Wyzwanie czytelnicze LC

Sztuka życia według stoików

Seria: Z żukiem
Wydawnictwo: W.A.B.
stoicyzm, praktyka,
literatura faktu
Ag2S

Jak nie zagubić się we współczesnym, chaotycznym i pełnym pokus świecie? Jak w pełni efektywnie wykorzystać swe życie? Jak nie marnować czasu, nie dać się zaskoczyć nieszczęściu czy uniezależnić nasze samopoczucie od tego, na co i tak nie mamy wpływu? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w „Sztuce życia według stoików” Piotra Stankiewicza. Za jej pośrednictwem autor dostarcza...

Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w „Sztuce życia według stoików” Piotra Stankiewicza. Za jej pośrednictwem autor dostarcza czytelnikowi szereg wypracowanych przez Senekę, Epikteta oraz Marka Aureliusza recept, które pomogą nauczyć się „sztuki dobrego życia” i wskażą jak zostać nowoczesnymi stoikami.
Dzięki zestawieniu starożytnych cytatów ze współczesnymi realiami, licznym przykładom wziętym z życia i położeniu nacisku na praktyczny aspekt stoicyzmu, niniejsza książka jest nie tylko ciekawą lekcją dotyczącą tej szkoły filozofii, ale też podręcznikiem konkretnego, realnego sposobu myślenia.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 692

Keep calm and keep calm

W zalewie różnej maści podręczników, które mają nasze życie uczynić idealnym, a ciała wydajnymi maszynami, z których wyeliminowano każdy gram tłuszczu; w powodzi poradników pisanych przez dyletantów, gwiazdy seriali lub aerobiku, które starają się przekonać, że buty odpowiednio dobrane do sukienki lub przyzwoity współczynnik BMI mogą uczynić nas na dłuższy czas szczęśliwymi, książka Piotra Stankiewicza "Sztuka życia według stoików" wygląda jak pewny siebie, spokojny mędrzec w otoczeniu rozwydrzonej hałastry.

Każdy przynajmniej raz w życiu posłużył się związkiem frazeologicznym "stoicki spokój", jednak wątpię, by za tym obiegowym wyrażeniem każdorazowo szła głębsza refleksja na temat tego, czym tak naprawdę stoicyzm jest. Filozofia, która powstała w starożytnej Grecji grubo ponad dwa tysiące lat temu, nie ma niczego wspólnego z czczą żonglerką słowami, definicjami i nazwami, a z tym zwykli zjadacze chleba zazwyczaj kojarzą filozofię.

Stankiewicz przypomina, że umiłowanie mądrości jest przede wszystkim praktyczną sztuką dobrego i szczęśliwego życia, upartym systematycznym ćwiczeniem wszystkiego, co może uczynić naszą egzystencję właśnie taką. Stąd książka staje się skarbnicą porad, sugestii, napomnień, które każdorazowo przypominają, że jesteśmy odpowiedzialni za własne życie i powinniśmy rozporządzać sobą wbrew okolicznościom, które mogłyby zburzyć wewnętrzny spokój i racjonalne myślenie.

Książka Stankiewicza koncentruje się na drodze, którą wytyczyli tacy tytani myśli jak Seneka, Marek Aureliusz czy Epiktet. Posiłkując się wyimkami z ich pism i listów polski autor stworzył rozbudowany, mieniący się przykładami, precyzyjny wywód na temat stoicyzmu. Orzeźwiająco brzmią słowa, które zachęcają odbiorców do naginania opornej woli, do wdrażania się w codzienne obowiązki, nieulegania podszeptom wyobraźni, która roztacza przed nami negatywne wersje przyszłości.

