Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor E. Frankl biografia, autobiografia, pamiętnik 224 str.
Man's search for meaning
Data 1. wydania:
2006-01-01
Aleksandra Wolnicka
Czarna Owca
biografia, autobiografia, pamiętnik
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie

Man's search for meaning
Aleksandra Wolnicka
Czarna Owca
biografia, autobiografia, pamiętnik

Porównaj ceny i

"współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć - ma środki ale nie ma sensu"
Skoro byli ludzie, którzy przetrwali tragedię wojny i holokaustu a mimo to potrafili żyć pełnią życia; to co dzieje się z nami - współczesnymi, że tak trudno odnaleźć nam sens istnienia.

Człowiek w poszukiwaniu sensu. Myślę, że tytuł trafnie opisuje treść książki, bo uwaga kierowana jest własnie na sens życia oraz psychikę człowieka, a nie koniecznie na samo życie obozowe. Jednak myślę, że było to celowe dzałaniem ze strony autora.
W skrócie sensu życia dzięki tej książce nie znalazłem, co nie zmienia faktu, że dobrze bawiłem się podczas czytania....

Warta przeczytania w każdym momencie życia pozycja. Zaskakuje prostotą, skłania ku refleksji.

2024

Bardzo mądra i niezwykle ciekawa książka. Autor ukazuje na przykładzie własnego pobytu w obozach koncentracyjnych jak kształtują się różne postawy ludzi zmuszonych do bytowania w ekstremalnych warunkach. Okazuje się, że nawet w tak nieludzkich warunkach można odnaleźć sens i starać się być człowiekiem przyzwoitym. To tylko zależy od nas samych, jacy będziemy.
W drugiej...

Pytanie wielokrotnie pojawiające się w ciągu dnia: PO CO ŻYJĘ? JAKI TEGO ŻYCIA JEST SENS, GDZIE JEST UKRYTY, JAK I GDZIE GO ZNALEŹĆ, W CZYM SIĘ OBJAWIA. Tracimy sporo czasu na poszukiwaniu siebie, pytamy o sens, nie dostrzegając końca przelotnego momentu jakim jest nasza tymczasowa egzystencja na tym świecie. Tracimy czas na wieczne zastanawianie się, niepodejmowanie...

Wiele dobrego ta książka mnie nauczyła. Jeśli już mówimy o poszukiwaniu sensu, właśnie taki sens widzę w czytaniu lektur - żeby coś dobrego po sobie pozostawiły. Polecam każdemu, bez względu na etap i ścieżkę życia, na jakiej się znajduje.

Obydwie części książki - ta poświęcona doświadczeniom obozowym Autora oraz ta przedstawiająca podstawy logoterapii, są bardzo ogólne.

Pierwsza jest Świadectwem.

Druga jest zarysem logoterapii, zwanej trzecim wiedeńskim kierunkiem w psychoterapii, ledwie szkicem, punktującym podstawowe założenia nauki.

Znalazłam tu pewne treści, które mnie zainteresowały i spróbuję je...

Mądra i ucząca książka, napisana przez doświadczonego i bardzo mądrego, wykształconego człowieka. Autor w pełni bierze odpowiedzialność za każde słowo poparte wiedzą, doświadczeniem i wielką życzliwością. Należy czytać ze zrozumieniem i szacunkiem do piszącego.

Poruszająca. Osobista. Pełna nadziei. Refleksja nad człowieczeństwem w najgorszym z możliwych czasie i miejscu - w Auschwitz-Birkenau.

Po skończeniu książki uświadomiłam sobie, że jestem przykładem logoterapii, którą przeprowadziłam, w jakimś stopniu, na sobie samej, bez wiedzy o tym, że ma to jakąś nazwę i poparcie w nauce.
Faktem jest, że każde ludzkie życie ma sens, tylko bywa często tak, że albo go nie widzimy, choć nieraz stoi on przed naszymi oczami, albo jeszcze go nie znaleźliśmy, a ponieważ jako...

Dyskusje

4 695