Człowiek w poszukiwaniu sensu

Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktor E. Frankl
Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Man's search for meaning
Czarna Owca
2011-03-01
2011-03-01
Aleksandra Wolnicka
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ta książka to artykuł pierwszej potrzeby współczesnego człowieka.
Trafiła na Złotą Listę fundacji ABCXXI dla czytelników od 14 lat. Od 14 lat w górę! Czyli dla każdego. Odnajdą się w niej zarówno nastolatkowie w kryzysie dojrzewania, jak i ludzie dorośli - rodzice nastolatków, seniorzy lub też dzieci seniorów, patrzący na swych starzejących się lub chorych rodziców i zadający sobie pytanie: ,,Gdzie sens?”🤎🖤🤍🩶
Przy obecnym zalewie nie najlepszego gatunku książek o tematyce obozowej
( ,,…z Auschwitz” - w miejsce kropek wstaw dowolny zawód🙃) ta zdecydowanie wykracza poza prozę wspomnieniową.Victor Frankl łączy przeszłość z przyszłością, formułuje w ten sposób przemyślenia, będące podstawą systemu jego terapii przydatnej dla każdej właściwie osoby znajdującej się w kryzysie.
Cała filozofia autora przekazana jest w zdumiewająco prosty, ale zarazem niezwykle głęboki sposób. Tej książki nie sposób przeczytać raz, mój egzemplarz pełen jest zakładek, bo wiem, że do wielu fragmentów dzieła Frankla na pewno wrócę, wiele słów muszę jeszcze przemyśleć, mnóstwo zapamiętać i przede wszystkim wdrożyć w życie, zwłaszcza w momentach, kiedy - no właśnie - pytam : ,,Gdzie sens?”
Tę książkę trzeba przeżyć i przeżywać❤️

Ta książka to artykuł pierwszej potrzeby współczesnego człowieka.

Po lektury związane z Holokaustem i judaizmem sięgam czesto. Tym razem w moje ręce wpadła książka, która łączy w sobie historię Shoah oraz psychologię, a dokładnie logoterapię.

Ta znana i uznana w świecie pozycja dzieli się na dwie części, które ściśle są ze sobą połączone. Sam autor w przedmowie tłumaczy idee książki. Viktor Frankl przeżył piekło nazistowskich obozów i to doświadczenie pozwoliło mu, jako psychologowi, zbudować teorię logoterapii. W jej centrum znajduje się odkrywanie sensu życia, poszukiwanie sedna człowieczeństwa i celu życiowego. W autobiograficzny sposób autor przedstawia w trzech fazach przeżycia więźnia trafiającego do obozu. Ukazuje, że można zachować swoją godność i człowieczeństwo pomimo tak trudnych warunków lub stać się zwierzęciem, odczłowieczyć się. Tylko nadanie swojemu życiu sensu mogło uchronić przed zagładą, przed zostaniem muzułmanem (w żargonie obozowym nazywani byli tak ludzie skrajnie wycieńczeni z głodu oraz całkowicie obojętni na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj w czasie selekcji trafiali do komór gazowych).

Książka ta jest nie tylko zapiskiem kolejnej obozowej historii. To przykład psychologicznych rozterek w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, jakie mogły spotkać ludzi - nieustanny głód, zmęczenie, zagrożenie życia i widok śmierci każdego dnia. Spisana w drugiej części synteza logoterapii może stać się pomocna nie tylko w ekstremalnych sytuacjach naszego życia, ale pozwala na jego poukładanie, zwrócenie uwagi na rzeczy, które do tej pory wydawały się błahe. Rzetelne przeanalizowanie życia w kontekście teorii logoterapii może pomóc każdemu z nas odnaleźć sens i cel życia.

Dobra ,poruszająca książka . Osobiście dała mi wiele przemyśleń .Czytana z pełnym zaciekawieniem .

No fajne takie se przeczytac morzna co tam mysleli w obozie i to jeszcze napisane przez kogos kto nie tylko tam byl ale tez sie na tym zna to juz wogule fajne
Bylo trohe obozowej klasyki byly zaskoczki jak wywolywanie duhow ale niestety ksiazka jakby napisana przez koucza
Warto tez wspomniec ze z tego co wyczytalem na wikipedi to pan frankl to chiba taki troche klamczuszek maly nie ladnie
Mozna se przeczytac siengnonc po niom ale nie wiem czy warto konczyc ot tak zeby sprawdzic tylko polecam fajne

VIKTOR E. FRANKL „CZŁOWIEK W POSZUKIWANIU SENSU. WERSJA DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW” *****
Tłum. Aleksandra Wolnicka
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNA OWCA

Klasyczne dzieło literatury obozowej tym razem w wersji dla młodszego czytelnika. Zawiera całość wspomnień autora oraz skróconą wersję jego pism z zakresu psychologii. To opis pięcioletniego pobytu Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych oraz wysiłków jakie podejmował w tak odczłowieczających miejscach, by znaleźć powody do życia. Frankl wierzył, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu.

CD opinii

Tłum. Aleksandra Wolnicka
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNA OWCA

Świetna książka, zdecydowanie must read dla każdego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach zagubienia i niepewności co do tego, po co właściwie żyjemy. Wbrew pozorom obecny świat bardzo rzadko zadaje sobie takie pytania jak "po co?" i "dlaczego?", nie analizujemy swojego życia, nie szukamy w nim głębi. Ta książka jest bardzo potrzebna, a traumatyczne przeżycia autora sprawiają, że jest tylko bardziej wiarygodna. Autor nie daje oczywiście odpowiedzi na pytanie, jaki jest sens życia człowieka, gdyż dla każdego będzie on inny, ale zachęca do zatrzymania się na chwilę, zajrzenia w głąb siebie, krytycznego spojrzenia na swoje życie. Wskazuje na wartości transcendentalne, duchowe, niematerialne, tak rzadko dzisiaj doceniane.

Każdy powinien przeczytać. Świetna.

Moja pierwsza przeczytana książka z własnej nieprzymusowej woli. Pierwsza część książki bardzo poruszająca, pokazująca realia panujące w obozach koncentracyjnych. Ciężka literatura tym bardziej jeśli chodzi o wstawki psychoanalityczne, dla takiego laika jak ja czasem wręcz trudne do zrozumienia i ogarnięcia.

Świetna książka. Polecam

Świetna książka. Polecam

W dzisiejszym świecie, który oferuje duże ilości szybko dostępnych rozrywek, poszukiwanie sensu nie jest czymś, czym zaprząta sobie głowę wiele osób. Książka pokazuje, że nie tyle, co mimo wszystko warto, ale wręcz trzeba!

Bardzo głęboka książka, autor w sposób poruszający opisuje swoje życie w obozie koncentacyjnym- Aushiwitz. Przedstawiając tym samym sposób leczenia (terapii),jaką udało mu się stworzyć właśnie dzięki swoim traumatycznym przeżyciom. Jest to książka dla miłościków literatury obowej, ale także dla fanów psychologii. Bardzo polecam.

11 015
    10 391