Książka Roku 2018

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
LubimyCzytać

Ta znakomita książka z dziedziny psychologii społecznej, prezentująca techniki wywierania wpływu, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych wpływaniem na innych ludzi oraz tych, którzy pragną obronić się przed niepożądanym oddziaływaniem bądź manipulacją. Książka skierowana jest do osób, które zawodowo zajmują się wpływaniem na innych: do dziennikarzy i psychologów, kierowników i negocjatorów, specjalistów od reklamy i marketingu, prawników i ekonomistów, nauczycieli i wychowawców. Służyć może wiedzą i pomocą zarówno tym, którzy chcą wpływać na innych, jak i tym, którzy pragną się obronić przed niepożądanym wpływem. Wywieranie wpływu jest to więc tak naprawdę książka dla każdego z nas.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Mała-Mi | 2016-05-12
Przeczytana: 04 maja 2016

Po licznych opiniach przeczytanych w internecie, spodziewałam się więcej po tej książce. Owszem jest ciekawa, ale nie wnosi nic odkrywczego. Ostrzega przed technikami manipulacji stosowanymi w handlu, ale nie są to jakieś "szokujące odkrycia". Podsumowując- przeczytane, zapomniane. Do tej pozycji już raczej nie wrócę.

chwilka | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Bardzo dobra książka, jeśli chodzi o literaturę psychologiczną. Widać, że napisana została przez naukowca obeznanego w temacie, znającego się na rzeczy. Autor kompleksowo ujął techniki wywierania wpływu na ludzi, wytłumaczył jak działają, dlaczego się im poddajemy, a także podał wskazówki jak nie dać się tak łatwo zmanipulować za ich pomocą.
Podawane informacje popierał przeprowadzonymi badaniami oraz licznymi przykładami.

Książka została napisana w przystępnym języku. Podzielona jest na rozdziały(dużą zaletą jest to, że po każdym z nich znajduje się podsumowanie) i podrozdziały. Dobrze się ją czyta. Polecam ją osobom interesującym się tym tematem i psychologią społeczną.

Setna_Małpa | 2018-12-04

Ciekawa książka, dowiadujemy się z niej jak rozmaici sprzedawcy robią nam wodę z mózgu wykorzystując do tego naszą psychikę. Całość napisana jest dość nudnym językiem, niemniej trafiłam na parę interesujących informacji.

Huncwotcool | 2017-04-15
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Przejrzysty układ książki, dobrze dobrane przykłady, jasność wywodu. To sprawia, że ze świecą szukać lepszego opracowania dotyczącego podstaw psychologii manipulacji i marketingu.

Korneliusz | 2016-06-24

Książka godna polecenia dla każdego, kto interesuje się psychologią społeczną. Jako hobbysta-amator pochłaniałem ją z wielką pasją oraz przyjemnością. Klasy dodaje książce przede wszystkim to, iż jest napisana prostym oraz przystępnym językiem, a opisy teoretyczne uzupełniane zostają praktycznymi przykładami z życia wziętymi. Opisane w niej reguły wpływu społecznego lub, jak kto woli, automatyzmy z których często korzystamy (bo tak nam łatwiej i wygodniej), pozwoliły mi spojrzeć na pewne zdarzenia z mojego życia z zupełnie innej perspektywy. Czasami na mojej twarzy pojawiał się lekki uśmiech, iż nawet specjalista i praktyk psycholog im ulega. Polecam.

| 2016-08-25
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Zacznę od końca: tak, warto przeczytać tę książkę. Polecam z czystym sumieniem. Dlaczego?

Książka należy do określanego przeze mnie nurtu "literatury branżowej" - dla osób zawodowo zajmujących się handlem jest czymś w rodzaju uzupełnienia dotychczasowej wiedzy. Jednak nie jest to lektura tak podobna do wielu innych, dostępnych na rynku. To, co wywołało w moim odczuciu pozytywne emocje to fakt, że autor w żaden sposób nie zachęca do stosowania technik manipulacji na co dzień. Techniki zostają wyjaśnione prostymi słowami i co najcenniejsze, zobrazowane dzięki kilku przykładom w każdym rozdziale. Celem autora było rozszyfrowanie pewnych zachowań, ale jasno daje do zrozumienia, że warto mieć je na uwadze wtedy, gdy czujemy, że kogoś intencje wobec nas nie są do końca bezinteresowne.

Na uwagę zasługuje fakt, że autor odnosi się także do siły autorytetu oraz bardzo modnych obecnie obietnic wiecznego szczęścia, sprzedawanych przez licznych coachów czy doradców życiowych,...

Cruorcia | 2016-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2016

O metodach wywierania wpływu uczyłam się na studiach i wiele poruszanych tematów czy przytaczanych historii było mi znane, jednak nie sprawiło to, że książka była dla mnie nudna - wręcz przeciwnie, przypominałam sobie wszystko czego się uczyłam. Dodatkowo wszystko to było okraszone dużą ilością przykładów "z życia", co pozwala lepiej zrozumieć i zapamiętać, to o czym Cialdini pisze. Bardzo przystępna, lekka i zabawna forma.
W niektórych wcześniejszych komentarzach wyczytałam, że książka nie wnosi nic nowego, bo wszystkie metody są oczywiste. Zgodzę się z tym i nie zgodzę. Czemu? Bo psychologia własnie taka jest, często nazywa i definiuje rzeczy oczywiste, ale o których nigdy jakoś i tak nie pomyśleliśmy. Nazwanie mechanizmów, za pomoca których codziennie funkcjonujemy, daje nam możliwość lepszego poznania siebie i w razie czego nauczenia się eliminacji tych, które nie są dla nas dobre (zawsze lub w wybranych sytuacjach).
Gorąco polecam tę pozycję wszystkim!!

Inez | 2018-11-11
Na półkach: Psychologia, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2018

Przeciwnie do tytułu książki, nie jest to instruktaż jak manipulować.
Autor w kilku rozdziałach przekazuje wiedzę o wpływie na ludzi w sposób przystępny i jest on okraszony wieloma przykładami, pozwalającymi zrozumieć poruszaną w każdym z rozdziałów tematykę.
Jak wspomniałam, nie jest to instrukcja pt. "jak manipulować", ale raczej próba uświadomienia mnogości sposobów manipulacji.
Wiele osób chwaliło klarowność układu, jestem tego samego zdania - podrozdziały, każdy rozdział zakończony podsumowaniami.

octus | 2017-11-20
Przeczytana: marzec 2015

Ponieważ mam zawodną pamięć, to nie pamiętam dokładnie całości książki. Utrwaliło mi się jednak kilka ciekawych informacji i to, że to naprawdę solidna książka pod względem merytorycznym jak i wydawniczym.

Adam | 2017-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2017

Autor w tej pozycji przekazał w sposób bardzo rzetelny swoją rozległą wiedzę w zakresie wywierania wpływu i manipulacji. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć swoje reakcje w określonych sytuacjach i nauczyć się jak odnosić w konkretnej sytuacji jak największe korzyści. Obawiam się jednak, że z racji coraz większej powszechności i oczywistości tych zabiegów z czasem zaczną tracić siłę (to już się dzieje), aż w końcu zostaną zastąpione nowymi.