Man's search for meaning
tysiula

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody...

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu
i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/czlowiek_w_posz...»

Medellin | 2016-05-26
Przeczytana: 24 maja 2016

Ośmielę się stwierdzić, że jest to książka, której uważna lektura może odmienić ludzkie życie. Oczywiście nie od razu i niekoniecznie w stu procentach.

Uderza z niej głęboki humanizm i niezwykła mądrość. Autor, który przeszedł chyba wszystkie kręgi piekła, jakie człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi, uczy nas swoją postawą, że nie ma takiej sytuacji w życiu, żebyśmy nie mieli żadnego wyboru, nawet wtedy, kiedy myślimy, że wszystko jest już stracone i dalsza egzystencja nie ma najmniejszego sensu.

Gorąco polecam tę książkę, gdyż uważam, że skłania do refleksji nad własnym życiem, otwiera na inne postrzeganie cierpienia i przeciwności, jakim stawiamy czoła na co dzień. Nawet jeśli ta pozytywna zmiana jest maleńka, to ziarno zostaje zasiane i kiełkuje w mrokach duszy. Autor przytacza tutaj piękny, niosący nadzieję cytat z Ewangelii św. Jana "Et lux in tenebris lucet" - "A światłość w ciemności świeci".

Karol | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

To jedna z tych książek o których ciężko coś napisać.

Bardzo szczera opowieść o tym jak na życie i na umysł człowieka może wpłynąć pobyt w obozie koncentracyjnym. Od pierwszej części w których autor praktycznie stuprocentowo skupia się na pobycie w niewoli naprawdę nie można się oderwać. Jest to opisane trochę inaczej niż w innych dziełach poruszających ten temat, może to przez zawodowe wykształcenie autora który częściej bardziej niż na bólu fizycznym skupiał się na bólu psychicznym.

Wydaje mi się że ostatnia część książki jest trochę oderwana od reszty. Autor skupia się bardziej na swoich diagnozach, a całość brzmi trochę jak wykład z psychiatrii, co trochę wytrąciło mnie z początkowego zachwytu tą lekturą. Pomimo tego nawet i tam trafiają się naprawdę interesujące historie które nadają tej bardzo "szkolnej" części trochę życia.

Bardzo "życiowa" pozycja którą warto przeczytać. O Holokauście napisano naprawdę sporo, ale ta lektura wyróżnia się z tłumu. Nie ma tutaj opisu...

SeVIIen | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

„Żaden człowiek nie powinien osądzać innych, jeśli sam całkowicie szczerze nie odpowie w głębi serca na pytanie, czy w podobnych okolicznościach nie postąpiłby tak samo.”

Kilka razy miałam zamiar kupić książkę „W poszukiwaniu sensu”. Kilka razy też to kupno odkładałam. Ale całkiem niedawno postanowiłam wreszcie się zdecydować. Z przeczytaniem było już lepiej – dwa półtoragodzinne podejścia wystarczyły, żebym skończyła. Choć przyznam, że nie bez obaw zasiadałam do lektury. Bałam się, że dostanę kolejną wstrząsającą relację z pobytu w obozie. I tutaj pierwsze pozytywne zaskoczenie – autor nie koncentrował się przede wszystkim na opisie życia obozowego, ale na przedstawieniu dylematów moralnych, jakich doświadczali ludzie w tamtych ekstremalnych warunkach.

Warto nieco dokładniej przyjrzeć się postaci autora – Viktora Frankla. Urodził się on 26 marca 1905 w Wiedniu, zmarł 2 września 1997 roku w tymże mieście. Był psychiatrą i psychoterapeutą, więźniem kilku obozów koncentracyjnych,...

romeo | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Wiele już napisano na tym portalu o najsłynniejszej książce V.E. Frankla, austriackiego psychiatry i neurologa, twórcy logoterapii. Większość opinii na LC uchwyciła to, co najistotniejsze w tej pracy, tak, iż muszę przyznać, że niemal wszystko, co ważne zostało już powiedziane. Od siebie pragnę dodać tylko jeden wniosek natury ogólnej.

