Trzynaście lat później

Wydawnictwo: Amber
Thirteen years later
978-83-241-3686-5
Ag2S

Pogrążą ją w mroku, gnani żądzą zemsty... i ludzkiej krwi Bonaparte zmarł na wygnaniu, Wielka Armia rozsypała się w proch. Zniknęli Francuzi, zniknęło dwunastu straszliwych sojuszników Rosjan. Dziś Aleksiej Iwanowicz Daniłow, pułkownik w służbie cara, musi walczyć już tylko z ludźmi... Lecz car nie wie, co to spokój. Bunt w armii i groźba rewolucji nie są tak straszne jak to, co kładzie potworny cień na jego duszy. I nie pozwala zapomnieć o przysiędze przypieczętowanej krwią... i złamanej przed laty. Teraz ofiara zdrady Romanowów zamierza upomnieć się o swoją własność. A Aleksiej znów zmierzy się z nieludzką grozą i upiorną furią zemsty, która dokona się trzynaście lat później... Trzynaście lat później nieśmiertelni mordercy raz jeszcze wkraczają w losy rodziny Daniłowów w burzliwych dla Rosji czasach.

Kasia | 2012-03-20
Przeczytana: 19 marca 2012

Zwykle bywa tak, że zniechęcona średniej jakości pierwszym tomem, nie sięgam już po kolejne części danej serii. Powieść „Dwunastu”, otwierająca pięciotomowy cykl historycznej fantasy umiejscowionej w carskiej Rosji, rozczarowała mnie na tyle, że nie miałam ochoty na kolejne spotkanie z twórczością Jaspera Kenta. Postanowiłam jednak dać mu drugą szansę i okazało się, że autor ten to zdecydowanie osoba, która uczy się na własnych błędach. Naprawdę warto było pomęczyć się przy raczej kiepskim pierwszym tomie po to tylko, by w końcu w moje ręce trafiło „Trzynaście lat później”.

Jak wskazuje tytuł akcja powieści dzieje się trzynaście lat po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części. Głównym bohaterem nadal jest Aleksiej Iwanowicz Daniłow, jedyny żołnierz, który przeżył spotkanie z wołoskimi wurdałakami, czyli ni mniej, ni więcej tylko wampirami w najczystszej postaci. Nie wydelikaconymi, wymuskanymi „Edwardami”, lecz okrutnymi bestiami, których głównym motorem działania jest żądza...

Youngbloodz | 2014-02-20

Mimo, że nie czytałem pierwszej części, to bardzo szybko się wciągnąłem. Powieść fantasy z elementami historii, troszkę przeraża, intruguje i trzyma w napięciu.

Sam pomysł też jest niezwykle interesujący w mojej ocenie. Carski pułkownik musi zmierzyć się z dawnymi kompanami i dokończyć to, co nie zostało zakończone w I tomie... Wszystko to w scenerii XIX wiecznej Rosji. Sam klimat książki urzeka i powoduje, że staje się ona jeszcze bardziej mroczna, a chłód zimy może dodatkowo mrozić krew w żyłach czytelnika...

Podobno powieść ta ma aż 5 tomów, albo miała mieć... W Polsce spotkałem się tylko z tym i wcześniej powstałym - "Dwunastu"

Sensi | 2011-06-15
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Cieszę się z faktu, że jak kupowałam pierwszą część od razu wzięłam drugą.
Ta część miała więcej niedopowiedzeń, była bardziej zagadkowa, więcej akcji, więcej przemyśleń - nie tylko Aleksieja Iwanowicza, ale i jego syna, a także cara, czy nawet małej Tamary - córki Lioszy i Dominikiji przez co była ciekawsza i dzięki temu poznaliśmy kilka spojrzeń na jedną sytuację.
Więcej dowiadujemy się o postaci Judy, który podaje się jeszcze za Richarda Caina (przed carem), a także za Wisilija Denisowicza - przed żoną i synem Aleksieja. Postać Judy jest najbardziej intrygującą postacią i dalej nie jest wyjaśnione, kim on jest tak naprawdę i jakie jeszcze skrywa tajemnice.
Koniec w gruncie rzeczy był banalny, ale raczej nie do przewidzenia. Nie do pogodzenia dla mnie jest fakt, iż Marfa z Aleksiejem nie porozmawiali ze sobą, mimo, że Daniłow to obiecał.

