Mgła

2009-08-20
2009-08-20
Karolina Post-Paśko
mgła amber lisa mcmann

Super, lepsza niż pierwsza część. Zaglądamy głębiej w naszych głównych bohaterów i mamy bardziej przerażającą misję do wykonania. Ale dalej jest to szybka i przyjemna lektura. Chętnie sięgnę po ostatnią część.

Jeśli się nie ma żadnych pilnych rzeczy do zrobienia, to „Mgła” jest książką do przeczytania na jeden miły wieczór, bez konieczności zarywania nocy. Lisa McMann podzieliła swoją fabułę na dni, dni na godziny, a całość podała w taki sposób, że jeśli nic innego głowy nie zaprząta, nie wiadomo kiedy człowiek kończy książkę. Język może i nie jest zbyt wyrafinowany, ale akcja wciąga.

Ostatni semestr szkoły to trudny czas dla każdego młodego człowieka. Kończy się ważny okres jego życia i trzeba zadecydować, co dalej. Ale Janie i Caleb mają dodatkowo pod górkę. Oboje naznaczeni trudno przeszłością, współpracują z policją. Zdolność wchodzenia do cudzych snów może się wydawać kuszącą super mocą, ale nie wtedy, gdy nad przypadłością tą nie można zapanować i nazbyt często zostaje się wciągniętym w koszmary. Na całe szczęście Jenie może liczyć na wsparcie i zrozumienia chłopaka.

We „Mgle” autorka uwypukliła wątek kryminalny. Pojawiają się narkotyki i dziwne imprezy. Jenie musi pewne elementy dochodzenia zachować w tajemnicy przed Calebem. W dodatku coraz więcej dowiaduje się o konsekwencjach swojego daru, co nie napawa jej optymizmem.

„Mgła” bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Niby jest to prosta historia, a jednak ma wiele niuansów. Jest to lektura, którą szybko się czyta. Bardzo przyzwoity czasoumilacz.

Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Jane, która prawie została zgwałcona przez nauczyciela, reakcji Caleba. Czytając ostatnie strony myślałam, że to juz koniec ich miłości, że go to wszystko za bardzo przerosło. Szkoda mi się jej zrobiło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szkoda, że autorka nie popracowała bardziej nad warsztatem pisarskim. Dziwię się dlaczego ta seria była bestsellerem.

Na półkach: , , , , , , ,

Ta część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza z cyklu "Sen". Janie coraz lepiej uczy się kontrolować swoją moc, próbuje żyć normalnie, w czym dzielnie sekunduje jej Caleb- jedyna osoba, która zna wszystkie tajemnice Janie. Ci dwoje tworzą dobraną parę, podobał mi się sposób, w jaki Autorka pisze o związku okaleczonych uczuciowo nastolatków. Zarówno Janie, jak i Caleb są momentami zbyt dojrzali jak na swój wiek, a zarazem bardzo potrzebują kogoś, kto się o nich zatroszczy. Jednak póki co temat rodzin obydwojga zostaje zepchnięty na daleki plan i występuje tylko jako uzupełnienie codzienności. A ta nie jest łatwa... Tematem, dookoła którego kręci się akcja, jest wykorzystywanie seksualne uczennic. Janie ma tutaj odegrać kluczową rolę, tropiąc sny nauczycieli... i nie tylko. Jak zniesie to Caleb? Temat jest poważny, dobrze że pisze się o takich rzeczach w książkach skierowanych do młodzieży. Przyznam, że w tej części polubiłam panią Kapitan- policjantkę z jajami większymi niż większość facetów. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie fragment, kiedy Janie sięgnęła po notatnik Marthy Stubin- swojej poprzedniczki. Miałam już wcześniej pewne podejrzenia co do ceny, jaką trzeba zapłacić za tak szczególny dar, jednak prawda ujawniona przez Marthę przeraża. Nie wiem, jak bym się zachowała na miejscu dziewczyny. Tak strasznie mną to wstrząsnęło, że opinię (mam nadzieję w miarę sensowną) jestem w stanie napisać dobre kilka godzin po zakończeniu książki (a później zedytować). W zaistniałych okolicznościach jak mogę od razu nie sięgnąć po tom trzeci i ostatni? I robię to z dużą obawą- tym większą, że jest zatytułowany "Koniec"...
Książka ta ma jedną wadę- jest o wiele za krótka!

Ciekawa książka o miłości i wielu trudnościach, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie. Krótka, szybko się czyta. Polecam ją każdemu kto lubi wątki miłosne i delikatnie zagadkowe. Wydaje mi się, że najlepsza z całej trylogii.

Na półkach: , , , , , ,

Drugi tom trylogii "Sen". W tej części poznajemy , dowiadujemy się więcej na temat tajemniczego daru a raczej przekleństwa Janie. Cabel niby też ma jakieś zdolności dotyczące snów (przynajmniej w pierwszej części je miał) jednak we "Mgle" nie objawiają się ani razu. Z tego romansidła zrobił się nawet w miarę fajny kryminał, którego zakończenie poznamy w trzecim i ostatnim tomie , pod jakże chwytliwym tytule "Koniec" . Jestem naprawdę ciekawa jaki będzie finał całej tej historii. Książkę czyta się błyskawicznie i bardzo przyjemnie. . Kurczę naprawdę szkoda mi Janie , mam nadzieję ,że autorka nie postanowiła jej uśmiercić na końcu trylogii ... jeśli jednak tak - to ja się na to nie godzę. No ale dobra. Zamiast snuć spekulacje i domysły , zabieram się za ostatnią część :) Polecam!

Recenzja całej trylogii na blogu: http://castleona-cloud.blogspot.com/2016/09/owca-snow-lisa-mcmann.html

Cała seria mnie ogarnęła w wirze zachwytu! Czytałam ją gdy miałam około trzynastu lat i dalej uwielbiam tę autorkę za tę serię i inne jej książki (które zostałam zmuszona do przeczytania w języku angielskim). Polecam dla młodzieży. Cudowny thriller.

"Mgła" to drugi tom trylogii Lisy McMann "Sen". W tej części Cabe i Janie muszą zmierzyć się z kolejnym śledztwem. Jest podejrzenie, że w szkole Fieldridge High jest nauczyciel, który wykorzystuje uczniów seksualnie. Janie za pomocą swojego daru łapania cudzych snów musi ustalić kto nim jest i go zdemaskować. Jednak czy dar dziewczyny nie okaże się jej przekleństwem? Czy będzie warto poświęcić tak wiele, by móc pomóc innym ludziom? Czy Cabe i Janie pokonają razem swoje demony?

Pomysł na powieść dobry, jednak znów poległo tutaj wykonanie. Jest lepiej niż w poprzedniej części, lecz widać, że autorka nie ma doświadczenia. Postacie są płytkie, opis przeżyć lepszy niż w "Śnie" lecz i tak mający sporo do życznia.

Kolejny minus jest tym, że cała tajemnica jest podana na tacy. Już na pierwszych stronach jest podejrzany. Jedyny kto został dalej zagadką to Cabel. Oprócz tego, że został porzucony przez matkę, podpalony przez ojca i pracuje jako tajny agent, nie wiem o nim nic.

Książkę oceniam jako przeciętną jak dla mnie. Tak jak i w poprzedniej części - niewykorzystany potencjał...

• 2011