Diabelskie drzewo

Tłumaczenie: Ewa Kulik-Bielińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Da Capo
The Devil Tree
diabeł, drzewo

Jonathan Whalen, syn amerykańskiego króla stali i dziedzic bajecznej fortuny, traktuje swoje życie jako jeden wielki eksperyment. Egzotyczne podróże, narkotyki i seks, najrozmaitszego typu prowokacje i manipulowanie ludźmi służą mu do zakreślenia granic własnej wolności. Choć trudno o większy kontrast losów i środowisk, bohater "Diabelskiego drzewa" jest nie mniej od chłopca z "Malowanego...

Choć trudno o większy kontrast losów i środowisk, bohater "Diabelskiego drzewa" jest nie mniej od chłopca z "Malowanego ptaka" wyobcowany ze społeczności, w której przyszło mu żyć, i równie jak tamten samotny.

Meszuge | 2014-01-06
Przeczytana: 08 czerwca 2009

Diabelskie drzewo, to baobab. Ponoć kiedyś zaplątał się w nie diabeł i z zemsty odwrócił korzeniami do góry. Zniszczył też wszystkie nowe baobaby, więc te które zostały są wiekowe… i skazane na samotność i wymarcie.

Ale po kolei. Na początek trzy cytaty.

„OD AUTORA
Początkowo, kiedy pisałem tę powieść, czułem się skrępowany, że jej fabuła tak bliska była realiom i zdarzeniom z ostatnich dziesięciu lat mojego życia. Stąd pewne niedomówienia w pierwszej wersji powieści.
Teraz, po latach, w tym uzupełnionym i rozszerzonym wydaniu, pozwoliłem sobie przywrócić wszystkie dodatkowe elementy wiążące Jonathana Jamesa Whalena z tymi, których kochał.
Jerzy Kosiński”*.

„- Dla większości z nas bycie wolnym oznacza jedynie zrzucenie z siebie odpowiedzialności, ale ty, Jonathanie, ty nie jesteś odpowiedzialny wobec nikogo. Za samo kieszonkowe możesz wykupić całą scenę, wokół której obraca się moje życie: agencję modelek, studia fotograficzne, żurnale mody, firmy kosmetyczne. Możesz być...

Fox Mulder | 2012-10-17
Przeczytana: 16 października 2012

Nie mam najmniejszego pojęcia o czym ta książka była, ale była fascynująca. Przede wszystkim ze względu na zatomizowane historie pojawiających się postaci i krytykę antyspołecznego charakteru liberalnej gospodarczo Ameryki. Zero agitacji, czysta proza powieściowa, a jednak celniejsza niż niejeden esej polityczny ukazujący się na łamach gazet i czasopism.

nellanna | 2011-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Fascynująca! Głównie poprzez swą aktualność i liczne odniesienia socjologiczno- krytyczne do Ameryki. Nie wiem skąd autor czerpał swoją wiedzę, ale pewne zamieszczone przez niego dane robią duże wrażenie.Oto potężny kraj widziany i oceniany oczami dziedzica ogromnej fortuny, człowieka, który dotąd tylko korzystał ze swego ogromnego majątku, podróżował, eksperymentował z opium i innymi narkotykami, popadał w liczne i krótkotrwałe przygody erotyczne, podczas których sprawdzał jak daleko może się posunąć w perwersji i zniewoleniu. Nic nie stanowiło tabu, nawet łamanie przepisów drogowych było testem na możliwość ucieczki od wszelkiego skrępowania.Po okresie beztroskiego "używania" staje się jedynym sukcesorem gigantycznego majątku po swoich zmarłych rodzicach i okazuje się, że taka fortuna zobowiązuje!Poznaje system i działanie poszczególnych podzespołów w olbrzymiej, scalonej ze sobą "fabryce" pieniędzy.W owym perpetuum mobile, które nie zatrzymuje nigdy poszczególnych trybów.A także...

