Życie na Missisipi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Life on the Mississippi
83-244-0018-4
Agnieszka

Autobiograficzna powieść, będąca swoistą kontynuacją książki Pod gołym niebem, a jednocześnie najpiękniejszy hołd, jaki pisarz mógł złożyć swej wielkiej miłości: majestatycznej, baśniowej Missisipi. Pod piórem Marka Twaina słowo „rzeka” nabiera wręcz nowego znaczenia – jego Missisipi to tętniąca życiem kraina, którą opisuje w najdrobniejszych szczegółach. Oczami pilota parowca rzecznego widzimy nie tylko dziką przyrodę i niepowtarzalne krajobrazy, lecz także niezwykłą mieszaninę kultur. Spotykają się tu biali i czarni, dystyngowani dżentelmeni i utracjusze-hazardziści, ryzykanci i bezwzględni trampowie, biedni i bogaci... Zdarzają się przygody i sytuacje, o które trudno w dzisiejszych czasach. Tekst ujmuje subtelnym, błyskotliwym poczuciem humoru, tak charakterystycznym dla Twaina.

źródło opisu: okładka

Konkwistadorrr | 2013-11-06
Przeczytana: 1996 rok

Ktoś mnie już w swojej opinii na temat tej książki ubiegł i mogę się z tym tylko zgodzić. Autor opisuje tu podróż po ogromnej rzece w Ameryce Północnej, a jest nią właśnie tytułowa Missisipi. Podróż, to co przeżył, to jakich ludzi spotkał, jest to tak opisane, że jakby się brało w tym udział. To dość charakterystyczne dla tego autora, ponieważ takie same odczucia miałem jak czytałem "Pod gołym niebem". Rzeka, jej opis w taki sposób, że czułem jej zapach, słyszałem jej dźwięk, widziałem to co się w niej porusza. Wspaniała sprawa, to się nazywa talent. Jednocześnie mam przekonanie, że książka ta spodoba się wszystkim tym, którzy kochają "amerykańskie południe" (o ile wiedzą o co chodzi haha). Bardzo polecam.
No nic, siadam sobie deskach pokładu i patrzę jak tam Murzyny bawełne zbierają!

Marcin Jaworski | 2010-10-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2003 rok

Kiedy ją czytałem, czułem smak tej rzeki...
Fantastyczna i ponadczasowa opowieść.

Yossarian | 2016-08-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
virginiaoleska | 2015-12-20
KAROL | 2015-11-28
Dobrze wyjść z pisarzem: Mark Twain i Nikola Tesla

Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy chcą ograniczyć twoje ambicje. Mali ludzie zawsze to robią, ale wielcy zawsze dają ci poznać, że też potrafisz być wielki. Potwierdzenie tych słów Marka Twaina możemy znaleźć w setkach przykładów, ale pewien ukłon w ich stronę znajdziemy i w tym – w spotkaniu wielkiego amerykańskiego pisarza z wielkim wynalazcą.

Znalezione w Ninatece: Twain o wartości książek

Klasyka to to, co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta, twierdził Mark Twain. A jakie książki można określić jako wartościowe? W dzisiejszym odcinku naszego audio-literackiego cyklu m.in. o ich klasyfikacji stworzonej przez tego amerykańskiego pisarza.