Lektura nadobowiązkowa

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Cykl: Przygody magistra (tom 2)
Wydawnictwo: Świat Książki
Внеклассное чтение
powieść, Rosja carska
przygodowa

Nicholas Fandorin, angielski potomek rosyjskich Fandorinów, od kilku lat mieszkający w Moskwie, otrzymuje wyrok śmierci od anonimowych mścicieli. Na własną rękę poszukuje nieuchwytnych wrogów. Jakie znaczenie ma fakt, że w jego rodzinnych dokumentach znajduje się autograf carycy Katarzyny II z tekstem "Dozgonnie wdzięczna"?

Michal Zacharzewski | 2013-10-28
Przeczytana: 21 października 2013

To mój pierwszy Akunin, więc podchodziłem do niego jak pies do jeża. Ale przekonałem się, doceniłem. Powieść toczy się dwutorowo. Z jednej strony obserwujemy losy kilkuletniego małego geniusza trafiającego na dwór carycy Katarzyny II, z drugiej zaś współczesnego, mieszkajacego w Rosji "Angola", który otrzymuje wyrok śmierci, choć w sumie nie bardzo wie za co. Oba wątki biegną niezależnie i dają okazję do subtelnej zabawy z czytelnikiem...

Powieść ma zalety: niezłe tempo, barwne postacie, dobry język (plus dla tłumacza!), interesujące opisy i humor. Więcej tu jednak dobrej przygody niż kryminału. Ten dominuje w wątku współczesnym, choć potraktowano go tu z przymrużeniem oka.

Szanita | 2011-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: czerwiec 2011

Dwa niemal niezależne wątki
- współczesność splata się z czasami carskiej Rosji.

Nie jest to pierwsza książka Akunina, po którą sięgnęłam.
Podoba mi się jego styl pisania, sposób narracji,
wnikliwe przedstawienie rzeczywistości otaczającej bohatera.

"Lektura nadobowiązkowa" mnie nie rozczarowała.
Czyta się dobrze, ale nie bezmyślnie :)
Nie ma tu superbohaterów,
tylko postacie wbrew sobie uwikłane w niebezpieczną intrygę.
Oba wątki okazały się wciągające,
wartka akcja obfitowała w niespodzianki,
zakończenie - na miarę całości.

Soledad | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Książka czytana "do śniadania", a więc lekka i łatwa. Czy warto? Tak, jeśli potrzebujesz czegoś odprężającego, a nie będącego romansem.

Albercik | 2015-01-19

Książka ma dwa oblicza... a szkoda. Poznajemy Nicholasa Fandorina, angielskiego potomka rosyjskich Fandorinów, który przybywa do Moskwy. Jego wątek jest naprawdę niezły. Niestety, wątek współczesny trochę zbyt pokręcony i naiwny. Po prostu mało realny.

Lenkaite | 2013-01-28
Przeczytana: lipiec 2012

Mój drugi kryminał w życiu :) Zwykle po nie nie sięgam, ale ten mogę szczerze polecić: przeplatanie się dwóch światów (bez odautorskiego wrażenia chaosu ;]), lekka i dowcipna narracja, ciekawi bohaterowie (na czele z Mitią:) i wartka akcja bez cienia tandety. Myślę, że warto.

nie_szkodzi | 2013-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2013

Jeszcze lepsze niż pierwsza część, zdecydowanie! Wciąga bardzo, chociaż ciota z Fandorina jakich mało, ale niech mu tam będzie. Przeczytałam jednym tchem ledwo się odrywając. Ma momenty przestoju, ale nie narzekajmy nobady's perfect.

bekjef | 2016-10-31
Przeczytana: 15 października 2016

Pierwsza część lepsza, ale druga też bardzo dobra

Kitty | 2014-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Nicholas to nie Erast. Tyle w temacie.

Mina | 2015-02-07

zajebista