Bestiariusz Tolkienowski

2001-01-01
2001-01-01
1989-01-01
Joanna Kokot, Renata Giedrojć, Jakub Z. Lichański

Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Hobbit. Komiks Sean Deming, Chuck Dixon, J.R.R. Tolkien, David Wenzel
Hobbit. Komiks Sean Deming, Chuck ...
Okładka książki Upadek króla Artura Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Upadek króla A... Christopher John Re...

Przez lata, przed wysypem dzieł okołotolkienowskich, ta pozycja była mrocznym przedmiotem pożądania fanów. Nadal się wyróżnia piękną szatą graficzną (istnieją inni ilustratorzy Tolkiena niż Alan Lee, John Howe i Ted Nasmith) i prawdziwą pasją autora.

Całkiem przydatna dla tych którzy chcą poznać świat Tolkiena lub tych którzy już go kochają.

"Elfy Morskie (...) żyją teraz w Nieśmiertelnych Krainach, żeglują po morzach i śpiewają pieśni brzmiące niczym przetaczające się fale, znają bowiem język morza, zbyt delikatny, by pojąć go mogli nawet najmądrzejsi z ludzi".

Książka dla osób, które chciałyby się na nowo zakochać w świecie Tolkiena. Ilustracje i napisane prostym językiem opisy naprawdę działają na emocje, a załączona mapka i chronologia pomaga uporządkować sobie czytane informacje.

Czatowałem na tę pozycję od chwili jej wydania i jakoś do tej pory nie wpadła mi w ręce, pomimo wielu lat "studiów" tolkienologii. Książkę pominąłem również, nieświadomie, w mojej pracy magisterskiej na temat tłumaczeń "Władcy Pierścieni". Teraz wiem dlaczego. Pozycja Day'a to nie tyle bestiariusz co kolejna encyklopedia Śródziemia, w dodatku pełna błędów merytorycznych i translacyjnych. Co więcej, bohomazy zamieszczone w książce, pełniące rolę ilustracji skutecznie odstraszają potencjalnego czytelnika i mogą zniechęcić przed lekturą Tolkiena. Uwaga, omijać z daleka, szerokim łukiem!

Trzy gwiazdki. W tym dwie za ilustracje. Bez nich - dziękuję, postoję. Tolkiena trawię z dawką mięty. przepraszam, ale nie widzę w nim niczego, czym mogłabym się zachwycać i "żygać tęczą". Będę chciała czytać o ylfach reklamujących szpanerskie okularki, kraśkach które są kryptoreklamami L'Oreal czy coś w ten deseń... To pójdę do Rossmana (tak, wciąż jestem "pod wrażeniem" ekranizacji Hobbita, co negatywnie odbija się na moim spojrzeniu w stronę Tolkiena, a tym bardziej w stronę ekranizacji). Dziękuję, ale to nie dla mnie. Widać, mijam się nieco z celem "fantasy głębokiej", jak to usiłowano mi wmówić, albo po prostu z Tolkiena "wyrosłam". Albo ten bestiariusz okazał się błędem (w moim przypadku) - co jest prawdopodobne.

Książkę czyta się i ogląda z prawdziwą przyjemnością. Opisy roślin, potworów i innych postaci, zilustrowane są naprawdę pięknymi obrazami. A do tego autor naprawdę nie przynudza co jest dużym plusem.

Dla każdego miłośnika Tolkienowskich tworów.

Dla każdego miłośnika Tolkienowskich tworów.

Przepięknie ilustrowana książka, ze szczegółowym opisem świata Tolkiena.Polecam!

artystyczne

artystyczne

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Śródziemiu i istotach tam żyjących to ta książka powinna stać się twoją biblią.

• Tolkienistyka
  • Chcę mieć