Można mieć tylko jedno zastrzeżenia do "Sztuki życia według stoików." Chciałoby się, że książka ta miała nieco inne gabaryty. By można ją było zawsze mieć przy sobie jak wiernego i solidnego towarzysza, który w zmieniających się okolicznościach życiowych będzie nas uczył spokoju oraz dzielności. Niestety, dziełem mającym około pięciuset stron najwygodniej będzie nam się delektować w wygodnym fotelu…

Tomasz Fijałkowski

joaśka | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Propozycja Piotra Stankiewicza bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle zalewu pseudo - psychologicznych poradników zalegających na księgarskich półkach. Sięgnięcie do myśli Marka Aureliusza czy Seneki upewniło mnie jeszcze bardziej co do mądrości Starożytnych. Można powiedzieć, że autorzy wspomnianych wcześniej poradników popełniają plagiat, gdyż gros z ich odkrywczych sugestii znajdziemy w filozofii stoików. Nie martwić się na zapas ; nie zagłębiać się bezsensownie w minione błędy ; nie przejmować się tym na co nie mamy wpływu itp.: oto filozofia stoicyzmu.
Pomysł na książkę bardzo mi się podoba. Każdy rozdział zaczyna się streszczeniem pt. "w pigułce", potem następuje rozwinięcie w postaci wybranego cytatu z filozofa i komentarze.
Mam dwa zastrzeżenia a w zasadzie jedno zastrzeżenie a drugie to sugestia. Zastrzeżenie: liczne powtórzenia. Sugestia: przydałaby się krótsza wersja książki w postaci wspomnianych "pigułek" wszystkich rozdziałów.
Reasumując: to jedna z tych...

Skakanka | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Dodałam książkę do półki "Przeczytane", choć powinna znaleźć się permanentnie na półce "Teraz czytam". Lektura, która zatrzymuje człowieka na moment, w tym wariackim biegu za... no właśnie, za czym? Uświadomienie sobie, że są rzeczy, na które naprawdę nie mamy wpływu, i w związku z tym nie warto się nimi zajmować, nieco uspakaja. Prosta prawda, że jest tylko "tu i teraz", a przeszłość i przyszłość właściwie już/jeszcze nie istnieją przywraca wszystkiemu właściwe proporcje.

Gregor | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Niezwykle ciekawa książka. Autor zapowiada dalszą przygodę ze stoicyzmem, dlatego można, a nawet należy spodziewać się kolejnej książki poruszającej stoicyzm. Polecam.

Don Corpseone | 2015-07-29

Ta książka to idealne podsumowanie mądrości stoickiej dla czytelnika, który niekoniecznie rujnował swoje oczy na lekturze opasłych dzieł filozoficznych. Stankiewicz wybiera cytaty trzech kanonicznych stoików i w sposób bardzo przystępny omawia je, ubierając przy tym w bardzo czytelne przykłady, dzięki czemu książkę tę bardzo przyjemnie się czyta. Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Piotrem w bibliotece w Będzinie, gdzie okazało się, że jest to przesympatyczny człowiek. Poza "Stoikami" wydał jeszcze tom wierszy.

Barbara | 2016-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Mogłaby być krótsza. Momentami autor się trochę powtarza i wałkuje to samo.

gentleandkind | 2018-11-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 listopada 2018

Jestem chyba niestety jedną z nielicznych osób, której ta pozycja się niestety nie podobała. Czytanie jej zajęło mi kilka miesięcy, gdyż co kilkanaście stron styl autora wzbudzał we mnie postawę niegodną stoików i zmuszał do porzucenia lektury.

Chwilami czułam się jak dziecko w szkole, któremu protekcjonalnie, choć w infantylny sposób, ktoś próbuje objaśniać cytaty z Marka Aureliusza, które nie wymagają objaśnień. Przykład: „Nie myśl o tym, czego nie masz tak, jakbyś to już miał.” (Marek Aureliusz, „Rozmyślania”, VII. 27). Autor widocznie ma niskie mniemanie o inteligencji czytelnika, gdyż pod cytatem przez ponad stronę przy pomocy licznych komunałów objaśnia, co to może znaczyć, podsumowując w ostatnim akapicie zwykłą parafrazą: „Jeśli chcemy być szczęśliwi, nie możemy myśleć o tym, czego nam brak, tak jakby było nasze.” Dziękujemy ci, Kapitanie Oczywisty! „Koń jaki jest, każdy widzi”.

