Duma Kartaginy

83-7301-755-0
Kartagina
historyczna
Serafin

Rozpędzona wojenna machina Kartaginy miażdży Półwysep Iberyjski, pokonuje Alpy i wtacza się do Italii. Zderzają się cywilizacje. Świat wstrzymuje oddech. Przełom III/II w. p.n.e. Najwybitniejsi dowódcy starożytności. Najsprawniejsze armie. Najważniejszy teatr wojny i najwyższa stawka. Hannibal Barkas przeciwko Publiuszowi Scypionowi Starszemu. Kartagina przeciwko Rzymowi w walce o hegemonię w...

Przełom III/II w. p.n.e. Najwybitniejsi dowódcy starożytności. Najsprawniejsze armie. Najważniejszy teatr wojny i najwyższa stawka. Hannibal Barkas przeciwko Publiuszowi Scypionowi Starszemu. Kartagina przeciwko Rzymowi w walce o hegemonię w basenie Morza Śródziemnego.

Jak przez mikroskop oglądamy najdrobniejsze szczegóły wydarzeń. Jak na wielkim ekranie śledzimy krwawe zmagania pod murami Nowej Kartaginy i Rzymu, na polach Kannów i Zamy. Z tym malowniczym freskiem kontrastują intymne, bogate w szczegóły portrety Hannibala i jego rodziny, sojuszników i wrogów. Poznajemy świetnie zarysowane portrety psychologiczne wodzów i niewolników, kapłanów i grabieżców trupów, pięknych kobiet i próżnych nobilów. Jesteśmy świadkami triumfów i klęsk, determinacji i słabości, miłości i nienawiści ludzi kształtujących ówczesną historię.

David Anthony Durham jest autorem dwóch bardzo dobrze przyjętych powieści: Gabriel's Story i Walk Through Darkness. Mieszka w Massachusetts.

Kalissa | 2014-11-09
Przeczytana: październik 2014

„(...) jeśli zetrzemy się jutro, żaden z nas nie zdecyduje o zwycięstwie. Jesteśmy bliźniaczymi synami Fortuny. Kto wie, który z nas będzie górą?”

To powieść historyczna, która obejmuje bardzo szeroki okres, bo całą II Wojnę Punicką – od oblężenia Saguntu aż do bitwy pod Zamą. Akcja toczy się w Hiszpanii, w Italii oraz w Afryce. Co ciekawe – jest to powieść pisana, głównie, z punktu widzenia Kartagińczyków, a postać Hannibala jest najważniejsza – jego myśli i jego decyzje, przysłaniały innych bohaterów historycznych, tj. jego braci i siostry, Scypiona czy Masynissę.

Na tle wydarzeń historycznych, obserwowałam także, z dużym zainteresowaniem, losy kilku bohaterów fikcyjnych tj. Imka – młodego Kartagińczyka, Tussela – młodego Numidyjczyka, Ariadny – młodej Greczynki i Sylenosa – pisarza na usługach Hannibala. Ich losy, wpisane w machinę wojenną, były poruszające. Czasami tylko – przeskoki z postaci do postaci były zbyt gwałtowne, lub też przerywniki między losami bohaterów, trwały...

Paweł | 2016-10-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Pandażen | 2015-01-22
carolanne | 2014-11-15
    Unfettered
    Robert Anthony Salvatore, Robert Jordan, Patrick Rothfuss, Naomi Novik, Peter...
    Akacja
    David Anthony Durham