Zaginiony horyzont

Wydawnictwo: Śląsk
Lost Horizon
corrum

Inne wydania

Jest to opowieść o losach grupy osób uprowadzonych w odległe rejony Tybetu i poddanych zagadkowej próbie charakteru w niezwykłej scenerii buddyjskiego klasztoru Szangri-La.

EwaWu | 2015-04-01
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Dla mnie - słabszy Hesse.

Karolina | 2011-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2011

Wszyscy znamy historie o mitycznej, tajemniczej, ukrytej krainie, gdzie tylko nieliczni szczęśliwcy z Zachodu mogą trafić i gdzie zaznają spokoju ducha, którego w cywilizacji już nie ma. Motyw zawiera się we wszystkich filmach przygodowych typu Indiana Jones czy Mumia. Może dlatego nastawiłam się na przygodę?
Tymczasem "Zaginiony horyzont" mimo że pierwowzór tego archetypu nie ma w sobie nic z sensacji. Jest dokładnie taki jak klasztor Shangri-la, o którym opowiada: spokojny i niepokojąco tajemniczy.

To nie znaczy, że powieść jest nudna! Po prostu nie ma w niej pościgów, spektakularnych ucieczek, intryg. Za to historia trzyma w napięciu od początku. W prologu spotykają się czterej szkolni koledzy głównego bohatera książki, Conwaya. Mówi się, że zaginął kilka lat wcześniej, ale jeden z przyjaciół spotkał go przypadkiem w Azji i zna jego historię.

Czytelnik wiedząc, że Conway skończy chory w szpitalu misyjnym tym bardziej nie może doczekać się zakończenia. Co się właściwie stało w...

JoAnna | 2013-05-08
Przeczytana: 01 października 2012

Pozycja, o której wiele się słyszy. Wiele dobrego. Za każdym razem chęć przeczytania jej jest jeszcze większa. Oczekiwania tylko wzrastają. A po przeczytaniu? Okazuje się, że nasze wymagania wobec książki wcale nie są wygórowane, lecz na prawdę jest ona rewelacyjna. Nachodzi mnie w takiej chwili myśl, że dawniej to ludzie pisali prawdziwe powieści, które potrafiły zafascynować i które po wielu latach nadal są powodem do dyskusji.
"Zaginiony horyzont" ma prawo trochę kojarzyć się z "Nowym wspaniałym światem" Huxleya. Podobna konstrukcja każe nam się zastanowić nad tym, czy aby jest to dobre dla bohaterów. Czy ten świat nie jest czasem lepszy? Czy warto przezwyciężyć niepokój przed zmianami?

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że do tej książki jeszcze wrócę. I to z ogromną przyjemnością.

Lycoris | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 listopada 2013

Bardzo poważnie zastanawiałam się nad tym, jaką decyzję podjęłabym na miejscu głównego bohatera. Zostałabym w Shangri-La, aby realizować swoje ambicje z dala od reszty świata, czy też spróbowałabym uciec? Wizja tybetańskiego klasztoru długowiecznych lamów ukrytego gdzieś w Himalajach była niezwykle widowiskowa, jednak poza delikatną refleksją, książka niewiele po sobie pozostawia. Czyta się przyjemnie, jest to jednak bardziej przedstawienie pewnej idei niż zwykła książka, dlatego pod względem fabularnym może pozostawiać sporo do życzenia.

MaratikS | 2015-03-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Ha!,no przeczytałam, choć lektura ta była żmudna i nieprzyjemnie nużąca. O Szangri-La słyszałam już kilkakrotnie wcześniej i fascynowała mnie ta kraina, tudzież klasztor. Z radością przyjęłam wiec książkę, która ma na okładce napis "Powieść, która stworzyła legendę Szangri-La". Oto staję u źródła. O, jakże jestem rozczarowana. Zamiast zwyczajowej, pięknej opowieści o spokoju i długowieczności poznałam tez ciemna stronę legendy. Yin w opozycji do znanego mi już yang. Klasztor jako lepka pajęczyna i nieuchronna rezygnacja, poddanie się, zamiast oświecenia. Na koniec tylko iskierka nadziei, że duch niezłomny nie podda się nigdy.
Daje połowę z dostępnej liczby gwiazdek. Nie zasługuje na mniej, gdyż sama historia jest interesująca. Nie zasługuje na więcej, z powodu potwornie nudnej narracji ( nie wykluczam,że może być to wina mojego indywidualnego odbioru). Czyli nie odstręczam, ale tez nie polecam. :-)

Constance | 2016-07-03
Na półkach: Aaaaaaaaaaa, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2016

Ukazana tu utopia jest miejscem, do którego powinno się tęsknić tylko w snach.

Bukowina | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Grafika na okładce natychmiast skojarzyła mi się z serią dziwnych książek sf które mamy w domu i które nigdy szczególnie mnie nie interesowały. Ilustracje również pod względem graficznym wbiły mnie w glebę i lekko przeraziły, ale przekonałam siebie że to przez starość wydania i jednak wzięłam się za czytanie...
Jak dla mnie to nie jest powieść sf, przygodowa, podróżnicza ani nic temu podobne. Nie mogę jej zamknąć w żadną formę.
Owszem, akcja rozwija się powoli, nie ma tam strzelanin jak w filmach ani nikt nie ginie w bohaterski sposób. Po prostu forma książki idealnie wpasowała się w treść. Jak dla mnie, zniesmaczonej współczesnym pospiechem i tanimi efektami specjalnymi a z drugiej strony dręczona lekturami szkolnymi ,,Zaginiony horyzont" jest idealnym wyśrodkowaniem. Robi wrażenie, nie ciągnie się jak flaki z olejem, przedstawia świat który intrygował mnie i zachwycał od dziecka - żałuję, że przez tak paskudne wydanie nie sięgnęłam po ta książkę wcześniej.
Po prostu...

| 2013-05-06
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna utopia w literaturze.
Ty razem trafiamy do górskiej enklawy, gdzie ludzie żyją, nie starzeją się, nie cierpią głodu, chorób.
Czy można całkowicie odciąć się od świata? Czy takie życie daje satysfakcję? Czy da się pokonać zaszczepioną w nas przez biologię chęć poznania, przekraczania granic?

Dżoanka | 2016-01-17
Przeczytana: marzec 2014

Książka tak wspaniała, że po jej skończeniu chciałam się koniecznie przenieść do Shangri-La.

Leafek | 2015-08-17
Przeczytana: lipiec 2013

Dość powoolne tempo rozwijania fabuły, ale mimo wszystko książka bardzo wciągająca;)