The 1985 annual world’s best sf
corrum

Zawartość zbioru: 1. John Dalmas - Niebezpieczny człowiek (The Picture Man) 2. Connie Willis - Kwarantanna (Cash Crop) 3. Ian Watson - Pamiętamy Babilon (We Remember Babylon) 4. Stephen R. Donaldson - Czynnik ludzki (What Makes Us Human) 5. Lucius Shepard - Salwador (Salvador) 6. John Varley - NACIŚNIJ ENTER (PRESS ENTER) nagroda Hugo'85 Nebula'84 7. George Alec Effinger - Obcy, którzy...

Zawartość zbioru:
1. John Dalmas - Niebezpieczny człowiek (The Picture Man)
2. Connie Willis - Kwarantanna (Cash Crop)
3. Ian Watson - Pamiętamy Babilon (We Remember Babylon)
4. Stephen R. Donaldson - Czynnik ludzki (What Makes Us Human)
5. Lucius Shepard - Salwador (Salvador)
6. John Varley - NACIŚNIJ ENTER (PRESS ENTER) nagroda Hugo'85 Nebula'84
7. George Alec Effinger - Obcy, którzy wiedzą, znaczy, wszystko (The Aliens Who Knew, I Mean, Everything)
8. Octavia E. Butler - Więzy krwi (Bloodchild) nagroda Hugo'85 Nebula'84
9. Gary W. Shockley - Wytrysk gungi (The Coming of The Goonga)
10. Tanith Lee - Medra (Medra)

macrac1068 | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 10 czerwca 1986

Ach, gdzie te czasy gdy SF było prawdziwym SF-bez sag,trylogii,kolejnych części,wampirów,zakochanych w nich panienek itp?
Pozostały w kultowych dla mnie zbiorach opowiadań D.Wollheima. 30 lat temu czekałem na kolejny zbiór opowiadań odliczając kolejne dni i codziennie myszkując w księgarniach.To se ne vrati. Łezka w oku się kręci na sam widok tych znajomych okładek i tylko żal,że tak za mało było tych tomów. Dlaczego nikt nie poszedł śladem Wollheima i nie próbuje wskrzesić tego pomysłu corocznej antologii, oszczędzając polowania na perełki pośród "fantastycznego" chłamu? Polecam wszystkim miłośnikom klasycznego postrzegania gatunku SF, z tą nutką nostalgii, która powoduje,że co kilkanaście lat warto wrócić ponownie do tej książki i niezmiennej przyjemności jej czytania.

Garbaty-Aniol11 | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Dobry zbiór opowiadań.
Mój top 3 to:
John Varley - Naciśnij Enter:8/10
Mimo że opowiadanie zostało napisane w latach 80-tych przepowiada ogromny wpływ komputerów i początkującego wpływu sieci na nasze życie codzienne. Jako przestroga, robi wrażenie.
George Alec Effinger - Obcy którzy wiedzą, znaczy, wszystko:7,5/10
Zabawne perypetie amerykańskiego prezydenta i jego doradców z kosmosu, zabawne i przerażające zarazem.
Stephen Donaldson - Czynnik ludzki:7/10
W przyszłości, poza sztuczną inteligencją kierującą prawie wszystkimi aspektami życia,ludzie mają jeszcze coś do powiedzenia, pokazując wyższość swojej inteligencji nad sztuczną.

gggagg | 2011-09-20

Naciśnij enter to jedno z najlepszych opowiadań SF jakie kiedykolwiek przeczytałem - tylko Piaseczniki G.R.R. Martina są troszkę lepsze.

MarioPierro | 2010-08-08
Przeczytana: maj 2009

Właściwie trudno mi zazwyczaj ocenić cały zbiór opowiadań różnych autorów, tym bardziej jeśli spośród wielu tylko jeden lub dwóch wyróżnia się na tyle, żeby ich zapamiętać. W tym przypadku wyróżnia się trzech: Lucius Shepard, autor osadzonego w realiach Ameryki Łacińskiej "Salvadoru", George Alec Effinger, twórca "Obcy, którzy wiedzą, znaczy, wszystko" - prześmiesznej parodii opowieści o inwazji kosmitów oraz przede wszystkim John Varley ze swym "Naciśnij ENTER" - czarną wizją niedalekiej przyszłości w dobie szybko rozwijającej się sieci informatycznej (dziś to już raczej przeszłość). I właśnie te trzy opowiadania zawyżają moją ocenę tej książki, pozostałe niczym szczególnym mnie nie urzekły.

Andrew | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 stycznia 2014

W każdym z opowiadań zawartych w tym zbiorze, jest zawarty ciekawy pomysł. Niestety, nie każdy z nich został ciekawie zrealizowany. W sumie najbardziej podobały mi się opowiadania:
1. Salwador - super napisane i wciągające
2. Niebezpieczny człowiek - rewelacyjny pomysł
3. Obcy, którzy wiedzą, znaczy, wszystko - humor w dobrym stylu
4. Czynnik ludzki - klasyczne.

Czosnkaty | 2012-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Świetny zbiór opowiadań z gatunku s/f. Skłania do myślenia.

| 2013-04-19
Przeczytana: 2013 rok

Genialny "Wytrysk Gungi" :)

Marcin Czapla | 2012-03-28
Przeczytana: 1987 rok