Proch i pył

Prach i pepel
83-207-1541-5
historyczna
Monika

Kontynuacja książki "Dzieci Arbatu" i zarazem ostatnia powieść opowiadająca o dalszych losach Saszy Pankratowa i jego rówieśników. "Proch i pył" śledzi losy bohaterów znanych z wcześniejszych książek w trakcie II wojny światowej.

Goszarda | 2013-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Właśnie skończyłam czytać trylogię Dzieci Arbatu... Bardzo polecam wszystkim, których interesuje okres stalinizmu... Książka niesamowicie oddaje atmosferę życia w latach trzydziestych i później w ZSRR. Autor wspaniale połączył fikcyjną opowieść o życiu dzieci Arbatu z faktem - sposób myślenia Stalina, sposób myślenia jego towarzyszy i ich los. Największy minus powieści - za szybko się skończyła! Jak dla mnie to Proch i pył został ucięty w połowie historii... Szkoda...

Karolina | 2015-03-05
Przeczytana: 04 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatnia część trylogii o Dzieciach Arbatu to wspaniałe ukoronowanie serii i wyśmienita książka.
O ile pierwszą część uznałam za najbardziej fabularną, drugą - polityczną, tak trzecia, ze względu na opisywany okres czasu, koncentruje się na działaniach militarnych. Rybakow dobrze radzi sobie z oddaniem charakteru prostych (ledwo przeszkolonych poborowych) żołnierzy. Niezwykle interesująco przedstawił ludzi uwięzionych między dwoma reżimami. Jego bohaterowie, którzy nienawidzą Stalina i radzieckiego kraju, znajdują w sobie ogromne pokłady patriotyzmu, które nakazują im bronić ojczyzny.
Autor zakończył dużą liczbę wątków, nie kusząc się o przekoloryzowane, na siłę szczęśliwe zakończenie. Ciekawie przedstawił również zamach na Trockiego oraz obsesję Stalina na jego punkcie. Sama zresztą sylwetka Stalina opisana została perfekcyjnie - książka ta pokazuje, jak wielkie istnień kosztowała pycha jednego człowieka.
"Proch i Pył" wydał mi się bardziej porywający niż "35 i później",...

motyl_ek | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

I tak oto dobiegła końca wspaniała historia Saszy i reszty mieszkańców Arbatu. Nawet łezka w oku się zakręciła na zakończenie ;-) Polecam gorąco cały cykl, żadna część mnie nie zawiodła.

Daenerys_Stormborn | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutne zakończenie smutnej historii. Tak wygląda ponura rzeczywistość radzieckiego reżimu, sterowanego przez egoistycznego, krótkowzrocznego wąsacza i bandę sadystów na jego usługach. Z zażenowaniem czyta się o pseudo-strategicznych wyczynach wojennych Stalina. Posłał miliony ludzi na pewną śmierć, łamiąc im przy tym życie i serca. Historia niby znana, ale za każdym razem czytam ją z wielką konsternacją.

Psycho | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Cale szczescie ksiazka znaleziona po dlugich miesiacach szukania...

Final historii Saszy i reszty Arbackiej mlodziezy trzyma w napieciu do samego konca. Rewelacyjna fabula i polaczenie watkow przez autora.

Szkoda ze taka historia nie doczekala jeszcze nowego wydania, latwiejszego w dostepie. Bardzo polecam!

CzarekD | 2011-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2011