Mgła

Wydawnictwo: Amber
Fade
mgła, amber, lisa mcmann
Lenalee

Tom 2 mrocznej i lirycznej trylogii o miłości dwojga nastolatków obdarzonych paranormalnym darem. Niepokojąca zdolność przeżywania cudzych snów coraz bardziej przeraża Janie i jej chłopaka, Caleba. Zwłaszcza teraz, gdy dziewczyna zostaje wciągnięta w wypełnione przemocą koszmary koleżanki z klasy. Jeśli nad nimi nie zapanuje, sama stanie się ich ofiarą. Znaleziony przypadkiem tajemniczy...

Niepokojąca zdolność przeżywania cudzych snów coraz bardziej przeraża Janie i jej chłopaka, Caleba. Zwłaszcza teraz, gdy dziewczyna zostaje wciągnięta w wypełnione przemocą koszmary koleżanki z klasy. Jeśli nad nimi nie zapanuje, sama stanie się ich ofiarą. Znaleziony przypadkiem tajemniczy dziennik wyjawia Janie zatrważającą prawdę: można kontrolować sny, lecz za straszliwą cenę.

źródło opisu: [Amber, 2009]

Karolina Jędraszak | 2015-03-23

Zdecydowanie bardziej do mnie przemówiła niż pierwsza część.
Bardziej rozwinięta akcja i śledztwo. Według mnie polepszyło się też słownictwo autorki.
Przeszkadzało mi jednak, że od samego początku było powiedziane, kto jest tajemniczym "ktosiem". Reszty na zasadzie dedukcji można było się właściwie domyślić. Sama postać Cabel'a ,mam wrażenie, będzie zagadką do samego końca. Chłopak jest zagubiony i tak dezorientujący, że nie wiem czy go lubić czy raczej nie koniecznie. Zastanawiałam się również po przeczytaniu książki co o nim właściwie wiem.. i jest to raczej niewiele.
Zarówno Janie jak i Cabe mają przed sobą tajemnice, którymi nie chcą się podzielić. Nie mówią sobie co ich trapi.. Trochę im nie zazdroszczę.
Miło się czytało, choć podtrzymuje opinie z poprzedniej części. Zdecydowanie zmarnowany potencjał!

Lenalee | 2010-03-22
Przeczytana: 22 marca 2010

Całkiem ciekawa. Nie najlepsza z trylogii, ale bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

Kassik | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Mgła ... Co to jest mgła ? Według "Słownika Języka Polskiego" jest to zagęszczona para wodna unosząca się nad ziemią w postaci lekkiego obłoku.
Według mnie jest to druga część serii Sen, napisanej przez Lisę McMann. Jak wiadomo z recenzji poprzedniego tomu ~kliknij~ pokładałam wielkie nadzieje, co do kontynuacji i na szczęście nie zawiodłam się. Mimo, że są tu (tak jakby) dwa wątki : śledztwo i Janie+Caleb książka wspaniale odwzorcowała moje nadzieje związane z tym tomem.

Janie ma pewien dziwny dar. Nie tyle co potrafi, a tak właściwie wrzuca ją w cudze sny (koszmary). Jej zadaniem jest pomóc ludziom się z nich wyplątać i zapobiec nieszczęściu, co nie zawsze jej się udaje. Jednak dzięki pewnemu dziennikowi ma szansę odnosić sukcesy w tym zadaniu, ale cena jest straszliwa ...

Jej chłopak Caleb również ma podobny dar. On potrafi kontrolować sny, dzięki czemu pomaga Janie, przynajmniej się stara, ponieważ nie zawsze jest taka możliwość.

Wydawnictwo Amber na okładce dodało komentarz...

Tristezza | 2011-04-26

Mgła jest drugą częścią trylogii od Lisy McMann. Opowiada ona o Janie, która jest wciągana do cudzych snów, wbrew jej woli. W tej części Janie jest wciągana do snów, a raczej koszmarów jej przyjaciółki. Po za ty, Janie dowiaduje się, że sny można kontrolować, lecz to nie jest jeszcze wszystko, gdyż okazuje się, ze jeżeli nadal będzie wciągana do snów zapłaci za to straszliwą cenę.

Styl autorki bardzo mi się podoba. Pisze bardzo realistycznie. Fabuła jest bardzo wciągająca, a książkę czyta się szybko. Czytając książkę, ani przez moment nie byłam znudzona.

Cała ta seria bardzo przypadła mi do gustu.

Moja ocena to 10/10.

Niko | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ludzkie sny od zawsze budzą dużą ciekawość. Zainteresowanie tą tematyką wydaje się nie małe zważywszy na popularność przeróżnych senników, czy książek mających za zadanie wytłumaczyć sens naszych snów. Bo kto by nie chciał wiedzieć co one oznaczają, skąd się biorą i czy na prawdę mają jakiś sens czy to tylko wytwór naszej wyobraźni. Z tym zagadnieniem związała Lisa Mann swoją książkę Mgła, która jest drugim tomem bestsellerowej trylogii z 2009 roku.