PannaAnna | 2012-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Czyta się jak erotyk, niemniej jest to ksiàżka o wielu warstwach. Psychoanaliza Whalena, bohatera ksiażki to opowieść o poszukiwaniu bliskości i "prawdziwości" w świecie komercji i fałszywago blichtru, lekko i z dystansem, co jednak nie splyca tematu. Z kolei opis owego świata blichtru i sławy ...moze dziś już tak nie szokuje., a seksualność kobiet nie oburza...to opis perwersji i zepsucia w świecie gdzie wszystko jest na sprzedaż
Mocne.

Marcelline | 2013-04-15

Pełna chaosu jak większość dzieł Kosińskiego, porywająca, momentami po prostu smutna. Ale na pewno warta przeczytania.

mandarynka | 2014-11-16

Jak zauważyli moi przedmówcy, to jedna z najbardziej chaotycznych książek Kosińskiego, ale na pewno warta przeczytania. Przede wszystkim świetnie zarysowane nastroje, emocje, przeżycia bohatera wciągają, nie pozwalają się oderwać od lektury. Ale z tym autorem tak już jest - raz zaczęte, jego powieści ciężko mi było odłożyć na bok. Polecam.

AmatorkaCooltury | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Mało która książka potrafiła wywołać we mnie tak wiele sprzecznych uczuć, jak "Diabelskie drzewo" Kosińskiego. Temat pozornie prosty: życie niewyobrażalnie bogatego dziedzica fortuny, którego stać na wszystko- nawet na ludzi. Byłam pewna, że przewidziałam tę problematykę dogłębnie jeszcze przed jej przeczytaniem, ale, o dziwo i szczęśliwie, się pomyliłam.
Jonathan, syn amerykańskiego króla stali, powraca po wieloletniej tułaczce po świecie do kraju, i , wbrew popularnym schematom, ani trochę nie próbuje się w nim odnaleźć. Wydaje pieniądze na kochanki, podróże i wszystkie bieżące zachcianki. Celowo nie użyłam słowa "trwoni", bo przy tak ogromnej fortunie wszystkie te wydatki są co najwyżej szczeniackim kieszonkowym. Wielu by powiedziało: to w takim razie jest szczęśliwy. Ale wielu, podobnie jak ja by przewidziało, że najpewniej nie. Życie Jonathana było i jest bezcelowe. Nigdy nie musiał o nic prosić, walczyć, zabiegać, ale też nie miał tego co najważniejsze- miłości. Ojciec...

son_of_a_gun | 2015-03-08
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Jeśli szukacie książek o życiu Kosińskiego - sięgnijcie po tę pozycję. Jest to bodaj jego najbardziej autobiograficzne dzieło, zarazem tchnące ogromnym przygnębieniem i zagubieniem autora. Jonathan Whalen to tylko nieco zmodyfikowany Kosiński, różniący się głównie zamożnością. Dzięki przemyśleniom protagonisty możemy poznać przyczyny zmian w zachowaniu i poglądach, które zaszły wkrótce u pisarza. Dlaczego w swoich książkach szokował? Za kogo się uważał? Co sądził o Ameryce? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdziecie w "Diabelskim drzewie".

Ananke | 2012-01-08

Cytaty:
1. "Seks ze mną jest prawdopodobnie ostatnią dziedziną, w której jeszcze nie rządzą schematy. Po tych wszystkich dniach i nocach, które spędziliśmy razem rozmawiając, kochając się, patrząc na siebie i zasypiając w swoich ramionach, ciągle nie wiem, dlaczego mnie potrzebujesz".

Marta | 2014-07-06

Kosinskiego pokochalam w wieku nastoletnim. To autor pelen buntu i ekstrawagancji. Robi wrazenie i jego tworczosc i tragiczne zycie. Diabelskie drzewo jest jedna z jego powiesci, ktore wciagnely mnie bez reszty. Polecam!