Amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Uważa się, że jego pseudonim artystyczny pochodzi z okresu kiedy pracował na parowcach pływających po Missisipi– w żargonie pilotów parowców rzecznych mark twain oznacza "zaznacz dwa (sążnie głębokości)".
Mark Twain urodził się w osadzie Florida 30 listopada 1835 roku. Gdy miał 5 lat, jego rodzina przeniosła się do innej małej miejscowości – Hannibal. W wieku dwunastu lat z powodu śmierci ojca musiał przerwać naukę i rozpocząć pracę zarobkową. Początkowo był chłopcem na posyłki w drukarni, później kształcił się na zecera. Następnie uzyskał uprawnienia pilota parostatków pływających na Missisipi. Opisał to później w autobiograficznej powieści Życie na Missisipi. Uważa się, że jego pseudonim literacki pochodzi z tego okresu – w żargonie pilotów parowców rzecznych mark twain oznacza „zaznacz dwa (sążnie głębokości)”.
W czasie wojny secesyjnej kolejno był żołnierzem obu walczących stron. Zarówno z armii Unii, jak i z armii Konfederacji zdezerterował.
Następnie przeprowadził się na Zachód. Przez pewien czas pracował w kopalniach srebra w Nevadzie, a następnie jako poszukiwacz złota w Kalifornii. W tym okresie pobytu na zachodnim wybrzeżu zaczął, początkowo nieregularnie, pracować jako dziennikarz. Rozgłos przyniosło mu opowiadanie The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County (1865, O sławnej skaczącej żabie z Calaveras),w związku z czym w 1867 roku Twain został zaangażowany jako reporter i korespondent przy grupie amerykańskich turystów odbywających podróż do Europy na pokładzie statku Miasto Kwakrów. Jego udział w wyprawie finansowany był przez gazety Alta California oraz New York Tribune. Twain opisał podróż w książce Prostaczkowie za granicą (The Innocents Abroad, 1869).
Przez następnych parę lat Mark Twain wiele podróżował, głównie jako prelegent w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. W roku 1870 ożenił się z Olivią Langdon, osiedlił się w północno-wschodniej części kraju – początkowo w Buffalo, później w Hartford, w stanie Connecticut. Wszedł w środowisko żony i pod wpływem Williama Deana Howellsa okrzepł jako literat i rozpoczął następną część swojej kariery.
W autobiograficznej powieści Pod gołym niebem (Roughing It, 1872) opisał twardy, surowy los osadników oraz panoramę Ameryki od St. Louis przez Nevadę, Kalifornię aż po Hawaje. W książce Włóczęga za granicą (A Tramp Abroad, 1880) zawarł swoje przeżycia z drugiej podróży do Europy, podczas której zwiedził Niemcy, Szwajcarię i Włochy.
Pierwszą powieść Pozłacany wiek (The Gilded Age, 1873) Twain napisał wspólnie z Ch.D. Warrenem.
W skład cyklu o nazwie Epos rzeki Missisipi, napisanego w okresie 1876-1882, weszły: Przygody Tomka Sawyera (The Adventures of Tom Sawyer, 1876) oraz Przygody Hucka Finna (The Adventures of Huckelberry Finn, 1884),oraz autobiograficzne Życie na Missisipi. Twain przedstawił w tych dziełach obraz Ameryki drugiej połowy XIX wieku.
Dwa utwory – Książę i żebrak (The Prince and the Pauper, 1882) oraz Jankes na dworze króla Artura (A Connecticut Yankee In King Arthur’s Court, 1889) – rozgrywają się w Anglii. Pierwszy to historyczna powieść dla młodzieży o zamianie ról bliźniaczo podobnych chłopców z przeciwstawnych biegunów drabiny społecznej. Druga powieść to satyra na zakorzenione mity europejskiej poezji średniowiecznej oraz podwaliny ustroju społecznego krajów zachodniej Europy.
Mark Twain pisał także (zwłaszcza po 1897 roku) coraz więcej małych form, w których krytykował amerykańską rzeczywistość. Z tego okresu pochodzą satyry antymieszczańskie, takie jak Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg (The Man Who Corrupted Hadleyburg, 1899) czy Tajemniczy przybysz (The Mysterious Stranger, 1916). W 1904 Twain zarzucił Teodorowi Rooseveltowi, że wygrał wybory skutkiem przekupstwa.
W roku 1893 zbankrutowało przedsiębiorstwo wydawnicze, w które Twain zainwestował 200 tys. dolarów. Pisarz popadł w poważne tarapaty finansowe. W tej sytuacji wyruszył w długie tury objazdowych odczytów w USA i Europie, które cieszyły się olbrzymim powodzeniem, zapewniając spłatę długów oraz zgromadzenie nowej fortuny.
