Paragraf 23

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Catch as Catch Can
humor, wojsko, absurd

"Paragraf 23" to wybór opowiadań, które autor słynnego "Paragrafu 22" napisał w latach 40., 50. i 60, które ukształtowały jego talent prozatorski. Część z nich była wcześniej publikowana w czasopismach, żadne natomiast w formie książkowej. Niniejsza edycja, zawierająca 18 nowel, sztukę sceniczną "Proces Clevingera" i 5 esejów, to niewątpliwie wielkie wydarzenie literackie. Na kartach książki jeszcze raz ożywają postacie ukochane przez czytelników. Pierwsza scena "Paragrafu 22" rozgrywa się w szpitalu. Ale jak Yossarian tam trafił? Odpowiedź przynosi opowiadanie "Yossarian ocalał", w którym pojawia się szalony instruktor gimnastyki Rogoff i jego genialne metody trenowania kadetów. Inni bohaterowie krótkich utworów Hellera, jak chociażby nowelki "Już cię nie kocham", są nie mniej zdesperowani niż bohaterowie jego kultowej powieści, ale pozbawieni pewnej dozy obłędu.

źródło opisu: okładka

MajinFox | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Tytuł oryginału: "Catch As Catch Can".

Jest to zbiór opowiadań, który jest podzielony na 4 części. Wydany pośmiertnie przez syna/córkę i jego/jej meża/żonę (gdzieś zgubiłem tę informację, ale i tak nieważna jest). Książka zainteresować powinna raczej miłośników Hellera, tak jak w przedmowie napisane jest: "Literaccy adepci mogą nabrać śmiałości, śledząc okres, kiedy Heller sam był adeptem i uczył się pisać jak Joseph Heller".

Pierwsza część to opowiadania publikowane. Są to ponoć wszystkie opowiadania, które nie doczekały się wydania w jakiejkolwiek książce, ale zagościły na łamach Playboya i innych czasopism. Obejmuje ona dzieła od 1945 do 1990 roku.

Muszę przyznać, że czyta się je naprawdę nieźle. W większości są to opowiadania o bukmacherach, narkotykach, młodzieńcach, a o dziwo o wojsku tak wiele nie ma. Jedynie "Uwaga, bukmacherzy!" jest bardzo słabym lub w ogóle nie załapałem klimatu tego opowiadania, lecz trudno mieć pretensje, jeśli weźmie się pod uwagę, że było to...

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałem się oszukać wydawcy na nieistniejacy "Paragraf 22bis". Bruner świnio! Nie ze mną takie numery! Sam Heller nie słyszał o takiej książce! Drugi raz nie dam sie nabrać

ka-milla | 2011-03-13
Przeczytana: 02 lutego 2011

zbiór opowiadań Josepha Hellera, autora "Paragrafu 22". Szczerze pisząc nic specjalnego, kilka ciekawych opowiadań, ale to raczej nie dla mnie. Już sam "Paragraf 22" doczytałam na trochę "na siłę", żeby nie zrobić przykrości znajomej, która mi te książki poleciła i żeby mieć z nią o czym porozmawiać. Słabe tłumaczenie potrafi zniechęcić nawet do dobrej książki, a gdy ktoś źle przetłumaczy coś przeciętnego, wtedy szkoda mi czasu. Za radą Pauliny z blogu miasto książek zwracam ostatnio uwagę, żeby nie czytać nic na siłę - w końcu jest tyle książek, które chciałabym przeczytać, a tak mało czasu... - dlatego "Paragraf 23" po kilku opowiadaniach wrócił na półkę

urszula | 2011-01-15
Przeczytana: 2005 rok

Po przeczytaniu "Paragrafu 22" sięgnęłam po "Paragraf 23", niestety przyznać muszę, że lektura tego drugiego nie była tak wciągająca, jak pierwszego. "Paragraf 22" zachęcał do refleksji na bardzo wiele tematów, jego następca jest po prostu zbiorem opowiadań, z których żadne nie zapada w pamięc tak jak osławiona (i słusznie) historia z dzieła pierwszego.

Piotrek | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Przeciętna. Lepiej się ubawiłem czytając Paragraf 22. Ot wydano książkę z opowiadaniami, których sam autor nigdy nie wykorzystał wcześniej. Nie dołączył ich wcześniej do swoich książek bo jak się okazuje, nie warto. Wydanie "Paragrafu 23" było zabiegiem niepotrzebnym.

OuNiS | 2014-02-27

Biorąc pod uwagę, że to zbiór różnych tekstów odkurzonych z dna szuflady i tego co nie weszło do Paragrafu to całkiem całkiem...

GrzMot | 2010-08-17

Jak to w zbiorze opowiadań, jedno lepsze, drugie gorsze, ale ogólnie raczej warto sięgnąć. Historie powstały bowiem zapewne w oparciu o doświadczenia autora, którego największe dzieło powinno być lekturą obowiązkową. I dodatkowo perełka, fragmenty "§ 22", które nie znalazły się w książce.

Ksiądz | 2014-02-28

Na pewno lepsza od "bisa" ale do "Paragrafu" to jej jeszcze trochę brakuje. Jako zbiór różnych szpargałów (rozdziału, który nie wszedł do "Paragrafu" itp.) może być.

Marta | 2015-02-17

Niestety nie ma porównania do Paragrafu 22 a nawet do Paragrafu 22 bis, ale dla fanów będzie lekturą obowiązkowo żeby zamknąć cykl.

finderx | 2016-09-29