołnierze czują to samo.

"Próba Losu" też dobra. Świetny pomysł z konfliktem...

| 2011-07-01

Wojna znana jest wszystkim jako konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi. Uważana jest ona za zjawisko społeczno-polityczne, które jest obecne w historii człowieka od początków jego społecznej organizacji, a jego zasięg zależy od stopnia rozwoju technologicznego.

Biorąc w swoje ręce zbiór opowiadań, który jakiś czas temu wydany został dzięki Wydawnictwu Runa, ucieszyłam się. Być może i nie należę do grona osób lubujących się w tego typu tematyce, jednak bardzo chciałam zapoznać się z tekstami, które zostały napisane przez osoby takie jak: Jakub Ćwiek, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, czy też Anne Brzezińska. Nie pozostało mi więc nic innego, jak tylko zabrać się do czytania.

W trakcie czytania całości tego dzieła, czytelnik ma okazje zapoznać się z dziesięcioma pracami, które w większości przypadków przywołują w swojej treści realia II Wojny Światowej. Pomimo braku motywów fantastycznych są one niezwykle barwne i sprawiają, że...

Artur Żaczkowski | 2012-10-23
Przeczytana: 08 października 2012

Moja opinia może być nieco krzywdząca dla części autorów opowiadań zawartych w tej książce, ale niestety nie dotarłem do jej końca - najzwyczajniej w świecie mnie zmęczyła. Być może kolejne opowieści byłyby lepsze, ale te które zdążyłem przeczytać zbyt szybko się dla mnie kończyły, miały przewidywalną fabułę, ale zupełnie głupie, bezsensowne, płytkie zwroty akcji. Wszystkie książki mają u mnie swoje miejsce na półce, równo i schludnie poukładane, od najwyższej do najniższej z podziałem na autorów i gatunki.

"Księgę Wojny" możecie znaleźć już na jednym z portali aukcyjnych, być może znajdzie lepszego czytelnika niż ja i zostanie odpowiednio doceniona. U mnie nie zagrzała zbyt długo miejsca.

Antoniuss | 2016-03-08
Przeczytana: 01 marca 2016

Wojna to zjawisko znane od tysiącleci. Pisano o nich książki, układano mity i poematy. Zwykle przedstawiały one konflikt z perspektywy żołnierza - bohatera, zwycięzcy. Tego, czytelniku, w ,,Księdze wojny" nie uświadczysz. Akcja większości opowiadań przedstawia wydarzenia z perspektywy bezbronnych, niewinnych ludzi, najczęściej dzieci. Jedynie w trzech ostatnich opowiadaniach ,,bohaterami" są żołnierze frontowi, pionki na szachownicy mocarstw. ,,Księga wojny", jak każdy zbiór opowiadań, zachowuje nierówny poziom. Kilka opowiadań prezentuje poziom mistrzowski (,,Artur Potter Lwie Serce", ,,Prawo losu") Na szczęście, ogólnie to bardzo dobra pozycja, napisana ciekawym językiem, a zawarte w niej opowiadania doskonale się uzupełniają. Nawet te nieco gorsze, jak ,,Jeden dzień", czy ,,Bóg jest z nami" są w niej zwyczajnie potrzebne, gdyż pomagają w zrozumieniu jakim szaleństwem jest wojna i co potrafi zrobić z człowiekiem.

Magg0t | 2012-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2012

Mała analiza :
Brzezińska - słabe i nie przystające zbytnio do tematu antologii;
Ćwiek - pozytywne zaskoczenie, dobry pomysł i realizacja
Krzywicki - bardzo dobre opowiadanie, chyba najlepsze w zestawie
Nowak - niepokojące i wciągające, pomysł i wykonanie na wysokim poziomie
Orbitowski - nieco przewrotne tło, napisane bardzo sprawnie
Paliński - opowieść obozowa, bardzo intrygująca i budząca niepokój, mój numer dwa w tej antologii
Piekara - można by rzec typowy produkt tego autora, ciekawy pomysł, ale nie porywa
Piskorski - najbardziej spójna i dopracowana wizja świata, wciągająca historia i bohaterowie
Sawicki - zero zaskoczenia, sztampowa historia z przewidywalnym zakończeniem
Wełnicki - jak dla mnie bezpłciowe opowiadanie, równie dobrze mogło by go nie być w tym zbiorze.

