Wyznanie maski

Inicjacja jest przejściem, progiem który należy przejść z jednej formy do drugiej. Próbą kończącą się zaplątaniem w kody społeczne. Przechodząc inicjację stajemy się czymś innym niż byliśmy do tej pory. Różne kultury wytworzyły mnóstwo rodzajów inicjacji, która trwa do dziś, często jednak nabiera subtelnego charakteru. Inicjacje czynią z nas pełnoprawnych członków...

Nie moje klimaty i nie moja tematyka, ale doceniam literacki kunszt autora. Literatura japońska ma dla mnie charm egzotyki, wchodzi głęboko w emocje, w mroczne zakamarki człowieka i wciąga swoją intensywnością. Okładka świetnie oddaje wydźwięk "Wyznania maski".

giga poruszające gówno

mimo że krótka powieść, jest to zdecydowanie hardread. cudownie napisany i świetnie przetłumaczony, ale niesamowicie trudny do czytania i przeżycia zapis cierpienia.

Mocne wyznania autora o swoich pierwszych mrocznych fascynacjach i odkrywaniu odmiennej seksualności. Wszystko osadzone w realiach przedwojennej Japonii i czasach drugowojennych.

Ciekawa, lecz tracąca pod koniec impet i zbyt duszna. Niby maska coś wyznaje lecz jej tajemnica jest tak odjechana, że aż nierzeczywista.

Dzięki posłowiu pani Kubiak Ho-Chi podwyższam ocenę o jedną gwiazdkę. Zebrała wszystkie myśli krążące mi po głowie i skierowała do puenty - Wyznanie maski to arcydzieło nietzcheańskiego antynihilizmu w świecie społecznego kontinuum wartości. Gdzie maski są sztuczne, ale wrośnięte w twarz i obowiązująco decydują o szczerości postaw.

Styl Mishimy w tej powieści nie jest...

Na półkach: , , , , , ,

Yukio Mishima uwodzi i porzuca czytelnika. Niby zaklina się, że nie robi tego celowo, ale koniec końców nie może wyprzeć się winy, która leży w jego naturze. Czyni to samo, co jego bohater i mętny stan jego umysłu nie stanowi okoliczności łagodzących. To ponoć powszechna opinia -- podzieliła ją w posłowiu także tłumaczka pierwszego polskiego wydania Beata Kubiak Ho-Chi --...

Czytana wieki temu i teraz ponownie. Łatwo można z tej książki uczynić lekturę błahą. Ani nie szokuje, ani nie jest erotyczna, ani nie pokazuje niczego nowego. Bardzo mi się podoba opinia poprzednika, że to jest rzecz do przegryzienia.
Kunszt tej literatury ma opóźniony zapłon i zdaje mi się, że im więcej się czyta/czytało się, tym bardziej się to unaocznia.
Uwielbiałam...

Książka zaraz po przeczytaniu nie wywarła na mnie wrażenia-dałem jej 5 gwiazdek.Potem "przegryzłem" ją trochę w sobie uwzględniając czas jej napisania i wątek autobiograficzny-naprawdę zasługuje na więcej-stąd zmiana oceny,

Dyskusje

• Japonia