Człowiek w poszukiwaniu sensu

Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Man's search for meaning
Czarna Owca
2011-03-01
2011-03-01
Aleksandra Wolnicka
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie

"Człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmieniać siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne". Książka pierwszy raz została wydana w 1946 roku, zatem niby nic nowego, a jednak porusza i skłania do refleksji. Po 24.02.2022 zadziwiająco aktualna: "Od czasu Auschwitz przekonaliśmy się, do czego zdolny jest człowiek. Od czasu Hiroszimy wiemy, co nam zagraża".

Ciekawe podejście do szczęścia, po lekturze prysznic, umycie zębów czy położenie się spać do własnego łóżka nabiera zupełnie innego wymiaru.

Książka nie kończy się wraz z ostatnią stroną. Tam się dopiero zaczyna. Polecam dla poszukiwaczy siebie :)

Warta przeczytania książka o egzystencjalizmie i celu życia, ale nie nazwałbym jej bardzo dobrą czy wybitną.

Piękna książka. Trochę filozoficzna, a trochę psychologiczna. Bardzo potrzebna w naszych czasach, gdzie mamy coraz więcej, a jesteśmy coraz mniej szczęśliwi.

Czy trudna? Ciężko mi powiedzieć, język nie był dla mnie trudny, ale miałam wcześniej do czynienia z tekstami filozoficznymi. Na pewno warto czytać ją powoli, a nie na akord.

Książka dr. Frankla niesie w swojej treści wartościowe przesłanie. Przez pryzmat obozowych przeżyć, autor rzuca ciekawe spojrzenie na godność człowieka, jego hart ducha i zdolność do podejmowania "właściwych" decyzji pomimo ograniczających uwarunkowań ze świata zewnętrznego. Sama koncepcja logoterapii wraz ze swoimi założeniami jest drogowskazem prowadzącym do odpowiedzi dla szukających sensu swej egzystencji.
Miłej lektury.

Kiedy sięgałem po ten tytuł wydawało mi się, że będzie to ciężka lektura, myliłem się. Książka jest napisana w miarę lekkim językiem, czyta się z przyjemnością, chociaż historie w niej przedstawione wcale do takich nie należą. Konkluzją po jej przeczytaniu jest to, że często nie doceniamy wszelkich swobód i udogodnień jakie wokół siebie mamy. Z pewnością każdy po przeczytaniu tej książki będzie mógł wysunąć własne, indywidualne wnioski.

Frankl był wyjątkowy. Po przeczytaniu książki o Holokauście czuję się podniesiony na duchu.

Książke czytałam po raz pierwszy kilka lat temu, gdy moja mama zachorowała na białaczkę. Dała mi mnóstwo siły w tamtym czasie, pomogła również mamie przejść łatwiej psychicznie cały proces leczenia, który zakończył się sukcesem. Wróciłam do książki teraz, gdy nie dzieje się w moim życiu nic trudnego, żeby skonfrontować swoje wrażenia z lektury z tymi, które miałam wtedy i moja ocena się nie zmieniła. Jest to niesamowicie wartościowa książka, która powoduje wiele refleksji na temat swojego podejścia do życia, tego co nas spotyka. Ze swojego doświadczenia wiem, że z każdej sytuacji, nawet tej bardzo trudnej można wynieść coś dobrego, chociaż w danej chwili może się to wydawać nierealne. To dobre przychodzi czasami później, wraz z refleksją. Daje to ogromne poczucie wolności: jeśli nie mam wpływu na to co mnie spotyka, finalnie zawsze mam wpływ na moją ocenę tego doświadczenia, nadanie mu sensu. Z taką myślą żyje się łatwiej.

Trudna, psychologiczno-filozoficzna książka, którą z całą pewnością warto przeczytać.
Zarówno pierwsza część, która przedstawia wspomnienia z pobytu w obozie Auschwitz, jak i druga - rozważania psychologiczne - dają do myślenia i skłaniają człowieka do wdzięczności za życie, jego jakość i wszystkie wygody. Ale, z drugiej strony, ta krótka książeczka pokazuje, że do każdej sytuacji można podejść w pozytywny sposób i wyciągnąć z niej coś dobrego, coś co ma głębszy sens.
Niesamowite, jak po lekturze tej książki zmienia się sposób patrzenia na świat i postrzegania wielu rzeczy.
Bardzo polecam!