Nie żegnam się

Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 16)
Wydawnictwo: Świat Książki
Не прощаюсь
Caolinite

Ostatnia opowieść o przygodach Erasta Fandorina! Sześć lat po ukazaniu się powieści Czarne miasto, w której słynny detektyw został postrzelony w głowę, i dwadzieścia lat od chwili wydania Azazela w Rosji, wreszcie poznajemy dalszy ciąg historii i losy ulubionego bohatera. Wiosna 1918 roku. Młode radzieckie państwo wciąż gorączkuje. Po ulicach krążą rzesze czekistów. W dawnych burżuazyjnych...

Ostatnia opowieść o przygodach Erasta Fandorina!

Wiosna 1918 roku. Młode radzieckie państwo wciąż gorączkuje. Po ulicach krążą rzesze czekistów. W dawnych burżuazyjnych dzielnicach szerzą się głód, zimno i brud. W zatłoczonym pociągu z Samary do Moskwy podróżują kupcy, przebiegli gimnazjaliści, marynarze oraz pewien bardzo dziwny Japończyk. Dobrze mówi po rosyjsku i wiezie ze sobą olbrzymi zwój baranicy, w którą owinięty jest mężczyzna o śmiertelnie bladej twarzy, siwych włosach i schludnych czarnych wąsikach. Ów Japończyk to oczywiście Masa – wierny służący i przyjaciel Erasta Fandorina.

Od ponad trzech lat Fandorin przebywa w śpiączce, otoczony troskliwą opieką Masy. Teraz wracają z kolejnej kuracji u chińskiego uzdrowiciela Changa. Pięć miesięcy seansów przyniosło widoczny efekt. Fandorin zaokrąglił się, poróżowiał na twarzy i nawet zaczął poruszać ustami. Jednakże lekarze są ostrożni w rokowaniach. Nawet jeśli i tym razem radca stanu wyjdzie z opresji bez szwanku, nikt nie może przewidzieć, co się wydarzy po jego przebudzeniu.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/nie-zegnam-sie-6515766-ksiazka.html

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/nie-zegnam-sie-6515766-ksiazka.html

ZaaQazany | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Można zachować się jak stary zgryźliwy tetryk i pociągnąć wywód, że kiedyś trawa była bardziej zielona, niebo bardziej niebieskie, a Akunin lepiej pisał. Pierwsze tomu o przygodach Erasta Fandorina w oryginale ukazały się w 1998 roku. Minęło 20 lat, przez które Akunin z większym lub mniejszym sukcesem tworzył 16 tomów przygód niebanalnej postaci z niebanalnymi pomocnikami. Czasami się wydawało, że Fandorin to „James Bond przełomu XIX i XX wieków”. Ostatnie 15 lat skutkowało wydaniem tylko 5 tomów, w tym rzeczywiście finalną powieścią. „Nie żegnam się” ukazało się w 2018 roku.
Jako fan Erasta Piotrowicza szykowałem się ucztować w jego towarzystwie jeszcze raz. Na żal takiej możliwości nie otrzymałem. Chciałbym zrozumieć, po co tyle czasu w pożegnalnej(!), jak mówi autor, książce o Fandorinie tyle przestrzeni przeznaczono dla innych bohaterów. Gdyby był to jeszcze wierny asystent Masa… Sam Fandorin przeleciał w książce jak duch, machnął swoim cylindrem i poszedł, jakby się zmęczył...

Smuggler | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Do lektury tego tomu podchodziłem troszkę jak zjeżony kot do odkurzacza. Bo raz, że to ostatni, a dwa że doszły do mych uszu, że to "bardzo kiepski Fandorin" i w ogóle autor "zrobił krzywdę fanom Erasta".

Mam inne zdanie. To jeden z lepszych Fandorinów z ostatnich pięciu odsłon, a że zakończenie kontrowersyjne? Prawo autora. Ale po kolei, jak powiedział Minister Transportu...

Jak fani Fandorina wiedzą, w ostatniej chronologicznie powieści Erast dostał kulkę w głowę z bliskiego dystansu, co generalnie nie wróżyło dobrze ani nam, ani jemu. Ale fani wiedzieli też ze spin-offów, że jego potomkowie żyją współcześnie w Szwajcarii czy Anglii - a jednocześnie autor w żaden sposób wcześniej nie wyjaśnił jak do tego doszło. Zatem w ostatniej - naprawdę ostatniej! - powieści w tym cyklu były możliwe dwie opcje - albo Fandorin przeżył, albo autor opisze jakiś wcześniejszy, a dotąd nieznany epizod jego życia. Wygrała opcja pierwsza. Po blisko czterech latach Erast wychodzi z popostrzałowej...

Skylla | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Napisana chyba trochę na siłę, ale wcale nie najgorsza kolejna "ostatnia" część przygód Fandorina. Jeśli ktoś przeczytał wszystkie poprzednie, nie ma wyjścia, musi i tę :-).

Pawello | 2019-05-25

Dałbym więcej ale nie podoba mi się ani układ książki, ani pomysł na zakończenie :) Czuję, że będzie kolejna część.

yuhma | 2019-05-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

NIE CZYTAĆ!!!
Seria powinna zakończyć się na 15 tomie. Fandorin umarłby na chwilę przed rewolucją, w momencie gdy w jego życiu prywatnym trwa pustka. W 16 części autor go wskrzesza, tylko po to, żeby obdarzyć miłością, synem, a po chwili ponownie zabić, tym razem - na śmierć.
Książka, która powstała tylko dlatego, że Akunin zapomniał w "Czarnym mieście" wyjaśnić, skąd się wzięli potomkowie Fandorina w Anglii. "Nie żegnam się" to zwyczajne świństwo zrobione wielbicielom Fandorina!

AndromedaMirtle | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Przyznam, że fragmenty o Romanowie czasem trochę mi się dłużyły, ale poza tym czytało mi się fantastycznie. Końcówka naprawdę mnie trzepnęła emocjonalnie, choć przecież było wiadomo, jak to wszystko się musi skończyć. Niesamowicie lubię Erasta i szkoda mi, że to już ostatni tom.

hrabinakarolina | 2019-06-16
Na półkach: Przeczytane, E-book