Tyran

Okładka książki Tyran
Valerio Massimo Manfredi Wydawnictwo: Książnica powieść historyczna
powieść historyczna
Książnica

Książka zaczyna się od wydarzeń na Sycylii w roku 412 p.n.e. Wtedy rozpoczyna się wojna między Dionizjuszem z Syrakuz a ówczesną potęgą, jaką jest Kartagina. Dionizjusz jest świadkiem wielkiej klęski Selinuntu, greckiego miasta na granicy z prowincją kartagińską. Wydarzenie staje się przełomem w jego życiu i sprawia, że Dionizjusz za wszelką cenę postanawia doprowadzić Syrakuzy do wyparcia Kartaginczykow i która przyniesie mu niesławę i tytuł "Tyrana".

Powieść historyczna tego autora stała się dla mnie niewątpliwie najlepszą którą dotychczas przeczytałem. Autor przedstawia nam losy człowieka, który przez swoje czyny dla jednych stał się wybawicielem a dla drugich zwykłym tyranem. Jednak to Dionizjusz stworzył w tamtym okresie największą armię starożytności, wymyślił i niekiedy sam projektował machiny wojenne i niszczycielskie okręty wojenne, w ciągu paru miesięcy postawił największy mur obronny, jaki kiedykolwiek widziano; człowieka, który był dramatopisarzem i aktorem, poetą i autorem zawiłych intryg politycznych, czułym i żywiołowym kochankiem, przez całe życie wiernym swej pierwszej nieszczęśliwej miłości do pięknej Arete. Manfredi przedstawia tu człowieka prawdziwego, takiego jaki był.
Kto lubi powieści historyczne z okresu starożytności na pewno wciągnie go ta wyjątkowa wręcz lektura.

Jak zawsze u Manfrediego ciekawa, stosunkowa mało znana historia. Dla fanatyków Starożytności.
Dobrze napisane i tak też się czyta.

Dobrze napisane i tak też się czyta.

• Powieść historyczna
  • Starożytność