Gra

Tłumaczenie: Ewa Kulik-Bielińska
Wydawnictwo: Albatros
PINBALL
Danway

Goddard jest gwiazdą rocka u szczytu popularności, kulminacją wszystkich swoich poprzedników: Presleya, Lennona, Dylana, Eltona Johna i Bruce'a Springsteena. Jego twórczość łączy to co najlepsze w funk rocku, soulu i reggae. Przez sześć lat sprzedał więcej płyt, niż jakakolwiek inna gwiazda popu. Choć utwory Goddarda zajmują pierwsze miejsca na listach płytowych hitów, nikt nie wie, kim jest i jak wygląda. Nawet najbliżsi. Muzyk obsesyjnie strzeże
swojej prywatności uważając, że prawdziwa sztuka rodzi się wyłącznie w izolacji. Pewna dziewczyna imieniem Andrea, fanka opętana pragnieniem rozszyfrowania jego tajemnicy, wynajmuje Patricka Domostroya, kompozytora o przebrzmiałej sławie. W zamian za usługi seksualne Patrick pomoże jej w poszukiwaniach. Tak zaczyna się pełne napięcia polowanie o zaskakującym finale.

Rozgrywająca się w Nowym Jorku i Kalifornii powieść, w świecie doskonale znanym Kosińskiemu, pokazuje od wewnątrz nie tylko studia nagrań i wytwórnie płytowe, ale obnaża przed czytelnikiem świat podrzędnych lokali, w których zżerani ambicją, przerażeni twórczą niemocą młodzi ludzie szukają odskoczni od bólu współczesnego świata.

źródło opisu: wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2012-11-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 listopada 2012

Książka dość kontrowersyjna. Z jednej strony pełna zimnego seksu, z drugiej nastawiona na uczucia, zawiera ponadto elementy sensacji. Sama historia przedstawiona jest z perspektywy dwóch narratorów, z których każdy przedstawia inne pokolenie i inne cele, jednocześnie całość związana jest z muzyką- jej różnymi odcieniami.
Ogólnie więc świetna lektura dla tych, którzy lubią sensację, ale też niezłe pole do popisu dla studiujących charaktery ludzkie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Kosiński znów upchnął sceny seksu wszędzie, gdzie tylko się dało. Od strony muzycznej książka nawet niezła. Sporo prawdy w opisywanych postaciach.

Ariadna | 2013-10-19

Szybko się czyta, fajny pomysł na opowieść, tajemnica. Książka, z gatunku tych, które zapomina się po przeczytaniu. Ale jednak w trakcie czytania jest fajnie. Polecam jako urozmaicenie np. długiej podróży.

Dominika Pawelec | 2012-04-20
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Właśnie zakończyłam swoje pierwsze spotkanie z pisarzem, który z pewnością jest ważną postacią w historii literatury. Jerzy Kosiński przyciągnął moją uwagę m.in tym, że dwie kadencje był prezesem amerykańskiego PEN Clubu, co jest znaczącym osiągnięciem.

"Gra" opowiada zawiłą historię relacji międzyludzkich, umieszczoną w realiach branży muzycznej. Goddard to przydomek gwiazdy rocka, muzyka sprzedającego niewiarygodne ilości płyt, który maskuje swoją prawdziwą tożsamość. Choć nikt nie wie, kim jest, każdy chciałby go poznać.
Jest pewna tajemnicza dziewczyna, która ma tak wielkie chęci poznania artysty, że postanawia wejść w układ z zapominanym, choć kiedyś sławnym kompozytorem, Patrickiem Domostroyem.
Celem jest, oczywiście, ustalenie tego, kto kryje się za rockową twórczością ukrytą pod pseudonimem. W miarę rozwijania się fabuły poznajemy tajemnice naszych bohaterów oraz ich przygody i preferencje seksualne. Tak dziwaczne jak ciekawe historie, jakie padają z ust bohaterów są nie...

lobo_tommy | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, EBook, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Dostałem "Grę" przypadkiem i muszę przyznać, że dobrze się ją czytało. Trochę pornograficzna (autor jednak musiał mieć obsesję na punkcie seksu) i w tej mierze nieco odrealniona (ach te stuprocentowe kobiece orgazmy), trochę awanturniczna i trochę o muzyce. Muszę przyznać, że ta część muzyczna najbardziej mnie zainteresowała, no bo rzadko się słyszy historie o podupadłym kompozytorze muzyki klasycznej, grającego do kotleta w jakimś barze (popularna muzyka też tam jest, więc nie tylko to "nudziarstwo"). Całkiem oryginalny pomysł! Intryga jest zawiązana ciekawie, ale jej rozwiązanie jest dość banalne w mojej skromnej opinii (nie wiem czy to już spoiler). Tak czy inaczej powieść jest mocno filmowa, możnaby wyklepać z niej całkiem przyzwoity scenariusz, który w Stanach wypromowałby pewnie kilka młodych aktoreczek, a przy okazji możnaby spopularyzować trochę klasycznej muzyki. Przede wszystkim jednak, jako jakiś lejtmotyw gdzieś tam w tle, poza tym całym wyuzdaniem, zimnym niekiedy...

Oczytana | 2017-04-21

Jedna z moich ulubionych książek. Autor jak zwykle rozbudził moją ciekawość do granic możliwości, wspaniale rozwiniętą intrygą.

wbrewpozorom | 2015-01-31

Pierwsza myśl była znużeniem - książka typu "50 twarzy Greya". Druga myśl zaciekawieniem zakręciła głową, podczas poszukiwania tajemniczego muzyka. Trzecia odbiła się od ściany zbyt szybkim, jak dla mnie, odkryciem prawdy przed czytelnikiem. Całość - do przeczytania na raz, ot tak, gdy nie ma się nic innego pod ręką. Męczące sceny cielesnych uniesień - odnieść można wrażenie, że tylko odbiegające od "normy" seksualne fantazje i wprowadzanie tych fantazji w życie, są czymś wartym uwagi. Jakby większość czytelników marzyła, by o tym czytać. Momentami odrzucający, zbyt wulgarny język. Rozumiem - wyrażanie emocji. Przesyt sprawia jednak wrażenie sztucznego i wymuszonego - nie wiem, jak wyrazić myśli inaczej, więc rzucę garścią mięsa. Najprościej. Zbyt wnikliwie opisane fragmenty związane z muzyką, dla laików mogą być barierą nie do przejścia - niezrozumiale męczące.
Pomimo kiepskiej oceny, może jeszcze kiedyś skuszę się na romans z autorem i jego inną powieścią - czasem...

Elka | 2016-03-04
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Cytat z książki: "Polityka i władza same w sobie nigdy go nie pociągały, pierwsza była jak sztuka dmuchania szkła,druga jak akt rozbijania go."

MajaHassan | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Pewnie byłaby ciekawsza dla osoby, która bardziej interesuje się muzyką. Sporo można się dowiedzieć o samym przemyśle muzycznym. Ciekawa, ale nie oszałamiająca. Czasami odnosiłam wrażenie, że była pisana na siłę. "Ociekająca seksem i dowcipem", jak głosi okładka - też nie do końca.

PolaTola | 2015-05-21

Uwodzicielska, napisana naprawdę w świetnym stylu. Pokazująca świat amerykańskich elit artystycznych. Główny bohater obsesyjnie strzeże swojej prywatności, tożsamości gwiazdy rocka nie jest znana nawet najbliższym. Ciekawa, intrygująca, momentami z serii dla dorosłych, prawdziwa.