Kamienie świątyni Dawida

powieść przygodowa
Novae Res
2023-11-28
2023-11-28

"Kamienie Świątyni Dawida" została zakwalifikowana jako powieść przygodowa, co moim zdaniem może być dość mylące. To bardziej literatura, która pretenduje do miana literatury pięknej. Z wizjonerskim podejściem, z elementami fantastyki i realistycznymi wizjami pewnych wydarzeń, kamieni milowych w naszej historii.

To ambitna powieść, symboliczna, momentami poważna, próbująca znaleźć odpowiedzi na mnóstwo różnych pytań. Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa, nie tylko o poszukiwaniu sensu życia i istoty swojej tożsamości, ale także poruszająca temat egalitaryzmu, judaizmu, komunizmu, emigracji, systemów totalitarnych i przede wszystkim tożsamości. To też zmagania z historią ojców, którzy byli zbrodniarzami. Opisuje trudną rzeczywistość z różnych perspektyw. Jako mieszkańca kraju, gdzie panował ustrój totalitarny. Jako wyrzutka/ imigranta/ uchodźcy szukającego schronienia w obcych państwach. I z trzeciej strony jako Polaka, który chce się odnaleźć na amerykańskiej emigracji.

Powieść opisuje koleje losu Marka, sieroty adoptowanego przez dobrze sytuowanych peerelowskich notabli.
Marek niespodziewanie poznaje prawdę o swoim życiu, dostaje w spadku tajemnicze przedmioty, porzucone przez uciekających przed zagładą ludzi. One odkrywają przed nim swoją potęgę i na zawsze odmienią jego los. Marek ucieka przed swoją przyszłością, przed przeznaczeniem i szuka swojej drogi w życiu, mieszka w różnych zakątkach świata, podejmuje się rozmaitych zajęć. To książka o egzystencji, poszukiwaniu swoich korzeni i staraniach, żeby wieść dobre życie, chodź przed przeznaczeniem nie da się uciec.

Refleksyjna, niejednoznaczna i nieoczywista powieść. 7,5/10

To ambitna powieść, symboliczna, momentami poważna, ...

Kiedy w życiu Marka pojawia się nieoczekiwany spadek, a wraz z nim pamiątki po pewnej żydowskiej rodzinie, wszystko się zmienia. Żydowska kultura i tajemnicze przedmioty fascynują młodego chłopaka, a pewnego dnia dzięki nim odkrywa rodzinne tajemnice.

Czasy powojenne. Marek zostaje sierotą, a potem zostaje adoptowany przez oficera służb w komunistycznej Polsce. Wyrwany z biedy dorasta w dostatku, jak pączek w maśle. Wraz z nieoczekiwanym spadkiem dostaje pamiątki po żydowskiej rodzinie, które rozbudzają ciekawość. Skarby niosą nieoczekiwaną moc. Kiedy Marek zaczyna drążyć i poznawać rodzinne tajemnice okazuje się, że jego obecne życie łączy się z przeszłością.

Młody chłopak, student inżynierii jądrowej na moskiewskim uniwersytecie, z dnia na dzień bez słowa porzuca wszystko i wszystkich. Przebywa długą drogę, a jego celem jest USA. Jeszcze w Europie interesują się nim amerykańskie służby. Polak studiujący w Moskwie, doskonale znający język rosyjski i kulturę, na dodatek z dużą szansą na pracę w komunistycznym przemyśle jądrowym. No pewnie, że mu pomogą.

Mężczyzna trafia za ocean, ale czy życie tam jest spełnieniem jego amerykańskiego snu? Rzeczywistość gasi namiętność w związkach, a praca zdaje się nigdy nie być wystarczająco satysfakcjonująca. Marka poznajemy na życiowym zakręcie, jednym z wielu, kiedy żebrze by mieć za co pić. Ale czy właśnie taki ma być finał kolorowego i burzliwego życia straganiarza, inżyniera jądrowego i mechanika samochodowego?

Dajcie się porwać emocjonującej historii, która ukazuje jak przewrotny bywa los, jak wyglądało życie w powojennej komunistycznej Polsce i jak się zmieniło po latach, gdy do głosu doszedł kapitalizm. Nie brakuje tu też relacji politycznych i szpiegowskich pomiędzy USA i ZSRR oraz uczuć, które potrafiły zagłuszać samotność. A pomiędzy tym wszystkim jest żydowska kultura i pewne Święte Kamienie, które oddziałują na swoich właścicieli.
Porwała mnie historia Marka, społeczne i polityczne relacje i te elementy żydowskiej kultury. Co prawda sama tematyka z kamieniami momentami jakoś mi nie pasowała i uważałam ją za zbyt rozbudowaną i przekolorowaną, nie mniej nie popsuło mi to odbioru całości (a może zwyczajnie czegoś nie zrozumiałam z tym motywem). Marek jest ciekawie wykreowana postacią, która nie lubi stagnacji, czy też monotonii, a w szczególności w pracy zawodowej, od której ciągle pragnie czegoś więcej. Drugą równie ciekawą osobą jest Rebeka, żona żydowskiego rabina, która była poprzednią posiadaczką Świętych Kamieni. Podobała mi się też narracja w pierwszej osobie, która przypominała mi nieco pamiętnik, czy też wspomnienia naszego głównego bohatera.

