Odd i Lodowi Olbrzymi

Odd and the Frost Giants
978-83-7480-165-2
Paya

Inne wydania

„Odd i Lodowi Olbrzymi” to powieść inspirowana tradycyjną mitologią norweską. Neil Gaiman zabiera w niej czytelnika w dziką i tajemniczą podróż do krainy bogów i olbrzymów. Pewnego razu w małej norweskiej wiosce żył sobie chłopiec o imieniu Odd, którego ojciec zginął podczas najazdu Wikingów, a matka ponownie wyszła za mąż za człowieka, który dbał bardziej o swoje dzieci niż o Odda. Nogę Odda...

Pewnego razu w małej norweskiej wiosce żył sobie chłopiec o imieniu Odd, którego ojciec zginął podczas najazdu Wikingów, a matka ponownie wyszła za mąż za człowieka, który dbał bardziej o swoje dzieci niż o Odda. Nogę Odda złamało upadające drzewo, a niekończąca się zima zagroziła życiu wszystkich mieszkańców wioski. Pewnego zimowego dnia zrozpaczony Odd opuszcza wioskę i udaje się do lasu, gdzie spotyka lisa, orła i niedźwiedzia, troje zwierząt, które opowiadają mu dziwną historię. Teraz Odd musi wyruszyć w niezwykłą podróż gdzie stawką jest ocalenie Asgardu, mitologicznego miasta bogów, spod władzy najeźdźców – Lodowych Olbrzymów. Aby przechytrzyć Olbrzymów, przywrócić pokój miastu bogów i zakończyć długą zimę potrzeba będzie wyjątkowego chłopca.

Kogoś radosnego, zdeterminowanego i mądrego...
Kogoś takiego jak Odd...

Visenna | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Piękne wydanie: twarda okładka, ciekawa szata graficzna, no i przede wszystkim charakterystyczny, skrzący humorem ironiczny styl pana G. - to atuty tej pozycji.

Tym razem autor przedstawił nam krótką historię młodego wikinga, Odda, który wyruszył wraz z orłem, lisem i niedźwiedziem w drogę do Asgardu, by ocalić stolicę Asów oraz cały Mitgard przed wiecznym lodem...

Polecam lekturę wszystkim: małym i większym, którzy lubią zanurzyć się od czasu do czasu (lub częściej) w świecie baśni.

pablo | 2010-09-13
Przeczytana: 13 września 2010

Jakiś czas temu wylądowałem w kinie na adaptacji filmowej „Gwiezdnego pyłu” Neila Gagmana. Film ten tak przypadł mi do gustu, że musiałem zaznajomić się z wersją pisaną. Odczekałem następnie kilka miesięcy i kiedy poczułem, że obraz filmu rozmył się w mojej głowie, sięgnąłem po książkę. W ten sposób Gaiman mnie zaczarował. „Odd i Lodowi Olbrzymi” wpadł mi w ręce niedługo potem i aż do teraz czekał cierpliwie na odpowiedni moment. Czar prysł czy oplótł mnie do reszty?

Tym razem autor zabiera nas do skutej lodem Norwegii, do Midgardu. Poznajemy chłopca imieniem Odd, którego życie nie należy do najłatwiejszych. Jego ojciec zginął jakiś czas temu w wyprawie, matka zaś mieszka z człowiekiem o złej naturze który znęca się nad nim. Nogę Odd’a zmiażdżyło upadające drzewo a wzrostem ustępuje on rówieśnikom. Ucieka on od tej złowrogiej rzeczywistości do chaty swojego ojca gdzieś na skraju lasu. W miejscu tym spotyka on Lisa, Niedźwiedzia i Orła. Trio to, zupełnie nieprzypadkowe zresztą,...

Tomasz | 2016-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Baśń Gaimana, która spokojnie mogłaby trafić do zbioru "M jak Magia".
Nieletni Wiking postanawia ratować skórę nordyckim bogom.
Przyjemna.

aspolski | 2013-12-13
Przeczytana: 2013 rok

Książeczka typowa dla dzieci. Czyta się płynnie, bez zastoju.
Czasem miło jest wrócić do literatury baśniowej, zwłaszcza gdy wychodzi spod pióra Gaimana i związana jest z 'boską' konwecją.
Polecam. Małym, i tym którzy pragną odskoczni od realnego świata.

Alicya Oss | 2014-02-22

Być sobą i być szczęśliwym, na tle nordyckiej mitologii /Odd i Lodowi Olbrzymi – Neil Gaiman/

Jeżeli chodzi o Gaimana to jestem bezkrytyczna. Ostrzegam, więc: uważam, że w jego wykonaniu nawet instrukcja skręcania mebli z Ikei byłaby magiczna.

