Śpiące piękności. Tysiąc żurawi

眠れる美女 / Nemureru bijo. 千羽鶴 / Sembazuru
8373192093
starość, piękno, śmierć
kashka

"Śpiące piękności" i "Tysiąc żurawi" należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty (1899 - 1972), jednego z najciekawszych pisarzy w literaturze japońskiej XX wieku. Akcja "Śpiących piękności", dłuższego opowiadania osadzona jest w niezwykłym domu schadzek, w którym starcy przyjmowani są przez głęboko uśpione dziewczyny. Ten oryginalny pomysł twórczy wprowadza Czytelnika w świat samotności ludzi starych w sposób prawdziwie mistrzowski. Powieść "Tysiące żurawi" została wyróżniona nagrodą japońskiej Akademii Sztuki. O jej wartościach decyduje nie tyle fabuła - bohater Kikuji przeżywa miłość do kochanki swojego nieżyjącego ojca, potem do jej córki, a żeni się z dziewczyną nieskazitelnie czystą - ile liczne opisy obyczajowości japońskiej, tak egzotycznej i ciekawej dla europejskiego czytelnika.

Marlena | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

"Śpiące piękności" tematyką przypominają nieco "Rzecz o mych smutnych dziwkach" Marqueza, choć utrzymane są w bardziej ponurej estetyce. "Tysiąc żurawi" urzekło mnie barwnymi opisami obyczajowości Dalekiego Wschodu, choć sama warstwa fabularna mi osobiście nie wydała się zbyt ciekawa.

Grażyna | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Łatwiej byłoby mi ocenić książek, gdyby opowiadania wydane były osobno. Ocena b.dobra to dziwna średnia wyciągnieta z nich obu.
Inna kultura, inne obyczaje-czytałam z ciekawością.
"Tysiąc żurawi"-zachwyca językiem, ceremoniami, mimo rozgrywającego się tam dramatu tchnie spokojem, jakby zamglonym obrazem.
"Spiące piękności", podobały mi się przemyślenia starzejącego się bohatera, ale po zastanowieniu, opowiadanie mnie trochę przeraża.
Z pewnością jednak przeczytam inne ksiązki autora.

Marcin | 2013-10-20

Na książkę składają się dwa dość długie opowiadania, właściwie "mikropowieści". Urzekająca jest delikatność, subtelność narracji. Niewielkie całości współtworzące "Tysiąc żurawi" przywodzą na myśl haiku, z czym kojarzy się fascynacja detalami opisywanych przedmiotów. Ślad szminki na filiżance do herbaty to tylko jeden z przykładów postrzegania świata wedle założeń buddyzmu zen, choć wywoływać może całkiem nieodległe reminiscencje z twórczością Prousta. W każdym z opowiadań obecna jest nie tylko japońska wrażliwość na piękno i ulotność świata. Ich "japońskość" zawiera się również w szczegółach narracji takich jak wygląd wnętrz i strojów, czy pewne elementy historyczne. Na tak egzotycznym tle rozgrywają się jednak uniwersalne dramaty. W przypadku bohatera "Tysiąca żurawi" to nade wszystko cierpienie spowodowane brakiem miłosnego spełnienia, ucieczka w konwenans, rozpacz ukrywająca się w świecie przedmiotów w tajemniczy sposób uobecniających przeszłość. Narratorem "Śpiących piękności"...

| 2016-02-04
Na półkach: 2016.02, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2016

"Tysiąc żurawi". Nowela o skomplikowanych relacjach uczuciowych, o walce tradycji z kulturą Zachodu, o istocie powtarzanych każdego dnia czynności takich jak parzenie herbaty. Cudowny jest umieszczony pod koniec książki długi list pożegnalny, będący jednocześnie relacją z podróży do źródeł.
"Śpiące piękności". Osobliwy dom schadzek, w którym uśpione młode dziewczyny mają sprawiać radość starcom, płacącym za spędzenie z nimi nocy. Jest to rzecz o samotności, o starości, o umieraniu, o wspominaniu przeszłości, o kontraście młodości i starości, o uczuciach.

| 2014-08-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Tysiąc żurawi"- relacje głównego bohatera z kobietami, ceremonia parzenia herbaty (opisy czarek i dzbanuszków do herbaty - nawet nie wiedziałam, że tyle może ich być w różnych stylach).
"Śpiące piękności" - historia starca odwiedzającego dom schadzek, by spędzić noc w towarzystwie uśpionych dziewczyn.
Mimo, że w pierwszym opowiadaniu brakowało mi zakończenia, drugie wydawało się mroczne - zachęcam do przeczytania.

maszynistaGrot | 2016-08-05

Wyśmienita jest ta książka. Dzieli się na dwie mini powieści. Pierwsza „Tysiące Żurawi” jest przepełniona jak to u Kawabaty; japońską kulturą, obyczajami – na ważny aspekt zasługuje ceremoniał parzenia herbaty, stanowiący ważny punkt w życiu towarzyskimi społeczeństwa z kraju kwitnącej wiśni.