Przyznam się szczerze, że bardzo ciężko jest mi jednoznacznie ocenić książkę, którą przeczytałam ostatnio, czyli “Kamienie Świątyni Dawida”. Głównie z powodu że spodziewałam się po niej czegoś kompletnie innego. Byłam święcie przekonana, że będzie to książka przygodowa. Tak jednak się nie okazało. “Kamienie Świątyni Dawida” ma moim zdaniem bardziej formę opisu życia głównego bohatera Marka aniżeli książki przygodowej. Fabuła powieści skupia się na istotnych wydarzeniach z życia Marka, który pomimo szczerych wysiłków nigdy nie mógł znaleźć swojego miejsca na ziemi. Tytułowe Kamienie odgrywały w moim odczuciu marginalną rolę. Nie były motorem napędowym powieści, uważam że to naprawdę stracony potencjał. To właśnie te Kamienie przyciągnęły moją uwagę gdy zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Myślę że autor mógł więcej z nich “wycisnąć”, dodać szczegółów, skąd wzięła się ich magiczna moc, dlaczego akurat Marek został wybrany “bycia godnym” ich użycia. Tego mi zabrakło. I dlatego mogę dać ocenę 6.

Powieść przygodowa, doprawiona historią, szpiegostwem i szczyptą wątku paranormalnego. Brzmi świetnie. Zaczęło się świetnie. A dalej...dalej coś między nami nie zagrało.
Za mało mi wątku kamieni. Liczyłam na więcej przygody.
Dostałam dobrą, obyczajową powieść o życiowych wyborach, trudnościach, o życiu na obczyźnie. O układaniu priorytetów i o tym, że czasem spełnione marzenia okazują się trafieniem w pudło.

Za mało mi wątku kamieni. Liczyłam na więcej przygody.

Książka, którą się świetnie czyta. Ciekawa fabuła, oparta na trudnych realiach życia ery PRL-u w Polsce, ubarwiona wątkiem sensacyjnym, który "wciąga" czytelnika i nie pozwala odłożyć tej książki "na później". Czytając ją w pewnych momentach można stracić poczucie czasu, gdyż autor potrafi przenieść czytelnika w różne epoki rozwoju cywilizacji, kultury i religii. Polecam w szczególności czytelnikom pamiętającym "trudne czasy" w Polsce, jak również tym "niecierpliwym", którzy z obawą biorą do ręki "opasłe tomiska" o wolumenie 500 i więcej stron :)

Już pierwsze fragmenty książki wskazują , że nie jest to tylko typowa powieść przygodowa prowadząca czytelnika przez kolejne etapy życia Marka - głównego bohatera. "Kamienie świątyni Dawida" skłaniają do głębszej refleksji i zastanowienia nad tym jakie czynniki kształtują osobowość człowieka, co może być dla niego inspiracją do odkrywania sensu własnej egzystencji , wreszcie jak ważne są powiązania z przeszłością , której symbolem są tytułowe kamienie. To wszystko wyróżnia powieść Jacka Dziewińskiego od innych typowych książek przygodowych i sprawia , że poruszone w niej treści zostają na długo w pamięci czytelnika. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę.

Zastanawiałem się czy można tej książce przyznać najwyższą ocenę ? Moim zdaniem tak - "Kamienie świątyni Dawida " ta lektura krok po kroku wciąga czytelnika w swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat .
Z jednej strony śledzimy losy głównego bohatera mocno osadzone we współczesnych realiach , a równocześnie przewija się motyw poznawczy sekretów przeszłości związanych z judaizmem. To umiejętne połączenie pozornie dwóch różnych światów nadaje tej książce niepowtarzalny charakter. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom judaizmu.

Tą książką rozpoczęłam swój czytelniczy rok, ale długo nie mogłam zabrać się do recenzji. Ciężko mi opisać moje wrażenia, bo dla mnie ta książka ma dwoisty i bardzo "nierówny" charakter. Z jednej strony poznajemy historię Marka, człowieka urodzonego w latach 60tych w Polsce. Przeszedł on długą drogę od młodości w rodzinie PRLowskiego notabla i prestiżowych studiów fizyki jądrowej w Moskwie, przez ucieczkę do Ameryki aż po powrót do Polski. Jest to świetnie napisana opowieść o życiu, o rozterkach, pragnieniach, rozdarciu, upadku i tęsknocie. O wymarzonym "amerykańskim śnie", który wcale nie jest tak cudowny jak nam się wydaje. Z drugiej strony, w życie bohatera wplatątany jest judajski mistycyzm, związany ze znalezionymi przez bohatera w odziedziczonym domu kamieniami Świętyni Dawida. Bohater nawiązuje z nimi silną więź, co powoduje że z nim "rozmawiają", nie tylko pozwalając poznać przyszłość, ale też cofnąć się do przeszłości. Życiowe przeżycia Marka są bardzo fascynujące i ciężko oderwać się od lektury chcąc szybko wiedzieć co dalej. Jednak sam wątek kamieni był jak dla mnie trochę za mało wykorzystany, zwłaszcza że to od nich pochodzi tytuł książki.
Dla mnie nie jest to książka przygodowa, to bardziej książka o życiu, o tym że nie zawsze to o czym marzymy jest tym czego naprawdę pragniemy i potrzebujemy.

