Wystawa Światowa

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
World's Fair
837082420X

W edukacji Edgara, chłopca z żydowskiej rodziny drobnych kupców, największą rolę odgrywają hałaśliwe ulice Bronxu. Sceneria Nowego Jorku końca lat trzydziestych, pobrzmiewająca jeszcze echami Wielkiego Kryzysu, wprowadza go w rządzony brutalnymi prawami świat dorosłych, gdzie kłamstwa, zdrady i nienawiści rasowej nie łagodzi nawet świetlista magia nowoczesnych dzielnic. Słynna futurologiczna Wystawa Światowa z 1939 roku, symbolizująca rozkwit amerykańskiej cywilizacji, w cieniu zawisłego nad miastem niemieckiego zeppelina, urasta do rangi złowieszczego symbolu. Staje się nie tylko znakiem groteskowej historii, ale także bezlitosnego przeznaczenia, które bawi się ludzkością i małymi amerykańskimi chłopcami...

GZal | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

To zdaje się nie był najlepszy wybór na początek. Po pewnej fascynacji tym co zrobił E.L. Doctorow w książce Umysł Andrew, postanowiłem odrobić lekcje i sięgnąć do jego wcześniejszych książek. Spośród trzech najczęściej wspominanych wybrałem Wystawę Światową. Dlaczego? Nie wiem.

To wspomnienia z okresu młodości. Z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Narratorem jest młody Edgar (pierwsze imię Doctorowa), który opowiada swoją historię. Dzięki niemu poznajemy życie żydowskiej rodziny w Nowym Jorku w tamtym okresie. Dość szczegółowe są te wspomnienia. Filmowym zabiegiem są komentarze członków jego rodziny – matki, brata. Od czasu do czasu dodają do snutej opowieści swoją własną ocenę i perspektywę zdarzeń.

Wydarzeniem zwieńczającym całość jest Wystawa Światowa w Nowym Jorku w 1940 roku.
[...]

Grzegorz Jagosz | 2010-04-14
Lawenda0218 | 2016-08-08
EwaJulia | 2016-08-01
Edgar Lawrence Doctorow nie żyje

We wtorek, 21 lipca w wieku 84 lat zmarł E.L. Doctorow, jeden z wybitniejszych amerykańskich pisarzy, laureat wielu nagród, autor m.in "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Ragtime" czy "Marszu". Doctorow był doceniany za uniwersalność i wszechstronność swojej prozy oraz za nieposkromioną wyobraźnię.