Gniew halnego

Maria Gąsienica-Zawadzka Wydawnictwo: Otwarte kryminał, sensacja, thriller
Otwarte
2024-02-28
2024-02-28
halny góry zbrodnia instynkt wiatr

To nie jest typowy kryminał. Pokazuje wpływ halnego na ludzi, oczywiście wyolbrzymiony.

Kilka dni temu miała premierę książka "Gniew halnego". To debiut Marii Gąsiennicy Zawadzkiej.

Bardzo podoba mi się pomysł autorki, że z halnego zrobiła prowodyra wszelkiego zła. To wiatr, który mąci ludziom w głowach wyzwalając w nich najgorsze cechy. To wiatr, który popycha do złych czynów, a jego wieszczem jest Lucjan ze sforą psów, który przepowiada ludziom złą przyszłość...i tak mamy kilkoro bohaterów, których szlaki się skrzyżują. Na kolejnych stronach spotkamy przemocowców, alkoholików i szaleńców, będzie też iskierka, która mimo wszystko chce ratować ludzkie życia, pomimo wiszącej nad nią przepowiedni.

Jak na debiut, książka jest niezła, natomiast osobiście wolałabym, żeby przekaz był mocniejszy z bardziej rozbudowanymi wątkami sensacyjnymi i fantastycznymi oraz mniejszą ilością bohaterów. Tym samym problemy społeczne, poruszone w tej książce mogłyby lepiej wybrzmieć.

Również zachęcona tak wysoką oceną i dobrymi opiniami sięgnęłam po tę pozycje z ogromnym zapałem.. lecz niestety rozczarowałam się.. Nie dobrnęłam nawet do połowy.. zapowiadało się bardzo obiecująco, ale niestety- zabobony, przepowiednie i tym podobne to nie moje klimaty, o nie nie. Bez tych elementów mogło być super. I za dużo przekleństw niestety. Takie mocne 4 za ogólny pomysł obsadzenia historii w Zakopanem oraz motyw przewodni wiatru.
A mogło być tak pięknie ..

Doskonała książka ,świetny thriller, obyczajówka, sensacja, kryminał z elementami jakby ze świata horroru.

Napisana lekkim językiem, super szybko się czyta , bez żadnych potknięć.
Bohaterowie rozpoznawalni. Tajemnica goni za tajemnicą. Napięcie jest stopniowane.

Miejsce akcji to moje ukochane Tatry z ich stolicą w Zakopanem.
Czas akcji , podczas wystąpienia ekstremalnego wiatru halnego.
Mamy tu dwóch wieszczów , przepowiadających ,że stanie się coś złego : Sabinę z Gdańska ,na łączach telefonicznych i charakterystyczną, niesamowitą postać Lolka w dziwnym przebraniu z grzebaka, jak mawiają góralki.
A ja bym jeszcze dodała naszą autorkę. Wydała książkę, a w niedługim czasie po tym stała się rzeczywiście tragedia na Podhalu, gdzie były zwrócone oczy całej Polski na 5 ofiar ostatniego huraganowego wiatru. Tak mi to utkwiło przed oczami.

Halny działa na podświadomość ludzi, budzi najgorsze instynkty, a może tylko wytrząsa jak z kieszeni z poszczególnych osobników to , co tkwi na dnie ich duszy. Zawsze , gdy coś się dzieje złego, kataklizm czy inne zjawiska ,można rozpoznać człowieka pod względem jego charakteru. Wtedy wychodzi albo samo zło albo niespotykane dobro.

Wątki są różne, jak i postacie. Ich życie splata się ze sobą w jakiś czarny kobierzec.
Każda osoba ma za sobą mroczną, niezidentyfikowaną przeszłość i cały czas ciągnie ją za sobą.

Poruszono bardzo mocno temat przemocy w rodzinie, psychicznej, fizycznej i tej związanej z alkoholizmem na czele. Bardzo to było wstrząsające.