Marek po śmierci rodziców zostaje adoptowany przez małżeństwo komunistycznych działaczy. Później w spadku otrzymuje nieruchomość, którą przed drugą wojną światową zamieszkiwała para Żydów. W czasie wędrówki po domu odkrywa na strychu porzucone przez nich artefakty. To skłania go do zgłębienia judaizmu i prowadzi do odkrycia skrywanych w nich mocy. Dzięki temu poznaje rodzinne sekrety, które w rezultacie skłaniają go do emigracji oraz zmiany tożsamości. Niestety prześladujący go pech nie pozwala na prowadzenie wymarzonego życia. Jednak wszystkie podejmowane przez niego decyzje wiodą do starego domostwa i ukrytych w nim kamieni. Czy mężczyźnie uda się odnaleźć swoje miejsce na ziemi? Czy czeka na niego happy end?

Do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie intrygujący opis okładkowy, ale to, co dostałam dzięki tej pozycji przyrosło moje najsilniejsze oczekiwania. Narracja poprowadzona została na dwa sposoby, aczkolwiek to ta pierwszoosobowa przeważa na kartkach tej lektury. Akcja była płynna, dość dynamiczna, a styl autora obrazowy, momentami wręcz kwiecisty. Choć "Kamienie" zaklasyfikowano jako powieść przygodową, pisarz uraczył nas wieloma gatunkami, które genialnie ze sobą połączył. Wszystko ze sobą idealnie współgra niczym trybiki w dobrze naoliwonej maszynie, a czytelnik może się rozkoszować nie tylko pięknym językiem , ale też rozbudowaną oraz ciekawą fabułą.

Mimo iż to fikcja literacka panu Jackowi udało się przemycić do treści wiele faktów z przeszłości czy wiedzy naukowej. Świetnie oddał realia PRL-u bądź innych okresów historycznych lub stosunki panujące między różnymi państwami w opisywanych czasach. Ja wprost nie mogłam się oderwać od tej pozycji i z ogromną przyjemnością razem z głównym bohaterem przemierza łam świat, kibicując mu czy razem z nim przeżywając wzloty i upadki.

Ta lektura skłania odbiorcę także do refleksji nad sensem życia, przeszłością czy nad tym co niesie przyszłość. Autor porusza tu również inne problemy - między innymi bezdomność, adopcję, emigrację, rodzinne tajemnice, alkoholizm. Zmusza do zastanowienia się czy prawda zawsze wyzwala i czy czasem lepiej nie jest trwać w błogiej niewiedzy.

To o rewelacyjny zlepek wielu motywów, gdzie natkniemy się na przygody, trochę fantastyki, lekką nutkę nauki i historii, a nawet wątek szpiegowski. Zapewniam was, że przy tej lekturze absolutnie nie będziecie się nudzić, a gdy dojdziecie do finału, będziecie rozczarowani, i to już koniec.

Książka z Klubu Recenzenta portalu nakanapie.pl

Dawno nie czytałam książki przygodowej, przyznam, że była to ciekawa podróż.

Marek już jako młody chłopak, adoptowany przez zamożnych ludzi, odziedzicza po swojej ciotce stary dom, kiedyś zamieszkiwany przez Żydowską rodzinę.
Odnajduje tam nietypowe przedmioty a wraz z nimi dwie ciężkie, okrągłe kamienne płyty o średnicy 15 cm i grubości 4 cm, trochę przypominające płyty nagrobne z napisami w języku hebrajskim. Od tego czasu jego życie diametralnie się zmienia.
Marek decyduje się opuścić kraj i wyemigrować do Ameryki, nie jest to jednak takie proste.
Przysłowiowy "Amerykański sen" wcale tak nie wygląda. Każdy kolejny dzień to finansowa walka o byt i godne życie.
Książka opisuje losy Marka na przestrzeni wielu lat, tytuowe kamienie mają istotny wpływ na jego losy. Wzloty i upadki, tęsknota, to jest to czego doświadcza główny bohater.
Nie znajdziecie tu wartkiej akcji, ale mimo to dzieje się bardzo dużo. Nie da się nudzić przy tej lekturze.

Dawno nie czytałam książki przygodowej, przyznam, że była to ciekawa podróż.

• LEGIMI
  • Z historią w tle