Na uwięzi. Ballada o miłości

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Gogo no eiko; Shiosai
Japonia, zbrodnia, miłość
kashka

"Na uwięzi", studium wyobcowania bandy młodocianych "nadludzi", odrzucających moralność świata dorosłych i dokumentujących swoją postawę klinicznie czystą zbrodnią, należy do nurtu literatury współczesnej usiłującej przeniknąć przerażającą niewiadomą, ukrytą w jaźni człowieka. "Ballada o miłości" stanowi nawrót do pastoralnej wizji społeczności ludzkiej, nie skażonej trucizną wyrafinowanych...

"Ballada o miłości" stanowi nawrót do pastoralnej wizji społeczności ludzkiej, nie skażonej trucizną wyrafinowanych spekulacji intelektualnych, społeczności, w której możliwa jest miłość czysta i niewinna, równie urzekająca jak sama dziewicza natura.
Opowieść ta weszła do skarbca wielkich historii miłosnych literatury światowej i jest jakby sielankową wersją miłości Tristana i Izoldy czy Dafnisa i Chloe.

Novik | 2014-08-04
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Dwie historie z zupełnie różnej półki. Pierwsza, posiadająca atmosferę, pointę i suspens jakiego się w sumie spodziewałem. Trafiająca w moją wizję Japonii i zamieszkujących ją obywateli jako jedynego znanego mi ludu, dla którego specyficznie pojmowane piękno oraz pewna klarowność otoczenia stanowią wartość najwyższą. Ważniejszą nawet niż życie wraz z przyległościami. A już z pewnością przebijającą nasze europejskie, mdłe i tandetne sentymenty jak powiedzmy miłość czy inne tam sceny balkonowe. Skutkiem tego, też moja filisterska głowa stawiała opór nieuchronnie nadchodzącemu rozwiązaniu opowieści, które zresztą nie stanowiło żadnego zaskoczenia i wisiało nad nią od pierwszej strony. Natomiast drugie opowiadanie zupełnie nieoczekiwanie okazało się być bajką o wiejskim głuptasie i nagrodzonej niewinności. I pomimo, że wciąż czekałem na trzęsienie ziemi, takim pozostało. Zostawiając mnie w lekkiej konfuzji.

stannirvany | 2012-11-22
Przeczytana: 29 stycznia 2014

przeł. z angielskiego Ariadna Demkowska-Bohdziewicz

1) Na uwięzi, 午後の曳航 Gogo no Eikō, The Sailor Who Fell from Grace with the Sea (1963)
"Mając lat trzynaście Noboru wierzył, że jest geniuszem (wszyscy inni w bandzie czuli to samo) i uważał, że życie składa się z kilku prostych znaków i decyzji, że śmierć ma swoje korzenie już w narodzinach i jedynym ratunkiem jest podlewać i pielęgnować te korzenie, że rozmnażanie to fikcja, stąd - w konsekwencji - społeczeństwo również jest fikcją, że ojcowie i nauczyciele już z samej racji swego istnienia obarczeni są ciężkim grzechem. Dlatego też śmierć jego własnego ojca, gdy miał lat osiem, była wydarzeniem bardzo szczęśliwym, była czymś, czym można się chwalić." (str. 10-11)

"Księżyc i wiatr pełen niepokoju, nagie ciała mężczyzny i kobiety, ich podniecenie, pot, perfumy, blizny pozostawione przez lata spędzone na morzu, zamglony obraz dalekich portów, ciasna, duszna szpara w ścianie, twarde serce chłopca - wszystko jak rozsypane karty...

Tartaruga | 2017-03-25

Przeczytawszy nieco opowiadań miałem przeczucie graniczące z pewnością, że autor mi nie podejdzie. W końcu sam przyznawał, że uznaje ozdobniki w literaturze za zbędne. Innymi słowy, przedstawiciel szkoły "ulotnych, efemerycznych obrazów malowanych piórkiem na tafli jeziora", czyli coś co generalnie działa mi na nerwy. No ale klasyk, a skoro klasyk to zobaczymy. I generalnie nie było tak źle. Na uwięzi okazało się całkiem strawne w odbiorze, a niepokojącą końcówka była całkiem niezła. Ballada generalnie niespecjalnie odpowiada mi tematycznie, bo raczej nie historii o miłości szukam w literaturze, a rozwiązanie konfliktu trudno nazwać inaczej jak banalnym, jednak też miało pewien urok, zapewne przez użycie całkiem egzotycznego środowiska poławiaczek pereł. W rezultacie autor siedzi u mnie na pozycji "może być", ani bym go polecał, ani nie odradzał, ale pewno bym wymienił.

Zaglądając z kronikarskiego obowiązku na tytuły oryginału z pewnym zdziwieniem zanotowałem, że dla "Na...

| 2011-06-18

w sumie to nie wiem nawet czy ta książka jest dobra czy nie ,gdyż ponieważ jak doczytałam do momentu zabijania kota,to miałam już dość.Wystarczająco dużo tego bestialstwa jest wokół,żebym miała go jeszcze przeżywać w książce.To już nie na moje nerwy.

tahiszcz | 2015-11-06

Również ja przestałam czytać gdy rozpoczął się wątek morderstwa kota. Rozumiem, że cel był zamierzony, ale nie byłam w stanie tego czytać. Drugie opowiadanie podobało mi się, chociaż też znalazłabym kilka brutalnych wątków (jak ten o żywych rybach, którymi bawił się nastolatek czy zabicie żółwia, który wylądował na wyspie), natomiast sama historia miłości ukazana poprzez stosunki społeczne była bardzo ciekawa.

"Ballada o miłości" rozczarowuje, jeśli mam być szczera, jak na Mishimę dość banalna, prosta i z trywialnym zakończeniem. "Na uwięzi" nadrabia wszystkie braki, z charakterystycznym dla Mishimy surowym stylem, z jego moralną dwuznacznością, śmiercią pomieszaną z erotyką i oczywistym dążeniem do destrukcji.

Ola | 2015-09-26
Przeczytana: 24 września 2015

Minęło kilka dni od przeczytania tej książki a ja dalej nie wiem co myśleć. Czuję się skonfundowana.

AdamMin | 2013-03-14
Przeczytana: 16 marca 2013

Bardzo ładne opisy kobiecych kształtów :) - Ballada o Miłości

Ciekawa opowieść o człowieku który odrodził się po przez kobietę. O kobiecie która rozkwitła na nowo przy mężczyźnie. O dzieciach które nie wiedziały pewnych rzeczy... i uczyniły coś czego czytelnik by się nie spodziewał - Na uwięzi

Fenriz | 2017-06-22
klaudia1102 | 2017-03-21
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.