W roku 1898 w jednym ze swoich opowiadań dał obraz pracy nauczycielskiej kolegi – Jana Szczepanika i perypetii związanych z porzuceniem pracy pedagogicznej na rzecz wynalazków. Podczas pobytu w Wiedniu pisarz odwiedził Szczepanika i zapisał w swoim dzienniku treść rozmów z wynalazcą. Posłużyły one następnie jako fabuła dwóch utworów: The Austrian Edison Keeping School Again (1898) oraz From the London Times of 1904.
Zmarł na zawał serca kilka miesięcy po śmierci swojej córki.http://www.cmgww.com/historic/twain/about/bio.htm
Minął wiek, od kiedy zmarł Twain, a jego dzieło brzmi dla mnie jak rozeznanie różnic płciowych, przeznaczone dla współczesnych ludzi. W niniejszej książce fantastycznie wymyślone zostały wątki, które dość zabawnie, ale z zachowanym szacunkiem do postaci pokazują, jak odmienne jest myślenie kobiet i mężczyzn.
[SPOILER]
Perspektywa Adama była dla mnie intrygująca od samego początku, bardzo faktologiczna. Świetnie oddana została męska potrzeba izolacji, mrukliwość, oschłość, wręcz dzikość, ale też przywiązanie do zasad i ustaleń, umiejętność wysnuwania hipotez oraz zdolność do krótkiej, acz treściwej formy przekazywania informacji.
Natomiast perspektywa Ewy wydała mi się urocza. Pokazano kobiecą wrażliwość i czułość, ciekawość świata, ale i lekkomyślność, będącą wynikiem naiwności. Z drugiej strony u Ewy zwrócono uwagę na umiejętność budowania więzi i przywiązania, umiejętność zachwytu, ale i potrzebę bycia podziwianą, zauważoną.
Znamienne jest dla mnie, gdy Ewa mówi, że darowała Adamowi "sześćdziesionę", choć ona sama nigdy by go nie zdradziła. Ciekawe jest to, że to właśnie Ewa została pierwsza zwiedziona przez węża, ale przed Bogiem tłumaczyć się za to musiał Adam - polecam rekolekcje księdza Pawlukiewicza, który świetnie zinterpretował to zdarzenie. Niesamowite, jak wiele ukrytych znaczeń można znaleźć w Biblii.
Obrazowo też przedstawiono konsekwencje wypędzenia z raju, m.in. to, że zwierzęta, które dotychczas żyły w pokoju, zaczęły się nawzajem mordować, co symbolizuje utratę niewinności i bezpieczeństwa raju. Oraz to, że nostalgia za utraconym rajem towarzyszy bohaterom historii do samego końca, zwłaszcza Ewie. Starają się jednak dostrzegać zalety sytuacji, w której się znaleźli, co też pokazuje, jak ważna jest możliwość współdzielenia bólu z ukochaną osobą, co daje nadzieję na lepsze jutro, a nawet radość w bólu.
Nasunęło mi się skojarzenie z Błękitną Laguną, gdzie również ukazano różnice pomiędzy myśleniem kobiety a myśleniem mężczyzny: początkowy brak zrozumienia, ale i rodzące się namiętności między bohaterami, wzajemną fascynację i przyciągnie.
Twain zrobił coś wyjątkowego, napisał książkę, w której nie oczernił, ani nie wychwalił żadnej z płci. Pokazał zarówno wady, jak i zalety obu stron, bez kpiny, ani też pieśni pochwalnych. Adam i Ewa są nam bliscy, rozumiemy ich punkty widzenia, czasami nas bawią, kiedy np. Adam odsuwa się, szukając przestrzeni, a Ewa wytrapia go z pomocą wilka, który się do niej przywiązał, a czasem smucą, np. gdy Adam rani Ewę swoim zachowaniem. Ostatecznie jednak wzbudzają w odbiorcy sympatię, są po prostu ludzcy.
Czytanie tej książki to była czysta przyjemność, polecam serdecznie.
„Przygody Toma Sawyera”. Słynna powieść przygodowa napisana przez amerykańskiego pisarza Marka Twaina. Fabuła powieści toczy się pod koniec XIX w. w miasteczku St. Petersburg w Ameryce nad rzeką Missisipi. Bohater mieszka tam z ciotką, młodszym przyrodnim bratem i kuzynką Mary. W powieści, której głównym wątkiem są przygody chłopca, autor przedstawia czytelnikom ówczesne życie (połowa XIX wieku),obyczajowość, a także świat przygód i perypetii. Przeczytamy o młodzieńczych problemach, pierwszej miłości, przyjaźni, niesprawiedliwości losu. To powieść o wielowątkowej fabule, która może być wyzwaniem dla współczesnego czytelnika — pokazuje dawny świat bez lukru. Pamiętajmy, że świat z XIX wieku był zupełnie inny niż dziś, inne były też standardy życia i wychowywania dzieci. https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/wodnikowe-wzgorze-przygody-toma-sawyera.html