Lubimyczytać.pl to:
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Czarna Owca
typ
papier
tysiula
7.98 (280 ocen i 33 opinie)

Opis książki

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutycz...

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu
i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/czlowiek_w_posz...»

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Ewa-Książkówka | 2012-08-08
Przeczytana: 25 lipca 2012

Pozycji traktujących o ogólnym obrazie egzystencji w obozach koncentracyjnych, jak i ich fizycznych następstwach, powstało już bardzo wiele. Choć są one niebywale cennymi dokumentami (może znajdzie się kilka tytułów o wątpliwej wartości historycznej, ale nie o tym chcę mówić), to często brakowało im gruntownej analizy psychiki więźnia obozu zagłady. I chyba trudno się temu dziwić, bo nie ma w tej chwili zbyt dużej ilości publikacji na naszym rynku, które dotykałyby tej tematyki. Zatem, gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa Viktora E. Frankla, wiedziałam, że prędzej czy później wykład ten przeczytam.

Mimo iż wcześniej spotkałam się z kilkoma pochlebnymi recenzjami na jego temat, to nie spodziewałam się, że w moje ręce trafi prawdziwa „perełka”, która otworzy mi oczy na istotne kwestie związane z psychologicznym podłożem pobytu w tak okrutnych miejscach, jakimi były obozy. Mało tego, okazało się, że niemal wszystko co zawiera ta lektura można o...

Do kolejnych teorii psychologicznych podchodzę z dużym sceptycyzmem. Popularność wielu z nich to bardziej kwestia aktualnej mody. Jednak prof. Frankl mnie przekonuje, zarówno jego koncepcja człowieczeństwa, jak i propozycje dróg do odkrycia sensu swego życia. Naprawdę można uwierzyć, że "człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmieniać siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne". W pełni zgadzam się z krytyką pandeterminizmu (człowiek zawsze sam decyduje, czy poddać się okolicznościom zewnętrznym). Jego teoria świetnie unaocznia różnicę między byciem człowiekiem wartościowym w sensie godności a byciem wartościowym w sensie użyteczności (zasada użyteczności zawładnęła współczesnym społeczeństwem, stąd m.in wynika coraz szersze poparcie dla eutanazji).
W dzisiejszym świecie opartym o zasadę przyjemności, teoria oparta o zasadę wolności i ODPOWIEDZIALNOŚCI, może mieć kłopot z przebiciem się. Ale rzeczywiście kilka prostych py...

Joanne | 2013-06-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Dla wszystkich, którzy przeczytali za dużo literatury lagrowej jak na własne możliwości, jest to książka idealna. Doskonała psychoterapia w miniwydaniu! Frankl nie odpowiada na pytanie: dlaczego?(wątpię, czy ktokolwiek odważyłby się na nie odpowiedzieć), ale raczej stara się ukształtować człowieka do tego stopnia, by sam zechciał przełknąć prawdę, która jest przecież niezaprzeczalna.
Arcydzieło! Na pewno do niego wrócę.

Alicja | 2013-12-23

Autor książki przekazuje czytelnikowi bardzo wiele myśli, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, na długo po ukończeniu lektury. Od lat jestem miłośniczką psychoanalizy Freuda i pełna szacunku dla Jego teorii, V. Frankl jednak zaprezentował równie interesującą metodę psychoterapii opartą na logoterapii - składam ukłon dla człowieka, który w tak ciężkich, obozowych warunkach był w stanie podtrzymywać wiarę w sens ludzkiej egzystencji i jemu powierzyć swoje życie.

Częstym mottem pojawiającym się w książce były słowa Nietzsche'go: "ten kto wie, po co żyje, nie troszczy się o to jak żyje" - przyznam, że na początku wzbudzały moje oburzenie, niezrozumienie, wręcz złość. Dopiero po przeczytaniu relacji Frankl'a z obozu koncentracyjnego zrozumiałam, że tylko wiara, nadzieja i miłość są w stanie utrzymać człowieka przy życiu, nadać sens jego jestestwu, autentycznie nie troszcząc się już o warunki, w jakich egzystuje.

Jak sam Frankl pisze, sens można odkryć na trzy sposoby: poprzez twórczą...

