Kroki

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Albatros
Steps

Inne wydania

"Kroki" to zbiór obrazków, wspomnień, reminiscencji. Obrazków, bo nie każdy z epizodów ma fabułę. Czasem jest to właśnie wspomnienie, czasem fantazja. Często szkice zebrane w tym tomiku szokują swobodą czy nawet drastycznością obyczajową, osobistym, psychologicznym podejściem do tematu.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,993,1499,kroki.html

gwiazdka | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 września 2016

„Kroki” Kosińskiego na pewno nie są powieścią, składają się z króciutkich epizodów połączonych jedynie osobą narratora. Nie umiem też powiedzieć, po co powstała ta książka, chyba żeby szokować i przedstawić brud i zło tego świata. Niestety, ani jedno, ani drugie nie zostało zrównoważone przez jaśniejszą stronę życia i dlatego ten utwór ma taką czarną aurę i pesymistyczna wymowę. Nie jest to coś, co koniecznie muszę komukolwiek polecać, utworek nie jest obszerny więc i szybko się go czyta, i chyba służy temu, żeby stłumić zbyt dobry nastrój, gdyby komuś było za wesoło. Poza tym mogę tylko współczuć autorowi, jeśli w taki sposób odbiera świat.

certaindeath | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Zbiór krótkich, mało znaczących opowiadań, które mają na celu zaszokowanie czytelnika brutalnością, tudzież erotyką. A niejednokrotnie i tym, i tym. Książka sprawia wrażenie pisanej "na siłę". Może czytałabym ją z wypiekami na twarzy, gdybym miała naście lat, ale teraz niestety już nie szokuje. Pozostawia tylko niesmak. Nie warto.

martin | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Książka mnie wciągnęła, ale nie wiem, czy to sprawa języka, pełnego prostoty w obrazowaniu , stylowi narracji, czy różnorodności fabuły, która jako taka nie istnieje, lecz przewija się w postaci powtarzanych wątków.

Skrzętnie skonstruowane dialogi i opisy tworzą mozaikę skomplikowanych scen, obrazów wcale nie pocieszających czytelnika. Niektóre wydają się znikać równie zaskakująco, jak się pojawiły. Mignąć dialogiem i szybkim opisem pozostawić zaledwie posmak czegoś większego. Wizja świata Kosińskiego nie tworzy sensu, życie nie układa się w nic logicznego. Pejzaż dramatu, którego nie ma, bo nie ma świata poza ciałem i materią. To wszystko każe zadawać pytania. Przyciąga magnetyzmem tajemnicy, jaką wokół siebie roztacza zło.

Życie nie ma sensu. To jest straszne. Jawi się jako kompletnie tymczasowy konstrukt, pozbawiony głębszych wartości. Relacje międzyludzkie wydają się być zaledwie igraszką, pustą grą o względy, namiętność lub interes. To nie ma sensu – co robić, nawet...

Roksanna | 2014-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2014

,,Kroki'' czytałam na raty przez ponad miesiąc. Ta pozycja jest nie do przyjęcia w większych dawkach, jednocześnie niełatwo ją porzucić. Jest też nierówna - niektóre epizody są po prostu genialne, inne obliczone tylko na wzbudzenie mdłości, a jeszcze inne powodują grymas obrzydzenia, ale połączony z myślą ,,to chore, odpychające, ale czyż tacy nie bywamy?''.
Plus za styl. Zdania są nagie i telegraficzne, narracja przypomina sprawozdania, co idealnie podkreśla klimat opowieści.

nellanna | 2015-04-02

Momentami drastyczna, trudna w odbiorze , chaotyczna i obsceniczna.Oczyszczająca jak kąpiel w...przeręblu.

Edka | 2013-10-31
Przeczytana: październik 2013

Na wielki plus prosty styl i szczerość, czasem wręcz brutalność przekazu. Nie mam też nic przeciwko epizodycznemu charakterowi książki, ani temu że te krótkie opowieści nie są ze sobą powiązane. Najwyraźniej taka była fantazja autora. Jest jednak coś nieokreślonego, co nie pozwoliło mi zapałać sympatią do tego utworu, mimo tego, że generalnie lubię taką literaturę. Zgadzam się z tym, co ktoś już przede mną zauważył, a mianowicie że opowiadania te bardzo szybko umykają z pamięci, nie zostawiają praktycznie żadnego śladu. O zgrozo, czasem tylko jeden epizod dalej już nie pamiętałam o czym był ten poprzedni! Najwyraźniej brakowało mi jakiejś myśli, która skłoniłaby mnie do refleksji, analizy. Zabrakło tego czegoś.. Z drugiej strony sam autor mnie zainspirował, z ciekawości os razu zajrzałam więc do jego innego utworu..

dunia | 2014-01-26
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Ksiazka zostala uznana w 1969 - jako Kisazka Roku w USA, co zaswiadcza wystarczajaco o jej wartosci.
Po latach "Kroki" nie stracily na swiezosci. Ciekawa ksiazka, glownie ze wzgledu na styl - oszczedny, prosty... jak gdyby autor chcial poswiecic bogactwo jezyka, czy zawilosci gramatyczne na rzecz porzadku i rygoru.

Kamila Kozaczyk | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

o żesz ty.....okropna, gorsza niż "Randka w ciemno", nudna, bez logiki itp.
Szkoda na nią czasu, a podobno została wyróżniona National Book Awards.
Może się nie znam....pewnie tak.

Laura | 2015-07-16

Lubię czytać Kosińskiego, ale "Kroki" nie przypadły mi do gustu. Znacznym minusem tej powieści jest efemeryczność jej treści. Wiedząc po jaki rodzaj literatury sięgam, erotyzm, brutalność, perwersja i inne różnego rodzaje skrzywienia dotyczące ludzkiej natury człowieka nie powinny mnie odstręczać i tego nie zrobiły. Zniechęciło mnie jedynie to, co jest najważniejsze w powieści - fabuła, nie zapadająca, nie zostawiająca śladu w pamięci. Przeczytane, niezapamiętane.

Sikorescu | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Autor książki umieścił w niej zbiór niepowiązanych ze sobą krótkich 'opowiadań'. Nie wiem nawet jak to określić - fabuła rozwinięta do minimum, większe skupienie się na efekcie, dominuje brutalność i erotyzm. O niektórych przeczytanych wizjach już zdążyłem zapomnieć. Wydaje mi się, iż przedstawienie różnego rodzaju wizji, zwłaszcza tych 'chorych' nie współgra z formą, którą wybrał Jerzy Kosiński. Raczej nie polecam.

Wielcy pisarze i odrzucone książki

Czasami (rzadko) o debiutującego autora biją się wydawnictwa, oferując mu kwoty z kilkoma zerami. Jednak często bywa tak, że książka jest odrzucana przez wiele wydawnictw. Cieszmy się, że autorzy nie poddają się i wbrew wszelkim przeciwnościom próbują swoje dzieło wydać.