Suma sumarum : warto sięgnąć choć jakoś specjalnie nie polecam. Mało odkrywcza antologia.

Calendula | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań. Najsłabszym było opowiadanie Ćwieka, co mnie wcale nie dziwi. Reszta natomiast jest całkiem przyjemna i z chęcią przeczytałabym dłuższe utwory z tych światów.

Set | 2014-09-11

Konkretny zbiór opowiadań! Warto moim zdaniem poświęcić chwilkę czasu ;)

xan4 | 2014-11-09

Antologia – moja miłość

Uwielbiam antologie, kocham antologie, zwłaszcza opowiadań fantastyczno-naukowych. Według mnie (ostatnio w Nidzicy dowiedziałem się, że parę innych osób, mądrzejszych ode mnie też tak uważa) opowiadania to jest najlepsza forma literacka (baranek twierdzi, że szort, ale tutaj jeszcze dyskutujemy). Więc jeżeli mam możliwość dostać w książce zestaw opowiadań różnych autorów, to zawsze się na to piszę.

Mamy w Polsce dobre tradycje w wydawaniu antologii, dobre lata zaczęły się od antologii redagowanych przez Zbigniewa Przyrowskiego w Naszej Księgarni, przez serię Stało się jutro także wydanych przez Naszą Księgarnię, antologie autorów demoludów z Wydawnictwa Poznańskiego, do serii KAW-u Spotkanie w przestworzach. Potem przyszły lata chude - było parę antologii w latach dziewięćdziesiątych, w większości podsumowujących, ze sławną Jawnogrzesznicą wydaną w Przedświcie.

Po roku 2000 znowu zaczęły się dobre lata. Fabryka Słów rozpoczęła wydawanie antologii...

Historia-Wojskowa | 2011-08-29
Na półkach: Phw.org.pl, Przeczytane

Pierwszym przeczytanym opowiadaniem jakie skutecznie łączyło wojny nam współczesne, i nasz świat zarazem, z fantastyką był "Thor spotyka Kapitana Amerykę" David'a Brin'a i nie ukrywam, że na taką ucztę się nastawiłem, tym bardziej, że kilka lat temu pojawił się tom opowiadań "Deszcze niespokojne" utrzymany właśnie w takiej konwencji.

Tom otwiera opowiadanie p. A. Brzezińskiej, na pierwszy rzut oka pasujące tutaj jak przysłowiowa pięść do nosa, ot rozterki panienki z dobrego domu na tle apokaliptycznej wojny, ot ktoś stłukł szybkę w szklarni i różyczka się dziwuje, że chłodno. Jednak po głębszym przemyśleniu dochodzi się do wniosku, że tak musi wyglądać wojna, a może nawet i apokalipsa z punktu widzenia kogoś zbyt słabego by walczyć i zbyt silnego by umrzeć, jak "Pianista" spoglądający z okna swej kryjówki na zagładę Warszawskiego Getta.

Ciąg dalszy recenzji: http://phw.org.pl/biblioteka-historyczno-wojskowa/pimiennictwo-historyczno-wojskowe/ksiki/recenzje/287-ksiega-wojny.html

ciekawostkihist | 2013-12-23

"(...) Ogólnie rzecz biorąc „Księga wojny” nie należy do najlepszych antologii. Na dziesięć opowiadań mniej niż połowa jest bardzo dobra, a potencjał wielu ciekawych pomysłów został zmarnowany lub wykorzystany tylko w niewielkim stopniu. Ciężka sprawa. Z drugiej strony, kilku autorów błyszczy. Opowiadania „Bajka o trybach i powrotach”, „Ciężki metal” i „Prawo losu” ratują cały zbiór i chociażby dla nich warto go kupić i przeczytać."

Cała recenzja "Ciekawostek historycznych":