Katarzyna | 2010-05-06
Przeczytana: 06 maja 2010

Wyjątkowa ksiązka, recepta na przetrwanie trudnych etapów w życiu-jednym słowem-PSYCHOTERAPIA DUSZY. W pewnym sensie odmienila moje życie. Polecam-warto :)

tg87 | 2013-05-20
Przeczytana: 14 maja 2013

Najprostsze rzeczy są najtrudniejsze do przyjęcia. Życie jest łatwiejsze do przeżycia, kiedy ma się w nim cel. Niby proste, ale dla mnie który siedzę w wygodnym fotelu, mam co jeść, gdzie spać, co na siebie włożyć, mogę raz na jakiś czas zjeść dobry obiad w knajpie, napić się zimnego piwa… Ale spróbuj znaleźć sens życia dla człowieka, który nie z własnej woli wylądował w obozie koncentracyjnym, jest poniżany i bity, dla którego widok trupa wpatrującego się w niego oczami nie jest powodem by przerwać jedzenie wodnistej zupy, i którego największymi marzeniami jest odwszawienie, lodowaty prysznic i trafienie do obozu bez kominów…

O Holocauście napisano już mnóstwo książek. Pisały ofiary, pisali oprawcy. Viktor E. Frankl, wiedeński psychiatra, więzień obozów w Auschwitz i Dachau, dokłada jeszcze jedną – ale tym razem bardzo wyjątkową – książkę. Książka opisując po części obozowe życie prowadzi czytelnika o krok naprzód – do ludzkiej psychiki. Co siedzi w człowieku, który znalazł się w ob...

Kasia | 2014-01-02

Pragnę Wam przedstawić i z całego serca polecić najbardziej znaną książkę Viktora Frankla. Lektura to może niekoniecznie lekka, łatwa i przyjemna, ale za to jak bardzo wartościowa i jak niezmiernie pozytywna (bo słowo „optymistyczna” mi jakoś nie pasuje) pomimo tematyki, delikatnie mówiąc, trudnej emocjonalnie. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" to Frankla Głos nadziei z otchłani Holokaustu. Głos mocny, jednoznaczny, głos za życiem.
Ta książka to zdecydowana lektura „Nr 1” dla chcących poznać osobę i poglądy tego znanego psychoterapeuty. Tutaj istota logoterapii przedstawia się nam od korzeni można by rzec. Tymi korzeniami jest obóz koncentracyjny, to czego Frankl doświadczył tam podczas trzyletniego pobytu, to, co obserwował u współtowarzyszy i wnioski, jakie z tych ekstremalnych przeżyć wyciągnął. Przyznaję, że nie pisze mi się o tej książce łatwo, choć przeczytałam jednym tchem i jestem pod absolutnym wrażeniem każdego słowa. Tylko, że Fankl pisze o rzeczach, które po ludzku nie miesz...

Felzmann | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Mądra i dobrze napisana książka, traktująca o fundamentalnej kwestii - sensie życia. W pierwszej części autor opisuje swoje przeżycia w obozach koncentracyjnych. Jest to o tyle ciekawe, że autor to psychiatra i psychoterapeuta światowej sławy. Druga część książki to rozważania o sensie życia. Widać, że autor to fachowiec i wie o czym pisze. Polecam.

Grażyna | 2012-09-13

Rewelacyjna, do tej pory nie znałam autora i ciekawa jestem innych jego książek.

Cinnamon | 2013-09-14

Czytałam ją dawno temu, ale wydaje mi się, że jest to jedna z najważniejszych książek jakie napisano. Viktor Frankl, z zawodu psychiatra, przeżył obóz koncentracyjny. W książce opisał swoje przeżycia, jak również zbadał je pod kątem psychologicznym, opisując jakie strategie powodowały, że niektórzy więźniowie się poddawali, a inni mieli nadzieję na koniec koszmaru. Potem powstał z tego cały nowy nurt w psychologii. Warto przeczytać chociażby dlatego, żeby nauczyć się być wdzięcznym za wszystkie rzeczy, które są dla nas oczywiste - nogi, ręce, obiad, koc i ciepło, a nie mieć pretensje do świata, że nas nie stać na nową kieckę. Życie jest cudem.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku