Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
Man's search for meaning
Aleksandra Wolnicka
Czarna Owca
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie
Man's search for meaning
biografia, autobiografia, pamiętnik
Aleksandra Wolnicka

Książka, którą warto przeczytać. Odpowiada na pytania, których czasami nie uświadamiamy sobie zadać. Przypomina na jak niewiele tak naprawdę zasługujemy w stosunku do tego co sami dajemy. Uświadamia prostą prawdę, której szukamy czasem bezskutecznie całe życie.

To jedna z najlepszych książek, jakie w życiu czytałam. Mądra, wzruszająca, ponadczasowa. Wspaniałe połączenie doświadczeń autora i naukowej refleksji nad funkcjonowaniem człowieka, wolnością ludzkich wyborów, istotą człowieczeństwa, nieprzewidywalnością życia, potęgą miłości. Książka odpowiada na wiele pytań terapeutycznych i duchowych. Wychodząc od doświadczeń obozowych,...

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora Frankla to książka niezwykła, poruszająca, zmuszająca do myślenia.
Jej autor, austriacki psychiatra i neurolog, a przy tym i filozof, jest twórcą tzw. trzeciej szkoły austriackiej (po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera). Terapię, którą stworzył nazwał logoterapią, od logos-sens. Terapia ta, w dużym uproszczeniu,...

Jedna z najważniejszych książek mojego życia.

Mimo trudnego tematu, dość lekko się czyta. To takie studium psychologiczne człowieka w różnych fazach życia, na przykładach więźniów z obozów. Pełna nadziei i zdecydowanie dająca do myślenia.

Człowiek może odnaleźć sens w trzech kategoriach:
1) w doświadczeniu (np. miłości, przyrody, piękna),
2) w twórczości (byciu dobry przedsiębiorcą, artystą, przyczyniając się do wartości dodanej do świata),
3) odnajdując sens w cierpieniu.
Warto zauważyć, że sens jest indywidualny. To co ciebie napędza do życia, nie musi wcale pomóc mi. Z tego tytułu książka uczy trochę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wolność i sens życia są największymi wartościami, po przeczytaniu tej książki jeszcze bardziej to rozumiem. Autor jako wybitny autorytet moralny skłania do refleksji i przewartościowania swoich priorytetów.

Otwierająca oczy na istotne aspekty w życiu książka oparta o najtrudniejsze doświadczenia w historii ludzkości

Książka ważna i niezwykle mądra, ale zdziwią się ci, którzy przeczytali tomy literatury poświęconej obozom koncentracyjnym. U Frankla człowiek przezwycięża warunki bytowe. Dla mnie to był dysonans w stosunku do Borowskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Różewicza. Kilka myśli koniecznie trzeba zapamiętać: sens życia zmienia się nawet codziennie i z tych poszczególnych nici tworzy...

„Od czasu Auschwitz przekonaliśmy się, do czego zdolny jest człowiek. Od czasu Hiroszimy wiemy, co nam zagraża.”

Bardzo celne podsumowanie w książce. Pierwszy raz spotkałam się z przedstawieniem obozów koncentracyjnych w taki sposób. Książka jest niesamowita.

Dyskusje

7 217