Tridcat` pjatyj i drugie gody. Strach
8320713803
Michał

To dalszy ciąg powieści Anatolija Rybakowa, po "Dzieciach Arbatu" i "Trzydziestym piątym i później". "Strach" przedstawia wydarzenia roku 1937.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Napisany w latach 1988 – 1990, a po nim jest jeszcze „Proch i pył”. Zaczyna się od procesu Radka i Piatakowa, który ogląda omamiony przez Stalina Lion Feuchtwanger*, a potem wydaje książkę pt „Moskwa 1937”, w której pisze (s. 28)
„...Stalin to spotęgowany do miary geniusza typ rosyjskiego chłopa i robotnika... Stalin to krew z krwi ludu, nie stracił więzi z chłopami i robotnikami... Mówi językiem ludu. Jest wyjątkowo szczery i skromny, gardzi zaszczytami, autentycznie troszczy się o los każdego człowieka....”

*Lion Feuchtwanger (1884 – 1958) – pisarz niemiecki żydowskiego pochodzenia, w Polsce znane jego „Lisy w winnicy” wydane w 1962 roku.
Rybakow wyprawia Wiki do Paryża, gdzie w restauracji poznaje Andre Gide' a (1869 - 1951), co pozwala przedstawić jego poglądy na ZSRR (s. 115):
„..To dyktatura jednego człowieka, a nie proletariatu... Likwidacja opozycji otwiera drogę...

wabag | 2015-08-31
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

„Strach” Rybakowa czyli kolejną część „Dzieci Arbatu odczytywałem na trzech płaszczyznach. Sasza Pankratow niemogący nigdzie znaleźć dla siebie miejsca, z wilczym biletem po zakończeniu zesłania, gdzie każdy nierozsądny krok, słowo czy spojrzenie mogło wiązać się z powtórną zsyłką na Sybir (w najlepszym wypadku). Drugi poziom to Jura Szarok czyli przykład jak robić karierę w NKWD. Trzeci poziom to zamiar zniszczenia przez Stalina marszałka Tuchaczewskiego.

Stalin nie potrafił współpracować z utalentowanymi dowódcami Armii Czerwonej. Miał obawy, że bliski wybuch wojny wiązać musi się z oddaniem władzy dowódcom i utratą pozycji samodzierżawcy. Szczególnie wrażliwy był na osobę Tuchaczewskiego. Ten, marszałek Związku Radzieckiego, doskonale wiedział przez kogo Armia Czerwona nie pokonała armii Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej. Paradoksalnie było to jedyna dobra dla Polski decyzja Stalina, który nie wydał w czas rozkazu wsparciu armii Tuchaczewskiego z południa.

Stalin był...

Karolina | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Druga część drugiego tomu o "Dzieciach Arbatu" jest bardzo dobrą kontynuacją serii. Rybakow jest konsekwentny i nie obniża poziomu literackiego, podobnie jak w "Trzydziestym piątym i później" jak i w "Strachu" nieco więcej przestrzeni poświęca procesom niż zwykłym obywatelom.
Pojawiają się nowe postacie, a nowością, której nie ma w poprzednich częściach jest wątek emigrantów (moim zdaniem całkiem dobry).
Tytuł powieści jest bardzo dobrze dobrany, czytając przemyślenia bohaterów, czytelnik ma wrażenie, że strach to jedyne uczucie, które jeszcze nimi kieruje.
Książka mocna, ambitna, dobrze osadzona w realiach Wielkiej Czystki, jeżeli ktoś lubi serię o Dzieciach Arbatu, zdecydowanie polecam także i ten tom!

Daenerys_Stormborn | 2014-12-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Plaga aresztowań, terror, strach, masowe rozstrzeliwania i katorżnicze zsyłki jako atrybuty pierwszego wolnego, socjalistycznego państwa, z nowoczesną konstytucją i władzą obywatelską? Takie rzeczy tylko w Rosji. Byle żart, krzywe spojrzenie, grymas twarzy, niepodniesienie ręki w głosowaniu za mordowaniem innych – wszystko to prowadziło do pewnej, poprzedzonej torturami i upokorzeniami, śmierci.

Stalin, ramię w ramię z podległymi oficerami NKWD uruchomił machinę administracyjno-destrukcyjną pochłaniającą setki, tysiące i miliony ludzkich istnień. Wszystko pod powłoczką utopii o potędze i wszechwładzy nowoczesnej, jedynej w swoim rodzaju, zindustrializowanej Rosji, na którą czyhają jej odwieczni wrogowie – burżuazja, kapitalizm i towarzysz Trocki. Oto, do jakiego stopnia absurdu, paranoi i wypaczenia doszedł Związek Radziecki w kulminacyjnym momencie czystek lat trzydziestych. Każdy o tym wie, lecz mimo wszystko całość czyta się z konsternacją, a nawet lekkim zażenowaniem. Jak...

Piotr | 2016-09-17
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2016

Wielka czystka w latach trzydziestych. Stalin skazuje na śmierć wszystkich, którzy w JEGO oczach wydają się potencjalnymi przeciwnikami.
Historia przeplatana wątkami fabularnymi znanych już postaci.

skrytka_kulturalna | 2015-06-28
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Genialnie napisane zakończenie historii Saszy Pankratowa i pozostałych dzieci Arbatu. Wciąga od pierwszych stron, nie ma w nim dłużyzn, nudy i banałów.

Jarek Tyrka | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Kontynuacja Dzieci Arbatu w dwoch odslonach. Strach czyta sie nienajgorzej chociaz akcja rwana , mam na mysli losy postaci fikcyjnych .

Gliptodon | 2012-03-16

Lektura obowiązkowa