Centralny motyw „Tysiąca Żurawi” stanowi kompleks nieczystości cielesnej, grzechy z przeszłości stające się przyczyną braku szczęścia w późniejszym życiu. Kawabata przedstawił w mistrzowski sposób skomplikowane relacje pomiędzy synem, a kochanką jego zmarłego ojca i innymi kobietami. Psychologizm literacki najwyższych lotów, sam arcymistrz w tej dziedzinie Fiodor Dostojewski by się tego poziomu nie powstydził.

Przesądem, który poważnie ingeruje w życie bohaterów powieści jest zabobon, iż kobieta ze znamieniem na piersi nie powinna wyjść za mąż, gdyż defekt cielesny sprowadzi nieszczęście na dziecko, które będzie ssało z tej piersi mleko.

Drugą niedużą powieścią Kawabaty są „Śpiące...

Mario | 2016-06-09

Czytałem ten tom wiele lat temu, ledwie ponadnastoletnim będąc brzdącem, teraz wróciłem, żeby pobyć z Kawabatą jako człowiek dojrzały.
"Tysiąc żurawi" czytałem w rozterce, nie wiedząc, czy sytuacja, w której kobiety zachowują się jak faceci z jajami, a mężczyzna jak wypchany trocinami królik, jest przeze mnie właściwie rozumiana, czy też nie pojmuję uwarunkowań kulturowych.
"Śpiące piękności" natomiast to to, co w literaturze japońskiej przyciąga mnie najmocniej, to ballada o przeżywaniu pojedyńczych chwil życia, o docenianiu każdej chwili i o wdzięczności za nią, niezależnie od tego, czy niesie ze sobą smutek, ból czy radość i przyjemność. To proza pisana ciszą.

Caroline | 2013-12-20
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Hmm.. Liczyłam na coś bardzo fajnego i wciągającego.
Otrzymałam niby coś w tym stylu, co jednak nie przypadło mi do gustu.
Czytało się średnio,opisy tradycji, miejsc i całej reszty nie były złe,
lecz stanowczo zbyt długie.
Krótko mówiąc :opowieści te mnie nie zachwyciły, a nawet spowodowały lekką urazę do Japonii.

Pierwsze zetknięcie z kawabatą Yasunarim wcale nie było łatwe - zamiast akcji retrospektywne strzępki historii, zamiast logicznego wywodu nastrojowe impresje, wszystko to bardzo zmysłowe, bardzo senne, bardzo subtelne. Zakochałam się po dwóch rozdziałach.

mandżuria | 2011-04-01
Przeczytana: 2011 rok

Wielu jest pisarzy, którzy doskonale radzą sobie z językiem, wywołując w czytelnikach emocje, o które zapewne im chodziło, opisując miejsca i zdarzenia w sposób głęboko zapadający w pamięć. Jest jednak subtelna różnica między zdolnym pisarzem, a prawdziwym malarzem słów (z którym to sformułowaniem po raz pierwszy spotkałam się u Mizuu), który pisze tak piękne, że słowa właściwie przysłaniają treść. Takie poczucie miałam zamykając książkę Yasunariego Kawabaty pt. „Tysiąc żurawi. Śniące piękności”. Kryjące się pod tym tytułem dwie nowele japońskiego Noblisty uwodzą czytelnika delikatną i oniryczną atmosferą, poruszając przy okazji ważkie tematy.

„Tysiąc żurawi” to historia młodego mężczyzny imieniem Kikuji, której przełomowe momenty wiążą się z ceremonią picia herbaty. Kikuji trafia na ceremonię organizowaną przez Chikako, dawną przyjaciółkę swojego ojca, którą jako dziecko widział półnagą i zauważył wtedy szpecące znamię porastające jej pierś. Od tamtej pory przepełnia go pewien...