Popołudnie pisarza i inne opowiadania

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Alicja

Super opowiadania ukazujące Amerykę lat trzydziestych.
- Dalyrimple schodzi na złą drogę
- Zimowe marzenia
- Magnetyzm
- Wzorowe życie
- O własnych siłach
- Przyjęcie weselne
- Popołudnie pisarza
- Finansując Finnegana
- Stracone dziesięciolecie

Wybór i posłowie: Michał Ronikier.
Tekst oparto na wydaniu Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" "Piękność południa i inne opowiadania". Warszawa 1981.

źródło opisu: opis autorski

Polipei | 2015-03-27
Przeczytana: 14 marca 2015

Bardzo fajna pozycja, zawierająca życiowe opowiadania. Przy czytaniu wyczuwa się nutkę ironii, którą autor przedstawił perypetie dawnego społeczeństwa. Prawdy o życiu zawarte tu, mają swoje odzwierciedlenie w czasach obecnych, są wręcz przerażające.

geokuba | 2014-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Dalyrimple schodzi na złą drogę”
No, no. Zgrabne opowiadanko. Młody chłopak wrócił z wojny i, z frustracji spowodowanej szarą rzeczywistością i brakiem pieniędzy na utrzymanie, zaczyna kraść. I kiedy spodziewamy się, że spotka go zasłużona kara, dzieje się zupełnie coś innego, przeciwnego. Byłem pozytywnie zaskoczony siłą tego opowiadania.
„ Zimowe marzenia”
Epizod z życiorysu pewnego młodego faceta. W wieku 20. lat zakochuje się nieszczęśliwie w dziewczynie, która ma bardzo zmienne nastroje i zna swoją wartość. Po 10. latach dociera do niego, że to było jedyne i niepowtarzalne. Płacze. Takie sobie.
„Magnetyzm”
Kryzys małżeński pary aktorów, którzy odnieśli sukces. Tytułowy magnetyzm, to nieświadomy dar małżonka do rozkochiwania w sobie kobiet, które mają z nim styczność. No i poważne kłopoty które z tego wynikają. Nawet się czytało.
„Wzorowe życie”
Młody szesnastoletni futbolista – idol rówieśników - zmienia swoje życie na wzorowe, aby dać przykład innym. Do czasu aż poznaje...

marcyk8 | 2013-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2013

Nietuzinkowa, wciągająca, klimatyczna... Klasa prozy Fitzgeralda jest niepodważalna. Nie ma chyba drugiego pisarza, który potrafiłby pisać z taką elegancją, z takim niewymuszonym wdziękiem i urokiem.

Ten wspaniale dobrany zbiór nie ma - moim zdaniem - słabych punktów, a niektóre z zawartych w nim opowiadań są wprost oszałamiające. "Zimowe marzenia" czy tytułowe "Popołudnie pisarza" zrobiły na mnie naprawdę ogromne wrażenie.

Kolekcja ta jest też o tyle ciekawa, że mimo niewielkiej objętości znakomicie prezentuje nam sylwetkę autora i jego transformację na przestrzeni lat. Jak wiadomo proza Amerykanina charakteryzuje się licznymi wątkami autobiograficznymi i te ułożone chronologicznie opowiadania pięknie ukazują nam Fitzgeralda z różnych okresów jego życia i twórczości - od beztroskiego młodzieńca z Minnesoty, po przegrywającego walkę z alkoholem, boleśnie doświadczonego przez los mężczyznę.

Sławek Jurusik | 2012-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Raz na wozie, raz pod wozem

Zarówno artystyczne, jak i osobiste życie Francisa Scotta Fitzgeralda miewało swoje wzloty i upadki, o czym przekonują liczne biografię. Nic nie oddaje tego jednak lepiej, jak zbiór opowiadań zatytułowany „Popołudnie pisarza” – na postawie kolejnych teksów czytelnik poznaje rozmaite historie, w większości inspirowane autentycznymi przeżyciami autora, które przedstawiają parabolę sukcesów i upadków amerykańskiego pisarza.

Zbiór zawiera dziewięć opowiadań, których tematem przewodnim są losy zwykłych ludzi, najczęściej ścierających się z niespodziewanymi życiowymi zmianami lub nietypowymi wydarzeniami, skutkującymi przełomem w życiorysie. Najbardziej charakterystycznego dla powyższego opisu jest opowiadanie otwierające – „Dalyrimple schodzi na złą drogę”. To historia pewnego pracownika jednego z najzwyklejszych zakładów pracy, który – orientując się, że zarówno awanse, jak i podwyżki zależą jedynie od posiadanych koneksji – postanawia wkroczyć na...

Sebcik | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Rzadko sięgam po opowiadania. Te są z pewnością godne polecenia. Warto spojrzeć na nie w kontekście biografii autora. Tak jak w "Wielkim Gatsbym" ciekawie ukazane zostały ówczesne realia. Polecam.

Karolina Jarząbek | 2012-01-11

Za klimat i jeszcze raz za klimat. Kilka opowiadań doskonale pokazujących Amerykę lat trzydziestych. No może część Ameryki, ponieważ autor pokazuje głównie życie klasy średniej i tej zamożnej. Przez lekturę możemy dowiedzieć się czegoś o Fitzgeraldzie, bo jego cała twórczość jest w dużej mierze autobiograficzna, i zawiera wiele osobistych przeżyć pisarza i odniesień do nich. Opowiadania chłonie się jedno za drugim, są napisane charakterystycznym Fitzgeraldowskim językiem, który ja osobiście nazywam poprawnym, i taki też jest ten zbiorek, wciąga i przyjemnie się go czyta, ale nie wywołały u mnie żadnych skrajnych emocji.Nie ma żadnej burzy, czy zawiei, tylko delikatny podmuch, tamtych lat, słońce też nie za mocne, wszystko wyważone do rozmiarów też poprawności.

rocombey | 2017-06-23
Fitzgerald | 2017-02-21