Dwie Wieże

2 547
2 727
The Lord of the Rings: The Two Towers
E-Vaire

Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich. Tolkien tchnął nowe życie w dawne tradycje i na ich kanwie zbudował jedyną w swoim rodzaju powieść przygodową ze starożytną legendą i prostą ogólnoludzką prawdą moralną jako osnową. Wątki Hobbista zostały rozwinięte i podbudowane głębszą refleksją. Ogniwem łączącym obie powieści jest Pierścień - w trylogii już nie tylko magiczny przedmiot, lecz potężne narzędzie zła, decydujące o losach całego świata. Kaprysy historii XX wieku sprawiły, że dzieło Tolkiena stało się aktualne. Pisarz przeciwny był jednak odczytywaniu Władcy Pierścieni jako alegorii naszych czasów, uważając ją za zbyt wąską. W postaci hobbita Froda przedstawił bowiem uniwersalnego szarego człowieka każdej epoki. Ostatecznie przecież to nie potęga umysłu czy siła fizyczna staje się ratunkiem dla świata, ale zwykły odruch serca, czysto ludzka zdolność do okazania miłosierdzia, która pozwala zwyciężyć zło.

Śmierć Boromira, pojmanie Merry’ego i Pippina, rozpaczliwe wysiłki Aragorna, Legolasa i Gimlego usiłujących uwolnić hobbitów, pościg za orkami, spotkanie z entami, powrót Gandalfa z otchłani Morii, udział w wielkiej bitwie Jeźdźców Rohanu z potęgą Isengardu i ostateczne starcie z władcą Orthanku - oto dalsze losy rozbitej już Drużyny Pierścienia.
Żaden z jej członków nie wie jednak, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul - przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Opinie czytelników (21961)

Oto i moja ulubiona część "Władcy Pierścieni", chociaż niektórym, po opiniach patrząc, może się to wydawać zaskakujące.
Pierwsza część usypia trochę czujność, tak sobie idą i idą, a końca nie widać. W drugiej części jednak zaczyna się w końcu coś konkretnego dziać. Zdrada Isengrdu i tworzenie wielkiej armii, uwolnienie Théodena spod władzy Sarumana, powrót Gandalfa i oczywiście wielka bitwa o Helmowy Jar - to wszystko utworzyło mieszankę, od której nie mogłam się oderwać. Czytałam w domu, czytałam w tramwaju, pociągu i w wannie. Może dlatego tak szybko się skończyła!

Największym plusem tej części jest dla mnie rozdzielenie Drużyny Pierścienia, bo Frodo z tym swoim użalaniem się nad sobą działał mi na nerwy :) Jak już stężenie tego biadolenia spada, od razu mam lepszy humor!

Kiwi_Agnik | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Niezwykła, jedyna w swoim rodzaju powieść owiana przecudowną magią.

"Ekipa" pierścienia zostaje rozdzielona. Druga część trylogii bardziej ponura, obfitująca w jeszcze straszniejsze przygody.

Dzięki tej cudownej książce przeniosłam się w świat magii i fantazji i nie chciałam z niego wyjść.

Obniżyłam ocenę o jedną gwiazdkę tylko dlatego, że ową powieść czytałam "na raty".

Uważam, że taka powieść jak "Władca Pierścieni" nie może być oceniana jako trzy osobne książki. To jedna i ta sama opowieść o tych samych bohaterach, więc nie widzę powodu ich rozdzielania tak samo, jak nie powinno i nie rozdziela się trzech tomów "Hrabiego Monte Christo". Ta recenzja dotyczy więc "Władcy Pierścieni" jako całości, a zamieszczam ją pod "Powrotem Króla", gdyż właśnie na tym tomie powieść się kończy.
Trzy pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.
Ten wiersz, prolog najsłynniejszej powieści wszech czasów, jest na świecie tym, czym inwokacja Pana Tadeusza w Polsce, zaś sam Tolkien wydaje się współczesnym Mickiewiczem....

Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 06 lutego 2014

Uwielbiam tych małych niziołków! Takich głupiutkich a jednak pełnych męstwa i odwagi!

Ettelea | 2010-09-02
Przeczytana: 02 września 2010

Kolejny tom rewelacyjnej trylogii (tak jak i pierwszy) podzielony został na dwie księgi.
Kręte ścieżki losu rozdzieliły drużynę, rzucając jej członków w wir niebezpiecznych wydarzeń. Księga trzecia skupia się na przedstawieniu przygód i walk Aragorna, Legolasa i Gimliego. Nie zapomina też o odwadze i walce o przetrwanie Merry'ego i Pippina. W tej księdze, powraca do nas dobry, stary, Gandlaf (choć odrobinkę zmieniony).
Księga czwarta w pełni poświęcona jest morderczej podróży Froda oraz Sama, a także ich nie do końca lojalnego przewodnika Golluma.

