Człowiek w poszukiwaniu sensu

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Man's search for meaning
tysiula

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody...

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu
i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/czlowiek_w_posz...»

Medellin | 2016-05-26
Przeczytana: 24 maja 2016

Ośmielę się stwierdzić, że jest to książka, której uważna lektura może odmienić ludzkie życie. Oczywiście nie od razu i niekoniecznie w stu procentach.

Uderza z niej głęboki humanizm i niezwykła mądrość. Autor, który przeszedł chyba wszystkie kręgi piekła, jakie człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi, uczy nas swoją postawą, że nie ma takiej sytuacji w życiu, żebyśmy nie mieli żadnego wyboru, nawet wtedy, kiedy myślimy, że wszystko jest już stracone i dalsza egzystencja nie ma najmniejszego sensu.

Gorąco polecam tę książkę, gdyż uważam, że skłania do refleksji nad własnym życiem, otwiera na inne postrzeganie cierpienia i przeciwności, jakim stawiamy czoła na co dzień. Nawet jeśli ta pozytywna zmiana jest maleńka, to ziarno zostaje zasiane i kiełkuje w mrokach duszy. Autor przytacza tutaj piękny, niosący nadzieję cytat z Ewangelii św. Jana "Et lux in tenebris lucet" - "A światłość w ciemności świeci".

Przemysław Zyra | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Książka opowiada o przeżyciach autora przebywającego w Oświęcimiu i trzech innych obozach. I choć spisanych przeżyć opowiadających o tak tragicznych perypetiach można znaleźć więcej, to ta książka w pewien sposób się z nich wyróżnia. Nie jest bowiem chronologicznym opisem wspomnień. Autor na podstawie tego co przeżył i zobaczył pisze o człowieku. Jego analiza jest bardzo szczegółowa i analizuje trzy etapy psychicznego życia więźnia.

Opis przeżyć i ich analiza zajmują znaczną część książki. Dalej opisuje autor podstawy logoterapii i myślenie pozytywne. Są to podstawy psychoanalizy, którą zajmował się zarówno przed pobytem w obozie jak i później. Psychoanaliza nazwana przez autora logoterapią skupia się nie na przeszłości, ale głównie na przyszłości.

W swoim dziele autor wskazuje na ogromną rolę życiowego celu i wolności człowieka. Szczęście możliwe jest wtedy, gdy odnajdziemy sens swojego życia i wiemy dlaczego chcemy żyć. Jasny cel pomoże człowiekowi przetrwać najtrudniejsze...

Krystian P | 2015-05-16

To jedna z najbardziej inspirujących pozycji jakie smakowałem. Dlaczego? Jestem introwertycznym obserwatorem świata. Od dawna obserwuję swoje i innych doświadczenia, zachowania. Nie pasowała mi żadna z szkół terapii. Opracowałem kilka swoich przemyśleń a te pokrywają się z logoterapią. To dla mnie istna eureka.
Zwłaszcza ze względu na zbieżność z pozycją jaką sam piszę.
Sama pozycja jest średnio przełożona na polski i nie zabija formą. Należy ją poczuć głębiej, aby zrozumieć prostotę i przekaz autora. Uchwycić temat.
Logoterapia w 21 wieku może być jeszcze bardziej potrzebna niż w tak dramatycznych czasach jak za życia autora. Nicość i brak celu dotyka ogromnej ilości ludzi.
Pamiętaj, że zgodnie z teorią logoterapii człowiek może odnaleźć w życiu sens na sposoby:
- droga wiedzie poprzez tworzenie dzieła i spełnianie czynu,
- przez doświadczanie czegoś, lub spotkanie kogoś,
- …

Ewa-Książkówka | 2012-08-08
Przeczytana: 25 lipca 2012

Pozycji traktujących o ogólnym obrazie egzystencji w obozach koncentracyjnych, jak i ich fizycznych następstwach, powstało już bardzo wiele. Choć są one niebywale cennymi dokumentami (może znajdzie się kilka tytułów o wątpliwej wartości historycznej, ale nie o tym chcę mówić), to często brakowało im gruntownej analizy psychiki więźnia obozu zagłady. I chyba trudno się temu dziwić, bo nie ma w tej chwili zbyt dużej ilości publikacji na naszym rynku, które dotykałyby tej tematyki. Zatem, gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa Viktora E. Frankla, wiedziałam, że prędzej czy później wykład ten przeczytam.

Mimo iż wcześniej spotkałam się z kilkoma pochlebnymi recenzjami na jego temat, to nie spodziewałam się, że w moje ręce trafi prawdziwa „perełka”, która otworzy mi oczy na istotne kwestie związane z psychologicznym podłożem pobytu w tak okrutnych miejscach, jakimi były obozy. Mało tego, okazało się, że niemal wszystko co zawiera ta lektura...

