Wyznanie maski

Pierwsza część książki średnio przypadła mi do gustu, bo nic przebłyskotliwego się tam nie działo, za to druga połowa.. była niesamowita! Mnóstwo refleksji głównego bohatera dające dużo do myślenia oraz główny bohater z którym myślę, że dużo osób może się utożsamić, daje mi powód do uznania tego za bardzo dobre dzieło

Ciekawa postać, ciekawa spowiedź, autora wyraz znaczący. Intrygujące i nietuzinkowe.

Bohater tej w pewnym sensie autobiograficznej powieści ucieka od otaczającej go rzeczywistości nie rozumiejąc do końca siebie i swoich pragnień.

W dzieciństwie zdominowany przez apodyktyczną i schorowaną babkę, która wyrwała go z rąk kochającej matki, patrzy na ból i cierpienie, trzymany w totalnym odosobnieniu nie ma możliwości na nawiązanie normalnych i poprawnych relacji z rodziną i rówieśnikami.

Będąc nad wyraz wrażliwą osobą nie radzi sobie ze zrozumieniem otaczającej go rzeczywistości, która go otacza. Osaczony przez ciemność i przymuszony do zachowania bezwzględnej ciszy, skrępowany narzuconymi normami zaczyna popadać w obsesje krwi, śmierci, zadawania cierpienia przy jednoczesnym pragnieniu seksualnego spełnienia.

Po raz kolejny przekonujemy się, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zapewnienie mu szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa w otoczeniu kochającej i wspierającej rodziny. Gdy tego elementu zabraknie rodzi się potwór przybierający różne formy i postacie nad którymi nie zawsze da się zapanować.

Literatura bólu, cierpienia i niezrozumienia. Nieumiejętność zaakceptowania swojej orientacji seksualnej. Brak wsparcia dla swoich pasji od najbliższych. Poszukiwanie siebie.

Polecam

Wspaniale napisana (co za praca tłumaczki!),ze wspaniałymi detalami i buzującymi pod skórą subtelnościami. Ze wspaniałą mieszanką cielesności, homoseksualności i fascynacji śmiercią, ale bez rzucanej w twarz zinternalizowanej homofobii, za to z cywilną perspektywą na II wojnę światową.

Potrzebowałam takiej książki i nie pogniewałabym się, jakby miała z 50 stron więcej.

Prześliczna quasi-autobiograficzna opowieść — zachwycające szczegóły dorastania homoseksualnej jednostki i rozwoju wczesnej dziecięcej zmysłowości, rozpalającej ciało erotyki (i sadomasochizmu) rozpoznającej własne ograniczenia i potrzeby, wreszcie — relacji szkolnych i pierwszych zauroczeń biorących górę nad cherlawym ciałem, oraz — na koniec — konformistyczne, samozaprzeczające próby „normalnych” relacji.

A wszystko to na tle japońskich wysiłków wojennych, wszechobecnej śmierci i widma nadchodzących gruzów Hiroszimy.

Też pamiętam grafikę z Joanną D'Arc z dzieciństwa.

Mi się nie podobała, za dużo homoseksualizmu.

Mi się nie podobała, za dużo homoseksualizmu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najbardziej "mishimowska" z powieści. Precyzja z jaką Bardzo bezpośrednia, bardzo erotyczna i zaskakująco logiczna i spójna. Do tego racjonalizującego pisma trzeba przywyknąć.
Bohater jest tak wielowymiarowy, że praktycznie każdy może się utożsamić z nim, mimo gamy przeróżnych doświadczeń jakie przeżyliśmy. Ciężko mi nie było czytać Mishimy i nie widzieć podobieństw do naszego rodaka Gombrowicza, przy czym nie należy między nimi stawiać znaku równości. Więc jeżeli ktoś lubi Ferdydurke, to prawdopodobnie Wyznanie też mu podpadnie. Mnie szczególnie się podobała, zwłaszcza rozdział drugi i trzeci. Pod koniec widać jak ciężko było autorowi to wszystko spisywać. Ale widać też efekty końcowe - wspaniałą powieść o potrzebie znalezienia swojego miejsca.

Niedawno czytałem "Wilka stepowego", dziś skończyłem "Wyznanie maski". W obu powieściach celem była psychoanaliza autora. Mishimowa jest bardziej poetycka, jednocześnie bardziej pretensjonalna i wyprana z emocji. Ale to ją, pomimo, uważam za lepszą.

Gęsty klimat powieści trochę przywodzi mi na myśl "Zatracenie" Dazai (choć Mishima jest tu dużo bardziej sugestywny),a także film pt. "Hiroszima, moja miłość". Prawda została tu zaprawiona pewną dozą fikcji, co nie zmienia faktu, że jest to świetna literatura. Poza tym mamy tu bardzo wartościowe opisy Japonii okresu przedwojennego, ale przede wszystkim szaleństwa, fanatyzmu i milczącego cierpienia mieszkańców kraju upadłego, zagubionych, odartych z wszystkiego po kapitulacji i abdykacji cesarza. Koncept nałożenia maski jako czynnika warunkującego wyznanie i całkowite odsłonięcie się przed innymi jest przewrotny i interesujący. Neurotycznym wyznaniom alter ego autora, przepełnionym fatalizmem, narcyzmem i sadomasochistycznymi imaginacjami na skraju jawu i snu, nie sposób odmówić pewnej poetyckości i kunsztu.

Studium narcyzmu

Studium narcyzmu