Wystąpiły też sceny bardzo humorystyczne jak draka w restauracji , czy wymowne modły i egzorcyzmy księdza na mostku i okolicach wraz z zespołem kobiet góralskich przeciw Lolkowi i watasze psów ,współtowarzyszących jemu. Bardzo się uśmiałam. Może bym tak nie rechotała, gdybym nie znała późniejszych konsekwencji.

Całość ocieplają dzieci, występujące w powieści: Pawełek, Szymuś, Hania, Helenka oraz Adaś i Ewunia.

Mamy też niezmordowanych, walecznych policjantów , cudowny zespół ratowników z Julią włącznie , która całą sobą oddaje się służbie drugiemu człowiekowi.

Halny niesie dramat, zło musi być ukarane i będzie.

Świetna książka, bardzo wciągająca. Normalnie rzadko sięgam po ten gatunek, ale ze względu na Tatry, tak mnie pochłonęło.
Teraz będę czekała z niecierpliwością na dalszy ciąg, który mam nadzieję się ukaże, jak kusi autorka.
Książka nadaje się bardzo ,aby nakręcić film na jej podstawie.

Super! Polecam! Decydujcie sami i czytajcie. Zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy treści. Tak to już w życiu bywa.

Napisana lekkim językiem, super szybko się czyta , bez żadnych potknięć.

Miejsce akcji to moje ukochane Tatry z ich stolicą w Zakopanem.
Czas akcji , podczas wystąpienia ekstremalnego...

Marzec, Zakopane poza sezonem turystycznym.
Grażyna i Janusz wraz z dwójką dzieci zatrzymali się „Pod Smrekami” W ich życie małżeńskie wkradł się trwający od dłuższego czasu kryzys. W tym samym pensjonacie, w swoim prywatnym apartamencie, pojawił się Konrad, biznesmen, który swój majątek pomnaża żerując na ludzkiej krzywdzie. Na urlop do Zakopanego przyjechał także policjant Jerzy, który przyczynił się w przeszłości do śmierci młodej dziewczyny. W powieści poznajemy również historie bohaterów mieszkających na stałe w Zakopanem. Arek to recepcjonista w pensjonacie „Pod Smrekami”, przed kilkoma laty postawiono mu zarzut dokonania gwałtu. I chociaż został przez sąd uniewinniony, młody mężczyzna nie może zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Ratowniczka medyczna Julia większość swojego czasu poświęca pracy, którą bardzo lubi. Jednak brak wolnego czasu utrudnia jej ułożenie sobie życia osobistego, co jest jej osobistą porażką. Jadwiga, mężatka i matka czwórki dzieci, nie ma łatwego życia. Jej mąż Władek jest alkoholikiem, często w domu wszczyna awantury, jest agresywny w stosunku do żony.
I najważniejsza postać bezdomny Lolek, który przepowiada bohaterom przyszłość.

Marzec, Zakopane poza sezonem turystycznym.

# Wyzwanie LC kwiecień 2024

Ta książka niesamowicie mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się tak dobrego debiutu. Owszem, nie każdemu się podoba, ale ja wkręciłam się historię żywiołu.
Razem z bohaterami krążymy po Zakopanem a jak zwykle jest tam sporo turystów. Chociaż górale i tak ciągle narzekają na nich, ze kiedyś byli inni..., cóż oni pewnie też.