Ogromnym plusem tej części jest różnorodność przedstawienia bitew. Z jednej strony epicki opis Helmowego Jaru, gdzie oblężenie przekazywane jest czytelnikowi 'na gorąco', przez uczestników bitwy. Z drugiej strony relacja bitwy pod Isengardem, w której Merry i Pippin opiewają odwagę i niezwykłą siłę Entów. A powracając do Helmowego jaru, zawody Legolasa i Gimliego w "Kto zabije więcej?" - po prostu bezcenne :)

Chyba nikt nie potrafi,...

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 05 lutego 2012

Mrok gęstnieje, lecz walka o losy świata wciąż trwa - na przekór nienawiści i grozie sianej przez sługi Ciemności. Nic nie jest jeszcze przesądzone, gdyż, cytując słowa Gandalfa, "na tym świecie działają nie tylko siły zła, ale i siły dobra". Drugi tom "Władcy Pierścieni" zasysa czytelnika jak gąbka. Współcześni Tolkienowi zastanawiali się, na ile historia z "Włady Pierścieni" jest reakcją Mistrza na koszmar II Wojny Światowej. Przyznam po lekturze, że tego typu pytania wydają się może i nie bez racji, jednak prawda jest taka, że Mistrz zaczął tworzyć swój piękny świat już od napisania pierwszych stron "Hobbita", a więc na długo przez początkiem najstraszniejszej wojny w historii ludzkości. Wobec powyższego te dwie sprawy nie mają chyba jednak ze sobą związku.

Mnie w każdym razie "Władca Pierścieni" interesuje bez względu na ewentualne powiązania z jakimikolwiek kontekstami historyczno-politycznymi. Ta historia jest wartością samą w sobie. Jej wspaniałość sprawia, że ciężko jest...

gabith | 2010-12-09

Rewelacja - oczywiście TYLKO w tłumaczeniu pani Marii Skibniewskiej!

Keti | 2013-12-03

Dla mnie fenomen wśród książek, tym jest cała trylogia Tolkiena, a "Dwie Wieże" to moja ulubiona część.
Uczucie towarzyszące lekturze tych książek mogę zilustrować moim sposobem jedzenia delicji. Najpierw zjadam czekoladę (pierwszy tom), smakuję ją sobie. Galaretka jest najlepsza więc rozkoszuję się tylko nią (drugi tom). Na końcu szybko pochłaniam miękki biszkopcik (trzeci tom).

W "Dwóch Wieżach" drużyna zostaję podzielona, Frodo z Samem ruszają sami do Mordoru, resztę postanawia ich nie gonić tylko ruszyć na pomoc porwanym przyjaciołom. Trwającym równolegle obu wędrówką towarzyszy niepewność i atmosfera zagrożenia.
Ekipa ratunkowa, z Aragornem na czele musi się śpieszyć, nadzieja to gaśnie to rozpala się od nowa. Na stepach Rohanu spotykają jeźdźców króla Theodena, przekonują się że w stolicy źle się dzieję. Następne nieoczekiwane spotkanie zmienia całkiem cel i kierunek podróży.
Natomiast, Sam i Frodo starają się rozpaczliwie trafić do Mordoru. Z opresji ratuję ich Gollum, nie...

Mani | 2011-03-29
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2010

Do Tolkiena nie byłam przekonana bardzo długo, bo też różne opinie krążyły o Trylogii Pierścienia. Jedni mówili, że nudne, drugie, że super i sama nie wiedziałam czy się zdecydować czy nie. W końcu przeczytałam tom pierwszy, który spodobał mi się do tego stopnia, że sięgnęłam po dalszą część.
W drugim tomie śledzimy dalsze losy Boromira, Gandalfa, a także innych członków Drużyny. Tym razem książka jest podzielona na dwie księgi. Pierwsza z nich opisuje losy Meriadoka i Pippina, a także Legolasa, Aragona, Gimlego i Gandalfa. Tutaj dzieje się dużo, trwa wojna z Sauronem i jego potężną armią orków, więc wątek ten jest wysunięty na pierwszy plan i nie sposób się przy nim nudzić. Nowymi postaciami są Endowie – prastare drzewa, które muszą zadecydować, czy wziąć udział w wojnie, czy pozostać w lesie. Poznajemy ich przez Merry’ego i Pippin’a, którzy całkiem przypadkiem się na nich natykają.
W drugiej księdze natomiast, podążamy wraz z Frodem i Samem do Mordoru. Ta część podobała mi się w...

Mavericus | 2010-11-23
Przeczytana: 11 września 2007

Tę książce bardzo polubiłem, jak cała trylogię, bo jakże nie pokochać Tolkiena za to jakie wspaniałe działa pobudzają miliony czytających je wiernych i oddanych fanów Śródziemia.

zobacz kolejne z 21951