Bractwo

Cykl: Bractwo (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
Brethren
powieść historyczna

W drugiej połowie XIII wieku potężny zakon templariuszy, obdarzony wieloma dobrami i przywilejami, jest w centrum wszystkich ważnych wydarzeń ówczesnego świata. Młody wychowanek rycerzy Świątyni, William Campbell, przypadkowo odkrywa w łonie zakonu tajną organizację Anima Templi zwaną Bractwem. W przededniu kolejnej wyprawy krzyżowej wyrusza z Londynu z sekretną misją: ma odnaleźć skradzioną Księgę Graala, która stanowi klucz do poznania tajemnych planów Bractwa. Tymczasem na Wschodzie coraz jaśniej świeci gwiazda Bajbarsa, niegdyś niewolnika, dziś potężnego wodza egipskich mameluków. Jego celem jest wypędzenie z muzułmańskiej ziemi Franków i odzyskanie nad nią pełni władzy. Drogi Williama i Bajbarsa przetną się w chwili, gdy pośród intryg i spisków po raz kolejny dojdzie do zderzenia dwóch cywilizacji...

Marduk | 2016-04-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przyznam się bez bicia, i mam nadzieję że Szanowne Panie-Czytelniczki wybaczą mi to uchybienie, ale jak dowiedziałem się że właśnie przedstawicielka płci pięknej napisała historyczną książkę o krucjatach, to podszedłem do tego nad wyraz sceptycznie. Wiem, że kobiety są doskonałymi pisarkami, i nie będę tu przytaczał żadnych przykładów, bo to jest powszechnie wiadome! Ale temat krucjat? Krwawe bitwy, szczęk oręża? No, raczej męską domeną byłoby opisywanie tego.
Jest co prawda nasza rodaczka Zofia Kossak-Szczucka ze swoim cyklem ‘Krzyżowcy’ (którego JESZCZE nie czytałem, a na pewno to uczynię!), ale to powstało bez mała sto lat temu.
"Bractwo" przeczytałem. I biję się w pierś po tysiąckroć, bo po lekturze dostałem kociej mordki!
Książka rewelacyjna w pełnym tego słowa znaczeniu! Ma wszystko to, co powinna mieć DOBRA powieść historyczna. Tu mamy i militaria, i szczyptę sensacji, romansu, a nawet wątek „zagadkowo-konspiracyjny”, a to wszystko doskonale opisane, w realiach ówczesnej...

Gilles | 2016-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Nigdy nie interesowałem się tematem wypraw krzyżowych ani też średniowieczem jako takim. Ta książka jednak mocno mnie wciągnęła. Prowadzenie akcji z dwu perspektyw było bardzo dobrym posunięciem. Tak samo bardzo podobało mi się sprawne przeskakiwanie lat, które nadawało tempa akcji całej książki.
Oprócz walki chrześcijaństwa z saracenami, która jest trzonem całej powieści mamy do czynienia z wieloma różnymi kwestiami również obecnymi w dzisiejszych czasach takie jak miłość, zazdrość, zdrada, zaufanie, szpiegostwo itp. Pokazuje to, że nic się ten świat nie zmienił. Walczymy, staramy się ale nie wiemy tak naprawdę dla kogo i po co, a przypadkowe sytuacje niweczą całe nasze starania. Jednak nie możemy się dać temu pokonać i zawsze dążyć do celu mimo przeciwności.
Polecam!

Sheri | 2011-01-01

Dla wszystkich, którzy lubią Templariuszy, interesują ich wyprawy krzyżowe i relacje ówczesne relacje pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami. Co ciekawe autor balansuje pomiędzy prawdą historyczną a mitami o tym najsłynniejszym zakonie naszego świata. Sensacji na miarę Kodu Leonarda Da Vinci nie ma co tu się spodziewać, jednak to co serwuje książka podoba mi się znacznie bardziej niż światowe spiski i religijne konspiracje. Bohaterowie budzą sympatię, nawet ci negatywni, ukazane są ich motywy i mają rozbudowane charaktery. Całość, pomimo niezbyt śpiesznego tempa czyta się dobrze.

książek: 1979
Renax | 2013-02-01
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Znakomicie napisana opowieść historyczna, pełna rycerzy, mnichów, zdrajców i intryg. Moim zdaniem, zaleta książki są wartkie opisy i dynamizm postaci i zdarzeń. Chciałabym przeczytać pozostałe części.

Adam | 2013-06-05

Książka stała na półce od trzech lat. Kiedy ostatnio wziąłem ją do ręki i zacząłem czytać, to nie mogłem się od niej oderwać! Rewelacja, polecam!

InsaneMind | 2014-12-07

Genialne połączenie faktów historycznych z odrobiną własnej inwencji twórczej. Przyjemnie się czyta. Książka przeplata się w rozdziałach z losami kilku postaci co daje bardzo miły efekt. W punkcie kulminacyjnym wątek się urywa by powrócić za kilkadziesiąt stron. Ah... Smakowite. Bardzo polecam osobom interesującym się historią zakonów. Mamy ich tutaj pod dostatkiem w roli głównej. Oczywiście jak na tamte czasy nie zabraknie kobiet "lekkich obyczajów", podstępnych władców i duuuuużo walki. Oh, no i oczywiście wątek miłosny znakomicie rozbudowany. Historia łączy się w logiczną całość i brnie do przodu. Co najważniejsze - nie nudzi. Ciągle dowiadujemy się czegoś nowego.

Gorąco ją polecam wszystkim "fantastycznym historykom",
Insane Mind.

Anita | 2014-07-20

Postanowiłam, że zasięgnę do jakiegoś innego gatunku niż same kryminały i jestem bardzo mile zaskoczona. Przyznam, że na początku ( jakieś pierwsze 100 stron) czytanie szło mi opornie ale później akcja potoczyła się tak szybko i dynamicznie, że nie mogłam się od niej oderwać. Wiele wątków, które się ze sobą przeplatają i całkiem dobra lekcja historii ;) Bardzo polecam.

110Natali | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Niesamowita książka. Zakupiłam ją 7 lat temu, ale dopiero kilka miesiecy temu przemogłam się by po nią sięgnąć. Przyznam szczerze, że nigdy żaden inny tytuł nie wciągnął mnie tak jak ten.

Piotr Miecznikowski | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Mało tła historycznego, mało wątków, nieciekawie rozwijane, czytałem i dalsze części będę czytał tylko z powodu tego wąskiego tła historycznego

Piotr | 2011-05-22
Przeczytana: kwiecień 2011

Bardzo dobra. Czyta się szybko i dobrze