"Kiedyś to byli goście. Prawdziwi turyści. Przyjeżdżali głównie po to, żeby w góry pochodzić. Z plecakiem i głową pełną marzeń o tatrzańskich wierzchołkach. Z plecakiem i głową pełną marzeń o tatrzańskich wierzchołkach. Wynajmowali pokoje i nie narzekali, ale po przygodę. A teraz? Przyjeżdżają tacy jak ci, co ich przegoniłam. Dziady, nie turyści. Chodzą po Krupówkach tam i z powrotem, od sklepu do sklepu, od baru do baru."
Do Zakopanego na kilka dni Janusz Kowalski zabrał żonę Grażynę i swoje dzieci. Zatrzymują się w pensjonacie "Pod Smrekami". Janusz co jakiś czas próbuje znaleźć taki właśnie sposób spędzania czasu z rodziną. Zauważył, że dzieci ciągle siedzą z nosami w telefonie a żona zrobiła się nie wiadomo kiedy zrzędliwa. Teraz również całą drogę marudziła a gdy zobaczyła chmury nad Zakopanem i silne porywy wiatru, od razu zaczęła narzekać, że po co tyle godzin się tłukli żeby siedzieć w pensjonacie...
"Pod Smrekami" zatrzymuje się również Kordian, biznesmen, który nie waha się oszukiwać naiwnych klientów. W pensjonacie ma swój apartament.
Do Zakopanego zapomnieć o swoich problemach przyjechał także Jerzy, policjant chce zapomnieć o traumie, która go spotkała i nikomu się nie może zwierzyć z tego.
W pensjonacie pracuje recepcjonista Arek. Młody chłopak jakiś czas temu wciągnął się w nieciekawe towarzystwo a skutki tego odczuwa do dziś.
Pracuje tu również Władek, który dla swojej żony i czwórki dzieci jest często domowym katem, przed którym muszą uciekać z domu...
Julia jest ratowniczką, praca jest dla niej wszystkim, nie ma czasem nawet czasu na życie prywatne. Ostatnio związała się z Dawidem, ale boi się, że i tak zostanie sama.
Poznamy także Lucjana zwanego Lolkiem, który jest znany mieszkańcom miasta z tego, że gdy wieje halny, on udaje się na mostku we fraku i cylindrze, nazywają go także lokalnym wiatrowskazem, zawsze wie, kiedy będzie halny.
Tym razem również Lolek stoi na swoim miejscu i czeka na spotkanie z wiatrem.
Drogi bohaterów przeplatają się wzajemnie i ich losy przecinają się co jakiś czas. Na wielu z nich halny ma wielki wpływ, siła wiatru potrafi czasem nieźle namieszać w głowach.

"Przez około dwie minuty mieli wrażenie, że niebo nad nimi pękło i wylała się z niego jakaś nieziemska siła, która przetoczyła się po mieście, siejąc spustoszenie. Halny zawodził niczym zranione zwierzę. Wszyscy, których te dwie minuty zastały na zewnętrz, poczuli że wiatr wchodzi im pod skórę i wlewa się do żył. Że wypełnia ich płuca i wsiąka w mięśnie. Przenikał ich swoim oddechem i upiornym zawodzeniem. "
Halny mocno przybiera na sile, powalone drzewa zablokowały drogi, więc miasto nagle zostaje jakby odcięte od świata, dlatego goście z pensjonatu nie mogą wrócić do domów.
Co spotka gości w czasie halnego? Jaki wpływ na człowieka może mieć wiatr? Co może oznaczać gniew halnego?

W tej powieści autorka opowiada nam nie tylko o wietrze, ale porusza kilka trudnych i ważnych tematów. Mnie najbardziej denerwuje przemoc w rodzinie i jej usprawiedliwianie...
Polecam, bo warto przeczytać tę książkę.

Książkę przeczytałam dzięki Bonito i Dobre Chwile.

# Wyzwanie LC kwiecień 2024

"Kiedyś to byli...

Polecam!!

Polecam!!

Ciekawy pomysł na kryminał, coś nowego, innego i okazało się fajnym pomysłem. Dobrze się czytała, sporo wątków, bohaterów ale wszystko się wyjaśnia na końcu. I zabija człowiek ale halny odgrywa tu główną rolę. Polecam

Wciągająca, momentami psychodeliczna, dobra książka.

Wciągająca, momentami psychodeliczna, dobra książka.

Nareszcie nie tępy kryminał, a wielowarstwowa opowieść o ludziach i ich problemach.

• Kryminał
  • Audiobooki