Pierwszą część książki stanowi opis obozowych przeżyć autora poparty jego głęboką refleksją. Ale nie jest to dzieło typu Medaliony Nałkowskiej, które ma na celu przedstawienie ogromu potworności nazistowskich zbrodni. Nie chodzi nawet o jej osobisty wymiar. Jest to bowiem przede wszystkim książka o ludzkim cierpieniu, natomiast obóz koncentracyjny jest tu przywołany jako historyczna egzemplifikacja sytuacji, w której człowiek zostaje poddany tak maksymalnemu natężeniu cierpienia, jak tylko jest to możliwe. To skrajne doświadczenie posłużyło autorowi do odkrycia na dnie tej przerażającej otchłani, że nawet w tak ostatecznie złych i upadlających...

Jeżynka | 2018-03-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 marca 2018

To nie jest książka o piekle obozów koncentracyjnych. Dla autora który sam był więźniem Theresienstadt, Auschwitz oraz Dachau i który stracił w nich prawie całą rodzinę są one tłem aby opowiedzieć o ludziach którzy nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach są w stanie znaleźć w sobie siłę aby walczyć o przetrwanie. To właśnie poszukiwanie sensu w każdej sytuacji jest kluczowe aby próbować iść dalej przez życie.

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Frankla to tak naprawdę bardzo długi wykład (zamknięty w bardzo małej książce) w którym ten doktor filozofii a także profesor neurologii i psychiatrii wyłuszcza podstawy logoterapii, metody psychoterapii której jest "autorem". Jako przykład na potwierdzenie swoich tez przytacza autentyczne wydarzenia których był świadkiem i uczestnikiem podczas pobytu w obozach koncentracyjnych.
Pytanie o sens egzystencji wtedy, w tak ekstremalnych warunkach, jak i teraz jest pytaniem które stawia sobie każdy. Poczucie że nie ma po co żyć,...

Krystian P | 2015-05-16

To jedna z najbardziej inspirujących pozycji jakie smakowałem. Dlaczego? Jestem introwertycznym obserwatorem świata. Od dawna obserwuję swoje i innych doświadczenia, zachowania. Nie pasowała mi żadna z szkół terapii. Opracowałem kilka swoich przemyśleń a te pokrywają się z logoterapią. To dla mnie istna eureka.
Zwłaszcza ze względu na zbieżność z pozycją jaką sam piszę.
Sama pozycja jest średnio przełożona na polski i nie zabija formą. Należy ją poczuć głębiej, aby zrozumieć prostotę i przekaz autora. Uchwycić temat.
Logoterapia w 21 wieku może być jeszcze bardziej potrzebna niż w tak dramatycznych czasach jak za życia autora. Nicość i brak celu dotyka ogromnej ilości ludzi.
Pamiętaj, że zgodnie z teorią logoterapii człowiek może odnaleźć w życiu sens na sposoby:
- droga wiedzie poprzez tworzenie dzieła i spełnianie czynu,
- przez doświadczanie czegoś, lub spotkanie kogoś,
- …

Przemysław Zyra | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Książka opowiada o przeżyciach autora przebywającego w Oświęcimiu i trzech innych obozach. I choć spisanych przeżyć opowiadających o tak tragicznych perypetiach można znaleźć więcej, to ta książka w pewien sposób się z nich wyróżnia. Nie jest bowiem chronologicznym opisem wspomnień. Autor na podstawie tego co przeżył i zobaczył pisze o człowieku. Jego analiza jest bardzo szczegółowa i analizuje trzy etapy psychicznego życia więźnia.

Opis przeżyć i ich analiza zajmują znaczną część książki. Dalej opisuje autor podstawy logoterapii i myślenie pozytywne. Są to podstawy psychoanalizy, którą zajmował się zarówno przed pobytem w obozie jak i później. Psychoanaliza nazwana przez autora logoterapią skupia się nie na przeszłości, ale głównie na przyszłości.