Koniec końców: ta część jeszcze bardziej wciąga, niż pierwsza. Jest więcej o relacjach w rodzinie Romanowów, chociaż nie do końca muszą być one...

LadyMadelaine | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

Książka dla osób lubiących intrygi, tajemnice oraz panującą w Rosji dynastię Romanowów. Napisana lekkim piórem dlatego pochłania się ją w bardzo szybkim tempie. Wiele wątków które się wzajemnie uzupełniają. Po raz pierwszy wurdałaki ukazane są w sposób w jaki zawsze powinny. Plus za nieprzewidywalność, zakończenie mnie zdziwiło. Jedyną wadą tej książki jest to iż ta żądza zemsty i ludzkiej krwi była dosyć mała. Gdzie ta rozlewająca się krew płynąca Newą??

Przemek | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Fantasy
Przeczytana: 12 czerwca 2013

po pierwszym tomie obawiałem się, że kolejna powieść Jespera Kenta będzie powielała błędy z pierwszego tomu, autor na szczęście wyciągnął wnioski, książka jest bardziej zaskakująca, dodatkowym smaczkiem opis Sankt Petersburga chyba pisarz zafascynował się miastem.

Zastanawiam się czy nie warto przeczytać tylko drugiego tomu, większość wątków i tak została przypomniana

Bartek1985 | 2011-06-13
Przeczytana: 2011 rok

Nie spodziewałem sie takiego zakonczenia... Ksiazka genialna jak na moj gust. Intryga jest w niej zawiła tak ze ledwo czasami lapalem o co chodzi. Nie moge sie juz doczekac kolejnych czesci.

Kamil Olędzki | 2011-03-11
Przeczytana: 09 marca 2011

Ciekawa historia w czasach carskiej Rosji zawierająca fantastykę i odrobinę spisków i intryg. Bardzo ciężko jest ciekawie opowiedzieć historię w okresie dawnych wieków o czym przekonuje nas a przynajmniej mnie Pilipiuk gdzie jego "Dzień wskrzeszenia" to zwykły chłam w porównaniu z tym co mamy tutaj, ale to moja osobista opinia. Wracając do książki autor bardzo wyraźnie zastosował pewien schemat konfrontacji dwóch bohaterów przebiegłego Judę i wiernego Carowi Aleksieja. Ich pojedynki i zmagania nie wątpliwie stanowią największy smaczek tej książki, a szczególnie postać "tego złego" zasługuję na uwagę. Poza tym jej nie jakim walorem jest przekazanie niejakiej wiedzy historycznej na temat ówczesnych czasów. Książkę z czystym sercem polecam.

Buster | 2012-05-08
Przeczytana: 07 maja 2012

Wreszcie książka o takich wampirach o jakich powinno się czytać - żadne piękne, troskliwe istotki świecące na słońcu, ale wyrachowani mordercy, kombinatorzy i czarne (blade?) charaktery. Dodatkowe osadzenie ich w Rosji z XIX wieku powinno sprawić, że książkę czyta się jednym tchem. Niestety tak nie jest, momentami czuć znużenie ciągłym podróżowaniem z miejsca na miejsce, przedstawianiem kolejnych postaci, które praktycznie nic nie wnoszą do fabuły. Jedynie postacie Aleksieja Daniłowa i Richarda Caina sprawiają, że nasza uwaga rośnie w miarę czytania.

Malgorzata | 2017-02-23
zalewa_89 | 2016-10-17