Samuraj

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Samurai
83-211-0793-1
kashka

"Samuraj" to powieść historyczno-obyczajowa oparta na autentycznym wydarzeniu z początku XVII w. Endo z wypadków tych okrutnych dni w Japonii wydobył wartości, z których stworzył książkę fascynującą swą szczerością i głębią moralną.

[Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1987]

popo14 | 2012-01-25
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Książka "Samuraj" jest opartą na faktach powieścią historyczno-obyczajową osadzoną w XVII wieku. Dla głównych bohaterów podróż, w którą się udają, jest wielkim doświadczeniem duchowym. Zawiera w sobie wielką głębię moralną, zmusza do myślenia i refleksji.

Powieść ta jest porywającą lekturą, studium ludzkiej psychiki, moralności i duszy. Ma z pewnością w sobie to "coś", co nie pozwala oderwać się od książki. Endo porusza niezwykle ważny temat relacji Bóg - człowiek. Wykracza poza doczesność, szukając zarazem czegoś tak nieuchwytnego, jak wieczność w aspekcie chrześcijańskim.

Panio | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Powieść Shusaku Endo opowiadająca o prawdziwych wydarzeniach z lat 1613 - 1622 dotycząca losów japońskiego poselstwa do Nowej Hiszpanii, a następnie do Europy. Historia dotyczy próby nawiązania kontaktów handlowych Japonii z obcymi, nieznanymi krajami, której przewodzą stosunkowo niscy rangą samurajowie oraz misjonarz Velasco, który chce wykorzystać to zdarzenie dla poszerzenia ekspansji chrześcijaństwa w Nipponie wykorzystując sytuację geopolityczną.

Ciężar tej powieści opartej na faktach, których wg mnie było niedostatecznie dużo, umiejscowiony jest zupełnie w innym miejscu. Głównymi zagadnieniami są tu moralność, pojęcie dobra i zła, głęboka emocjonalność bohaterów znoszących cierpienia w ciszy i posłuszeństwie. Autor niezwykle interesująco rozwija te wątki przedstawiając zderzenie tak odmiennych kultur sugestywnie obrazując przeżycia protagonistów - Hasekury Rokuemona, tytułowego samuraja oraz misjonarza z zakonu św. Pawła, przebiegłego i ambitnego Velasco. Z pozycji...

elmo | 2015-07-26

książka o życiu doczesnym wiejskiego samuraja i o konflikcie kultury japońskiej i chrześcijańskiej.
polecam

moni90 | 2012-10-12