W swoim dziele autor wskazuje na ogromną rolę życiowego celu i wolności człowieka. Szczęście możliwe jest wtedy, gdy odnajdziemy sens swojego życia i wiemy dlaczego chcemy żyć. Jasny cel pomoże człowiekowi przetrwać najtrudniejsze...

Ewa Żelazo | 2017-05-29
Przeczytana: maj 2017

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” jest chyba najbardziej rozpoznawalną publikacją autora dotyczącą zarówno jego przeżyć w obozach koncentracyjnych, jak i przemyśleń na temat takich wartości jak wolność, ludzka godność i poszukiwanie sensu życia czyli tego, na czym opierają się założenia logoterapii.

Już na samym początku Viktor Frankl zaznacza, że w książce tej bardziej niż odzwierciedleniem faktów historycznych, zajmuje się opisem osobistych doświadczeń więźniów obozów koncentracyjnych. Stawia jednocześnie pytanie o to, jak obozowa rzeczywistość wpływała na ludzką psychikę. „Niniejsza historia (…) nie koncentruje się na cierpieniach wielkich tego świata, ale na poświęceniu, męce oraz śmierci olbrzymiej armii nikomu nieznanych i przez nikogo nieodnotowanych ofiar.” Autor dzieli się swoimi bardzo osobistymi przeżyciami, będąc jednocześnie uczestnikiem jak i obserwatorem zdarzeń, które ostatecznie ukształtowały jego poglądy na temat ludzkiej egzystencji.

Obok opisu...

Ewa-Książkówka | 2012-08-08
Przeczytana: 25 lipca 2012

Pozycji traktujących o ogólnym obrazie egzystencji w obozach koncentracyjnych, jak i ich fizycznych następstwach, powstało już bardzo wiele. Choć są one niebywale cennymi dokumentami (może znajdzie się kilka tytułów o wątpliwej wartości historycznej, ale nie o tym chcę mówić), to często brakowało im gruntownej analizy psychiki więźnia obozu zagłady. I chyba trudno się temu dziwić, bo nie ma w tej chwili zbyt dużej ilości publikacji na naszym rynku, które dotykałyby tej tematyki. Zatem, gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa Viktora E. Frankla, wiedziałam, że prędzej czy później wykład ten przeczytam.

Mimo iż wcześniej spotkałam się z kilkoma pochlebnymi recenzjami na jego temat, to nie spodziewałam się, że w moje ręce trafi prawdziwa „perełka”, która otworzy mi oczy na istotne kwestie związane z psychologicznym podłożem pobytu w tak okrutnych miejscach, jakimi były obozy. Mało tego, okazało się, że niemal wszystko co zawiera ta lektura...

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to zupełnie inny rodzaj wspomnień z obozowego koszmaru. Są świadomie stworzonym kluczem do wnikania w głąb ludzkiej psychiki w obliczu życia z dnia na dzień. Frankl wyraża się zwięźle. Jego publikacja kojarzy mi się bardziej z notatkami, w których uchwycone zostały momenty, bardzo ważne z punktu widzenia lekarza psychiatry, a odnoszące się do rożnych chwil życia obozowego. To te najtrudniejsze, przytłaczane głodem, zimnem, wyczerpaniem
oraz te, w których można znaleźć jakieś pocieszenie i iskrę, że jednak piękny jest ten świat, gdy patrzy się na naturę, nawet zza drutu kolczastego.

Autor nie podejmuje się zapisu historycznych wydarzeń, nie opiewa w mit czyiś heroicznych postaw, a jedynie podkreśla wybrane zdarzenia z obozowej codzienności, determinujące los więźnia. O sprawach, które - dla kogoś zainteresowanego tematem - są już dobrze znane z licznych publikacji historycznych, biograficznych, osobistych wspomnień, tutaj dowiadujemy się w sposób...