Szkoda, że rynek wydawniczy w Polsce wygląda tak, że wydaje się wypracowania o filozofach...

cslysy | 2016-05-09

Moja ulubiona książka. Definitywnie. Zamierzam czytać po raz trzeci.

polny | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Mimo, że nie potrafię się zgodzić z niektórymi fundamentalnymi założeniami stoików oraz nie wszystkie płynące z nich wnioski przedstawione w książce mnie przekonują, a także konstrukcja książki (w stylu poradnika dla gospodyń domowych - takie miałem odczucie, które mnie troszkę bawiło, lecz trzeba przyznać, że niezwykle czytelne!) to muszę przyznać że to co zaproponował Autor naprawdę do mnie trafiło.

Przed lekturą o stoikach wiedziałem tyle co przeciętny człowiek przygodnie interesujący się historią filozofii, czyli niewiele i głównie z wikipedii. Zawsze jednak zastanawiało mnie w jaki sposób stoicy osiągają przysłowiowy "stoicki spokój" i na czym on polega, bo nie wierzyłem, że przez zwykłe zdystansowanie się i obojętność. Autor swoją interpretacją oraz fragmentami naprawdę solidnie przedstawił na czym polegać może stoicka praktyka oraz rozwiał wiele mitów i niedomówień.

Wrócę jeszcze do budowy książki. Schemat polega na wybraniu konkretnej stoickiej metody myślenia i...

Krzysiek Regliński | 2018-07-01
Przeczytana: czerwiec 2018

Czytanie "Sztuki życia..." to czysta przyjemność. Z jednej strony duża to zasługa stoików, którzy 'rozkminili' odpowiedź na pytanie "Jak żyć?" i ubrali to w celne słowa już dawno temu, z drugiej jest to zasługa Autora, który doskonale te przemyślenia uporządkował, opisał i uwspółcześnił.

Wyjątkowość stoicyzmu polega na tym, że jest to filozofia (w sensie sztuki życia) opierająca się na racjonalizmie. Wszystkie jej założenia wywodzą się z analizy świata i życia takimi jakimi są. Dzięki temu jest uniwersalna, tzn. sprawdzała się w starożytności, sprawdzać może się również współcześnie. Sprawdzała się dla ludzi wierzących (bardziej lub mniej) w greckich i rzymskich bogów, sprawdzać się może dla Chrześcijan, a tym bardziej dla ateistów.

Wyjątkowość tej konkretnej interpretacji stoicyzmu Autora polega na tym, że wyciągnął z pism stoików to co ponadczasowe, wyciągnął esencję. Przemyślenia stoików powstałe na przestrzeni paru wieków pogrupowane są w spójne rozdziały odnoszące się do...

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: sierpień 2015

Świetna, dająca do myślenia, choć nie wiem, czy uda mi się osiągnąć stoickie podejście do życia. Nie do końca ogarniam stwierdzenie, że "żyjemy wyobrażeniami", zaś jednym stwierdzeniem autor mnie nieco zirytował: "...Nie wolno nam tego odkładać, nie wolno nam zaczynać od jutra. Nie wolno nam doczytać tego zdania do końca i powiedzieć sobie: 'Dobrze, w przyszłym tygodniu pomyślę o nowym życiu'. Nie. Musimy o nim pomyśleć t e r a z, a nie wieczorem, jutro lub za rok. To jest jedyna możliwość i to jest Twój - Czytelniku - obowiązek."
Nie najlepiej reaguję na takie twierdzenie, co jest moim obowiązkiem, kojarzy mi się z czymś, co zrobić muszę wbrew sobie i swojej niechęci. Akurat taka forma zachęty źle na mnie działa, ale to odbiór bardzo subiektywny, z pewnością autor nie miał zamiaru niczego czytelnikowi narzucać.