Miecz Bez Imienia

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Meč Bez Imeni
kalla

Za sprawą tajemniczego miecza Andriej przenosi się z rozbawionego festynu do równoległego średniowiecznego świata. Jako trzynasty landgraf Miecza Bez Imienia ma znaleźć wyjście z zamku, z którego nie ma wyjścia i zgładzić potężnego maga...

Bacha85 | 2013-06-12
Przeczytana: czerwiec 2013

Andriej Bielanin jest znanym rosyjskim pisarzem, który z maestrią wplata współczesnych bohaterów w fantastyczne światy. Do nas zza wschodniej granicy dotarły raptem cztery jego powieści, z których dwie są początkami kilkutomowych cykli. Dla mnie było to trzecie spotkanie z tym autorem, którego zdążyłam polubić na tyle, by w ciemno sięgać po jego książki. Miecz bez imienia ma dwie kontynuacje, które nie dotarły jeszcze w nasze ojczyste progi.

Za co więc lubię tego autora? Chyba najbardziej do gustu przypadł mi jego niebanalny, do krwi słowiański humor. Zwroty akcji często są tak absurdalne, że prowokowały niczym niepowstrzymywane salwy śmiechu. Wspomnę choćby Błękitne Hieny, czy zadymkę w Cichej Przystani. Do całej książki można podejść z wielkim przymrużeniem oka, gdyż stanowi swego rodzaju satyrę na klasyczne heroic fantasy.

Kolejną zaletą są przesympatyczni bohaterowie, z którymi nie sposób się nudzić. Mają dość jasno określone charaktery, co sprawia, że nie są w stanie...

Calamitas | 2014-09-12

Cała plejada postaci z gatunku antybohater i misja niemożliwa do wypełnienia... Przygoda goni przygodę - humoreska fantasy w świetnym wydaniu. Moja druga książka Bielanina i mam apetyt na więcej.

ilo99 | 2016-04-25
Na półkach: Polecane, Przeczytane

Nie należy spodziewać się epopei. Wydarzeń zapierających dech w piersi. Bohaterów na miarę herosa. Andriej, główna postać powieści, tak przedstawia swoją drużynę: „Jedyne, co umiem, to trzymać w garści Miecz Bez Imienia. Jean to silny, sprawny fizycznie romantyk, ale jednocześnie bezbronny i tchórzliwy panikarz. Weronika, posiadaczka pięknego nosa, jest tylko niedouczoną wiedźmą, a to gorsze niż katastrofa. Taki mam oddział specjalny szybkiego reagowania”. Należy dodać jeszcze Liję, wiecznie niezadowoloną nastolatkę, która pełni honory pazia, czyli opiera i karmi rycerza i jego giermka. Sami przyznacie, że nie przypominają drużyny pierścienia, ale radzą sobie całkiem nieźle. Zwłaszcza z zabawianiem czytelnika. Bo o to przede wszystkim w tej książce chodzi. Autor puszcza oczko do czytelnika, mruga do niego i sprawia, iż jego bohaterom przytrafiają się niecodzienne przygody. Ot, choćby spędzenie wieczoru z miłą, kościstą panią, to znaczy ze Śmiercią, podczas którego alkohol leje się...

Leksa Willin | 2016-04-27
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka to dość abstrakcyjna mieszanka średniowiecza i nastolatkowego blogaska, gdzie na głównego bohatera wszystkie panienki i panowie lecą i chcą obsłużyć, zaś sam jest ponadczasowo inteligentnym Prawdziwym Męzczyzną (i do tego uzdolnionym artystycznie! ) któremu nikt z ciemnogrodu do pięt nie sięga. Dodatkowymi smaczkami są tak sfrustrowani seksualnie mnisi, że rzucają się na rysunek wykonany przez Głównego Bohatera, bo myślą,że to prawdziwa goła baba, oraz dalece posunięta homofobia w wątku gejów - miłośników bdsm, którzy przeżywają katusze od prostytutek, zaś przeżywają orgazm przy tradycyjnym stanowisku tortur.

Jakby to było, jakby nas tu nie było, tylko przeniosło w przeszłość? Powtarzalne pytanie, a i pragnienie wielu ludzi. Tym razem w akcji bohater bez akcesoriów i gadżetów z teraźniejszości, który - po przeskoczeniu w przeszłość - spotyka przeciwnika wyposażonego w najnowszy sprzęt z własnych czasów, a sam dostaje do ręki zaczarowany miecz.

Prosta fabuła + dobry bohater + przyjaciele, których poznał, ratując ich z opresji + zły władca = lektura do szybkiego przeczytania i jeszcze szybszego zapomnienia w natłoku innych.
Plus za humor słowny i sytuacyjny.

Ps. Dopiero po przeczytaniu uświadomiłam sobie, że już raz ją kiedyś czytałam.

qqluxcriu | 2016-02-13
Przeczytana: 12 stycznia 2016

książka króciutka - do poczytania w tramwaju - nie należy się spodziewać jakiś wybitnych wrażeń ale akcja jest dosyć wartka i humor też niczego sobie - do przeczytania w maks dwa dni :)

Marietta | 2014-04-11

Płakałam ze śmiechu :D