Odmieniec

Przed tysiącleciami, u zarania czasu, świat wyglądał inaczej. Inna była ziemia, inne życie. Inna bogini odbierała cześć od innych wyznawców, starcy wznosili oczy ku innemu niebu, dzieci śniły inne sny. Potem nastali ludzie i czas się odmienił. Wszystko, co dawne i pierwotne musiało ustąpić przed butną siłą, przed ludzką wolą czynienia ziemi poddaną. Boginię pochłonęła ognista otchłań, plemię...

Potem nastali ludzie i czas się odmienił. Wszystko, co dawne i pierwotne musiało ustąpić przed butną siłą, przed ludzką wolą czynienia ziemi poddaną. Boginię pochłonęła ognista otchłań, plemię jej dzieci człowiek utopił we krwi. Stary świat umarł, narodził się nowy.

Czy na pewno? A jeśli zachowały się ślady przeszłości, przetrwała pamięć, ocalały niedobitki? Może gdzieś daleko, na końcu świata, a może całkiem blisko, w ukryciu. Co będzie, jeśli zechcą wskrzesić dawną chwałę?

Odmieniec jest wyrzutkiem. Nie ma domu, nie ma rodziny, nie ma nawet imienia. Żyje jak zwierzę, na pastwisku, między krowami. Nie czeka na nic lepszego. Każdy, kto zechce, może napluć mu w twarz. A jednak to właśnie w nim drzemie dziedzictwo dawnych czasów, wspomnienie pierwszych dni. To jego skarb, ale i przekleństwo.

Nie można być dzieckiem dwóch światów. Trzeba wybrać.

xdemolka | 2016-05-19

Patykiewicz to autor o niesamowitej wyobraźni jeśli chodzi o tworzenie swoistego rodzaju bestiariusza. Praca w sklepie zoologicznym zebrała swoje żniwo.

Uwielbiam Patykiewicz. Jego proza jest lekka i ciężka jednocześnie. Nie umiem inaczej tego wyrazić. Tu nie wszystko idzie według konwencji gatunku. Czasami dopada taka proza życia, że człowiek wybucha gromkim śmiechem, lecz bardzo nerwowym jednocześnie.

Pisałam to już przy innej książce - tam, gdzie inne książki się kończą, u tego autora wszystko dopiero się zaczyna. Samo to wprawia w osłupienie i niedowierzanie.

Avenius | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

Cóż, na początku książka była straszna i ciągneła się jak krew z nosa. Natomiast od połowy już było narapwde super, ogólnie książka na plus. Świat nieźle popieprzony...

Aldis Floudys | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Byłam pozytywnie zaskoczona. czasami "oceniam książki po okładce", tym bardziej, ze opis z tyłu za wiele nie mówił. Myślałam, ze będzie to kolejna książka z serii "dla młodzieży". Ale sam początek powalił mnie dreszczykiem grozy.
Pan Piotr nie patyczkuje się (:P), jak ktoś ma dostać sraczki to dostanie, ma się posikać ze strachu - to poleje się po nogawkach. Kleszcze, tasiemce - rzecz ludzka. I tym przede wszystkim zauroczyła mnie książka. Sceny są realistyczne. Jest naprawdę dobra i ciekawa. Ze wspaniałym Bestariuszem :)

Dominik | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016