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to zupełnie inny rodzaj wspomnień z obozowego koszmaru. Są świadomie stworzonym kluczem do wnikania w głąb ludzkiej psychiki w obliczu życia z dnia na dzień. Frankl wyraża się zwięźle. Jego publikacja kojarzy mi się bardziej z notatkami, w których uchwycone zostały momenty, bardzo ważne z punktu widzenia lekarza psychiatry, a odnoszące się do rożnych chwil życia obozowego. To te najtrudniejsze, przytłaczane głodem, zimnem, wyczerpaniem
oraz te, w których można znaleźć jakieś pocieszenie i iskrę, że jednak piękny jest ten świat, gdy patrzy się na naturę, nawet zza drutu kolczastego.

Autor nie podejmuje się zapisu historycznych wydarzeń, nie opiewa w mit czyiś heroicznych postaw, a jedynie podkreśla wybrane zdarzenia z obozowej codzienności, determinujące los więźnia. O sprawach, które - dla kogoś zainteresowanego tematem - są już dobrze znane z licznych publikacji historycznych, biograficznych, osobistych wspomnień, tutaj dowiadujemy się w sposób...

Joanne | 2013-06-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Dla wszystkich, którzy przeczytali za dużo literatury lagrowej jak na własne możliwości, jest to książka idealna. Doskonała psychoterapia w miniwydaniu! Frankl nie odpowiada na pytanie: dlaczego?(wątpię, czy ktokolwiek odważyłby się na nie odpowiedzieć), ale raczej stara się ukształtować człowieka do tego stopnia, by sam zechciał przełknąć prawdę, która jest przecież niezaprzeczalna.
Arcydzieło! Na pewno do niego wrócę.

moch | 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Do kolejnych teorii psychologicznych podchodzę z dużym sceptycyzmem. Popularność wielu z nich to bardziej kwestia aktualnej mody. Jednak prof. Frankl mnie przekonuje, zarówno jego koncepcja człowieczeństwa, jak i propozycje dróg do odkrycia sensu swego życia. Naprawdę można uwierzyć, że "człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmieniać siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne". W pełni zgadzam się z krytyką pandeterminizmu (człowiek zawsze sam decyduje, czy poddać się okolicznościom zewnętrznym). Jego teoria świetnie unaocznia różnicę między byciem człowiekiem wartościowym w sensie godności a byciem wartościowym w sensie użyteczności (zasada użyteczności zawładnęła współczesnym społeczeństwem, stąd m.in wynika coraz szersze poparcie dla eutanazji).
W dzisiejszym świecie opartym o zasadę przyjemności, teoria oparta o zasadę wolności i ODPOWIEDZIALNOŚCI, może mieć kłopot z przebiciem się. Ale rzeczywiście kilka...

Shino11 | 2015-04-02

Na książkę trafiłam przypadkiem, przeglądając półki wirtualne jednego z czytelników. Przyciągnął mnie sam tytuł, którym sama mogłabym się podpisać. Takim człowiekiem w poszukiwaniu sensu obecnie jestem, niechętnie jednak podchodzę do tekstów, które podają gotowe, wymyślone przez autorów przepisy na życie, bo zawsze się kłócą z moimi przekonaniami.
A tu trafiłam na człowieka, o którym mogę powiedzieć, że miał mój sposób myślenia (lub ja miałam jego). Z każdymi wnioskami, opisami, poglądami z łatwością się godziłam. Pewne fragmenty czytałam kilkakrotnie, bo byłam zachwycona treścią i podobieństwem do moich pisanych do szuflady.
Człowiek w obozie koncentracyjnym to model, na podstawie którego lekarz wysuwa mechanizmy psychologiczne, emocjonalne działania, reagowania, zachowania. Minęły te czasy, ale model człowieka pozostał, lecz w innych sytuacjach będących osobistymi tragediami. Nawet rozstanie z ukochanym/ą, porzucenie, odrzucenie przez drugiego może wprawić w ten sam stan, w...

Grażyna | 2012-09-13

Rewelacyjna, do tej pory nie znałam autora i ciekawa jestem innych jego książek.

Tomasz Gil | 2013-05-20
Przeczytana: 14 maja 2013

Najprostsze rzeczy są najtrudniejsze do przyjęcia. Życie jest łatwiejsze do przeżycia, kiedy ma się w nim cel. Niby proste, ale dla mnie który siedzę w wygodnym fotelu, mam co jeść, gdzie spać, co na siebie włożyć, mogę raz na jakiś czas zjeść dobry obiad w knajpie, napić się zimnego piwa… Ale spróbuj znaleźć sens życia dla człowieka, który nie z własnej woli wylądował w obozie koncentracyjnym, jest poniżany i bity, dla którego widok trupa wpatrującego się w niego oczami nie jest powodem by przerwać jedzenie wodnistej zupy, i którego największymi marzeniami jest odwszawienie, lodowaty prysznic i trafienie do obozu bez kominów…

O Holocauście napisano już mnóstwo książek. Pisały ofiary, pisali oprawcy. Viktor E. Frankl, wiedeński psychiatra, więzień obozów w Auschwitz i Dachau, dokłada jeszcze jedną – ale tym razem bardzo wyjątkową – książkę. Książka opisując po części obozowe życie prowadzi czytelnika o krok naprzód – do ludzkiej psychiki. Co siedzi w człowieku, który znalazł się...