W pierwszej części serii pt. Sen poznaliśmy Janie, która posiada dar przeżywania cudzych snów. Jednak ten dar jest raczej przekleństwem dla dziewczyny. Dzieje się to bez jej woli. Sny ją wciągają niezależnie w jakiej sytuacji się znajduje. Musi w nich uczestniczyć i być świadkiem tego, co się w nich dzieje, a nie zawsze są to miłe rzeczy. Nasza główna bohaterka ma jednak wsparcie ze strony swojego chłopaka Cabela. Po udanym rozwiązaniu sprawy narkotykowej postanawiają wspólnie pracować teraz dla pani Kapitan. Janie ze swoim darem może...

Grafitowa_ | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2010

Zdecydowanie za krótka. Ale ciekawa.

Maddie | 2011-10-07
Przeczytana: 28 września 2011

Mieliście kiedyś tak, że przeczytaliście jakąś książkę w jeden dzień i następnego zastanawialiście się, czy naprawdę ją skończyliście? Ja tak miałam z „Mgłą”, kontynuacją „Snu”. To było dosłownie przełknięcie i zapomnienie o przegryzce między większymi książkami.

Janie powraca na łamy książki pani McMann jakby bez wstępu. Bach! I już na pierwszych stronach dowiadujemy się, że Janie i Cabel, współpracujący z policją, mają tym razem odnaleźć gwałcicieli w swojej szkole. A parę stron dalej kto jest tym gwałcicielem. Wszystko jest wyłożone na tacy, czytamy to tylko po to, by dowiedzieć się jak do tego wszystkiego doszli. Niczym w Colombo, tylko nudniej. Do tego związek dwójki głównych bohaterów wisi tak jakby na włosku. Janie odkrywa, że przez wchodzenie w sny innych musi ponieść konsekwencje – a Cabel przerażony owymi konsekwencjami i innymi niebezpieczeństwami czyhającymi wokół jego dziewczyny, odsuwa się od niej.

I znów, mimo iż historia jest całkiem ciekawa, konstrukcja po prostu...

arrow18 | 2016-09-15
Przeczytana: 14 września 2016

Drugi tom trylogii "Sen". W tej części poznajemy , dowiadujemy się więcej na temat tajemniczego daru a raczej przekleństwa Janie. Cabel niby też ma jakieś zdolności dotyczące snów (przynajmniej w pierwszej części je miał) jednak we "Mgle" nie objawiają się ani razu. Z tego romansidła zrobił się nawet w miarę fajny kryminał, którego zakończenie poznamy w trzecim i ostatnim tomie , pod jakże chwytliwym tytule "Koniec" . Jestem naprawdę ciekawa jaki będzie finał całej tej historii. Książkę czyta się błyskawicznie i bardzo przyjemnie. . Kurczę naprawdę szkoda mi Janie , mam nadzieję ,że autorka nie postanowiła jej uśmiercić na końcu trylogii ... jeśli jednak tak - to ja się na to nie godzę. No ale dobra. Zamiast snuć spekulacje i domysły , zabieram się za ostatnią część :) Polecam!

Justilla | 2010-09-16
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna
Przeczytana: 2010 rok

Liryczna miłość. Gdzie? Mrok. Gdzie? Paranormalny dar? U Janie owszem, ale nie Caleba.

Opis obiecuje znacznie więcej niż jest. Choć opisane są w zasadzie fakty, to jednak znacznie wyolbrzymione.

Już myślicie, że mi się nie podobało? A nieprawda, bo podobało. Chociaż gdyby było bardziej mrocznie, a przede wszystkim - dłuższa książka, byłoby o wiele lepiej. Mam wrażenie, że autorka nie dała z siebie wszystkiego, bo z tego mogłaby wyjść jeszcze lepsza historia.

I nie wiem co jeszcze napisać. Krótka książka, krótka recenzja. Mogę jeszcze jedynie wspomnieć o okładce. Wszystkie z tej trylogii są czarne z jakimś rysunkiem pośrodku. Są ładne, proste i nadają klimat.

Ogólnie polecam, ale w zasadzie bez przesady. Tylko się nie zrażajcie! Po prostu najpierw warto sięgnąć po inne, grubsze pozycje, a to niech poczeka na kilka spokojnych godzin, gdy będziecie mieli chęć na szybką, przyjemną lekturę.

LadyBoleyn | 2010-12-12

Druga część wspaniałej książki, choć wydaje mi się, że nieco gorsza, pomimo tego jest rewelacyjna. Pod koniec miałam łzy w oczach.