Witamy w kraju, w którym wszystko robi się z drewna. To kraj wikingów - Midgard, Norwegia – kraj, w którym kobiety cerują a mężczyźni wojują, pierdzą, biją się i piją. W tym surowym klimacie na świat przychodzi chłopiec, którego los nie będzie oszczędzał: straci ojca, okuleje i zyska okrutnego ojczyma. Odd – bo takie jest jego imię, nie jest rozumiany przez swoją społeczność, a to równa się odrzuceniu. Jak bowiem może ciągle się uśmiechać, skoro los wciąż płata mu figle i obrzuca nieszczęściem? Gdy dom, w którym się wychował, przestaje być jego domem, a wiosna nie chce nadejść, chłopiec odchodzi by zamieszkać w lesie. Tutaj spotyka orła, lisa i...

Agnieszka_Pe | 2014-09-06

„Odd i Lodowi Olbrzymi” z marszu podbili moje serce (Baśń oparta na mitologii skandynawskiej? Biorę w ciemno!). Oczywiście, rzecz adresowana jest do młodszych czytelników, ale ci starsi również powinni być zadowoleni z nadarzającej się okazji, by zanurzyć się w magiczny i niepowtarzalny klimat, jaki oferuje Gaiman. Pięknie napisana (i przetłumaczona), niosąca oczywiste przesłanie (jak to w baśniach bywa), w twardej oprawie z obwolutą, z uroczymi ilustracjami – jak najbardziej warta jest polecenia. I nawet ci Lodowi Olbrzymi nie są wcale tacy źli… Jednym słowem: PRZEUROCZA.

książek: 2007
piotrex | 2011-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2011

Bardzo urokliwa opowieść. Bardzo :)

magda | 2010-08-01
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Przede wszystkim pięknie wydana, biorąc ją do ręki miałam wrażenie, że trzymam coś wyjątkowego. Faktycznie, "Odd i Lodowi Olbrzymi" to wyjątkowe, pełne magii opowiadanie o chłopcu, który umiał pokonać własne słabości zachowując przy tym dziwny, nieco irytujący uśmiech.

Brawa dla tłumacza i korektora, nie zauważyłam żadnego błędu, co ostatnio jest rzadkością.

Największe jednak brawa należą się autorowi - "Odd" od pierwszych słów hipnotyzuje, jest jak powiew świeżego powietrza, pełen humoru a jednocześnie magii dzieciństwa, ciekawości świata i mądrości.

Jestem pod ogromnym wrażeniem warsztatu Pana Gaimana, właśnie biorę się za kolejną książkę jego pióra.

tivrusky | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Odd i Lodowi Olbrzymi to książka adresowana do młodszego czytelnika, opowieść o chłopcu spotykającym w lesie lisa, orła i niedźwiedzia, które jednak okazują się być kimś zupełnie innym niż mogłoby się wydawać. Całość twardo zakotwiczona w skandynawskiej mitologii, tworzy specyficzny, ciekawy nastrój i ogólnie rzecz biorąc, daje satysfakcję, w sam raz na listopadowy wieczór (więcej niż godzinę-dwie nam nie skradnie) i wypatrywanie pierwszych płatków śniegu.

Brak tu jednak pewnego rozmachu, który, w opowieści o chłopcu przemierzającym mityczne zaświaty u boku skandynawskich bóstw, byłby jednak mile widziany. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że książkę napisano szybko, jakby od niechcenia, między jedną a drugą większą i poważniejszą pozycją. Wszystko dzieje się szybko, akcja rozwija się i czytelnik musi ją gonić, po to jedynie, by za kilkadziesiąt stron z zadyszką powitać zakończenie.
Więc - tak jak wspomniałem wcześniej - to ciekawa opowieść, dobry, być może nawet bardzo dobry pomysł...

Izabela Horbik | 2016-08-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Oprawa graficzna jest niesamowita – piękne, minimalistyczne ilustracje i twarda okładka. Ogarnął mnie przyjemny dreszcz kiedy przewracałam kartki kredowego papieru. Na nieco ponad 100 stronach poznajemy Odda, jego historię i problemy z jakimi musi się zmagać. Udajemy się z nim i trzema osobliwymi postaciami – orłem, niedźwiedziem i lisem - w wyjątkową podróż. Zanurzyłam się w tym baśniowym świecie i skandynawskiej mitologii, zapominając o codzienności. Gaiman swoim sposobem opowiadania i opisami wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój. Myślę, że to propozycja dla osób w każdym wieku. Mimo prostoty przekazu i naiwności, książka wzbogaca i sprawia wiele radości.

Neil Gaiman napisze pięć książek dla dzieci

Harper Collins, amerykański wydawca Neila Gaimana, popularnego i wielokrotnie nagradzanego twórcy powieści fantasy dla dorosłych i młodzieży podpisał z pisarzem umowę na napisanie pięciu książek dla dzieci.